Sesja RPG
Portal Pisarski » Z innej beczki » Luźne rozmowy
Autor
Sesja RPG
Aramin Użytkownik
  • Postów: 18
  • Skąd:
Dodane dnia 19-08-2010 13:37
Wydaje mi się, że ten dział jest odpowiedni do zamieszczenia tego pomysłu. Taki pomysł zaczął mi chodzić po głowie, to myślę sobie - Czemu nie zaproponować? - no, ale do rzeczy. Moja propozycja jest prosta: zagrajmy sesję! W tym temacie dokonałoby się wszystkich ustaleń, potem otwarło by się temat do gry i jazda. Ma ktoś coś przeciwko? Jest ktoś chętny? Póki co nie będę więcej strzępić języka, ponieważ nie ma sensu się produkować przed poznaniem waszej reakcji.

Edit: Ustałem, że wkleję taki prawdziwszy post wstępny, ponieważ powyższe to było, że się tak wyrażę, tylko badanie rynku.

Czym jest RPG?

Role Playing Game jak sama nazwa wskazuje jest grą polegającą na odgrywaniu ról. Można to przyrównać na przykład do teatru, ja jednak wolę napisać tak: RPG jest jak opowieść, postacie Graczy to bohaterowie działający w rzeczywistości wykreowanej przez narratora, którym jest Mistrz Gry. Od MG zależy, jaki jest skutek działań podjętych przez bohaterów, zmiany zachodzące w uniwersum, w jego kwestii leży też odgrywanie zapełniających świat postaci tzw. BN (Bohaterowie Niezależni). Słowem: zadanie MG to narracja, kontrolowanie przebiegu rozgrywki i odgrywanie świata, zaś zadaniem Graczy jest wcielić się w swoje postacie. Roleplay'e nie są typem gier, w których ze sobą rywalizujecie - wręcz przeciwnie. Tutaj tworzycie grupkę śmiałków tworzących drużynę.
To od was zależy jak potoczy się rozgrywka, w zależności od waszych wyborów scenariusz gry będzie się zmieniał, możecie być choćby rycerzami bez skazy i zmazy, czy też najemnymi skurwielami lecz jedno się nie zmieni - wasze czyny będą pociągać za sobą konsekwencje, niekiedy z dużym opóźnieniem lub w sposób niewidoczny na pierwszy rzut oka. Myślę, że już mniej więcej wiadomo o co chodzi :) ?

RPG a PBF

My będziemy grać w PBF czyli Play by Forum. Czym to się różni od zwykłego RPG? Podstawową różnicą jest to, że w RPG gra się w grupce znajomych, występuje element losowy jakim są rzuty specjalnymi kośćmi, występuje mechanika której trzeba się trzymać. PBF to przełożenie tej gry wyobraźni na ekran komputera, gdzie gracze odgrywają swoje postaci w bardziej literacki sposób, opisując ich czyny w swoich postach.

Jak wygląda gra?

Ja opisuję sytuację w jakiej znajdujecie się na początku gry, każde z was pisze swojego posta w ustalonej przeze mnie kolejności, po czym opisuję jaki jest efekt waszych działań. Jeżeli ktoś jeszcze nie czuje bluesa, to mogę na PW zarzucić linkaczem do for poświęconych w całości erpegom.

Co zrobić, żeby zagrać?

Jeżeli potwierdzicie chęć gry, to powymieniam się z wami GG i was jeszcze troszkę doedukuję (ale obiecuję, to nie będzie bolało... no dobrze, może troszkę ;) ). Będą potrzebne postacie, ale nie martwcie - pomogę wam je stworzyć. Gra będzie odbywać się w moim własnym świecie, w realiach magicznego średniowiecza. System, jakim się posłużymy żeby wspomniane postacie stworzyć to Dungeons and Dragons. Żeby zacząć, poza waszymi postaciami potrzebne będą również...

