Promocja literatury
Portal Pisarski » Inwencja Twórcza » Dyskusje Twórcze
Autor
RE: Promocja literatury
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 20-02-2011 11:25
A w której kategorii tutaj mieszczą się poradniki? I co oznacza termin - naukowe, skoro podręczniki są osobno?



No i co to za kategoria "popularne"? :|



Tomasz, proszę:

http://www.bn.org.pl/aktualnosci/230-z-czytelnictwem-nadal-zle---raport-z-badan-biblioteki-narodowej.html

Zapoznaj się i będziemy dyskutować :)
Do góry
Autor
RE: Promocja literatury
TomaszObluda Użytkownik
  • Postów: 6879
  • Skąd: Szczecin
Dodane dnia 20-02-2011 11:40
Ale co z tego wynika, to te same dane na innej stronie.
Cytat:
Z czytelnictwem nadal źle
Wyniki badań czytelnictwa za rok 2010, przeprowadzonych przez Bibliotekę Narodową i TNS OBOP, nie podnoszą na duchu - mówi dyrektor BN dr Tomasz Makowski - szczególnie niepokoi fakt,
Tak dokładne informacje pozwalają zaplanować program działań mających na celu poprawę sytuacji.
Czyli w odróżnieniu od Ciebie uważają, że to jest problem i trzeba z tym walczyć.

To jest ciekawe.
baletrystyka:
sensacja 22%
romans 19%
literatura wysokoartystyczna 13%
fantastyka 10%

Co to jest literatura wysokoartystyczna? To coś jest wyżej od fantastyki.

O to też ciekawe
Literatura rodzima 30%
Literatura obca 46%

Interesując. Fajny link Oke.
Cytat:
Dla porównania wskaźnik we Francji ten kształtuje się na poziomie
35%.W tym kontekście może przyjść do głowy obraz, jaki ma przed sobą każdy, kto był
choć raz w Luwrze i przyglądał się zwiedzającym go Francuzom. Otóż bardzo wielu z
nich, bez żadnego zewnętrznego przymusu, stale notuje w kajetach to, co widzi, albo to,
co słyszy. Pismo jest medium silnie zrośniętym z doświadczeniem potocznym


Cytat:
Gdyby szkoła całkowicie zrezygnowała z egzekwowania czytania, poprzestając jedynie na
alfabetyzmie funkcjonalnym, nawyk czytania byłby jednym z wielu elementów
elitarnego stylu życia, takim jak na przykład picie starego wina,
a przez to ze względnie
uniwersalnego doświadczenia kulturowego stałby się czynnikiem dystynktywnym.
:lol:
Do góry
Autor
RE: Promocja literatury
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 20-02-2011 11:41
To są dane źródłowe :) Nie przetworzone przez onet :) Chcę, żebyśmy dyskutowali nad tym samym :)

Literatura wysokoartystyczna to ta ambitna, a którą się dopominasz :)
Do góry
Autor
RE: Promocja literatury
TomaszObluda Użytkownik
  • Postów: 6879
  • Skąd: Szczecin
Dodane dnia 20-02-2011 12:03
Nie dopominam się o literaturę ambitną. Uważam, jak ci badacze z BN (może to nie mój pogląd, tylko udaję, że mój, bo oni tak mówią, a ja nie mam własnego zdania), że niskie czytelnictwo jest szkodliwe i tyle.



Cytat:
Z tego punktu widzenia troska państwa o kulturę czytelniczą powinna zatem
być widziana w kategoriach strategii rozumnego inwestowania w kulturę czytelniczą.
Prawda, ale jak to robić. Bo zachęcanie do czytania dla przyjemności, nie jest dobre.



