Debiut na PP (proza) - co warto wiedzieć?
Autor
Debiut na PP (proza) - co warto wiedzieć?
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 07-10-2010 19:26
Ostatnio zauważyłam, że praktycznie wszystkim debiutantom wypominam te same błędy. Poezja ma taki temat dla początkujących, dlatego (błagam o wybaczenie) zmałpowałam (tu też błagam za wybaczenie zwrotu ;) ).

Wiem, że mamy podręcznik użytkownika ( http://www.portal-pisarski.pl//articles.php?cat_id=108 ), ale chodzi mi o taką skondensowaną ściągę, kilka punktów, według których można by sprawdzić poprawność tekstu, żeby oszczędzić sobie paru niemiłych słów na początku. Mam nadzieję, że Ci starsi stażem prozaicy też się przyłączą.

Porady dla debiutantów:

1. Zaimki w tekstach literackich piszemy małą literą

2. Po znakach interpunkcyjnych zawsze robimy spację

3. Im mniej zaimków, tym lepiej

4. Czytelnik nie siedzi w Twojej głowie, opisuj historię tak, żeby była zrozumiała dla niego, nie jedynie dla Ciebie

5. Literówki, błędy ortograficzne i ogólne niechlujstwo mocno zniechęcają do czytania

6. Na publikację tekstu czeka się zazwyczaj od dwóch do pięciu dni

7. Zawsze sprawdzaj dodawany tekst w podglądzie. W przypadku znalezienia błędu - popraw go w okienku dodawania i ponownie sprawdź.

8. Jeżeli nie jesteś pewien pisowni jakiegoś słowa - sprawdź w słowniku.

9. Jeżeli nie jesteś pewien swojej znajomości interpunkcji w dialogach - skorzystaj z poradników użytkownika.

10. Jeżeli komentatorzy wypunktują Ci jakieś błędy - odnieś się do nich konstruktywnie.

11. Błędy popraw w okienku edytowania. Następni komentujący zaoszczędzą czas, a następni czytelnicy zyskają lepszy tekst.

12. Zawsze zjawiaj się pod swoim tekstem. Chociażby po to, żeby podziękować komentującym za ich opinie.

13. Jeżeli się z czymś nie zgadzasz - dyskutuj.

14. Nigdy nie baw się w rewanże w przypadku słabej oceny tekstu.

15. Szanuj innych, to Ciebie też będą szanować.

16. Zastanów się, czy Twój tekst ma coś czytelnikowi do zaofiarowania? Jeśli piszesz wyłącznie po to, żeby się pożalić, lub pisać dla samego pisania, musisz się liczyć z tym, że możesz czytelników nie znaleźć.

17. Argumenty typu: mam już wydaną książkę i jakoś wydawcy się podobało, lub mój ulubiony pisarz tak pisze, nie usprawiedliwiają źle napisanego tekstu.

18. Pamiętaj, że wielokropki wcale nie dodają tekstowi dramatyzmu, a czytelnik nie czuje się nimi zmuszony do refleksji. Męczą raczej wizualnie, dlatego warto zachować umiar.

19. Pisz po polsku, nie zangielszczając na siłę języka - "seks" to "seks", nie "sex".

20. Zadbaj o tytuł, który skupi na sobie uwagę wśród innych. Lepiej, aby nie powtarzał się w treści.

21. Zawsze możesz wystosować prośbę o komentarz do starszych stażem użytkowników, nie gryziemy

22. Myśli bohaterów zapisuj w cudzysłowie lub kursywą - będą wtedy wyraźniej odcinać się w tekście.
"Może zapamiętają" - pomyślałam. Może zapamiętają - pomyślałam.

