Książki o pisaniu
Portal Pisarski » Książki i Filmy » Książki
  • Strona:
  • 1
  • 2
  • »
Autor
Książki o pisaniu
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 05-11-2010 10:57
Przeszukałam całe forum i mocne się zdziwiłam, że takiego tematu nie ma (a jak przeoczyłam, to niech mnie ktoś nakieruje).

Na pewno każdy z nas natykał się, poszukiwał, albo choćby słyszał o poradnikach na temat pisania. Macie jakieś, które byście polecili, odradzili, albo ewentualnie takie o których chcielibyście się dowiedzieć więcej?

Mi właśnie wpadło w ręce to:
Jak dobrze pisać: Od myśli do tekstu
Jolanta Maćkiewicz

ksiegarnia.pwn.pl/public/pic/covers/120/71477.jpg
za stroną PWN
Cytat:
Podręcznik łączący wiedzę z zakresu językoznawstwa i tekstologii z praktycznymi wskazówkami, jak pisać teksty różnych gatunków, ze zwróceniem szczególnej uwagi na teksty naukowe i popularnonaukowe. Głównym celem książki jest zoperatywizowanie wiedzy językoznawczej, tak aby stała się podstawą warsztatu pracy studenta, przyszłego dziennikarza, nauczyciela czy pracownika działu marketingu.

Autorka podporządkowała wykład kolejnym etapom pracy nad tekstem. Rozpoczyna od uwag na temat przygotowania koncepcji wypowiedzi. Następnie uczy, jak ważyć słowa, dobierać je tak, aby wyrażały dokładnie to, co chcemy powiedzieć oraz pasowały do określonej formy komunikatu. Dalej przechodzi do poziomu zdań. Opisuje zasady ich prawidłowego budowania i łączenia w większe całości – akapity. Na zakończenie pokazuje, jak porządkować akapity, aby uzyskać spójny, logicznie ułożony tekst, spełniający wcześniej założony cel komunikacyjny.


Zapowiada się całkiem interesująco i przystępnie. A marka PWN zobowiązuje.
Do góry
Autor
RE: Książki o pisaniu
szara eminencja Użytkownik
  • Postów: 808
  • Skąd:
Dodane dnia 05-11-2010 16:27
Praktyczny kurs pisarstwa
Autor: Katarzyna Skiba

wg mnie... takie sobie

Jak pisać. Pamiętnik rzemieślnika.
Autor: Stephen King

Nawet jak się nie skorzysta z wiedzy, to warto przeczytać



no to chyba by było na tyle... czy ktoś jeszcze zna jakieś polskojęzyczne publikacje? ;)
Do góry
Numer GG
Identyfikator Tlen
Autor
RE: Książki o pisaniu
Krzysztof Suchomski Użytkownik
  • Postów: 223
  • Skąd: Murowana Goślina
Dodane dnia 05-11-2010 20:14
http://www.poczytaj.pl/183441

nie wiem, czy jest takie dobre, jak reklamują - jeszcze nie zdążyłem przeczytać.
Zainteresowanych kolarstwem, historią wielkich wyścigów i wielkich kolarzy, zapraszam na mojego bloga.
http://reflektorbossa.pl/
Do góry
Autor
RE: Książki o pisaniu
Aramin Użytkownik
  • Postów: 18
  • Skąd:
Dodane dnia 12-05-2011 17:11
Mam możliwość dostania na swoje osiemnaste urodziny jakiegoś wypaśnego pióra do pisania albo dwóch poradników do pisania, których wybranie byłoby moim przywilejem. I teraz wielkimi krokami zbliżają się moje pytania: czy warto i co polecacie?
Myślałem o "Pamiętniku rzemieślnika" Kinga i "Galerii złamanych piór" Kresa. Czy uważacie, że to dobry wybór, czy może zaproponowalibyście coś innego?
Do góry
Autor
RE: Książki o pisaniu
TomaszObluda Użytkownik
  • Postów: 6879
  • Skąd: Szczecin
Dodane dnia 12-05-2011 18:09
Ja polecam galerię, zwłaszcza dla osób, które chcą pisać fantastykę. Poza tym jest kilka fajnych rad. I moja ulubiona anegdota o interpunkcji. Gdzie jakiś redaktor, zmieniał przecinki we wcześniej zredagowanym przez innego redaktora tekście. Co pięknie pokazuje, jakie to wszystko jest poj... i aby się nie podniecać swoją znajomością lub nieznajomością interpunkcji.
Do góry
Autor
RE: Książki o pisaniu
link a Użytkownik
  • Postów: 146
  • Skąd:
Dodane dnia 06-06-2011 08:20
Przydatne dla początkujących, dla mających trudność z konsekwentnym budowaniem fabuł, z wodolejstwem, wątpliwościami dot. połączeń między własnymi wiedzą i doświadczeniem a fikcją itd. Zresztą, nie wiem, czy tylko dla prozaików byłby pożyteczny; bardzo po amerykańsku pragmatyczne, ale w tym wypadku to jednak atut, jeśli tylko ktoś przytomnie nie szuka przepisów w rodzaju: jak w pięć godzin zostać Szekspirem;d Czyli, poradnik mistrza horrorów i thrillerów:
http://merlin.pl/Jak-pisac-Pamietnik-rzemieslnika_Stephen-King/.../1,584766.html