Cytat:
może do wzrostu odsetka osób deklarujących choćby sporadyczny kontakt z książką przyczyniły
się (...)szereg podejmowanych przez instytucje kultury akcji zmierzających do kształtowania
mody na czytanie.
ooo o tym jest ten temat.



http://bi.gazeta.pl/im/.../m6410216.jpg o tu też są ciekawe tabele. Dokładniej rozpisane.
Do góry
Autor
RE: Promocja literatury
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 16-03-2011 10:36
Przyznam się, że właśnie dostałam obuchem w łeb, bo ja tylko u siebie w pokoju mam ponad 250 woluminów, a w domu rodzinnym książki walają się po każdym pomieszczeniu (wliczając korytarz). A tu się dowiaduję, że tak nie jest w każdym domu :| Ale i tez przyznaję, że nie znam domów, w których książek nie ma w ogóle (nawet, jeśli domownicy nie czytają).

Jesteście w stanie zliczyć, ile macie książek u siebie? Czy jest ktoś, kto nie ma książek w ogóle? :|

http://wyborcza.pl/1,75475,9246691,Jak_czytaja_Czechy.html

Cytat:
Kiedy Czesi piszą o swoim czytelnictwie, podkreślają, że są czempionami w dziedzinie bibliotek domowych i że wiele domów ma trzypokoleniowe biblioteki (średnia liczba książek w czeskim domu to 246, tylko 2 proc. Czechów nie ma w domu żadnej książki).



http://www.kongreskultury.pl/title,pid,339.html

Cytat:
Według sondażu TNS OBOP przeprowadzonego w 2008 r. na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie losowej 1005 mieszkańców Polski w wieku 15+ w 86% polskich domów są książki inne niż podręczniki szkolne. Należy jednak założyć, że część ankietowanych nie przyznała się, że nie ma książek, żeby poprawić swój wizerunek, gdyż posiadanie książek uznawane jest za nobilitujące. Od lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku odsetek rodzin, które nie posiadają książek, zmniejszył się trzykrotnie – wówczas było to 40%, teraz 14%. Obecnie aż 35% Polaków ma jedynie kilkanaście książek, 27% – od 20 do 50 książek, a 17% powyżej 50, lecz nie więcej niż 100 książek.
Do góry
Autor
RE: Promocja literatury
TomaszObluda Użytkownik
  • Postów: 6879
  • Skąd: Szczecin
Dodane dnia 18-06-2011 16:59
O! Fajny artykuł o Czechach :) Ja mam kilkanaście książek, ale w domu u rodziców jest ich kilka set, nie liczyłem nigdy. Głównie moja babcia dużo ich zostawiła, ale ja też sporo dołożyłem.

a5.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash4/255672_219199214765557_100000264404725_831590_2396193_n.jpgMój siostrzeniec promuje czytelnictwo. Trzeba jak najwcześniej oswajać dziećmi z książkami.

To mamy dwa nowe pomysły. Rajdy literacki oraz teatr PP.

Cytat:
Kushi
Ja tak sobie nawet kiedyś pomyślałam, żeby na naszych zlotach stworzyć teatr
Tzn. moglibyśmy wystawiać nasze słuchowiska, wcześniej obsadzane byłyby role i na każdym zlocie jako dodatkowa atrakcja - np. Teatr PP - przedstawia sztukę pod tytułem Ojciec Czas A rekwizyty i to co wiązałoby się z danym słuchowiskiem można przywieźć ze sobą na zlot Ot jedna z propozycji urozmaicenia zlotów

I można by było to zrobić tak jak z czytaniami. Taki Teatr objazdowy... i publiczność byśmy mieli w sensie nawet przypadkowych przechodniów ...a co