23. Komentuj innych, jeżeli chcesz być komentowany.

24. Bardzo długie teksty wrzucaj w kawałkach. Niestety, czytanie z monitora męczy.

25. Zadbaj o kategorię najbardziej odpowiednią do Twojego tekstu. To, że bohaterowie są w związku lub raz pada "Kocham cię" nie czyni go miłosnym, słabo wyeksponowane cechy charakteru dyskwalifikują teksty psychologiczne, jedna metafora nie czyni poezji, zaś "inne" to nie to samo, co "nie wiem".

26. Pamiętaj, że pierwsza litera tytułu powinna być wielka, a pozostałe małe. Nie wciskaj Caps Locka! Po co krzyczeć na czytelnika?

27. Tak samo jak w tekście unikamy błędów, pozbywamy się ich też w tytule i opisie utworu

28. Staraj się unikać nadmiernego patosu. Jego przesyt spowoduje, że twój tekst będzie bardziej kiczowaty niż oryginalny i interesujący.

29. Staraj się zadbać, aby twoje dialogi nie były sztuczne. Jednocześnie sprawdzaj ich zapis.

30. Jeśli forma tego wymaga, zadbaj o logikę tekstu. Prawdziwość zdarzeń jest bardzo ważna.

31. Nie zrażaj się na samym początku. To, że Twój pierwszy tekst został skrytykowany, nie znaczy, że tak będzie z każdym. Wystarczy wyciągać wnioski.

32. Nie bój się komentować innych, jeśli coś Ci się podoba/nie podoba w ich utworach. Każda uwaga może być przydatna. nie bój się także dyskutować, jeśli z czymś sienie zgadzasz. Byleby kulturalnie ;)

33. Staraj się podchodzić z dystansem do swojej twórczości (chociaż czasem to trudne) i nie usuwaj tekstu z portalu po pierwszym nieprzychylnym komentarzu, bo na własną prośbę odbierasz sobie wiele pomocnych uwag, których mogliby udzielić inni czytelnicy.

34. Pamiętaj, że nie ma tekstu, który zadowoliłby oczekiwania każdego czytelnika. To, co jednemu się nie spodoba, innego może zachwycić.


Ktoś ma jeszcze jakieś pomysły?
Do góry
Autor
RE: Debiut na PP (proza) - co warto wiedzieć?
Miladora Użytkownik
  • Postów: 7496
  • Skąd: Kraków
Dodane dnia 07-10-2010 19:42
7. Zawsze sprawdzaj dodawany tekst w podglądzie. W przypadku znalezienia błędu - popraw go w okienku dodawania i ponownie sprawdź.

8. Jeżeli nie jesteś pewien pisowni jakiegoś słowa - sprawdź w słowniku.

9. Jeżeli nie jesteś pewien swojej znajomości interpunkcji w dialogach - skorzystaj z poradników użytkownika.

10. Jeżeli komentatorzy wypunktują Ci jakieś błędy - odnieś się do nich konstruktywnie.

11. Błędy popraw w okienku edytowania. Następni komentujący zaoszczędzą czas, a następni czytelnicy zyskają lepszy tekst.

12. Zawsze zjawiaj się pod swoim tekstem. Chociażby po to, żeby podziękować komentującym za ich opinie.

13. Jeżeli się z czymś nie zgadzasz - dyskutuj.

14. Nigdy nie baw się w rewanże w przypadku słabej oceny tekstu.

15. Szanuj innych, to Ciebie też będą szanować.
Zawsze tkwi we mnie coś, co nie przestaje się uśmiechać (Romain Gary).
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Debiut na PP (proza) - co warto wiedzieć?
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 07-10-2010 20:47
16. Zastanów się, czy Twój tekst ma coś czytelnikowi do zaofiarowania? Jeśli piszesz wyłącznie po to, żeby się pożalić, lub pisać dla samego pisania, musisz się liczyć z tym, że możesz czytelników nie znaleźć.