Ustalenia

Zanim zaczniemy tworzyć postacie musimy ustalić kilka rzeczy:
Rozgrywkę w jakich klimatach preferujecie? Rozchodzi się głównie o to, czy ma być epicko, mrocznie, hardkorowo etc. Szczerze mówiąc ja preferowałbym wypośrodkowane fantasy, bez przechyłu w żadną stronę. Jeżeli chodzi o magię, wyróżniłbym zasadniczo trzy możliwe opcje:
a)świat przesycony nią, gdzie widok Czarodzieja nie jest niczym niezwykłym, można ją napotkać na każdym kroku
B)magia to wciąż dość częste zjawisko, jednak parających się nią nie spotkasz w każdym mieście
c)magia jest tak rzadka, że często wręcz się w nią nie wierzy, co niesie ze sobą wiele konsekwencji.
Kolejne pytanie: czy wasze postacie już się znają, czy dopiero staliście się drużyną (jeśli to drugie to postaram się wymyślić w miarę ciekawy powód)? Wolicie zacząć doświadczonymi, potężnymi śmiałkami znanymi na kontynencie, czy może niedoświadczonymi poszukiwaczami przygód dopiero zaczynającymi swoją historię? Z tym pytaniem wiąże się też kolejne, mianowicie: wolicie zacząć bez grosza przy duszy, czy może być wyposażonymi w piękne miecze, smukłe łuki i stylowe rękawiczki, czy też może znów opcja środkowa - podstawowe wyposażenie. Jak wyobrażacie sobie grę, czego czego oczekujecie z mojej strony?

Wymagania:

Wymagam przede wszystkim chęci, poprawnej polszczyzny i sumienności/zaangażowania. Chciałbym zagrać w ciekawą sesję, obfitującą w niezapomniane przygody, ale do tego potrzebne jest z naszej strony samozaparcie - z doświadczenia wiem, że na początku pisze się nawet kilkanaście postów dziennie, potem pojawia się leń i sesja umiera powolną śmiercią. Liczę, że tutaj uniknę takiego stanu rzeczy, mam nadzieję, że pogramy tak długo, jak długo istnieć będzie portal pisarski. Liczę również na to, że będziecie wczuwać się w swoje postaci, że wasi bohaterowie będą spójni psychologicznie i ciekawi. No i wiadomo, na trzyzdaniowy post odpowiem tym samym, ponieważ nie mam zamiaru starać się widząc olewkę.

Podsumowanie

Jak już wspominałem, oczekuję na potwierdzenie chęci gry zanim zacznę poważniej kminić, chętnie odpowiem na ewentualne pytania, z takąż samą chęcią rozwieję niecne wątpliwości. Myślę, że na sam wstęp ten post wystarczy, a teraz w normalnej dyskusji wyjdzie co i jak, czyli z czym to się je. Jeśli coś opisałem zbyt mętnie pytajcie śmiało. Tak w ogóle łapcie GG: 11921721
Do góry
Autor
RE: Sesja RPG
Sissi Użytkownik
  • Postów: 168
  • Skąd: Gdzieś w Polsce ;)
Dodane dnia 19-08-2010 13:50
Hm... nigdy się w to nie bawiłam, ledwie wiem, na czym polega gra RPG, ale chętnie spróbuję. B)
"Gdyby mi kazały wyroki ponure,
na ziemi się meldować, by drugi raz żyć,
chciałbym starą z mundurem wdziać na siebie skórę
Po staremy wojować, kochać się i pić" - Bolesław Wieniawa-Długoszowski "Ułańska jesień"
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Sesja RPG
JaneE Użytkownik
  • Postów: 1190
  • Skąd: Śląsk
Dodane dnia 19-08-2010 13:56
a co to? :)
Może jednak wytłumacz.
Oswajam rzeczy pisząc o nich.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Sesja RPG
Azazella Użytkownik
  • Postów: 458
  • Skąd: Gdziegownia
Dodane dnia 19-08-2010 14:19
Ja chcę, ja!! Im więcej ludzi tym lepiej zgłaszać się:p
To bezsensowne, antywychowawcze i niepedagogiczne.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Sesja RPG
zawsze Użytkownik
  • Postów: 3112
  • Skąd: Ciechanów
Dodane dnia 19-08-2010 15:01
I ja się zgłoszę, i ja, chociaż doświadczenie mam minimalne:)
Jestem wciąż niejasna, niesyta. - A. Osiecka
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Sesja RPG
jakub Użytkownik
  • Postów: 3490
  • Skąd: Poznań
Dodane dnia 19-08-2010 15:07
co to RPG to wiem ale co to sesja RPG? :p i czym to się różni od zwykłego nudnego RPG? :D
"Ludzie na całym świecie uwielbiają okazje. Każdy chciałby dostać coś za nic, nawet jeśli przyszłoby mu zapłacić za to wszystkim" - Stephen King
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Sesja RPG
szara eminencja Użytkownik
  • Postów: 808
  • Skąd:
Dodane dnia 19-08-2010 16:03
Myślisz, że jak wielu tu obecnych zna na tyle FORTRAN, żeby w nim pisać? B)
Do góry
Numer GG
Identyfikator Tlen
Autor
RE: Sesja RPG
Azazella Użytkownik
  • Postów: 458
  • Skąd: Gdziegownia
Dodane dnia 19-08-2010 16:05
RPG nudne? A zginąć chcesz!!:p
To bezsensowne, antywychowawcze i niepedagogiczne.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Sesja RPG
Aramin Użytkownik
  • Postów: 18
  • Skąd:
Dodane dnia 19-08-2010 16:36
Dość szybki odzew co mnie bardzo cieszy :)
W takim razie czas na taki prawdziwszy post wstępny ;)

