Plagiaty
Portal Pisarski » Z innej beczki » Luźne rozmowy
  • Strona:
  • 1
  • 2
  • »
Autor
Plagiaty
mateja Użytkownik
  • Postów: 15
  • Skąd:
Dodane dnia 09-03-2011 16:21
To chyba dość aktualny temat ostatnio.
Jakie jest Wasze zdanie na ten temat, bo dla mnie to zwykła kradzież! Jak Wy podchodzicie do takich "zapożyczeń"?
Do góry
Autor
RE: Plagiaty
zawsze Użytkownik
  • Postów: 3112
  • Skąd: Ciechanów
Dodane dnia 09-03-2011 16:59
Do swoich tekstów podchodzę bardzo emocjonalnie, czuję się do nich przywiązana i na pewno nie godzę się na ich kopiowanie bez wiedzy i zgody. Kiedy raz wydrukowano tekst bez mojej zgody i nazwiska w jakiejś lokalnej (chyba wręcz parafialnej) gazetce, popłakałam się ze złości.
Zapożyczenie to na pewno coś innego niż plagiat. To drugie należy z całą stanowczością tępić, co, na szczęście, dzieje się z kradzionymi tekstami na PP.
Jestem wciąż niejasna, niesyta. - A. Osiecka
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Plagiaty
Wasyl Użytkownik
  • Postów: 452
  • Skąd: Wieluń
Dodane dnia 09-03-2011 17:56
Nie toleruję.
Osobiście, by nie być posądzonym o zapożyczenia, wiele tekstów wyrzucam, ponieważ mam nieodparte wrażenie... że już, gdzieś, coś...

Ciekawe, czy ktoś to aprobuje i się ujawni :lol:
Do góry
Autor
RE: Plagiaty
zawsze Użytkownik
  • Postów: 3112
  • Skąd: Ciechanów
Dodane dnia 11-03-2011 14:48
Cytat:
Wasyl napisał/a:
Ciekawe, czy ktoś to aprobuje i się ujawni :lol:

Hmm, mam nadzieję, że osób aprobujących tu nie ma, bo, z całym szacunkiem, to chyba nie byłoby odpowiednie miejsce dla nich.
A z wrażeniem wtórności własnych tworów również się spotykam i myślałam, że to coś dziwnego.:)
Jestem wciąż niejasna, niesyta. - A. Osiecka
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Plagiaty
wodniczka Użytkownik
  • Postów: 107
  • Skąd:
Dodane dnia 11-03-2011 15:00
Ciekawy temat
Ja nie nawidzę takiego zachowania. Wogóle nie rozumiem, jak można uchodzić za twórcę coś kopiując. Dla mnie to paradoks. Czasami ma się wrażenie wtórności czegoś u autorów (tak jak to pisze zawsze) - ale są i zbiegi okoliczności. Czasami coś się kiedyś przeczyta i zwrot gdzieś tam utkwi w pamieci a człowiek potem nawet nieświadomie to gdzieś wykorzysta. Ja na całe szczęście mało czytam i wolę tworzyć;). Może wtedy i brakuje warsztatu, ale ja wolę uczyć się na własnych błedach.
Tylko skoro został wprowadzony tu taki temat, to chyba coś musi być na rzeczy i to jest przykre.
Ja mówię zdecydowanie NIE intelektualnej kradzieży. Bo to boli, jak ktoś zabiera cząstkę ciebie i przypisuje ją sobie.

życzę tym, co kopiują innych z premedytacją zastanowienia się nad sobą i nad sensownością takiego zachowania.
Do góry
Autor
RE: Plagiaty
mateja Użytkownik
  • Postów: 15
  • Skąd:
Dodane dnia 11-03-2011 15:31
Zgadzam się jeśli coś się kopiuje to na pewno nie jest się twórcą! I nie rozumiem jak można przywłaszczać sobie cudzą własność - dla mnie to kradzież!
Do góry
Autor
RE: Plagiaty
ArienneMD Użytkownik
  • Postów: 89
  • Skąd: Gorzów Wlkp.
Dodane dnia 12-03-2011 12:22
Faktycznie zdarzają się nieraz zbiegi okoliczności, i mnie się nieraz zdarzały, dwa czy trzy razy miałam nawet tak, że napisałam coś, a potem przeczytałam jakąś książkę/obejrzałam film, gdzie jakiś wątek/fragment był podobny. Od razu więc te teksty lądowały w moim umysłowym śmietniku i nigdy nie ujrzały światła dziennego, a wszystko to żeby nie zostać oskarżoną o plagiat :)
Świadomego kopiowania na pewno nie pochwalam i tępię wszystkich, którzy to robią.
"Wszystko jest możliwe. Niemożliwe wymaga po prostu więcej czasu."
Do góry
Autor
RE: Plagiaty
mateja Użytkownik
  • Postów: 15
  • Skąd:
Dodane dnia 22-03-2011 14:15
Zgadzam się! Taki zachowanie, tak jak napisałaś, zasługuje tylko na potępienie.
Jeśli jesteście też na FB, to możecie wziąć udział w tępieniu plagiatów http://www.facebook.com/pages/.../147772065279386#!/event.php?eid=194151030616405