Cytat:
Dagil
zorganizujmy cykliczne RAJDY LITERACKIE. Nie posiedzenia w jakiejś sali, nawet przy kieliszku, tylko kontakty czytelników z piszącymi, młodymi i starymi. Jeden z bohaterów mojej książki powiedział: "jak się kogoś pozna, można go nawet polubić", a jak się kogoś polubi, można zainteresować się tym, co ma do powiedzenia.
Proponuję ustalić mapę spotkań organizowanych przez "piszących" z tej okolicy. Spotkania powinny mieć atrakcyjny charakter. Należy je ubarwiać np. konkursami na zabawną fraszkę itp. Pomysł nie jest nowy, kiedyś uczestniczyłam w Krakowie w takim spotkaniu i została mi w głowie taka fraszka: "Tacie pękła guma i tak powstał Czuma".
Do góry
Autor
RE: Promocja literatury
Dagil Użytkownik
  • Postów: 119
  • Skąd:
Dodane dnia 19-06-2011 14:37
Tomaszu, zdeklarowałeś się, że coś z powyższymi pomysłami zrobisz. Nie wiem, w którą stronę biegną Twoje myśli, chcę jednak dać Ci pod rozwagę taką opcję: organizatorami spotkań nie muszą być ludzie z PP. Obecnie żyjemy w czasach reklamowania miast, wiosek, regionów itp. Trzeba nawiąząć ileś kontaktów, by za cenę ewentualnego napisania o... zaproszono twórców z PP. Na dodatek proponowałabym spotkania z mieszkańcami pod hasłem - przyjź, opowiedz mi twoją ciekawą historię np. w 15 lub 20 minut. Któryś z nas być może znajdzie w tym coś ciekawego, któryś może zostanie ważnym dziennikarzem i rzeczywiście przyczyni się do rozreklamowania miasteczka czy okolicy. To jest wersja dla ludzi PP tania, równocześnie atrakcyjna dla obu stron. Ludzie mogą opowiadać o wszystkim, pokazywać miejsca dziwnych lub dziwacznych zdarzen itd. My możemy w swój sposób uatrakcyjniać spotkania. Wszystko jest do wymyślenia i zorganizowania.
Weź pod uwagę taką formę, a ja pytam, co myślą o tym inni?
Do góry
Autor
RE: Promocja literatury
TomaszObluda Użytkownik
  • Postów: 6879
  • Skąd: Szczecin
Dodane dnia 19-06-2011 16:11
Cytat:
zdeklarowałeś się, że coś z powyższymi pomysłami zrobisz.
W którym miejscu? Powiedziałem, że przyłączę się w ramach możliwości. Planuję IV Czytania i sam też piszę, poza tym żyję i pracuję. Nie mogę sam robić kilku projektów naraz bo żaden nie wyjdzie dobrze. Mogę czynnie uczestniczyć.

Poza tym, jeśli nie będzie zainteresowania innych, to się nie da. Oba projekty potrzebują ludzi. Czy ktoś jest zainteresowany?

No dobra. Opowiedz mi swoją, historię i rozreklmuj miasto. Pomysł wydaje się zensowny, tylko jak podpiąć pod to promocje literatury? W sensie hasłowo.
I to jest fajny pomysł,o tyle,że ktoś z nas będzie gdzieś na miejscu, tego się nie da zrobić przez telefon i mailem.
Kto jest zainteresowany zaproszeniem PP do swojego miasta?