Wiarygodny: King to nie teoretyk, który wie lepiej;d
p.s. tzn. uważam, że to byłby dobry wybór.
Do góry
Autor
RE: Książki o pisaniu
Dobra Cobra Użytkownik
  • Postów: 643
  • Skąd: https://www.dobracobra.pl/
Dodane dnia 06-06-2011 12:58
Interaktywny kurs pisania bestsellerów Andrzeja Pilipiuka, znajdujący się na głównej stronie PP też nie jest wcale zły.



Jest taka ksiazka ostatnio wydana: "Pisać skutecznie. Strategie dla każdego autora"

http://merlin.pl/Pisac-skutecznie-Strategie-dla-kazdego-autora_Ewa-Wilcz-Grzedzinska-Tomasz-Wroblewski/.../1,911319.html

Z opisu wydaje się interesująca i warta przeczytania.



Tyle, że tu może chodzić raczej o pisanie dziennikarskie...
Do góry
Autor
RE: Książki o pisaniu
Krzysztof Suchomski Użytkownik
  • Postów: 223
  • Skąd: Murowana Goślina
Dodane dnia 06-06-2011 15:45
W tych poradnikach, szczególnie amerykańskich, znajdziecie szereg błyskotliwych porad, jak choćby takie:
"Powinieneś znaleźć sobie dobrego agenta".
"Korzystaj z usług zawodowych researcherów, zaoszczędzisz wiele cennego czasu".
"Zadbaj o to, by twój gabinet był odpowiednio wyciszony, tak by nic nie rozpraszało cię w trakcie pisania". (bezcenne zwłaszcza dla rodzin mieszkających w M3 w wielkopłytowcu).
"Dbaj o regularność. Poświęcaj pisaniu każde przedpołudnie, po obiedzie spaceruj, a wieczory spędzaj z książką przy kominku." (to dla matek pracujących na etacie, które po pracy muszą zrobić zakupy, ugotować obiad i coś niecoś odkurzyć).
Zainteresowanych kolarstwem, historią wielkich wyścigów i wielkich kolarzy, zapraszam na mojego bloga.
http://reflektorbossa.pl/
Do góry
Autor
RE: Książki o pisaniu
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 06-06-2011 18:15
jako ze zacząłem sie próbować trochę w prozie zainteresowało mnie to na półce w księgarni
jest tam troche o konstruowaniu fabuły i kreowaniu postaci m.in.
empikmedia.pl/c/warsztat-pisarza-jak-pisac-zeby-publikowac-bprod58830341.jpg
Do góry
Autor
RE: Książki o pisaniu
link a Użytkownik
  • Postów: 146
  • Skąd:
Dodane dnia 06-06-2011 18:59
Cytat:
W tych poradnikach, szczególnie amerykańskich, znajdziecie szereg błyskotliwych porad


Krzysztof:d Ajtam, grymasić można, czemu nie - też słodko. I tak czy inaczej, od czegoś zacząć..., hm, można, bo przecież nie od razu jakieś trzeba.

Swobodny przekład z angielskiego/amerykańskiego na polski:

Cytat:
Amerykański: "Powinieneś znaleźć sobie dobrego agenta".