17. Argumenty typu: mam już wydaną książkę i jakoś wydawcy się podobało, lub mój ulubiony pisarz tak pisze, nie usprawiedliwiają źle napisanego tekstu.
Do góry
Autor
RE: Debiut na PP (proza) - co warto wiedzieć?
zawsze Użytkownik
  • Postów: 3112
  • Skąd: Ciechanów
Dodane dnia 07-10-2010 20:50
18. Pamiętaj, że wielokropki wcale nie dodają tekstowi dramatyzmu, a czytelnik nie czuje się nimi zmuszony do refleksji. Męczą raczej wizualnie, dlatego warto zachować umiar.

19. Pisz po polsku, nie zangielszczając na siłę języka - "seks" to "seks", nie "sex".

20. Zadbaj o tytuł, który skupi na sobie uwagę wśród innych. Lepiej, aby nie powtarzał się w treści.
Jestem wciąż niejasna, niesyta. - A. Osiecka
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Debiut na PP (proza) - co warto wiedzieć?
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 07-10-2010 21:13
21. Zawsze możesz wystosować prośbę o komentarz do starszych stażem użytkowników, nie gryziemy :)
Do góry
Autor
RE: Debiut na PP (proza) - co warto wiedzieć?
Miladora Użytkownik
  • Postów: 7496
  • Skąd: Kraków
Dodane dnia 07-10-2010 21:14
22. Myśli bohaterów zapisuj w cudzysłowie lub kursywą - będą wtedy wyraźniej odcinać się w tekście.
"Może zapamiętają" - pomyślałam. Może zapamiętają - pomyślałam.


23. Komentuj innych, jeżeli chcesz być komentowany.
Zawsze tkwi we mnie coś, co nie przestaje się uśmiechać (Romain Gary).
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Debiut na PP (proza) - co warto wiedzieć?
JaneE Użytkownik
  • Postów: 1190
  • Skąd: Śląsk
Dodane dnia 07-10-2010 21:25
24. Bardzo długie teksty wrzucaj w kawałkach. Niestety, czytanie z monitora męczy.
Oswajam rzeczy pisząc o nich.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Debiut na PP (proza) - co warto wiedzieć?
zawsze Użytkownik
  • Postów: 3112
  • Skąd: Ciechanów
Dodane dnia 07-10-2010 21:48
25. Zadbaj o kategorię najbardziej odpowiednią do Twojego tekstu. To, że bohaterowie są w związku lub raz pada "Kocham cię" nie czyni go miłosnym, słabo wyeksponowane cechy charakteru dyskwalifikują teksty psychologiczne, jedna metafora nie czyni poezji, zaś "inne" to nie to samo, co "nie wiem".
Jestem wciąż niejasna, niesyta. - A. Osiecka
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Debiut na PP (proza) - co warto wiedzieć?
Elwira Użytkownik
  • Postów: 4151
  • Skąd: Rembertów
Dodane dnia 08-10-2010 10:05
26. Pamiętaj, że pierwsza litera tytułu powinna być wielka, a pozostałe małe. Nie wciskaj Caps Locka! Po co krzyczeć na czytelnika?

27. Tak samo jak w tekście unikamy błędów, pozbywamy się ich też w tytule i opisie utworu
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Debiut na PP (proza) - co warto wiedzieć?
Almari Użytkownik
  • Postów: 2127
  • Skąd: Kraków
Dodane dnia 08-10-2010 19:22
28. Staraj się unikać nadmiernego patosu. Jego przesyt spowoduje, że twój tekst będzie bardziej kiczowaty niż oryginalny i interesujący.