Czym jest RPG?

Role Playing Game jak sama nazwa wskazuje jest grą polegającą na odgrywaniu ról. Można to przyrównać na przykład do teatru, ja jednak wolę napisać tak: RPG jest jak opowieść, postacie Graczy to bohaterowie działający w rzeczywistości wykreowanej przez narratora, którym jest Mistrz Gry. Od MG zależy, jaki jest skutek działań podjętych przez bohaterów, zmiany zachodzące w uniwersum, w jego kwestii leży też odgrywanie zapełniających świat postaci tzw. BN (Bohaterowie Niezależni). Słowem: zadanie MG to narracja, kontrolowanie przebiegu rozgrywki i odgrywanie świata, zaś zadaniem Graczy jest wcielić się w swoje postacie. Roleplay'e nie są typem gier, w których ze sobą rywalizujecie - wręcz przeciwnie. Tutaj tworzycie grupkę śmiałków tworzących drużynę.
To od was zależy jak potoczy się rozgrywka, w zależności od waszych wyborów scenariusz gry będzie się zmieniał, możecie być choćby rycerzami bez skazy i zmazy, czy też najemnymi skurwielami lecz jedno się nie zmieni - wasze czyny będą pociągać za sobą konsekwencje, niekiedy z dużym opóźnieniem lub w sposób niewidoczny na pierwszy rzut oka. Myślę, że już mniej więcej wiadomo o co chodzi :) ?

RPG a PBF

My będziemy grać w PBF czyli Play by Forum. Czym to się różni od zwykłego RPG? Podstawową różnicą jest to, że w RPG gra się w grupce znajomych, występuje element losowy jakim są rzuty specjalnymi kośćmi, występuje mechanika której trzeba się trzymać. PBF to przełożenie tej gry wyobraźni na ekran komputera, gdzie gracze odgrywają swoje postaci w bardziej literacki sposób, opisując ich czyny w swoich postach.

Jak wygląda gra?

Ja opisuję sytuację w jakiej znajdujecie się na początku gry, każde z was pisze swojego posta w ustalonej przeze mnie kolejności, po czym opisuję jaki jest efekt waszych działań. Jeżeli ktoś jeszcze nie czuje bluesa, to mogę na PW zarzucić linkaczem do for poświęconych w całości erpegom.

Co zrobić, żeby zagrać?

Jeżeli potwierdzicie chęć gry, to powymieniam się z wami GG i was jeszcze troszkę doedukuję (ale obiecuję, to nie będzie bolało... no dobrze, może troszkę ;) ). Będą potrzebne postacie, ale nie martwcie - pomogę wam je stworzyć. Gra będzie odbywać się w moim własnym świecie, w realiach magicznego średniowiecza. System, jakim się posłużymy żeby wspomniane postacie stworzyć to Dungeons and Dragons. Żeby zacząć, poza waszymi postaciami potrzebne będą również...

Ustalenia

Zanim zaczniemy tworzyć postacie musimy ustalić kilka rzeczy:
Rozgrywkę w jakich klimatach preferujecie? Rozchodzi się głównie o to, czy ma być epicko, mrocznie, hardkorowo etc. Szczerze mówiąc ja preferowałbym wypośrodkowane fantasy, bez przechyłu w żadną stronę. Jeżeli chodzi o magię, wyróżniłbym zasadniczo trzy możliwe opcje:
a)świat przesycony nią, gdzie widok Czarodzieja nie jest niczym niezwykłym, można ją napotkać na każdym kroku
B)magia to wciąż dość częste zjawisko, jednak parających się nią nie spotkasz w każdym mieście
c)magia jest tak rzadka, że często wręcz się w nią nie wierzy, co niesie ze sobą wiele konsekwencji.
Kolejne pytanie: czy wasze postacie już się znają, czy dopiero staliście się drużyną (jeśli to drugie to postaram się wymyślić w miarę ciekawy powód)? Wolicie zacząć doświadczonymi, potężnymi śmiałkami znanymi na kontynencie, czy może niedoświadczonymi poszukiwaczami przygód dopiero zaczynającymi swoją historię? Z tym pytaniem wiąże się też kolejne, mianowicie: wolicie zacząć bez grosza przy duszy, czy może być wyposażonymi w piękne miecze, smukłe łuki i stylowe rękawiczki, czy też może znów opcja środkowa - podstawowe wyposażenie. Jak wyobrażacie sobie grę, czego czego oczekujecie z mojej strony?

