Rozmowa o anarchizmie
  • Strona:
  • 1
  • 2
  • »
Autor
Rozmowa o anarchizmie
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 07-04-2010 21:44
Trafiłem dziś na ten filmik (niestety tylko po angielsku):
http://www.charlierose.com/view/.../473

Profesor z uniwersytetu w Yale, anarchista, opowiada w przystępny sposób o samej idei anarchizmu. Świetny materiał:)
Do góry
Autor
RE: Rozmowa o anarchizmie
Ares Użytkownik
  • Postów: 332
  • Skąd:
Dodane dnia 07-04-2010 22:28
Kretyn, zawsze kończy się to tak, że przystawiają ci pistolet do głowy.
Konieczność istnienia trudna jest do zniesienia...
Do góry
Autor
RE: Rozmowa o anarchizmie
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 07-04-2010 23:03
Cytat:
Ares napisał/a:
Kretyn, zawsze kończy się to tak, że przystawiają ci pistolet do głowy.


Powiedział co wiedział :shy:
Do góry
Autor
RE: Rozmowa o anarchizmie
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 07-04-2010 23:36
ja tylko wtrącę, że w temacie jest błąd: pisze się o anarchiZmie, nie anarchiŹmie, tak jak romantyZmie, racjonaliZmie itd.
pozdrawiam
a na temat bezpieczniej będzie jak się nie wypowiem ;)
Do góry
Autor
RE: Rozmowa o anarchizmie
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 07-04-2010 23:52
Cytat:
Malaszka napisał/a:
ja tylko wtrącę, że w temacie jest błąd: pisze się o anarchiZmie, nie anarchiŹmie, tak jak romantyZmie, racjonaliZmie itd.
pozdrawiam
a na temat bezpieczniej będzie jak się nie wypowiem ;)


Dzięki! Coś mi nie pasowało z tym ź, a nie wiedziałm, co. Jeśli chodzi o temat, wypowiadaj się smiało B) . Im więcej merytoryczności, tym lepiej.
Czasami rozczarowują mnie lokalne konserwy poziomem rozmowy. W telewizji Cejrowski, w gazetach Korwin-Mikke, w literaturze... ups, prawie mi się wyrwało ;)
Do góry
Autor
RE: Rozmowa o anarchizmie
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 08-04-2010 00:04
mów, mów, mów B)
ktu? :p
ale to prawda - czasem lepiej się pod kołdrę schować niż o tym słuchać... :/

słyszałeś może o poznańskim Rozbracie? ja siłą rzeczy słyszałam i w zasadzie to jest takie moje najbardziej namacalne zetknięcie z anarchią

co do języka - zawsze do usług B)
Do góry
Autor
RE: Rozmowa o anarchizmie
Szach-Mat Użytkownik
  • Postów: 45
  • Skąd:
Dodane dnia 08-04-2010 00:16
Znacie na tym portalu chociaż jednego anarchistę?


"Portal Pisarski - Zdecydowanie inny pogląd na sztukę niezależną..."
Do góry
Autor
RE: Rozmowa o anarchizmie
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 08-04-2010 00:24
Cytat:
Szach-Mat napisał/a:
Znacie na tym portalu chociaż jednego anarchistę?

"Portal Pisarski - Zdecydowanie inny pogląd na sztukę niezależną..."


Nie za bardzo rozumiem pytanie. Ja jestem anarchistą. Czyli jeden już jest. Nie wiedziałem, że portal ma jakiś profil ideologiczny (choć nie da się nie zauważyć pewnych tendencji B) ). Można dostać linka do statusu?
Do góry
Autor
RE: Rozmowa o anarchizmie
Szach-Mat Użytkownik
  • Postów: 45
  • Skąd:
Dodane dnia 08-04-2010 00:28
jesteś anarchistą?


chodzi mi o "sztukę niezależną". Myślisz, że preferowana tu jest sztuka niezależna?
Do góry
Autor
RE: Rozmowa o anarchizmie
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 08-04-2010 00:30
Cytat:
Szach-Mat napisał/a:
jesteś anarchistą?


chodzi mi o "sztukę niezależną". Myślisz, że preferowana tu jest sztuka niezależna?