29. Staraj się zadbać, aby twoje dialogi nie były sztuczne. Jednocześnie sprawdzaj ich zapis.

30. Jeśli forma tego wymaga, zadbaj o logikę tekstu. Prawdziwość zdarzeń jest bardzo ważna.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Debiut na PP (proza) - co warto wiedzieć?
MANDRIK Użytkownik
  • Postów: 3
  • Skąd:
Dodane dnia 10-10-2010 20:52
Dzieki.
Zestaw kochanych Ciotek wyrzucil z siebie milion porad.
Mamy nadzieje, ze biora to takze do siebie.
Chyba, ze wszystkie to jedna osoba o wielu twarzach, cos tak czuje.
Obiecuje jednak postarac sie unikania patosu i dbania o logike tekstu, postaram sie by pierwsza litera tytulu byla wielka, postaram sie ,
by " Zadbaj o kategorię najbardziej odpowiednią do Twojego tekstu. To, że bohaterowie są w związku lub raz pada "Kocham cię" nie czyni go miłosnym, słabo wyeksponowane cechy charakteru dyskwalifikują teksty psychologiczne, jedna metafora nie czyni poezji, zaś "inne" to nie to samo, co "nie wiem" -
oraz " Jeśli forma tego wymaga, zadbaj o logikę tekstu. Prawdziwość zdarzeń jest bardzo ważna"

Ide juz spac i obiecuje, ze od rana zaprzestane pisania.
Na zawsze!! Az sie znowu wkurze!!!
pozdrawiam M.
Do góry
Autor
RE: Debiut na PP (proza) - co warto wiedzieć?
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 14-11-2010 22:26
Cytat:
MANDRIK napisał/a:
obiecuje, ze od rana zaprzestane pisania.
Na zawsze!! Az sie znowu wkurze!!!

:lol:
Ja tak mam po każdym opublikowanym tekście tutaj. Od dwóch lat... ;)


----------------------------------------------------------------------------


Zebrałam wszystko razem i tak to wygląda:

Porady dla debiutantów:

1. Zaimki w tekstach literackich piszemy małą literą

2. Po znakach interpunkcyjnych zawsze robimy spację

3. Im mniej zaimków, tym lepiej

4. Czytelnik nie siedzi w Twojej głowie, opisuj historię tak, żeby była zrozumiała dla niego, nie jedynie dla Ciebie

5. Literówki, błędy ortograficzne i ogólne niechlujstwo mocno zniechęcają do czytania

6. Na publikację tekstu czeka się zazwyczaj od dwóch do pięciu dni

7. Zawsze sprawdzaj dodawany tekst w podglądzie. W przypadku znalezienia błędu - popraw go w okienku dodawania i ponownie sprawdź.

8. Jeżeli nie jesteś pewien pisowni jakiegoś słowa - sprawdź w słowniku.

9. Jeżeli nie jesteś pewien swojej znajomości interpunkcji w dialogach - skorzystaj z poradników użytkownika.

10. Jeżeli komentatorzy wypunktują Ci jakieś błędy - odnieś się do nich konstruktywnie.

11. Błędy popraw w okienku edytowania. Następni komentujący zaoszczędzą czas, a następni czytelnicy zyskają lepszy tekst.

12. Zawsze zjawiaj się pod swoim tekstem. Chociażby po to, żeby podziękować komentującym za ich opinie.

13. Jeżeli się z czymś nie zgadzasz - dyskutuj.

14. Nigdy nie baw się w rewanże w przypadku słabej oceny tekstu.

15. Szanuj innych, to Ciebie też będą szanować.

16. Zastanów się, czy Twój tekst ma coś czytelnikowi do zaofiarowania? Jeśli piszesz wyłącznie po to, żeby się pożalić, lub pisać dla samego pisania, musisz się liczyć z tym, że możesz czytelników nie znaleźć.

17. Argumenty typu: mam już wydaną książkę i jakoś wydawcy się podobało, lub mój ulubiony pisarz tak pisze, nie usprawiedliwiają źle napisanego tekstu.

18. Pamiętaj, że wielokropki wcale nie dodają tekstowi dramatyzmu, a czytelnik nie czuje się nimi zmuszony do refleksji. Męczą raczej wizualnie, dlatego warto zachować umiar.

