WYNIKI GŁOSOWANIA - najbardziej dowcipna wypowiedź września 2010
Portal Pisarski » Z innej beczki » Luźne rozmowy
Autor
RE: WYNIKI GŁOSOWANIA - najbardziej dowcipna wypowiedź września 2010
bassooner Użytkownik
  • Postów: 682
  • Skąd:
Dodane dnia 04-10-2010 15:15
ale tu nie chodzi o kurwe stricte kurwe, ino i kurwe w tytule wiersza karamazowa!
http://www.berbela.com/
Do góry
Autor
RE: WYNIKI GŁOSOWANIA - najbardziej dowcipna wypowiedź września 2010
Robert Użytkownik
  • Postów: 528
  • Skąd:
Dodane dnia 04-10-2010 22:43
Yhm yhm...

Wykład profesora Miodka o słowie "kurwa"

Kiedy się człowiek potknie albo skaleczy, woła: „O kurwa!”. To, lapidarne słowo wyraża jakże wiele uczuć, począwszy od zdenerwowania, rozczarowania poprzez zdziwienie, fascynację, a na radości i satysfakcji kończąc.

Przeciętny Polak w rozmowie z przyjacielem opowiada np.: „Idę sobie stary przez ulicę, patrzę, a tam taka dupa, że o kuuuurrrwa.” Kurwa może również występować w charakterze interpunktora, czyli zwykłego przecinka, np.: „Przychodzę kurwa do niego, patrzę kurwa, a tam jego żona, no i się kurwa wkurwiłam, no nie?” Czasem kurwa zastępuje tytuł naukowy lub służbowy, gdy nie wiemy, jak się zwrócić do jakiejś osoby płci żeńskiej „chodź tu kurwo jedna!”.

Używamy kurwy do charakteryzowania osób „brzydka, kurwa nie jest”, „o kurwa, takiej kurwie na pewno nie pożyczę”, czy jako przerwy na zastanowienie „czekaj, czy ja, kurwa lubię poziomki?”. Wyobraźmy sobie jak ubogi byłby słownik przeciętnego Polaka bez prostej kurwy. Idziemy sobie przez ulicę, potykamy się nagle, mówimy do siebie: „bardzo mnie irytują nierówności chodnika, które znienacka narażają mnie na upadek. Nasuwa mi to złe myśli o władzach gminy”. Wszystkie te i o wiele jeszcze bogatsze treści i emocje wyraża proste „O kurwa!”, które wyczerpuje sprawę.

Gdyby Polakom zakazać „kurwy”, niektórzy z nich przestaliby w ogóle mówić, gdyż nie umieliby wyrazić inaczej swoich uczuć. Cała Polska zaczęłaby porozumiewać się na migi i gesty. Doprowadziłoby to do nerwic, nieporozumień, niepewności i niepotrzebnych naprężeń w Narodzie Polskim. A wszystko przez jedną małą „kurwę”. Spójrzmy jednak na rodowód tego słowa.

„Kurwa” wywodzi się z łaciny od „curva”, czyli krzywa. Pierwotnie w języku polskim „kurwa” oznaczała kobietę lekkich obyczajów, czyli po prostu dziwkę. Dziś „kurwę” stosujemy również i w tym kontekście, ale mnogość innych znaczeń przykrywa całkowicie to jedno. Można z powodzeniem stwierdzić, że „kurwa” jest najczęściej używanym przez Polaków słowem. Dziwi jednak jedno – dlaczego słowo to nie jest używane publicznie (nie licząc filmów typu „PSY”, gdzie aktorzy prześcigają się w rzucaniu „kurwami”), praktycznie nie słyszymy, aby politycy czy dziennikarce wplatali w swe zdania zgrabne „kurwy”.

Pomyślmy o ile piękniej wyglądałaby prognoza pogody wygłoszona w następujący sposób:
„Na zachodzie zachmurzenie będzie kurwa umiarkowane, wiatr raczej kurwa silny. Temperatura maksymalna ok. 2st. Celsjusza, a więc kurewsko zimno kurwa będzie. Ogólnie, to kurwa jesień idzie.”
Do góry
Autor
RE: WYNIKI GŁOSOWANIA - najbardziej dowcipna wypowiedź września 2010
bassooner Użytkownik
  • Postów: 682
  • Skąd:
Dodane dnia 04-10-2010 22:48
znamy znamy... ;-)))
http://www.berbela.com/
Do góry
Autor
RE: WYNIKI GŁOSOWANIA - najbardziej dowcipna wypowiedź września 2010
Robert Użytkownik
  • Postów: 528
  • Skąd:
Dodane dnia 04-10-2010 22:54
Dla tych co zapominają bo widzę że występują ostatnio sprzeczne formy interpretowania tegoż słowa. Nie zakazujcie nam kurwy!
Do góry
Autor
RE: WYNIKI GŁOSOWANIA - najbardziej dowcipna wypowiedź września 2010
bassooner Użytkownik
  • Postów: 682
  • Skąd:
Dodane dnia 04-10-2010 23:01
ależ tutaj kurwa nie jest zakazana! co innego gdybyś napisał "ty kurwo jedna!" do "niej" albo "ty kurwo jedna!" do "niego", to co innego, ale tak, to nie...