Na polski: Szukaj odważnie, czyli z cierpliwością/wytrwale ludzi i miejsc, przy których/w których czujesz, że zaczynasz żyć na pełnych obrotach; zdarzają się ludzie i przestrzenie przecież szczodrze emanujące światłem w sam raz do życia, bardziej niż pozostałe: czujesz, że oddychasz głębiej, mocniej.

Cytat:
"Korzystaj z usług zawodowych researcherów, zaoszczędzisz wiele cennego czasu".

Tłumaczenie na polski: Zamiast łazić godzinami po omacku w materii, której i tak nie znasz ni w ząb, miej odwagę pytać w otoczeniu o eksperckie szczegóły. Pytaj nie tylko przyjaznych Ci ludzi, ale i takich, których masz za idiotów, za wrogów itd. Być może ten, kogo bierzesz za idiotę (mniejsza, słusznie czy nie) ma jednak akurat dla Ciebie info, dzięki którym zrobisz w tekście perypetię za milion dolarów;d na Twoje konto. Twój zażarty nieprzyjaciel, ornitolog (zachwycony, że wreszcie zainteresowała Cię tak życiowa sprawa, jak sekundowy bezdech rudzika w Rezerwacie Przydomowym Pimpaków) być może opowie Ci jeszcze sporo innych ciekawych historii i odtąd nie będziecie mogli żyć, jeśli nie zobaczycie się przynajmniej raz na tydzień.

Cytat:
"Zadbaj o to, by twój gabinet był odpowiednio wyciszony, tak by nic nie rozpraszało cię w trakcie pisania".

Bez paniki, nożesz;d Stuhr Junior mówił, że były czasy, gdy uczył się ról nocami i dniami w wannie:d - jeszcze nie miał dla siebie i bliskich tyle kasy, by wanna nie była najstosowniej wybrana. I jakoś jednak mężczyzna przeżył.
Zatem, przekład na polski: Tak. Tak, tak, o to właśnie zadbaj, najlepiej jak potrafisz w czasie, w jakim jesteś. Przy okazji poćwiczysz pomysłowość - przydaje się do konstruowania fabuł.

Cytat:
"Dbaj o regularność. Poświęcaj pisaniu każde przedpołudnie, po obiedzie spaceruj, a wieczory spędzaj z książką przy kominku."

Przekład: Wymyśl, jak przy kominku skończyć to, co zacząłeś;d

Dobrego, Krzysztof
:)
Do góry
Autor
RE: Książki o pisaniu
Dobra Cobra Użytkownik
  • Postów: 643
  • Skąd: https://www.dobracobra.pl/
Dodane dnia 06-06-2011 19:00
Cytat:
Krzysztof Suchomski napisał/a:
W tych poradnikach, szczególnie amerykańskich, znajdziecie szereg błyskotliwych porad, jak choćby takie:
"Powinieneś znaleźć sobie dobrego agenta".
"Korzystaj z usług zawodowych researcherów, zaoszczędzisz wiele cennego czasu".
"Zadbaj o to, by twój gabinet był odpowiednio wyciszony, tak by nic nie rozpraszało cię w trakcie pisania". (bezcenne zwłaszcza dla rodzin mieszkających w M3 w wielkopłytowcu).
"Dbaj o regularność. Poświęcaj pisaniu każde przedpołudnie, po obiedzie spaceruj, a wieczory spędzaj z książką przy kominku." (to dla matek pracujących na etacie, które po pracy muszą zrobić zakupy, ugotować obiad i coś niecoś odkurzyć).


Hehe - takie toto... amerykańskie.
Do góry
Autor
RE: Książki o pisaniu
link a Użytkownik
  • Postów: 146
  • Skąd:
Dodane dnia 06-06-2011 19:07
Cytat:
Hehe - takie toto... amerykańskie.