Cytat:
Podpisuję się pod tym. A każdy na PP wie, o tym,że jak Tomasz zorganizuje spotkanie, to nie ma ch... we wsi.
No dobra, można to interpretować jako deklarację. Ale miałem na myśli, samo spotkanie, w sensie nocleg, czy tego typu sprawy, nie wszystko. Poza tym,cały czas aktywnie się wypowiadam. Ale to nie mój pomysł, to pomysł, który mi się podobam i pod, którym się mogę podpisać.
Do góry
Autor
RE: Promocja literatury
Elwira Użytkownik
  • Postów: 4151
  • Skąd: Rembertów
Dodane dnia 19-06-2011 18:05
Na mojej wiosce otworzyli ładną, nową bibliotekę. Pracuje tam moja kumpela z podstawówki, mogę zagadać, czy nie dałoby się czegoś zorganizować. Nie mam jednak czasu na szukanie na forum Waszych ustaleń, planów i pomysłów. Prosiłabym więc o małe podsumowanie tutaj lub na PW. Ewentualnie możemy zrobić wytyczne. Muszę wiedzieć, o czym rozmawiać, jak się już wybiorę.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Promocja literatury
TomaszObluda Użytkownik
  • Postów: 6879
  • Skąd: Szczecin
Dodane dnia 19-06-2011 18:45
Dobra ja mam pomysł, w który się zaangażuję. Tylko tak czy siak jest potrzebna pomoc. Otóż, kiedy byłem młody i głupi jak wiecie należałem do SMD, młodzieżówki PO, mieliśmy tam teatrzyk, z którym organizowaliśmy przedstawienia dla dzieci w szpitalach, czytanie bajek też było. Moglibyśmy zrobić coś podobnego, gwarantuję,że każdy oddział dziecięcy wyazi zainteresowanie. Możemy robić wszystko, czytać, śpiewać, a po wszystkim iść się napić. Zabawa świetna, promocja PP oraz literatury, a także, coś dobrego. Gwrantuję, wam,że takiej nagrody jak radość tych znudzonych i chorych dzieciaków, nikt wam nie zafunduje. Tu zdjęcia
https://picasaweb.google.com/smdSzczecin/TeatrzykWSzpitaluZOkazjiDniaDziecka

Oczywiście jest też bardziej hardcorowa możliwość, czyli odwiedzenie domu dziecka - sam nie byłem, ale słyszałem, że jest bardzo ciężko, bo to bardzo smutne dzieci.

Można to potraktować jako kontynuację akcji, PP czyta dzieciom. Ale, tak muszą być chętni i musi być szpital. Ja mogę w Szczecinie załatwić miejsce, ale raczej nikt nie przyjedzie, a tam trzeba iść na miejse i pogadać. Zainteresowani?

Biblioteka też dobry pomysł. Tylko co w niej robimy?
Do góry
Autor
RE: Promocja literatury
Elwira Użytkownik
  • Postów: 4151
  • Skąd: Rembertów
Dodane dnia 19-06-2011 19:11
Tam w zasadzie można zrobić wszystko. Miejsca jest dużo, więc wchodzi w grę nawet teatrzyk. Zależy, do jakiej grupy czytelniczej chcemy trafić. Myślałam o konkursie na tekst o regionie, ewentualnie z jakimś tematem dla nas i dla miejscowych), połączonym z czytaniem najlepszych tekstów przy rozdaniu nagród.
Ale to luźne propozycje. Jeśli byliby chętnie, to do doprecyzowania.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Promocja literatury
TomaszObluda Użytkownik
  • Postów: 6879
  • Skąd: Szczecin
Dodane dnia 19-06-2011 19:35
Co jest z wami? Dlaczego nikt nic nie mówi o Wiktorze na zdjęciu? Chwalić!

Elwiro, co do tematyki, dobry pomysł. Chodzi o to, aby poza ludźmi z PP, byli mieszkańcy, więc jakoś będzie trzeba ich zachęcić.
Do góry
Autor
RE: Promocja literatury
zawsze Użytkownik
  • Postów: 3112
  • Skąd: Ciechanów
Dodane dnia 19-06-2011 19:42
Tomaszu, co do akcji w szpitalu, absolutnie się zgadzam. I proponuję z tego miejsca ciechanowski szpital - dzieci z chirurgii dziecięcej i z oddziału dziecięcego na pewno by się ucieszyły, myślę, że dałabym radę dogadać się z dyrekcją. Najlepiej zrobić to w wakacje, kiedy to dzieci zamiast biegać z rówieśnikami, kiszą się w szpitalu. To tak zamiast (albo obok) tego czytania, które proponowałam w swoim mieście.
Jakieś tam doświadczenie w organizacji czegoś podobnego mam, z tym, że u nas byłoby ciężej, jako że nie byłoby wcześniej prób. Ale łatwo jest choćby zaadaptować jakąś bajkę (moja grupa zajęła się jakąś bają o smoku Karolku i motylku Zachariaszku, mam jeszcze gdzieś na szafie skrzydła :D ).

