Sztuka w podziemiu - pomysł
Portal Pisarski » Z innej beczki » Archiwum
Autor
Sztuka w podziemiu - pomysł
Wiktor Orzel Administrator
  • Postów: 3517
  • Skąd: Kraków
Dodane dnia 31-01-2010 14:25
Witam,

Dostałem od jednego z użytkowników bardzo ciekawą wiadomość:

Cytat:
Mam pomysł (owszem, na bazie grafomanii i megalomanii), powstały pod wpływem alarmów o polskim czytelnictwie i niegdysiejszej londyńskiej akcji "Poems on the Underground". Otóż można byłoby drukować w formie ulotek najlepsze opowiadania z Portalu Pisarskiego i rozkładać je w tramwajach i autobusach - może na początek w Krakowie. Małe formy, w sam raz na jeden-dwa przystanki. Do przeczytania i zostawienia, albo zabrania do domu. W zależności od funduszy - kilka razy w tygodniu, a może później nawet codziennie. W pojazdach wybranej linii, albo wszystkich.

Autorzy z portalu miałyby szansę zaistnieć na zewnątrz, a pasażerowie - poczytać coś innego niż gazetę.

Oczywiście trzeba byłoby uzgodnić akcję z MPK (żeby nie uznali jej za zwykłe śmiecenie), zainteresować nią Urząd Miasta lub inną instytucję odpowiedzialną za kulturę, zdobyć sponsorów, pomyśleć o sposobie dystrybucji (studenci?). Sporo pracy i - jak to w Krakowie bywa - biurokratycznych schodów, ale może byłoby warto?


Co wy na to? Myślę, że pomysł jest świetny i jak najbardziej do zrealizowania. Czekam wasze na opinie i propozycje :)
wiktororzel.pl
Do góry
Autor
RE: Sztuka w podziemiu - pomysł
koriat Użytkownik
  • Postów: 102
  • Skąd: Kraków
Dodane dnia 31-01-2010 14:37
hm... no fakt, to nie brzmi głupio. Tylko ktoś to musi wszystko przeprowadzić ;)
Sólo una cosa no hay. Es el olvido.
Dios, que salva el metal, salva la escoria
y cifra en Su profética memoria
las lunas que serán y las que han sido.

Borges
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Sztuka w podziemiu - pomysł
Polter13 Użytkownik
  • Postów: 123
  • Skąd:
Dodane dnia 31-01-2010 14:43
Pomysł ok. Ale wielu ludzi po prostu to wyrzuci, a kierowcy będą mieli dodatkowy kłopot ze sprzątaniem. Nie wiem, jak z finansami PP, ale dałoby się zrealizować.
Ogłosiłoby się konkurs czy coś takiego - ograniczona długość tekstu. I wybieralibyśmy najlepsze.
Może jeszcze podobna propozycja:
Zamiast ulotek, które gdzieś zaginą i dotrą w ręce nie wielu osób, na przystankach, dworcach, a także w autobusach wywieszać takie opowiadania. W oczekiwaniu lub podczas jazdy będzie można poczytać. Jeśli się spodoba to będzie adres portalu. Oczywiście damy też nazwisko autora. Do tego można by poszukać jeszcze sponsora. Użytkownicy są z całej Polski. Zebrać chętnych z miast i można by jakoś reklamować najlepszych pisarzy i portal.
To tylko kilka pomysłów, ale można się nad tym porządnie zastanowić. Taka ulotka może trafić w ręce wydawcy i - kto wie - być początkiem kariery dla kogoś.
Do góry
Autor
RE: Sztuka w podziemiu - pomysł
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 31-01-2010 15:31
W Londynie wiersze wywieszano w wagonikach metra - na takiej wysokości, żeby nawet w tłoku dało się je czytać. Ale u nas to chyba by nie przeszło - powierzchnia reklamowa kosztuje. Ulotki to głównie koszt kserokopii.
Choć z czasem, gdyby się naród rozczytał - kto wie? ;)
Do góry
Autor
RE: Sztuka w podziemiu - pomysł
Polter13 Użytkownik
  • Postów: 123
  • Skąd:
Dodane dnia 31-01-2010 15:50
Ale jak podziemie to można by tak nielegalnie wieszać :D
Choć wtedy portal mógłby stracić twarz :(
Do góry
Autor
RE: Sztuka w podziemiu - pomysł
wierszokleta Użytkownik
  • Postów: 795
  • Skąd: Wrocław
Dodane dnia 31-01-2010 16:13
Była taka akcja Opolskie Linie Poetyckie - wieszano wiersze w środkach komunikacji miejskiej w kilku miastach. Myślę więc że nie jest to duży problem. Mam gdzieś jeszcze maila do jednego z organizatorów, jeśli portal jest taką akcją zainteresowany mogę spróbować się dowiedzieć jak to wygląda od storny formalnej.
" ... przyzna pan że kryje się coś niedobrego w mężczyznach którzy unikają wina, gier, towarzystwa pięknych kobiet i ucztowania ..."MISTRZ I MAŁGORZATA M.Bułhakow
Biada artystom na których nikt nie pluje
Lope de Vega
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Sztuka w podziemiu - pomysł
marcowy zajac Użytkownik
  • Postów: 53
  • Skąd:
Dodane dnia 31-01-2010 16:45
To dobry pomysł, chociaż myślę, że wersja z ulotkami nie przejdzie... Ale wieszać krótkie formy w środkach komunikacji miejskiej? Super^^ Tylko musimy najpierw zgromadzić najlepsze, krótkie teksty i to może wypalić:) A co do miasta... Co byście powiedzieli na Gdańsk? Ostatecznie miasto chce zostać Europejską Stolica Kultury, więc niech się wykaże;P
Do góry
Autor
RE: Sztuka w podziemiu - pomysł
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 31-01-2010 17:11
Mmm, rozmarzyłam się... literatura wszędzie tam, gdzie się czeka - w urzędach, bankach, supermarketach, na poczcie... W restauracji kelner odebrawszy zamówienie i menu rozdaje w zamian porcję "strawy duchowej", ot takie czekadełko ... Mielibyście coś przeciwko pisaniu "pod kotleta"? Ja nie. :smilewinkgrin:
Tak, wiem, w supermarketach i bankach nie przejdzie, tam w kolejkach fachowcy od marketingu wolą wciskać inne towary. :rol:
A zatem zostaje komunikacja miejska. Bronię ulotek, bo tańsze, łatwiejsze w obsłudze, docierają do większej liczby osób i - przy odpowiednio krótkiej formie - mogą pomieścić reklamę sponsora.