Jakie to amerykańskie, tak zjeżdżać hamburgerem po łebkach. Sorry. W kulturze amerykańskiej drażni mnie sporo cech i faktów, ale byłabym znacznie, znacznie ostrożniejsza z wszystkoidalną protekcjonalnością. Kiedyś z rozdziawioną buzią przeczytałam książkę o konstruowaniu systemów kształcenia dla szkół niższego stopnia. W tamtych czasach wałkowało się na metodyce polskich autorów. I był dla mnie objawieniem minimalistyczny konkret ze Stanów; często stokroć więcej miał sensu, więc realizmu, i więcej był wart w publicznej szkole niż pitolenie z utopii, wzniosłe teoretyzowanie, na które i tak nigdy nie ma w końcu kasy. Maksimum efektów w nędznym, ale za to na pewno dostępnym minimum możliwości, środków - i wreszcie jakiś sens, zamiast durnowatej fikcji. Czemu obrechotać stereotypem wszystko jak leci, nożesz.
Do góry
Autor
RE: Książki o pisaniu
Paulina76 Użytkownik
  • Postów: 1
  • Skąd: Warszawa
Dodane dnia 10-08-2011 14:58
Myślę, że różni są ludzie, piszący takie poradniki i ci, co z nich korzystają.
Postawa pogardzania wszystkim, co "zbyt prosto amerykańskie" i generalnie nieodpowiednio intelektualne jest dobra na chwilę, bo łatwa.
Trudniej pewnie zobaczyć, że stawianie się "ponad" też pewnie wynika z jakiegoś kłopotu - mniejszego lub większego...
Do góry
Autor
RE: Książki o pisaniu
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 04-10-2011 12:07
Stanisław Lem - "Filozofia przypadku. Literatura w świetle empirii"

Nie mogę się odczepić od tego pana, bo ma on w swoim dorobku niemalże wszystko, co poszczególny literat mógłby w ogóle chcieć mieć. W tym przypadku jest to duża kroma niezwykle wnikliwego tekstu o dziele pisarskim. Autor wnika w literaturę jak w kosmos i szuka praw nią rządzących. Pytania jakie sobie zadaje Lem, to np.:
Czym jest język i jaka jest relacja pomiędzy nim a myślą?
Jak się ma odbiór tekstu przez czytelnika, do intencji autora?
Czym różni się język literacki od powszechnego?
Jakie okoliczności wewnętrzne sprawiają, że powstaje tekst literacki?
Jakie okoliczności zewnętrzne sprawiają, że tekst literacki zostaje uznany za dzieło literackie?

Mnóstwo problemów porusza, takich jak:
konsekwencje przyjętego stylu, funkcja estetyki i jej wartość w końcowym dziele, funkcja kontekstu, spójność i autonomiczność dzieła, wykraczanie poza język, wykraczanie poza znaczenie, mechanizm rządzący aktem pisania i wiele innych...

Lem podchodzi do tych zagadnień z chirurgiczną precyzją, a narzędzia jakimi w nich grzebie, są narzędzia nauk ścisłych z cybernetyką na czele. Oczywiście ci, co znają autora książki wiedzą, że nie ma co się bać tych narzędzi. LEM ZAWSZE UŻYWA NAUKI, BY POKAZAĆ JEJ NIEDOSTATECZNOŚĆ. Książka więc oprowadza po wnętrznościach dzieła literackiego, aby w końcu pozostawić czytelnika z wnioskiem "nigdy nic nie wiadomo".

To nie Pilipiuk i nie King, to prawdziwy i uczciwy wielki pisarz.
Do góry
Autor
RE: Książki o pisaniu
Korniu Użytkownik
  • Postów: 12
  • Skąd: Podkarpacie
Dodane dnia 22-05-2012 12:37
Przeczytałem "Galerię złamanych piór" Kresa i uważam ją za dobrą i wartą polecenia publikację.
Jednak, to książkę "Będę pisarzem!" Dorothea Brande uważam za najważniejszą lekturę każdego kto myśli o tworzeniu.
Porusza ona wszelkie problemy początkujących pisarzy i mówi nam jak sobie z nimi radzić.
Nie jest to poradnik z cyklu: jak pisać?
Jest to książka mówiąca: jak żyć, aby pisać.
Za cenę 32,70zl uważam, ją za najlepszy wybór na początek.
Najważniejszą drogą, jest dążenie do wyznaczonego celu.
Do góry
Autor
RE: Książki o pisaniu
TomaszObluda Użytkownik
  • Postów: 6879
  • Skąd: Szczecin
Dodane dnia 22-05-2012 17:40
Cytat:
Nie jest to poradnik z cyklu: jak pisać?
Jest to książka mówiąca: jak żyć, aby pisać.
:shy: Jak żyć, aby pisać? Jak człowiek :D
Do góry
Autor
RE: Książki o pisaniu
Korniu Użytkownik
  • Postów: 12
  • Skąd: Podkarpacie
Dodane dnia 22-05-2012 20:27
Dobra może zbyt ogólnikowo to napisałem bo już pierwszy czepialski ;)
Niemniej jednak polecam przeczytać, aby zrozumieć o czym mówię.
Najważniejszą drogą, jest dążenie do wyznaczonego celu.
Do góry
Autor
RE: Książki o pisaniu
TomaszObluda Użytkownik
  • Postów: 6879
  • Skąd: Szczecin
Dodane dnia 22-05-2012 21:40
Oj, jejku, nie czepialski. Wierzę, że może być ciekawa. Ja po prostu tak mam, Pobędziesz na PP, to się przyzwyczaisz.

