Ulubieni pisarze
Portal Pisarski » Książki i Filmy » Książki
Autor
RE: Ulubieni pisarze
SzalonaJulka Użytkownik
  • Postów: 2351
  • Skąd: Bronowice
Dodane dnia 31-08-2008 00:18
Czytam co popadnie, a jak trafię na coś, co mi się spodoba - no to już muszę dorwać wszystko, co dany autor wydał. Wielu było takich 'ulubionych' pisarzy.
Wymienię tylko Isaaca Bashevisa Singera - był dla mnie ważny, kiedy miałam 'naście' lat - sam był ateistą a bardzo wpłynął na moje wyobrażenie Boga.
I wspomnę o Bohumile Hrabalu, bo właśnie kolejny raz stęskniona za Pipsi wróciłam do "Wesel w domu".
nikt nie reklamował
szczęścia jak podpasek
jesteś tego warta
(ja)
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Ulubieni pisarze
Samuel Niemirowski Użytkownik
  • Postów: 2563
  • Skąd: Kraków
Dodane dnia 31-08-2008 01:16
Zbigniew Nienacki - stawiam na pierwszym miejcu, ponieważ ze wszystkich najbardziej niedoceniony. Jest świetnym przykładem na to, że pisząc literaturę dla młodzieży i tą poważniejszą, zostaje się głownie zapamiętanym jako twórca tej lżejszej literatury a nie tej bardziej od serca. Co więcej - u niego nawet młodzieżowe pisanie było na takim poziomie na jaki nikt się nawet nie zbliżył w tym kraju. Mistrz warsztatu.

Antoine de Saint-Exupe'ry - wystarczyłby co prawda "Mały książę" ale dla mnie o wiele bardziej genialny jest "List do generała X". Za tą sejsmograficzną wręcz czułość, za to mądre serce i za to, że czytając jego książki czuję się jego przyjacielem i cieszę się, że ktoś mnie rozumie

Andrzej Stasiuk - za "Dojczland"

Witold Gombrowicz
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Ulubieni pisarze
Hyper Użytkownik
  • Postów: 806
  • Skąd:
Dodane dnia 31-08-2008 01:40
O tak! Nienacki jak najbardziej. Czołowy pisarz minionej (niestety) epoki. Dodam do niego jeszcze E. Niziurskiego i będzie komplet. Na tych książkach rozwijałam moją wyobraźnie, wizualizowałam życie w grupie, nabierałam chętek na spotkanie z Przygodą.
download1.klimacik.pl/e-gify.com/1356.gif

RYBA rządzi, RYBA radzi, RYBA nigdy cię nie zdradzi!.
Do góry
Autor
RE: Ulubieni pisarze
valdens Użytkownik
  • Postów: 4635
  • Skąd: Worksop (U.K.)
Dodane dnia 31-08-2008 10:00
Ja bym jeszcze dodał Ernesta Hemingwaya do tej listy Samuela jako kolejny przykład. Skojarzono go z "bajeczkami" choć pisał przeróżne rzeczy.
- Pływanie wyszczupla - powiedział wieloryb.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Ulubieni pisarze
Hyper Użytkownik
  • Postów: 806
  • Skąd:
Dodane dnia 31-08-2008 12:23
W takim razie dodaję Aleksandra Minkowskiego. Pisarz, który podobnie jak Nienacki wychowuje i uczy. Lubiłam jego nietuzinkowych bohaterów z problemami emocjonalnymi, poszukujących prawdy o sobie i odnajdujących autorytety. Do moich ulubionych książek należały "Nasturcja i Lew", "Ząb Napoleona", "Dowody tożsamości" i "Kosmiczny sekret Lutego".
download1.klimacik.pl/e-gify.com/1356.gif