Współpracą jestem jak najbardziej zainteresowana, w miarę możliwości dojazdu.



PS Tomasz, wyglądałeś przekonująco :D
Jestem wciąż niejasna, niesyta. - A. Osiecka
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Promocja literatury
TomaszObluda Użytkownik
  • Postów: 6879
  • Skąd: Szczecin
Dodane dnia 19-06-2011 19:46
Cytat:
PS Tomasz, wyglądałeś przekonująco
Ale gdzie?
Do góry
Autor
RE: Promocja literatury
zawsze Użytkownik
  • Postów: 3112
  • Skąd: Ciechanów
Dodane dnia 19-06-2011 19:53
O, tu:
https://lh4.googleusercontent.com/-7rynBto_7qI/.../DSC03646.JPG

A co do akcji w Domu Dziecka, niestety nie wygląda to tak pięknie, jak się wydaje. O ile grupa młodszych dzieci przejawia potrzebę zainteresowania, tak strasze z reguły "buntują się", nie chcą współpracować, są opryskliwe. Tak przynajmniej było w wypadku tej placówki, którą odwiedzałam.
Jestem wciąż niejasna, niesyta. - A. Osiecka
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Promocja literatury
TomaszObluda Użytkownik
  • Postów: 6879
  • Skąd: Szczecin
Dodane dnia 19-06-2011 19:59
Grałem Dziadka. Moją pierwszą rolą była Kawka, byłem na końcu,padałem na trawkę, poza tym wszyscy na mnie upadali. Jednak dzięki wybitnej grze aktorskiej, otrzymałem propozycję, głównej roli. Starałem się o Rzepkę, ale, że PO wtedy było mniej lewicowe, uznano, że jako facet, tej roli nie dostanę.

Ja słyszałem, że te najmłodsze płaczą i czasem są sceny i jest ciężko. Ja najgorzej wspominam oddział psychiatryczny. Dzieci siedziały, patrzyły, prawie zero reakcji, wszystkie na psychotropach.
Do góry
Autor
RE: Promocja literatury
Dagil Użytkownik
  • Postów: 119
  • Skąd:
Dodane dnia 19-06-2011 20:55
To znowu ja. Ostatni mój pomysł podkradłam dziennikarzom z terenu Śląska, którym zbywało kilka miejsc, więc się załapałam. Tylko oglądoliśmy Łańcut, Zwierzyniec, Strzebrzeszyn i jakieś wioski, które miały w planie rozbudowę bazy turystycznej. Przyjmowano nas niemal z czerwonymi dywanami. Szkoda, że mam dużo lat, bo pochodziłabym po gminach itp. i zaoferowała pojawienie się na ich terenie zdolnych, piszących i zapytała co gminy dałyby nam, bo ludzie piszący są cenni. A my przy okazji i raczej z dobrego serca moglibyśmy uświetniczyć spotkania np. w rozmowach przy ognisku czytaniami, teatrzykiem itp.
W czymś takim uczestniczyłam. Nie pamiętam, żeby ktoś z uczestniczących dziennikarzy coś o tym regionie napisał, a od nas ktoś mógłby to zrobić. I do tego trzeba to robić we własnym rejonie, bo dojazdy i stracony na organizację czas ma swoją cenę. Na wstępie można zacząć od telefonów a w rozmowach należy się cenić. To ważne.
Do góry
Autor
RE: Promocja literatury
TomaszObluda Użytkownik
  • Postów: 6879
  • Skąd: Szczecin
Dodane dnia 19-06-2011 21:01
Ja już mam dwie opcje, więcej nie dam rady :D poza tym najważniejsze i jednynie słuszne IV Publiczne Czytania.Aha jest już film do III Klikać i oglądać!