Jestem (w swojej własnej wersji) .
Nie wiem, co to jest sztuka niezależna. Indywidualna? Niecenzurowana? Odrzucająca nurty? Poważnie, nie mam pojęcia.
Nie wiem też co znaczy, ze tutaj jest preferowana jakaś określona sztuka. Pierwsze słyszę o jakimś konkretnym profilu.
Do góry
Autor
RE: Rozmowa o anarchizmie
Szach-Mat Użytkownik
  • Postów: 45
  • Skąd:
Dodane dnia 08-04-2010 00:32
Tak. To jest właśnie sztuka niezależna. No, wreszcie ktoś to kuma!
Do góry
Autor
RE: Rozmowa o anarchizmie
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 08-04-2010 00:35
A film ktoś obejrzał? B)
Do góry
Autor
RE: Rozmowa o anarchizmie
Szach-Mat Użytkownik
  • Postów: 45
  • Skąd:
Dodane dnia 08-04-2010 00:38
sorry, jaki film?
Do góry
Autor
RE: Rozmowa o anarchizmie
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 08-04-2010 00:41
Cytat:
Szach-Mat napisał/a:
sorry, jaki film?


Hmm. Tak to jest, jak człowiek się wypowiada, bez przeczytania wątka (albo choćby pierwszego postu).
Do góry
Autor
RE: Rozmowa o anarchizmie
Szach-Mat Użytkownik
  • Postów: 45
  • Skąd:
Dodane dnia 08-04-2010 00:43
A widziałeś Wściekłość i brud?
Do góry
Autor
RE: Rozmowa o anarchizmie
ox Użytkownik
  • Postów: 56
  • Skąd: Wrocław
Dodane dnia 08-04-2010 01:48
W gimnazjum i na początku liceum myślałem, że jestem anarchistą. Kilka książek, filmów, punk i tanie wino w parku i jakoś to się stało. Nie ważne było, że to nie te lata, że niby byłem w okresie buntu, ważne było, że mi to jakoś pasowało. Nawet zina założyłem, w kapeli darłem ryja, wydzierałem się, że wszystko wolno (mówię o anarchizmie totalnym). Myślałem, że to jakaś idea, ale teraz myślę, że to bzdura. Owszem, nienawidzę jakichkolwiek ram i ograniczeń. Tylko prawda jest taka, że bez tych ram już dawno zarżnąłbym większość ludzi w koło. I jestem pewien, że w naszym świecie większość, by tak zrobiła i mielibyśmy znów jebaną walkę o ogień. Żeby był porządek, musi być bat.
Do góry
Autor
RE: Rozmowa o anarchizmie
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 08-04-2010 08:20
mnie od anarchizmu zniechęciło z jednej strony poznanie założeń ideologicznych ruchu, z drugiej poznanie życiorysów kilku klasyków mysli anarchistycznej, z trzeciej obserwacja skutków anarchizmu w postaci znajomych punków.
Do góry
Autor
RE: Rozmowa o anarchizmie
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 29-04-2010 14:52
Cytat:
Andrzej Pilipiuk napisał/a:
mnie od anarchizmu zniechęciło z jednej strony poznanie założeń ideologicznych ruchu, z drugiej poznanie życiorysów kilku klasyków mysli anarchistycznej, z trzeciej obserwacja skutków anarchizmu w postaci znajomych punków.


Nie wydaje mi się, że jest coś takiego, jak założenia ideologiczne ruchu. Anarchizm to bardzo szerokie podejście do rzeczywistości. Obejmuje zarówno insurekcjonistów, chcących wprowadzić anarchię siłą, jak i Tołstoja, który wierzył w ruch obywatelskiego nieposłuszeństwa. Oprócz tego masz anarchizm ateistyczny, jak i teistyczny (choć ten drugi nurt jest mało widoczny). Myślę, że wspólnym założeniem anarchizmu bez względu na nurty, jest ważność samorządności rozumianej w dosłowny sposób (nie jako pokomunistyczne grupy oportunistów (dawniejszych dysydentów), włażące w tyłki kapitalistom i zlewające szarego człowieka).

Co do życiorysów: tak jak są różne nurty, tak będą i różne życiorysy. Ktoś zacznie powstanie, ktoś napisze książkę, nie ma co generalizować.