RYBA rządzi, RYBA radzi, RYBA nigdy cię nie zdradzi!.
Do góry
Autor
RE: Ulubieni pisarze
ginger Użytkownik
  • Postów: 3099
  • Skąd: Bydgoszcz
Dodane dnia 31-08-2008 12:41
Do literatury dziecięcej jeszcze Jerzy Broszkiewicz, jego "Długi deszczowy tydzień", "Ci z Dziesiątego Tysiąca" i "Oko Centaura". Rewelacyjne książki.
que bonito seria tu mar si suspiera yo nadar
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Ulubieni pisarze
SzalonaJulka Użytkownik
  • Postów: 2351
  • Skąd: Bronowice
Dodane dnia 31-08-2008 14:30
... i jeszcze Astrid Lindgren :) "Ronia córka zbójnika" to książka mojego dzieciństwa a i teraz lubię do niej wrócić, by się upewnić, że "W lesie Matissa nie trzeba się bać."
nikt nie reklamował
szczęścia jak podpasek
jesteś tego warta
(ja)
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Ulubieni pisarze
dreamer Użytkownik
  • Postów: 25
  • Skąd:
Dodane dnia 31-08-2008 14:53
Cytat:
SzalonaJulka napisał/a:
... i jeszcze Astrid Lindgren :) "Ronia córka zbójnika" to książka mojego dzieciństwa a i teraz lubię do niej wrócić, by się upewnić, że "W lesie Matissa nie trzeba się bać."


Ooo, jak Astrid to koniecznie "Dzieci z Bullerbyn".
Żadnej innej książki nie przeczytałem tyle razy co ją kiedyś (Kolejnym brakuje jakieś naście razy).