A co do miasta - każde dobre, byle miało autobusy. ;)
Do góry
Autor
RE: Sztuka w podziemiu - pomysł
marcowy zajac Użytkownik
  • Postów: 53
  • Skąd:
Dodane dnia 31-01-2010 20:40
Myślisz, że ulotki będą tańsze? W sumie się nie znam, ale tak mi się wydało, że taniej byłoby raz wynając przestrzeń niż dodrukowywać ulotki... Ale mogę się mylić;P Jak tańsze, to dla mnie w porządku^^
Do góry
Autor
RE: Sztuka w podziemiu - pomysł
Polter13 Użytkownik
  • Postów: 123
  • Skąd:
Dodane dnia 01-02-2010 16:54
Można tak i tak, zależy jak będzie z finansami. Wszystko zależy od administracji, gdzie zdecydują się zacząć akcję.
Wystarczy załatwić sprawy organizacyjne, a chętni autorzy na pewno się znajdą.
A jakby np. wieszać też w uczelniach i szkołach? Albo ulotki w taksówkach? W poczekalniach?
Do góry
Autor
RE: Sztuka w podziemiu - pomysł
TomaszObluda Użytkownik
  • Postów: 6879
  • Skąd: Szczecin
Dodane dnia 01-02-2010 17:11
Oczywiście, że by przeszło. Powiem wam, że bez jakiegoś większego problemu.
Pamiętacie taką, akcję jak poezja na słupach ogłoszeniowych? Od nas kilku chłopaków, w tv nawet ich pokazano. Koszty są niewspółmiernie niskie, względem korzyści.
My tu z Deirdre w Szczecinie, planujemy prowadzenie czegoś podobnego w formie gazetki kulturalnej, jest tym wstępnie zainteresowany ktoś, kto chciałby w to zaangażować środki unijne. Widzimy się z nim pod koniec lutego, zobaczymy jak będą wyglądać szczegóły, bardzo możliwe, że chętnie skorzystamy z pomocy twórców PP.




Cytat:
Co byście powiedzieli na Gdańsk? Ostatecznie miasto chce zostać Europejską Stolica Kultury, więc niech się wykaże
;) Nie to Szczecin wygra!!! Min myślę osobiście, nasz pomysł gazetkowy ma się też wiązać z tą akcją.