I wypowiedzieć się o moim siostrzeńcu Wiktorze. Tam jest zdjęcie, powyżej!!!!
Do góry
Autor
RE: Promocja literatury
Elwira Użytkownik
  • Postów: 4151
  • Skąd: Rembertów
Dodane dnia 19-06-2011 21:06
OK, to może konkretne pytanie.

Czy byliby chętni przyjechać do Rembertowa (pod Warszawę) powiedzmy we wrześniu? Może ktoś miejscowy? Jeśli będą ludzie, pomyślimy o organizacji czegoś. Kilka pomysłów z Tomaszem mamy. :) Chęć działania można oferować na razie tutaj, konkrety później.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Promocja literatury
OWSIANKO Użytkownik
  • Postów: 137
  • Skąd: Bydgoszcz
Dodane dnia 20-06-2011 10:01
Tomasz Obłuda

Pomysł z czytaniem dzieciom jest co najmniej wspaniały i masz 150% (o ile nie więcej) racji: „Trzeba jak najwcześniej oswajać dziećmi z książkami”. Od umysłu nieskażonego wyobraźniowym wygodnictwem-lenistwem, kiedy słuchanie lektur sprawia frajdę. Są książki z naszego dzieciństwa, są pisane teraz i warto je propagować, pozytywnie zarażać nimi, choćby w trakcie wizyt PP w szpitalniach i pozostałych magazynach z pociechami.
pozdrawiam
"Zawsze pamiętaj, że tłum, który oklaskuje twoją koronację, jest tym samym tłumem, który będzie oklaskiwał twoją egzekucję."
T. Pratchett "Piekło pocztowe"
ważniejsze jest co robisz, a nie co mówisz
Do góry
  • Skocz do forum:
Polecane
ShoutBox
  • Kazjuno
  • 28/03/2024 08:33
  • Mike 17, zobacz, po twoim wpisie pojawił się tekst! Dysponujesz magiczną mocą. Grtuluję.
  • mike17
  • 26/03/2024 22:20
  • Kaziu, ja kiedyś czekałem 2 tygodnie, ale się udało. Zachowaj zimną krew, bo na pewno Ci się uda. A jak się poczeka na coś dłużej, to bardziej cieszy, czyż nie?
  • Kazjuno
  • 26/03/2024 12:12
  • Czemu długo czekam na publikację ostatniego tekstu, Już minęło 8 dni. Wszak w poczekalni mało nowych utworów(?) Redakcjo! Czyżby ogarnął Was letarg?
  • Redakcja
  • 26/03/2024 11:04
  • Nazwa zdjęcia powinna odpowiadać temu, co jest na zdjęciu ;) A kategorie, do których zalecamy zgłosić, to --> [link]
  • Slavek
  • 22/03/2024 19:46
  • Cześć. Chciałbym dodać zdjęcie tylko nie wiem co wpisać w "Nazwa"(nick czy nazwę fotografii?) i "Album" tu mam wątpliwości bo wyskakują mi nazwy albumów, które mam wrażenie, że mają swoich właścicieli
  • TakaJedna
  • 13/03/2024 23:41
  • To ja dziękuję Darconowi też za dobre słowo
  • Darcon
  • 12/03/2024 19:15
  • Dzisiaj wpadło w prozie kilka nowych tytułów. Wszystkie na górną półkę. Można mieć różne gusta i lubić inne gatunki, ale nie sposób nie docenić ich dobrego poziomu literackiego. Zachęcam do lektury.
  • Zbigniew Szczypek
  • 06/03/2024 00:06
  • OK! Ważne, że zaczęłaś i tej "krwi" nie zmyjesz już z rąk, nie da Ci spać - ja to wiem, jak Lady M.