Ja osobiście sporo wyciągnąłem z poradników, więc się z nich nie śmieję, jeśli mam mówić serio. Same poradniki pisania nie nauczą, ale pomóc mogą.
Do góry
Autor
RE: Książki o pisaniu
Jaga Użytkownik
  • Postów: 70
  • Skąd:
Dodane dnia 22-05-2012 23:06
Polecam dwie książki, całkiem sensowne:
Mario Vargas Llosa"Listy do młodego pisarza"
Umberto Eco "Wyznania młodego pisarza"
To nie są typowe poradniki, ale można z nich wiele się dowiedzieć o warsztacie. Inspirują.
"Być wolnym, to móc nie kłamać" [A.Camus]


Jaga N.
Do góry
Autor
RE: Książki o pisaniu
Korniu Użytkownik
  • Postów: 12
  • Skąd: Podkarpacie
Dodane dnia 01-06-2012 20:40
Właśnie kończę: "Warsztat pisarza" Dwight V. Swain i też mogę go spokojnie polecić.
Jest to dobra pozycja dla początkujących oraz osób piszących, ale czujących, że wciąż czegoś im brakuje.
Zdrówka!
Najważniejszą drogą, jest dążenie do wyznaczonego celu.
Do góry
  • Strona:
  • 1
  • 2
  • »
  • Skocz do forum:
Polecane
ShoutBox
  • Kazjuno
  • 28/03/2024 08:33
  • Mike 17, zobacz, po twoim wpisie pojawił się tekst! Dysponujesz magiczną mocą. Grtuluję.
  • mike17
  • 26/03/2024 22:20
  • Kaziu, ja kiedyś czekałem 2 tygodnie, ale się udało. Zachowaj zimną krew, bo na pewno Ci się uda. A jak się poczeka na coś dłużej, to bardziej cieszy, czyż nie?
  • Kazjuno
  • 26/03/2024 12:12
  • Czemu długo czekam na publikację ostatniego tekstu, Już minęło 8 dni. Wszak w poczekalni mało nowych utworów(?) Redakcjo! Czyżby ogarnął Was letarg?
  • Redakcja
  • 26/03/2024 11:04
  • Nazwa zdjęcia powinna odpowiadać temu, co jest na zdjęciu ;) A kategorie, do których zalecamy zgłosić, to --> [link]
  • Slavek
  • 22/03/2024 19:46
  • Cześć. Chciałbym dodać zdjęcie tylko nie wiem co wpisać w "Nazwa"(nick czy nazwę fotografii?) i "Album" tu mam wątpliwości bo wyskakują mi nazwy albumów, które mam wrażenie, że mają swoich właścicieli
  • TakaJedna
  • 13/03/2024 23:41
  • To ja dziękuję Darconowi też za dobre słowo
  • Darcon
  • 12/03/2024 19:15
  • Dzisiaj wpadło w prozie kilka nowych tytułów. Wszystkie na górną półkę. Można mieć różne gusta i lubić inne gatunki, ale nie sposób nie docenić ich dobrego poziomu literackiego. Zachęcam do lektury.
  • Zbigniew Szczypek
  • 06/03/2024 00:06
  • OK! Ważne, że zaczęłaś i tej "krwi" nie zmyjesz już z rąk, nie da Ci spać - ja to wiem, jak Lady M.