Marcowy jesteś z gdańska wejdź w temat zlot w gdańsku i jak jesteś zainteresowany wypiciem piwa z nami daj znać ;)
Do góry
Autor
RE: Sztuka w podziemiu - pomysł
Deggial Trismegistos Użytkownik
  • Postów: 5
  • Skąd:
Dodane dnia 20-03-2010 10:56
Cytat:
TomaszObluda napisał/a:
My tu z Deirdre w Szczecinie, planujemy prowadzenie czegoś podobnego w formie gazetki kulturalnej,


I co z tym pomysłem? Jestem ze Szczecina, może przydałaby się moja skromna pomoc? :)
Do góry
Autor
RE: Sztuka w podziemiu - pomysł
Sissi Użytkownik
  • Postów: 168
  • Skąd: Gdzieś w Polsce ;)
Dodane dnia 20-03-2010 11:22
wierszokleto, nie wiem czy to część akcji Opolskie Linie Poetyckie, czy nie ale w ubiegłym roku w Kędzierzynie-Koźlu na szybach autobusów miejskich właśnie rozlepione były wiersze. I Faktycznie cieszyły się zainteresowaniem.
"Gdyby mi kazały wyroki ponure,
na ziemi się meldować, by drugi raz żyć,
chciałbym starą z mundurem wdziać na siebie skórę
Po staremy wojować, kochać się i pić" - Bolesław Wieniawa-Długoszowski "Ułańska jesień"
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Sztuka w podziemiu - pomysł
askurr Użytkownik
  • Postów: 114
  • Skąd: Gdynia / Reda Rekowo
Dodane dnia 20-03-2010 12:28
Wywieszanie wierszy czy opowiadań dałoby radę spokojnie na terenie naszej gdańskiej polibudy. W autobusach? Nie wiem czy by to przeszło. W trójmieście takie rzeczy o wiele łatwiej i lepiej w skm rozrzucać.
http://www.lastfm.pl/user/skurra

Nazywam się Skurzyński. Adrian Skurzyński.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Sztuka w podziemiu - pomysł
evivvalarte Użytkownik
  • Postów: 566
  • Skąd:
Dodane dnia 20-03-2010 15:11
Tomasz Obluda:) ja bym sie mogl pobawic:) tylko co mialbym zrobic:)
a normalnie to jestem pieczara tak na mnie wołaja w szkole:D
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Sztuka w podziemiu - pomysł
TomaszObluda Użytkownik
  • Postów: 6879
  • Skąd: Szczecin
Dodane dnia 27-03-2010 11:22
evive a co potrafisz? Pisać potrafisz, ale znasz się na kompach, itd? Przydałby się grafik od kompów, nic specjalnego. Ale wiesz, aby zrobić układ strony, poedzielić to jakoś, co na niej będzie. Wiesz o co chodzi?
Do góry
Autor
RE: Sztuka w podziemiu - pomysł
Magicu Użytkownik
  • Postów: 222
  • Skąd: Leverkusen
Dodane dnia 24-08-2012 08:48
Jestem bardzo ciekawa, czy z tego pomysłu coś wyszło :)
Nie jest naj­ważniej­sze, byś był lep­szy od in­nych. Naj­ważniej­sze jest, byś był lep­szy od sa­mego siebie z dnia wczorajszego. - Mahatma Gandhi
Do góry
  • Skocz do forum:
Polecane
ShoutBox
  • Zbigniew Szczypek
  • 01/04/2024 10:37
  • Z okazji Św. Wielkiej Nocy - Dużo zdrówka, wszelkiej pomyślności dla wszystkich na PP, a dzisiaj mokrego poniedziałku - jak najbardziej, także na zdrowie ;-}
  • Darcon
  • 30/03/2024 22:22
  • Życzę spokojnych i zdrowych Świąt Wielkiej Nocy. :) Wszystkiego co dla Was najlepsze. :)
  • mike17
  • 30/03/2024 15:48
  • Ode mnie dla Was wszystko, co najlepsze w nadchodzącą Wielkanoc - oby była spędzona w ciepłej, rodzinnej atmosferze :)
  • Yaro
  • 30/03/2024 11:12
  • Wesołych Świąt życzę wszystkim portalowiczom i szanownej redakcji.
  • Kazjuno
  • 28/03/2024 08:33
  • Mike 17, zobacz, po twoim wpisie pojawił się tekst! Dysponujesz magiczną mocą. Grtuluję.
  • mike17
  • 26/03/2024 22:20
  • Kaziu, ja kiedyś czekałem 2 tygodnie, ale się udało. Zachowaj zimną krew, bo na pewno Ci się uda. A jak się poczeka na coś dłużej, to bardziej cieszy, czyż nie?
  • Kazjuno
  • 26/03/2024 12:12
  • Czemu długo czekam na publikację ostatniego tekstu, Już minęło 8 dni. Wszak w poczekalni mało nowych utworów(?) Redakcjo! Czyżby ogarnął Was letarg?
  • Redakcja
  • 26/03/2024 11:04
  • Nazwa zdjęcia powinna odpowiadać temu, co jest na zdjęciu ;) A kategorie, do których zalecamy zgłosić, to --> [link]