Creative Commons - Ochrona praw autorskich!
Portal Pisarski » Inwencja Twórcza » Dyskusje Twórcze
Autor
Creative Commons - Ochrona praw autorskich!
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 29-11-2010 18:28
Wielu z członków portalu literackiego zapewne prowadzi własne blogi internetowe lub w inny sposób publikuje swe prace. Zapewne wielu zastanawia się też nad prawami autorskimi i sposobami ich ochrony. Wiadomo - można utwór zgłosić i zapłacić, wówczas jest chroniony. ale prawa autorskie przysługują wszystkim twórcom - nie tylko tym zrzeszonym w jakiejś roganizacji typu ZAIKS.

Chciałem się podzielić z Wami tym, co ja odkryłem już jakiś czas temu. A mianowicie licencjami Creative Commons. Słyszeliście o tym? Są darmowe, pomagają ustalić warunki na jakich dane utwory są udostępniane szerszemu gronu odbiorców. Nie zakładaja one możliwości sprzedarzy utworu a raczej dzielenie się twrórczością przy jednoczesnej ochronie praw autorskich. Osobiście kożystam z licencji CC zawsze, kiedy publikuję pracę na internecie. I polecam serdecznie.

Spotkaliście się z tym? Jakie macie odczucia/doświadczenia z licencjami Creative Commons.
Oto link do strony projektu CC: http://creativecommons.pl/.

Pozdrawiam.
Do góry
Autor
RE: Creative Commons - Ochrona praw autorskich!
Senrix Użytkownik
  • Postów: 129
  • Skąd: Tey-Poznań
Dodane dnia 29-11-2010 18:48
okej ale jak to działa dokładniej.

-dostaję ochronę na np. moje opowiadanie (załóżmy, bo i tak jeszcze nic konkretnego nie napisałem)
- nie wolno mi tego sprzedawać, tak?
- jest chronione prawem, czyli zawsze mogę pozwać kogoś,jak zrobi plagiat...

Dobrze myślę?

Ciekawe bo wydaje się zbyt piękne.
Możesz trochę powiedzieć na ten temat, sama nazwa już mi się obiła chyba o uszy... ale fajnie że, wspomniałeś o tym...
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Creative Commons - Ochrona praw autorskich!
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 29-11-2010 19:09
Generalnie, na punkcie prawa polskiego, masz odgórne prawo autorskie do wszystkiego co stworzysz samodzielnie. Zawsze możesz pozwać kogoś, kto zrobi plagiat albo sprzeda twoje dzieło etc. Problem pojawia się na etapie w którym musisz swoje autorstwo udowodnić.

CC to nie organizacja, tylko inicjatywa, projekt. Jego zadaniem jest udostępnić czytelnej informacji o zasadach na jakich swoją pracę udostępniasz. CC nie pomoże Ci jako organizacja w dochodzeniu praw autorskich przed sądem. Do tego trzeba dobrego prawnika.

Zasady licencji CC zakładają, że objęte nimi utwory nie są przeznaczone do sprzedaży, co nie oznacza, że nie bedziesz mógł zmienić zdania w przyszłości.

Obejmując swój utwór licęcją CC zyskujesz:
- czytelną informację dla użytkownika, że utwór jest chroniony prawem;
- czytelną informację na temat zasad na jakich pozwalasz swój utwór rozpowszechniać (czy mozna kopiować, sprzedawać, zmieniać treść, etc.);
- w razie jakiejś sprawy sądowej możesz się powołać na to, że ktoś naruszył Twoje prawa autorskie, mimo że była informacja na ich temat.

Pamiętaj! Polskie prawo i tak honoruje Twoje autorstwo! Tak naprawdę nie musisz NIC robić aby isniała ochrona Twoich praw autorskich. A na ile ona jest skuteczna, to zależy od ilości kasy jaką wpąpujesz w prawników i instytucje, które obiecują pomoc za kasę (np taki ZAIKS).