Jak się przedrę przez cały topik to jeszcze może coś mi się uda dopisać.
You may say I'm a dreamer
But I'm not the only one
I hope some day you'll join us
And the world will be as one
Do góry
Autor
RE: Ulubieni pisarze
ginger Użytkownik
  • Postów: 3099
  • Skąd: Bydgoszcz
Dodane dnia 31-08-2008 15:18
Ja najwięcej razy czytałam "Tajemnicę Rajskiego Wzgórza" i "Krainę Chichów". Tak zaczytanych przeze mnie książek więcej nie mam. Bo te zaczytane przez całe pokolenia mojej rodziny i nie tylko się nie liczą :p
que bonito seria tu mar si suspiera yo nadar
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Ulubieni pisarze
Arkady Użytkownik
  • Postów: 1284
  • Skąd: Tychy
Dodane dnia 31-08-2008 15:26
Ale tu piękną klasykę wymieniacie... chyba zaraz jutro pójdę do biblioteki... Warto sobie niektóre pozycje odświerzyć , choćby Parandowskiego, czy Lema...B)
Do góry
Autor
RE: Ulubieni pisarze
lina_91 Użytkownik
  • Postów: 1289
  • Skąd:
Dodane dnia 31-08-2008 16:15
Jodi Picoult. To jest ideał, do którego chciałabym kiedyś dojść. Polecam wszystkie jej książki.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Ulubieni pisarze
ANETA Użytkownik
  • Postów: 218
  • Skąd: Sochaczew
Dodane dnia 31-08-2008 17:24
Na pewno Joanna Chmielewska i Małgorzata Musierowicz.
Do góry
Autor
RE: Ulubieni pisarze
Szejnis Użytkownik
  • Postów: 486
  • Skąd:
Dodane dnia 31-08-2008 18:35
Ja lubię też Krystynę Siesicką. Np. "Ludzie jak wiatr". Według mnie bardzo fajna książka. Lubię również inne jej powieści. Opowiadania także.
Marzenie o czymś nieprawdopodobnym ma swoją nazwę. Nazywamy je nadzieją.
Do góry
Autor
RE: Ulubieni pisarze
ginger Użytkownik
  • Postów: 3099
  • Skąd: Bydgoszcz
Dodane dnia 31-08-2008 18:50
No no no... A ja zawsze myślałam, że książki Siesickiej uchodzą za dziewczyńskie :D
que bonito seria tu mar si suspiera yo nadar
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Ulubieni pisarze
Szejnis Użytkownik
  • Postów: 486
  • Skąd:
Dodane dnia 31-08-2008 18:54
Ja tak nie uważam :) Podobają mi się :)
Marzenie o czymś nieprawdopodobnym ma swoją nazwę. Nazywamy je nadzieją.
Do góry
Autor
RE: Ulubieni pisarze
ginger Użytkownik
  • Postów: 3099
  • Skąd: Bydgoszcz
Dodane dnia 31-08-2008 18:57
Mi też... Mam ich całkiem sporą kolekcję. Uwielbiam "Jezioro osobliwości", "Falbanki", "Woalki" i "Wachlarze"...
que bonito seria tu mar si suspiera yo nadar
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Ulubieni pisarze
Szejnis Użytkownik
  • Postów: 486
  • Skąd:
Dodane dnia 31-08-2008 18:58
No bardzo fajne :)
Marzenie o czymś nieprawdopodobnym ma swoją nazwę. Nazywamy je nadzieją.
Do góry
Autor
RE: Ulubieni pisarze
gabstone Użytkownik
  • Postów: 1101
  • Skąd: Chorzów
Dodane dnia 01-09-2008 00:20
Jodi Picoult popieram, nikt nie ma takiego daru opisywania zwykłych lub niezwykłych, a raczej niezwykłych zdarzeń... czytałam ostatnio o amiszach, polecam
Polacy są zbyt inteligentni jak na swoje położenie geograficzne. Jarosław Iwaszkiewicz
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Ulubieni pisarze
Szejnis Użytkownik
  • Postów: 486
  • Skąd:
Dodane dnia 01-09-2008 17:27
Lubię Tolkiena i Lewisa.
Marzenie o czymś nieprawdopodobnym ma swoją nazwę. Nazywamy je nadzieją.
Do góry
Autor
RE: Ulubieni pisarze
Aver Użytkownik
  • Postów: 4
  • Skąd:
Dodane dnia 21-10-2008 19:12
Portal literacki www.dozis.pl zaprasza do umieszczania swoich tekstów (wiersze, proza, eseje, felietony, recenzje) na stronach portalu. Zachęcamy do aktywnego współtworzenia portalu www.dozis.pl poświęconego literaturze. :yes: :yes:
Do góry
  • Skocz do forum:
Polecane
ShoutBox
  • Zbigniew Szczypek
  • 01/04/2024 10:37
  • Z okazji Św. Wielkiej Nocy - Dużo zdrówka, wszelkiej pomyślności dla wszystkich na PP, a dzisiaj mokrego poniedziałku - jak najbardziej, także na zdrowie ;-}
  • Darcon
  • 30/03/2024 22:22
  • Życzę spokojnych i zdrowych Świąt Wielkiej Nocy. :) Wszystkiego co dla Was najlepsze. :)
  • mike17
  • 30/03/2024 15:48
  • Ode mnie dla Was wszystko, co najlepsze w nadchodzącą Wielkanoc - oby była spędzona w ciepłej, rodzinnej atmosferze :)
  • Yaro
  • 30/03/2024 11:12
  • Wesołych Świąt życzę wszystkim portalowiczom i szanownej redakcji.
  • Kazjuno
  • 28/03/2024 08:33
  • Mike 17, zobacz, po twoim wpisie pojawił się tekst! Dysponujesz magiczną mocą. Grtuluję.
  • mike17
  • 26/03/2024 22:20
  • Kaziu, ja kiedyś czekałem 2 tygodnie, ale się udało. Zachowaj zimną krew, bo na pewno Ci się uda. A jak się poczeka na coś dłużej, to bardziej cieszy, czyż nie?
  • Kazjuno
  • 26/03/2024 12:12
  • Czemu długo czekam na publikację ostatniego tekstu, Już minęło 8 dni. Wszak w poczekalni mało nowych utworów(?) Redakcjo! Czyżby ogarnął Was letarg?
  • Redakcja
  • 26/03/2024 11:04
  • Nazwa zdjęcia powinna odpowiadać temu, co jest na zdjęciu ;) A kategorie, do których zalecamy zgłosić, to --> [link]