Natomiast jeśli chodzi o punków, to ciężko się wypowiedzieć :smilewinkgrin: . Nie wiem, czy brać to na poważnie, czy nie? Z czasów, kiedy ja byłem punkowcem (dawno temu) przeciętny punk nie miał pojęcia kto to jest Kropotkin, Proudhon, czy Tołstoj. Chodziło raczej o picie tanich win i lanie skinheadów ;)

Jeśli ktoś jest zainteresowany porządnie przeanalizowanymi założeniami anarchizmu to zapraszam do tego wątku, gdzie tłumaczę eseje Tołstoja .

Problemem jest potrzeba szufladkowania. Zamiast badać rzeczywistość z otwartością umysłu, kusi nas uporządkowanie świata raz na zawsze, w jakimś czarnobiałym, zastygniętym obrazie (i przez to pozornie bezpiecznym). Widziałem to zarówno wśród konserw, jak i lewaków (jeśli już trzymać się kontestującej terminologii).



Cytat:
, wydzierałem się, że wszystko wolno (mówię o anarchizmie totalnym). Myślałem, że to jakaś idea, ale teraz myślę, że to bzdura.


Dobrze myślisz:). Slogan "wszystko wolno" to bzdura i nie opiera się na żadnych klasycznych ideach anarchizmu. To jest problem, kiedy rozmawiasz z ludźmi o anarchizmie. Mają jakąś ideę szalonego chaosu. (No i widać z tego, że mniej taniego wina trzeba było pić, a więcej czytać.)

Natomiast większość anarchistów uważa, że organizacja wyłoni się sama i nie potrzebuje centralnej władzy. Wręcz przeciwnie - ludzie rządzą się sami o wiele lepiej bez centralnego aparatu biurokratycznego, w którym giną cenne zasoby - nasze podatki, zużywane na całkowicie niepotrzebne nam rzeczy. Centralny rząd jest również odpowiedzialny za rozdawanie monopoli, co z kolei prowadzi do powstawania elit zainteresowanych czesaniem kasy za wszelką cenę i kosztem zwykłych ludzi. Podobnie z konfliktami zbrojnymi. To nie zwykli ludzie zaczynają wojny. To rządy, tylko i wyłącznie. Robią to albo bezpośrednio, albo podpuszczając ludzi na siebie. Tym sposobem argument, że rząd potrzebny jest do powstrzymywania ludzi od rzezi jest śmieszny. Jest całkiem na odwrót - ludzie żyją w zgodzie, bez względu na przekonania, religię, czyz rasę, dopóki nie wmieszają się w to rządy - często podpuszczane przez tzw. wolny rynek, który akurat potrzebuje nowych przestrzeni zbytu gówna, albo rozładowania przemysłu zbrojeniowego.

Nie jest to utopia. W ciągu historii i nawet teraz ciągle istnieją miejsca pozostawione w spokoju przez państwo i takie miejsca zarządzają się o wiele lepiej, niż pod butem urzędasów.

Ludzie pozostawieni sobie nie wyrzynają się:) Wręcz przeciwnie - organizują się, biorą sprawy w swoje ręce, wkrótce naturalnie wyłaniają się osoby o określonych tendencjach, które bez sztucznie narzuconego autorytetu zdobywają zaufanie ludzi i społeczność może korzystać z ich talentów.

Anarchizm to piękna idea, do której ludzie muszą jeszcze dojrzeć.



Cytat:
Szach-Mat napisał/a:
A widziałeś Wściekłość i brud?


Nie interesuje mnie Sex Pistols. Dla mnie to była grupka rozpuszczonych gówniarzy, którzy nie wiedzieli o co im chodzi. Nie mają nic wspólnego z anarchizmem.



LUCIO - murarz, fałszerz, anarchista. osiem odcinków.

christianjafas.files.wordpress.com/2009/11/posterlucio11.jpg

Z opisu filmu:

„Lucio to wyjątkowy dokument Aitora Arregi i José María Goenaga o wspaniałym człowieku Luciu Urtubii. W filmie poznajemy niewiarygodną historię tego prostego murarza z Navarry, który pod wpływem aktywisty - „El Quico oraz anarchistycznego związku zawodowego CNT radykalizuje swoje poglądy i wypowiada bezkrwawą wojnę systemowi kapitalistycznemu we wszystkich jego aspektach.