nadużywanie natomiast kurw, prowadzi do ich deklasacji, bo lepsza jedna kurwa w odpowiednim miejscu, niźli 100 kurw, porozsypywanych tu i ówdzie... ;-)))
http://www.berbela.com/
Do góry
Autor
RE: WYNIKI GŁOSOWANIA - najbardziej dowcipna wypowiedź września 2010
Robert Użytkownik
  • Postów: 528
  • Skąd:
Dodane dnia 04-10-2010 23:03
Chyba że ktoś używa tego słowa jako przecinka. Co, ma przestać mówić/pisać?! Toż to dyskryminacja. Wychował się w takim kraju, to i takim językiem się posługuje i nie powinno się go w żaden sposób ograniczać. To tak samo jakby ktoś tutaj wrzucał arabskie litery, rasiści.
Do góry
Autor
RE: WYNIKI GŁOSOWANIA - najbardziej dowcipna wypowiedź września 2010
Miladora Użytkownik
  • Postów: 7496
  • Skąd: Kraków
Dodane dnia 05-10-2010 00:36
Cytat:
bassooner napisał/a:
nadużywanie natomiast kurw, prowadzi do ich deklasacji, bo lepsza jedna kurwa w odpowiednim miejscu, niźli 100 kurw, porozsypywanych tu i ówdzie... ;-)))


To samo mówił Sienkiewicz w "Quo vadis", tylko on to nazywał dziewicami. :D
Zawsze tkwi we mnie coś, co nie przestaje się uśmiechać (Romain Gary).
Do góry
Numer GG
Autor
RE: WYNIKI GŁOSOWANIA - najbardziej dowcipna wypowiedź września 2010
niewidoczna Użytkownik
  • Postów: 1492
  • Skąd: Łódź
Dodane dnia 30-10-2010 15:45
Ja z duma dzisiaj napisałam, że dziś ani razu nie użyłam magicznego słowa"kurwa". Siedzę i czuję w nozdrzach drażniący dym, siostra się pyta "Co tam śmierdzi ?". Na to ja "Pewnie dziadek to przypalił, idę sprawdzić". Wchodzę do kuchnia, a tam... Ok, nie ważne :uhoh:

Fakt, jeden raz słowo zostało użyte, o jeden raz za dużo...
"Jeśli kochać, to niebanalnie
Marzyć o tym, co nierealne
Jeśli kochać, to całkowicie
W nawias co dzień brać życie (swe)."
/Plateau/

Oświecenie przychodzi z nieba...
Do góry
Numer GG
  • Skocz do forum:
Polecane
ShoutBox
  • Kazjuno
  • 28/03/2024 08:33
  • Mike 17, zobacz, po twoim wpisie pojawił się tekst! Dysponujesz magiczną mocą. Grtuluję.
  • mike17
  • 26/03/2024 22:20
  • Kaziu, ja kiedyś czekałem 2 tygodnie, ale się udało. Zachowaj zimną krew, bo na pewno Ci się uda. A jak się poczeka na coś dłużej, to bardziej cieszy, czyż nie?
  • Kazjuno
  • 26/03/2024 12:12
  • Czemu długo czekam na publikację ostatniego tekstu, Już minęło 8 dni. Wszak w poczekalni mało nowych utworów(?) Redakcjo! Czyżby ogarnął Was letarg?
  • Redakcja
  • 26/03/2024 11:04
  • Nazwa zdjęcia powinna odpowiadać temu, co jest na zdjęciu ;) A kategorie, do których zalecamy zgłosić, to --> [link]
  • Slavek
  • 22/03/2024 19:46
  • Cześć. Chciałbym dodać zdjęcie tylko nie wiem co wpisać w "Nazwa"(nick czy nazwę fotografii?) i "Album" tu mam wątpliwości bo wyskakują mi nazwy albumów, które mam wrażenie, że mają swoich właścicieli
  • TakaJedna
  • 13/03/2024 23:41
  • To ja dziękuję Darconowi też za dobre słowo
  • Darcon
  • 12/03/2024 19:15
  • Dzisiaj wpadło w prozie kilka nowych tytułów. Wszystkie na górną półkę. Można mieć różne gusta i lubić inne gatunki, ale nie sposób nie docenić ich dobrego poziomu literackiego. Zachęcam do lektury.
  • Zbigniew Szczypek
  • 06/03/2024 00:06
  • OK! Ważne, że zaczęłaś i tej "krwi" nie zmyjesz już z rąk, nie da Ci spać - ja to wiem, jak Lady M.