CC służy tym, którzy chcą swoimi utworami się dzielić i chcą aby inni wiedzieli na jakich zasadach się nimi dzielisz.
Do góry
Autor
RE: Creative Commons - Ochrona praw autorskich!
Elwira Użytkownik
  • Postów: 4151
  • Skąd: Rembertów
Dodane dnia 29-11-2010 19:17
Bardzo ważna inicjatywa. Sama zostałam kiedyś splagiatowana i wymuszenie na administracji tamtej stronki usunięcia tekstu trwało długo i nie było miłe. Dziwne, bo ja musiałam udowodnić autorstwo, a nie ktoś, kto splagiatował. Pytano go nawet o zdanie w tej sprawie...
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Creative Commons - Ochrona praw autorskich!
Senrix Użytkownik
  • Postów: 129
  • Skąd: Tey-Poznań
Dodane dnia 29-11-2010 19:19
czyli mam jakby dowód że, to i to jest moje i wara od tego :D
hmm...fajne.

ja mam propozycję dla moderatorów kochanych, przyklejcie temat !

przyda się jak nie wiem.

wpompujesz-mały błąd z 'ą' ;)



niemiłe przeżycie, nie chciałbym tego przeżyć :|
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Creative Commons - Ochrona praw autorskich!
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 01-12-2010 10:01
Na pewno warto zapoznać się z portalem Creative Commons. Jest tam wiele informacji i można utworzyć sobie licencję do własnego dzieła. A można w ten sposób chronić wszystkie wytwory kultury i sztuki: piosenki, obrazy, wiersze, opowiadania i całe książki.

Ja korzystam z CC od prawie roku. Jest to proste w obsłudze. Zainteresowanych kieruję do strony internetowej http://creativecommons.pl/.

Pozdrawiam serdecznie!

PS. No i wiecie... mi sprawia niesamowitą satysfakcję, gdy przeglądam własny blog i widzę na nim taki mały, szary obrazek z napisem "SOME RIGHTS RESERVED". Jakieś to takie miłe :)



Cytat:
Elwira napisał/a:
Bardzo ważna inicjatywa. Sama zostałam kiedyś splagiatowana i wymuszenie na administracji tamtej stronki usunięcia tekstu trwało długo i nie było miłe. Dziwne, bo ja musiałam udowodnić autorstwo, a nie ktoś, kto splagiatował. Pytano go nawet o zdanie w tej sprawie...


No właśnie. Mało kto lubi przez takie rzeczy przechodzić. Mi jeszcze się nie przydarzyło coś takiego, ale wolę dmuchać na zimne! Zwłaszcza, że ludzie zastanowią się dwa razy zanim skopiują tekst, który ma wyraźnie zaznaczone, że prawa autorskie są chronione.

A na każdej stronie są jakieś daty, momenty edycji konkretnych części strony (zawierających nasze dzieło) da się wybadać gdyby doszło już do jakiejś rozprawy sądowej. Jeśli do tego dorzucimy wyraźną informację o ochronie praw autorskich to ten, kto kopiował się nie wybroni.



I jeszcze jedną rzecz (a właściwie dwie) chciałem dorzucić od siebie.

1) Link do Wikipedii opisującej Creative Commons - http://pl.wikipedia.org/wiki/Creative_Commons

2) Link do internetowego wydania książki, którą napisał twórca licencji. Naprawde fajnie się to czyta - http://www.futrega.org/wk/
Do góry
Autor
RE: Creative Commons - Ochrona praw autorskich!
sisey Użytkownik
  • Postów: 133
  • Skąd: wciąż w drodze
Dodane dnia 01-12-2010 11:35
Pafcio mocno uprościł informacje o licencjach CC, na szczęście linkuje do oryginalnych treści. Z CC istotniejsze jest, że prawa zawarowane licencją są niezależnę od miejsca/kraju publikacji. Co do organizacji typu ZAIKS mogę powiedzieć jedno - mafia. Łatwo to sprawdzić, jak działają. Autor ma tylko być dawcą, a jeżeli nie chce, to i tak ma być. Tak, czytałem o praktycznie wymuszeniach "bo prawo, bo miłościwa ustawa". To nie jest zabawne gdy twórca chce uwolnić swoje dzieło, a mimo to musi przepychac się z zaiksami.