Lucio Urtubia, zasłynął w świecie, jako anarchista i genialny fałszerz. Jednak mimo iż obracał on milionami, zawsze żył skromnie przeznaczając na życie wyłącznie pieniądze pochodzące z „uczciwej pracy. Z kolei fałszywe banknoty, czeki podróżne, paszporty etc. służyły wyłącznie by wspierać lewicowych aktywistów na całym świecie. Urtubia m.in. aktywnie wspomagał obalenie gen. Batisty na Kubie, ocalił skórę przywódcy Czarnych Panter Eldridge'a Cleavera jak i tysiącom uciekinierów i uchodźców politycznych, podrabiając dla nich paszporty i dowody tożsamości. W filmie wykorzystano między innymi materiały operacyjne Interpolu.

Lucio jest zaprzeczeniem wizerunku stereotypowego przestępcy, który dla pieniędzy zrobiłby wszystko. Jest on skromnym, szczerym i życzliwym człowiekiem, potrafiącym postawić na szalę własną wolność i życie, by móc pomagać innym ludziom.
Do góry
Autor
RE: Rozmowa o anarchizmie
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 29-04-2010 15:46
Tak na marginesie tylko, pozwolę sobie polecić pewną stronkę:
http://www.alterkino.org/

Sporo bardzo dobrych filmów o tematyce anarchistycznej, a jeszcze więcej o tematyce zbliżonej lub pokrewnej.
Do góry
Autor
RE: Rozmowa o anarchizmie
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 29-04-2010 15:52
Cytat:
_VV_ napisał/a:
Tak na marginesie tylko, pozwolę sobie polecić pewną stronkę:
http://www.alterkino.org/

Sporo bardzo dobrych filmów o tematyce anarchistycznej, a jeszcze więcej o tematyce zbliżonej lub pokrewnej.


Fajna strona lewacka B) Mam już stamtąd prawie wszystko.

PS. Jeśli chodzi o film, do którego link podałem, to właśnie skończyłem całość. Świetny przykład, jak jeden człowiek może postawić się systemowi. Więcej takich osób i świat wyglądałby inaczej B)
Do góry
  • Strona:
  • 1
  • 2
  • »
  • Skocz do forum:
Polecane
ShoutBox
  • Zbigniew Szczypek
  • 01/04/2024 10:37
  • Z okazji Św. Wielkiej Nocy - Dużo zdrówka, wszelkiej pomyślności dla wszystkich na PP, a dzisiaj mokrego poniedziałku - jak najbardziej, także na zdrowie ;-}
  • Darcon
  • 30/03/2024 22:22
  • Życzę spokojnych i zdrowych Świąt Wielkiej Nocy. :) Wszystkiego co dla Was najlepsze. :)
  • mike17
  • 30/03/2024 15:48
  • Ode mnie dla Was wszystko, co najlepsze w nadchodzącą Wielkanoc - oby była spędzona w ciepłej, rodzinnej atmosferze :)
  • Yaro
  • 30/03/2024 11:12
  • Wesołych Świąt życzę wszystkim portalowiczom i szanownej redakcji.
  • Kazjuno
  • 28/03/2024 08:33
  • Mike 17, zobacz, po twoim wpisie pojawił się tekst! Dysponujesz magiczną mocą. Grtuluję.
  • mike17
  • 26/03/2024 22:20
  • Kaziu, ja kiedyś czekałem 2 tygodnie, ale się udało. Zachowaj zimną krew, bo na pewno Ci się uda. A jak się poczeka na coś dłużej, to bardziej cieszy, czyż nie?
  • Kazjuno
  • 26/03/2024 12:12
  • Czemu długo czekam na publikację ostatniego tekstu, Już minęło 8 dni. Wszak w poczekalni mało nowych utworów(?) Redakcjo! Czyżby ogarnął Was letarg?
  • Redakcja
  • 26/03/2024 11:04
  • Nazwa zdjęcia powinna odpowiadać temu, co jest na zdjęciu ;) A kategorie, do których zalecamy zgłosić, to --> [link]