Poezja spontaniczna czy intelektualna?
Portal Pisarski » Z innej beczki » Luźne rozmowy
  • Strona:
  • «
  • 1
  • 2
Autor
RE: Poezja spontaniczna czy intelektualna?
koriat Użytkownik
  • Postów: 102
  • Skąd: Kraków
Dodane dnia 25-01-2010 14:45
Cytat:
Ares napisał
Stary... Roguc sam się przyznaje, że się Wojaczkiem inspirował.
Pzdr


No wiesz... Na tej zasadzie to ja mogę powiedzieć, że się inspiruję choćby w/w Borgesem - i co uważasz, że to stawia mnie z nim w jednym rzędzie?
Owszem - teksty Roguckiego to jest bełkot, ale to nie wypływa z faktu, ze Rogucki się inspiruje Wojaczkiem, tylko z tego, że z niego dupa, nie poeta. Różnica jest zasadnicza.
Sólo una cosa no hay. Es el olvido.
Dios, que salva el metal, salva la escoria
y cifra en Su profética memoria
las lunas que serán y las que han sido.

Borges
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Poezja spontaniczna czy intelektualna?
Ares Użytkownik
  • Postów: 332
  • Skąd:
Dodane dnia 25-01-2010 21:03
A na jakiej podstawie uznajesz Wojaczka za poetę, skoro go nie rozumiesz?
Konieczność istnienia trudna jest do zniesienia...
Do góry
Autor
RE: Poezja spontaniczna czy intelektualna?
koriat Użytkownik
  • Postów: 102
  • Skąd: Kraków
Dodane dnia 25-01-2010 21:38
Skąd wiesz, że nie rozumiem Wojaczka? Pisałem że go NIE LUBIĘ, a nie że NIE ROZUMIEM.

Pomijając fakt, że to pytanie jest idiotyczne. Wspomnianej tu chyba Sylwii Plath nie rozumiem ni w ząb, ale dlaczego miałbym jej z tego względu odmawiać miana poetki?
Sólo una cosa no hay. Es el olvido.
Dios, que salva el metal, salva la escoria
y cifra en Su profética memoria
las lunas que serán y las que han sido.

Borges
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Poezja spontaniczna czy intelektualna?
Ares Użytkownik
  • Postów: 332
  • Skąd:
Dodane dnia 25-01-2010 22:01
Nie wiem, czy nie rozumiesz. Tak zakładam. A rozumiesz?

Poza tym na jakiej podstawie można chwalić coś, czego się nie rozumie? Bo miano poetki, to poważny sąd. Na tyle poważny, że trzeba wiedzieć o czym się mówi.
Konieczność istnienia trudna jest do zniesienia...
Do góry
Autor
RE: Poezja spontaniczna czy intelektualna?
Jahpa Użytkownik
  • Postów: 30
  • Skąd:
Dodane dnia 04-02-2010 17:42
Ostatnio przejrzałam na PP kilka wierszy, które były typowymi spontanicznymi wyładowaniami. Taka poezja rzeczywiście odstaje warsztatowo, ale ma w sobie coś bardziej istotnego, czysty przekaz, naiwny, ale jak się wbić w syt. liryczną, widać tam rzeczywiście głębię, jest to płaszczyzna, o której większość z nas w mrokach życia zdążyła już zapomnieć. Wiele można by tam powiedzieć o pierwotnej matni istnienia, wszak "we came out from the deep to learn to love, to learn how to live". Nie zignorowałabym takiego przekazu, choć wiem, że pisząc coś takiego narażam się być może na Wasze negatywne opinie.
Do góry
Autor
RE: Poezja spontaniczna czy intelektualna?
Daniel Madej Użytkownik
  • Postów: 734
  • Skąd:
Dodane dnia 04-02-2010 17:54
Jahpa, ja to widzę inaczej. Przekaz jest prosty a nie czysty a w dodatku często fałszywy, bo autorzy próbując mówić o rzeczach wielkich wchodzą w nieswoje buty, dramatyzują, wyolbrzymiają do śmieszności. Odstają warsztatowo, to też delikatnie powiedziane, raczej: nie używają środków poetyckich, bo przecież: jak się rymuje, to jest wiersz.
Do góry
Autor
RE: Poezja spontaniczna czy intelektualna?
Jahpa Użytkownik
  • Postów: 30
  • Skąd:
Dodane dnia 04-02-2010 18:54
Ja raczej powiedziałabym, że jest to efekt "automatycznego wchłaniania", oswajania rzeczywistości bez uprzednich życiowych doświadczeń (na takie jeszcze przyjdzie pora) - prawo młodego wieku...
Do góry
  • Strona:
  • «
  • 1
  • 2
  • Skocz do forum:
Polecane
ShoutBox
  • Kazjuno
  • 28/03/2024 08:33
  • Mike 17, zobacz, po twoim wpisie pojawił się tekst! Dysponujesz magiczną mocą. Grtuluję.
  • mike17
  • 26/03/2024 22:20
  • Kaziu, ja kiedyś czekałem 2 tygodnie, ale się udało. Zachowaj zimną krew, bo na pewno Ci się uda. A jak się poczeka na coś dłużej, to bardziej cieszy, czyż nie?
  • Kazjuno
  • 26/03/2024 12:12
  • Czemu długo czekam na publikację ostatniego tekstu, Już minęło 8 dni. Wszak w poczekalni mało nowych utworów(?) Redakcjo! Czyżby ogarnął Was letarg?
  • Redakcja
  • 26/03/2024 11:04
  • Nazwa zdjęcia powinna odpowiadać temu, co jest na zdjęciu ;) A kategorie, do których zalecamy zgłosić, to --> [link]
  • Slavek
  • 22/03/2024 19:46
  • Cześć. Chciałbym dodać zdjęcie tylko nie wiem co wpisać w "Nazwa"(nick czy nazwę fotografii?) i "Album" tu mam wątpliwości bo wyskakują mi nazwy albumów, które mam wrażenie, że mają swoich właścicieli
  • TakaJedna
  • 13/03/2024 23:41
  • To ja dziękuję Darconowi też za dobre słowo
  • Darcon
  • 12/03/2024 19:15
  • Dzisiaj wpadło w prozie kilka nowych tytułów. Wszystkie na górną półkę. Można mieć różne gusta i lubić inne gatunki, ale nie sposób nie docenić ich dobrego poziomu literackiego. Zachęcam do lektury.
  • Zbigniew Szczypek
  • 06/03/2024 00:06
  • OK! Ważne, że zaczęłaś i tej "krwi" nie zmyjesz już z rąk, nie da Ci spać - ja to wiem, jak Lady M.