PS. Oke, zwróć uwagę, że ja swoje wiersze na YT wypuściłem na licencji CC ver.3 i skorzystałem z cudzej muzyki również opierając się na tej licencji. Podoba mi się świat gdzie nie wszystko przeliczamy na kasę, a mimo to zachowujemy własność intelektualną. Lekko mnie zdumiewa fakt małej znajomości tematu wśród twórców z PP.

Do góry
Autor
RE: Creative Commons - Ochrona praw autorskich!
Senrix Użytkownik
  • Postów: 129
  • Skąd: Tey-Poznań
Dodane dnia 01-12-2010 13:45
bo część ludzi (i ja też) nie zdaje/nie zdawała sobie z tego sprawy...
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Creative Commons - Ochrona praw autorskich!
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 01-12-2010 14:23
Fakt, uprościłem wiele. Starałem się skupić na najważniejszych informacjach związanych z licencjami CC i pokazać jakie korzyści daje używanie licencji CC. Dziękuję sisey, że uzupełniłeś moje informacje o te związane z niezależnością od miejsca publikacji. Pominięcie tego przeze mnie było co najmniej mało rozsądne jeśli brać pod uwagę, że większość z członków PP publikuje swoje prace właśnie poprzez internet.

Ja również jestem osobą, której na sercu leży wizja świata, w którym ludzie nie wszystko przeliczają na pieniądze. Cała wizja Wolnej Kultury jest dla mnie szalenie pociągająca. Uważam, że warta jest co najmniej długiej dyskusji na forum takie jak to. Może nie wszyscy zgodzą się z tą wizją, ale na pewno na tym portalu jest masa osób, które myślą podobnie jak ja czy Ty.
Do góry
Autor
RE: Creative Commons - Ochrona praw autorskich!
szara eminencja Użytkownik
  • Postów: 808
  • Skąd:
Dodane dnia 01-12-2010 14:56
Dla udowodnienia swojego autorstwa można wykorzystać podpis elektroniczny ze znacznikiem czasu.

Jest to sposób zabezpieczenia na równi z wizytą u notariusza i poświadczenia każdej litery w tekście.
Do góry
Numer GG
Identyfikator Tlen
Autor
RE: Creative Commons - Ochrona praw autorskich!
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 01-12-2010 15:03
Nie mam cierpliwości do strony ZAiKS-u, a chciałbym się upewnić co do pewnego zapisu. Podobno (tak mi się kiedyś obiło o uszy) utwory muzyczne ponad dwudziestoletnie (evergreeny), można używać do woli bez zgody autora.

Czy to prawda?
Do góry
Autor
RE: Creative Commons - Ochrona praw autorskich!
Dobra Cobra Użytkownik
  • Postów: 643
  • Skąd: https://www.dobracobra.pl/
Dodane dnia 05-12-2010 20:21
Ciekawy temat, nie ma dwóch zdań.
Do góry
Autor
RE: Creative Commons - Ochrona praw autorskich!
trawa1965 Użytkownik
  • Postów: 155
  • Skąd: Mogilno k. Nowy Sącz
Dodane dnia 14-05-2016 10:07
Plagiat. Ciąglę o tym myślę i nie umiem znaleźć odpowiedzi na pytanie, dlaczego ludzie to robią. Bo to jest coś więcej niż przestępstwo. To po prostu niszczenie własnego ja.

Czy naprawdę nie jest ważne, że człowiek potrafi wymyślić coś sam z siebie, że jest twórczy i kreatywny? Bo przecież po jakimś czasie i odpowiednim wkładzie pracy kreatywność bawi, jest radością, a wręcz drugim dzieciństwem! Zapomina o szarości dnia codziennego, a ciężar życia łatwiej unieść. Ja nie wyobrażam sobie nie być kreatywny.