Wymagania:

Wymagam przede wszystkim chęci, poprawnej polszczyzny i sumienności/zaangażowania. Chciałbym zagrać w ciekawą sesję, obfitującą w niezapomniane przygody, ale do tego potrzebne jest z naszej strony samozaparcie - z doświadczenia wiem, że na początku pisze się nawet kilkanaście postów dziennie, potem pojawia się leń i sesja umiera powolną śmiercią. Liczę, że tutaj uniknę takiego stanu rzeczy, mam nadzieję, że pogramy tak długo, jak długo istnieć będzie portal pisarski. Liczę również na to, że będziecie wczuwać się w swoje postaci, że wasi bohaterowie będą spójni psychologicznie i ciekawi. No i wiadomo, na trzyzdaniowy post odpowiem tym samym, ponieważ nie mam zamiaru starać się widząc olewkę.

Podsumowanie

Jak już wspominałem, oczekuję na potwierdzenie chęci gry zanim zacznę poważniej kminić, chętnie odpowiem na ewentualne pytania, z takąż samą chęcią rozwieję niecne wątpliwości. Myślę, że na sam wstęp ten post wystarczy, a teraz w normalnej dyskusji wyjdzie co i jak, czyli z czym to się je. Jeśli coś opisałem zbyt mętnie pytajcie śmiało. Tak w ogóle łapcie GG: 11921721
PS. Skuście się, w końcu jesteście tfurcami :)
PS2. Cholercia, chyba wyszło troszkę nadęte, nie taki był mój cel, starałem się opisać co i jak najlepiej jak potrafię.
Do góry
Autor
RE: Sesja RPG
szara eminencja Użytkownik
  • Postów: 808
  • Skąd:
Dodane dnia 19-08-2010 16:44
He he... u mnie pierwsze skojarzenie RPG - język programowania ;)
(zboczenie zawodowe B) )


Można spróbować...
Do góry
Numer GG
Identyfikator Tlen
Autor
RE: Sesja RPG
Elwira Użytkownik
  • Postów: 4151
  • Skąd: Rembertów
Dodane dnia 19-08-2010 20:25
Ja myślę, że lepiej dla wszystkich by było, gdybyście zajęli się pisaniem, czytaniem i komentowaniem. Jest to Portal Pisarski, jak sama nazwa wskazuje. A do tego typu zabaw są inne miejsca w sieci.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Sesja RPG
Aramin Użytkownik
  • Postów: 18
  • Skąd:
Dodane dnia 19-08-2010 21:45
Między innymi właśnie dlatego nie rozpisywałem się w pierwszym poście - żeby poznać reakcję ogółu społeczności portalu, licząc się z tym, że może być negatywna.

Czyli rozumiem Elwiro, że ze strony administracji otrzymuję negatywne spojrzenie na me niecne praktyki ;) ?
Do góry
Autor
RE: Sesja RPG
mariamagdalena Użytkownik
  • Postów: 1075
  • Skąd: Vratislavia / Tel Aviv
Dodane dnia 19-08-2010 22:24
można by było zagrać gdzieś, nie tu nawet krótką sagę a później to opisać, np. mini-konkurs na fantasy story na kanwie sagi :)

ja grałam w masquerade czyli to d and d
w sieci wychodzi najlepiej na chatach javovych...
Poetka. Prozaiczka.
Poetka prozaiczna.
Do góry
Autor
RE: Sesja RPG
jakub Użytkownik
  • Postów: 3490
  • Skąd: Poznań
Dodane dnia 19-08-2010 22:25
Cytat:
Azazella napisał/a:
RPG nudne? A zginąć chcesz!!:p

zaczynam się bać :D administracjo, tu mi grożą, ratunku :smilewinkgrin:

a nie moja wina że RPG zawsze mnie nudziło i pytam się po prostu czy to mnie bardziej wciągnie ale już widzę że chyba nie mój klimat :rol:
"Ludzie na całym świecie uwielbiają okazje. Każdy chciałby dostać coś za nic, nawet jeśli przyszłoby mu zapłacić za to wszystkim" - Stephen King
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Sesja RPG
Wiktor Orzel Administrator
  • Postów: 3517
  • Skąd: Kraków
Dodane dnia 19-08-2010 23:09
Prawda jest taka, że rozkręcić sesję RPG na forum portalu pisarskiego byłoby bardzo ciężko. Z doświadczenia wiem, że najlepiej gra się "na żywo", czy też przez IRCa, gdzie możemy mieć w jakimś stopniu namiastkę prawdziwej gry RPG. Jednak do końca tej inicjatywy nie ma co przekreślać, bo uważam, że RPG w dużym stopniu rozwija wyobraźnie i uruchamia tą bardziej kreatywną półkulę mózgowia. Kto wie, może na podstawie jednej z sesji stworzycie wspólnymi siłami bestseller ? ;-)
wiktororzel.pl
Do góry
Autor
RE: Sesja RPG
Aramin Użytkownik
  • Postów: 18
  • Skąd:
Dodane dnia 20-08-2010 11:50
Czyli rozumiem, że przyzwolenie jest? W razie czego już zacząłem się ewakuować do innych, egzotycznych krain (w sensie, że na inną stronkę ;)).
Do góry
Autor
RE: Sesja RPG
mariamagdalena Użytkownik
  • Postów: 1075
  • Skąd: Vratislavia / Tel Aviv
Dodane dnia 21-08-2010 22:49
tylko napisz dokąd
i w jaki świat...
Poetka. Prozaiczka.
Poetka prozaiczna.
Do góry
Autor
RE: Sesja RPG
Mytopea Użytkownik
  • Postów: 17
  • Skąd: Trzebiatów
Dodane dnia 22-08-2010 11:31
Ej! Jeszcze ja! Jeszcze ja!
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Sesja RPG
Aramin Użytkownik
  • Postów: 18
  • Skąd:
Dodane dnia 26-08-2010 13:21
Muszę niestety przeprosić za zrobienie tego młyna :p
W związku z zbliżającym się rokiem szkolnym, moi życiem osobistym i pewnymi problemami zmuszony jestem odwołać sesję na czas nieokreślony (czyt. możemy sobie dać siana) ;/
Kto wie, może kiedyś gdzieś sobie pykniemy, ale to raczej mało prawdopodobne.
Do góry
  • Skocz do forum:
Polecane
ShoutBox
  • Zbigniew Szczypek
  • 01/04/2024 10:37
  • Z okazji Św. Wielkiej Nocy - Dużo zdrówka, wszelkiej pomyślności dla wszystkich na PP, a dzisiaj mokrego poniedziałku - jak najbardziej, także na zdrowie ;-}
  • Darcon
  • 30/03/2024 22:22
  • Życzę spokojnych i zdrowych Świąt Wielkiej Nocy. :) Wszystkiego co dla Was najlepsze. :)
  • mike17
  • 30/03/2024 15:48
  • Ode mnie dla Was wszystko, co najlepsze w nadchodzącą Wielkanoc - oby była spędzona w ciepłej, rodzinnej atmosferze :)
  • Yaro
  • 30/03/2024 11:12
  • Wesołych Świąt życzę wszystkim portalowiczom i szanownej redakcji.
  • Kazjuno
  • 28/03/2024 08:33
  • Mike 17, zobacz, po twoim wpisie pojawił się tekst! Dysponujesz magiczną mocą. Grtuluję.
  • mike17
  • 26/03/2024 22:20
  • Kaziu, ja kiedyś czekałem 2 tygodnie, ale się udało. Zachowaj zimną krew, bo na pewno Ci się uda. A jak się poczeka na coś dłużej, to bardziej cieszy, czyż nie?
  • Kazjuno
  • 26/03/2024 12:12
  • Czemu długo czekam na publikację ostatniego tekstu, Już minęło 8 dni. Wszak w poczekalni mało nowych utworów(?) Redakcjo! Czyżby ogarnął Was letarg?
  • Redakcja
  • 26/03/2024 11:04
  • Nazwa zdjęcia powinna odpowiadać temu, co jest na zdjęciu ;) A kategorie, do których zalecamy zgłosić, to --> [link]