19. Pisz po polsku, nie zangielszczając na siłę języka - "seks" to "seks", nie "sex".

20. Zadbaj o tytuł, który skupi na sobie uwagę wśród innych. Lepiej, aby nie powtarzał się w treści.

21. Zawsze możesz wystosować prośbę o komentarz do starszych stażem użytkowników, nie gryziemy

22. Myśli bohaterów zapisuj w cudzysłowie lub kursywą - będą wtedy wyraźniej odcinać się w tekście.
"Może zapamiętają" - pomyślałam. Może zapamiętają - pomyślałam.

23. Komentuj innych, jeżeli chcesz być komentowany.

24. Bardzo długie teksty wrzucaj w kawałkach. Niestety, czytanie z monitora męczy.

25. Zadbaj o kategorię najbardziej odpowiednią do Twojego tekstu. To, że bohaterowie są w związku lub raz pada "Kocham cię" nie czyni go miłosnym, słabo wyeksponowane cechy charakteru dyskwalifikują teksty psychologiczne, jedna metafora nie czyni poezji, zaś "inne" to nie to samo, co "nie wiem".

26. Pamiętaj, że pierwsza litera tytułu powinna być wielka, a pozostałe małe. Nie wciskaj Caps Locka! Po co krzyczeć na czytelnika?

27. Tak samo jak w tekście unikamy błędów, pozbywamy się ich też w tytule i opisie utworu

28. Staraj się unikać nadmiernego patosu. Jego przesyt spowoduje, że twój tekst będzie bardziej kiczowaty niż oryginalny i interesujący.

29. Staraj się zadbać, aby twoje dialogi nie były sztuczne. Jednocześnie sprawdzaj ich zapis.

30. Jeśli forma tego wymaga, zadbaj o logikę tekstu. Prawdziwość zdarzeń jest bardzo ważna.

31. Nie zrażaj się na samym początku. To, że Twój pierwszy tekst został skrytykowany, nie znaczy, że tak będzie z każdym. Wystarczy wyciągać wnioski.

32. Nie bój się komentować innych, jeśli coś Ci się podoba/nie podoba w ich utworach. Każda uwaga może być przydatna. nie bój się także dyskutować, jeśli z czymś sienie zgadzasz. Byleby kulturalnie ;)
Do góry
Autor
RE: Debiut na PP (proza) - co warto wiedzieć?
mariamagdalena Użytkownik
  • Postów: 1075
  • Skąd: Vratislavia / Tel Aviv
Dodane dnia 14-11-2010 23:53
Cytat:
3. Im mniej zaimków, tym lepiej

punkt trzeci okazał się dzisiaj zawodny :no:
Poetka. Prozaiczka.
Poetka prozaiczna.
Do góry
Autor
RE: Debiut na PP (proza) - co warto wiedzieć?
Elwira Użytkownik
  • Postów: 4151
  • Skąd: Rembertów
Dodane dnia 15-11-2010 10:02
33. Staraj się podchodzić z dystansem do swojej twórczości (chociaż czasem to trudne) i nie usuwaj tekstu z portalu po pierwszym nieprzychylnym komentarzu, bo na własną prośbę odbierasz sobie wiele pomocnych uwag, których mogliby udzielić inni czytelnicy.
34. Pamiętaj, że nie ma tekstu, który zadowoliłby oczekiwania każdego czytelnika. To, co jednemu się nie spodoba, innego może zachwycić.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Debiut na PP (proza) - co warto wiedzieć?
anula200718 Użytkownik
  • Postów: 7
  • Skąd: Międzyrzecz
Dodane dnia 08-03-2011 22:23
dzięki za porady, na pewno się przydadzą. Może uda mi się coś ciekawego napisać:)
Do góry
Autor
RE: Debiut na PP (proza) - co warto wiedzieć?
OWSIANKO Użytkownik
  • Postów: 137
  • Skąd: Bydgoszcz
Dodane dnia 17-04-2011 16:07
Oke _Mani

Bardzo mądre i przydatne zasady. Ale punkcik 21 mówiący o niegryzieniu wpędził mnie w konwulsyjne rechoty.