Rozmawiałem na ten temat z użytkownikiem innego portalu. Twierdzi on, że ludzie są zaprogramowani[!] na szarość i naśladownictwo, a zapaleńcy tacy jak my uznawani są w tak zwanym "normalnym świecie" za wariatów. Wyśmiał wręcz moją pomysłowość!
Czy żeby być kimś, zawsze pierwszy milion trzeba ukraść lub odziedziczyć ogromny majątek?
Do góry
Autor
RE: Creative Commons - Ochrona praw autorskich!
swistakos Użytkownik
  • Postów: 972
  • Skąd: Gdańsk
Dodane dnia 14-05-2016 10:35
Co do ostatniego pytania, czasem można odwrotnie. To tak dla większej kreatywności.
A życie jak pijany zając mknie zygzakiem do przodu.
Do góry
Autor
RE: Creative Commons - Ochrona praw autorskich!
trawa1965 Użytkownik
  • Postów: 155
  • Skąd: Mogilno k. Nowy Sącz
Dodane dnia 15-05-2016 06:14
Aby plagiatować, trzeba być przede wszystkim okrutnym dla samego siebie.

Ogołocić samego siebie, jak Chrystus.

Ale ja nie zamierzam być Chrystusem- niezależnie od tego, czy Chrystus to mit czy nie.

Nie zamierzam być prostaczkiem!
Do góry
Autor
RE: Creative Commons - Ochrona praw autorskich!
Warisatis Użytkownik
  • Postów: 29
  • Skąd:
Dodane dnia 21-05-2016 01:09
Dla mnie prawo autorskie jest czymś, co zawiera lukę prawną. Nie będę mówił, na czym ona polega, bo związane jest z moją analizą. zachowam to dla siebie. jednak jakbym miał powiedzieć, posłużył bym się słowami komiks literatura niejednorodność, jednorodność, dominacja, składnik (i ewentualnie nawiązał bym do zjawiska astronomicznego 9fizycznego)).
Do góry
  • Skocz do forum:
Polecane
ShoutBox
  • Kazjuno
  • 28/03/2024 08:33
  • Mike 17, zobacz, po twoim wpisie pojawił się tekst! Dysponujesz magiczną mocą. Grtuluję.
  • mike17
  • 26/03/2024 22:20
  • Kaziu, ja kiedyś czekałem 2 tygodnie, ale się udało. Zachowaj zimną krew, bo na pewno Ci się uda. A jak się poczeka na coś dłużej, to bardziej cieszy, czyż nie?
  • Kazjuno
  • 26/03/2024 12:12
  • Czemu długo czekam na publikację ostatniego tekstu, Już minęło 8 dni. Wszak w poczekalni mało nowych utworów(?) Redakcjo! Czyżby ogarnął Was letarg?
  • Redakcja
  • 26/03/2024 11:04
  • Nazwa zdjęcia powinna odpowiadać temu, co jest na zdjęciu ;) A kategorie, do których zalecamy zgłosić, to --> [link]
  • Slavek
  • 22/03/2024 19:46
  • Cześć. Chciałbym dodać zdjęcie tylko nie wiem co wpisać w "Nazwa"(nick czy nazwę fotografii?) i "Album" tu mam wątpliwości bo wyskakują mi nazwy albumów, które mam wrażenie, że mają swoich właścicieli
  • TakaJedna
  • 13/03/2024 23:41
  • To ja dziękuję Darconowi też za dobre słowo
  • Darcon
  • 12/03/2024 19:15
  • Dzisiaj wpadło w prozie kilka nowych tytułów. Wszystkie na górną półkę. Można mieć różne gusta i lubić inne gatunki, ale nie sposób nie docenić ich dobrego poziomu literackiego. Zachęcam do lektury.
  • Zbigniew Szczypek
  • 06/03/2024 00:06
  • OK! Ważne, że zaczęłaś i tej "krwi" nie zmyjesz już z rąk, nie da Ci spać - ja to wiem, jak Lady M.