Pozdrawiam
"Zawsze pamiętaj, że tłum, który oklaskuje twoją koronację, jest tym samym tłumem, który będzie oklaskiwał twoją egzekucję."
T. Pratchett "Piekło pocztowe"
ważniejsze jest co robisz, a nie co mówisz
Do góry
Autor
RE: Debiut na PP (proza) - co warto wiedzieć?
TomaszObluda Użytkownik
  • Postów: 6879
  • Skąd: Szczecin
Dodane dnia 17-04-2011 22:09
Cytat:
34. Pamiętaj, że nie ma tekstu, który zadowoliłby oczekiwania każdego czytelnika. To, co jednemu się nie spodoba, innego może zachwycić.
To jest najmądrzejszy punkt z całej listy, nie mówię, że inne są niemądre.
Cytat:
13. Jeżeli się z czymś nie zgadzasz - dyskutuj.
A ten mnie rozbawił.
Do góry
Autor
RE: Debiut na PP (proza) - co warto wiedzieć?
ekonomista Użytkownik
  • Postów: 252
  • Skąd:
Dodane dnia 19-01-2012 16:09
To może teraz, ktoś inteligentny, zrobi z tego 10 -12 punktów? Obawiam się, że lawinowo rosnąca liczba porad nikomu nie pomoże.
Można też podzielić te rady na dwie kategorie:
- jak pisać,
- jak publikować.
Do góry
Autor
RE: Debiut na PP (proza) - co warto wiedzieć?
mozets Użytkownik
  • Postów: 71
  • Skąd:
Dodane dnia 24-08-2012 12:17
!
Do góry
Autor
RE: Debiut na PP (proza) - co warto wiedzieć?
cukiereczek Użytkownik
  • Postów: 21
  • Skąd:
Dodane dnia 07-03-2013 14:41
Cenne rady. ;)
Do góry
  • Skocz do forum:
Polecane
ShoutBox
  • TakaJedna
  • 13/03/2024 23:41
  • To ja dziękuję Darconowi też za dobre słowo
  • Darcon
  • 12/03/2024 19:15
  • Dzisiaj wpadło w prozie kilka nowych tytułów. Wszystkie na górną półkę. Można mieć różne gusta i lubić inne gatunki, ale nie sposób nie docenić ich dobrego poziomu literackiego. Zachęcam do lektury.
  • Zbigniew Szczypek
  • 06/03/2024 00:06
  • OK! Ważne, że zaczęłaś i tej "krwi" nie zmyjesz już z rąk, nie da Ci spać - ja to wiem, jak Lady M.
  • TakaJedna
  • 05/03/2024 23:43
  • Nie poezją ja, a prozaiczną prozą teraz, bo precyzję lubię: nie komentarzem, a wpisem w/na shoutboxie zaczęłam, a jak skończę, to nie potomni, a los lub inna siła zdecyduje/oceni.
  • Zbigniew Szczypek
  • 05/03/2024 23:32
  • Pliszko - nie! Dość milczenia! Dopóki żyjemy! A po nas krzyczeć będą "słowa", na karcie, na murze...
  • Zbigniew Szczypek
  • 05/03/2024 23:28
  • To, jak skończysz pozwól, że ocenią potomni. Zaczęłaś komentarzem... pozwól/daj nam możliwość byśmy i Ciebie komentowali - jedno "słowo", póżniej strofy...
  • TakaJedna
  • 05/03/2024 23:20
  • ech, Zbigniew Szczypek, fajnie wszystko, wróżba jest, choć niedokończona, ale z tego, co pamiętam, to Makbet dobrze nie kończy ;)
  • pliszka
  • 05/03/2024 22:58
  • A reszta jest milczeniem...