Dobrą wiadomością jest to, że jest coraz więcej osób, które mówią NIE plagiatom!
:)
http://www.facebook.com/pages/.../147772065279386#!/event.php?eid=194151030616405
Do góry
Autor
RE: Plagiaty
linkin Użytkownik
  • Postów: 56
  • Skąd: brzuch sylvi plath.
Dodane dnia 22-03-2011 15:19
Plagiaty są chyba największym problemem portalów literackich, nie popieram, przekreślam, jestem na nie, ale jak raz spotkałem swój wiersz na jakimś blogu bez podania mojego nazwiska i imienia poczułem dumę, że komuś tak się spodobał, że pragnął go przypisać sobie :)

Btw. Najbardziej śmieszą mnie plagiaty lub tez zapożyczenia z najbardziej popularnych wierszy, nie pozostaje nic innego niż się uśmiechnąć.

Trzeba też zaznaczyć, że plagiatowanie to przestępstwo.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Plagiaty
John Rastheque Użytkownik
  • Postów: 117
  • Skąd: Podhale
Dodane dnia 22-03-2011 20:59
"Jeśli kopiuję to tylko w punktach ksero
Gdy ktoś powiela kogoś
Uważam go za zero
Mówię prawdę szczerą
Bo nie lubię gdy ktoś kłamie
Służę pomocą, nie na każde zawołanie
Mam własne zdanie i szereg racji
Niezmienny niezależnie od miejsca, czasu i akcji"

autor: Rahim, "Ja to ja" Paktofonika

w temacie plagiatu, myślę, że warto jednak trzymać się tego ;)
„Zabijanie dla pokoju jest jak pieprzenie się dla cnoty.” S.King
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Plagiaty
mateja Użytkownik
  • Postów: 15
  • Skąd:
Dodane dnia 05-04-2011 14:25
masz rację plagiaty to zmora portali literackich
zastanawiam się czasami jak to jest, przecież nikt to sam tworzy nie chciałby żeby jego dzieło ktoś ukradł - skopiował! Dlaczego zatem tyle tych plagiatów?!
Do góry
Autor
RE: Plagiaty
zawsze Użytkownik
  • Postów: 3112
  • Skąd: Ciechanów
Dodane dnia 05-04-2011 14:38
Wiesz, ja mam wrażenie, że to wynika z nieświadomości czyjegoś przywiązania do własnych tworów. Czasami niektórym się wydaje, że to, co ktoś wrzuca na bloga, fb czy takowy portal, nie jest jego własnością - to znaczy jest, ale nie ma powodu, by sobie tego nie zapożyczyć.
Jestem wciąż niejasna, niesyta. - A. Osiecka
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Plagiaty
mateja Użytkownik
  • Postów: 15
  • Skąd:
Dodane dnia 08-04-2011 13:22
możliwe, faktycznie jeśli ktoś publikuje coś i tym samym pozwala korzystać z tekstów,swoich tworów to moim zdaniem można z nich skorzystać, posiłkować się nimi,a le nigdy nie traktować ich jako własne i tak podpisywać!
Do góry
Autor
RE: Plagiaty
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 08-04-2011 13:26
Cytat:
mateja napisał/a:
możliwe, faktycznie jeśli ktoś publikuje coś i tym samym pozwala korzystać z tekstów,swoich tworów to moim zdaniem można z nich skorzystać, posiłkować się nimi,a le nigdy nie traktować ich jako własne i tak podpisywać!


Co przez to rozumiesz?
Do góry
Autor
RE: Plagiaty
mateja Użytkownik
  • Postów: 15
  • Skąd:
Dodane dnia 29-04-2011 14:21
czerpać z nich inspiracje, odwoływać się do nich, cytować
oczywiście zawsze zaznaczając, że to czyjeś sowa, a nie nasze własne


www.facebook.com/pages/.../147772065279386?ref=ts#!/event.php?eid=194151030616405



Liczba sprzeciwiających się plagiatom rosła, rosła... i zatrzymała się w miejscu! Liczyłam, że będzie jednak więcej chętnych :/
Do góry
Autor
RE: Plagiaty
mruczol Użytkownik
  • Postów: 17
  • Skąd:
Dodane dnia 20-05-2011 12:28
Ja osobiście tępię je ile wlezie. Nie cierpię tego i wszyscy, którzy podtykają mi plagiat, mogą się liczyć z bardzo ostrą i odpowiednią do sytuacji reakcją.:upset::mad::upset:
Do góry
Autor
RE: Plagiaty
Berenika Użytkownik
  • Postów: 213
  • Skąd: Galicja
Dodane dnia 20-05-2011 13:49
Ja mam wrażenie, że właśnie w Polsce jest takie poczucie, że jak się przywłaszcza cudze słowa, wiersze, opowiadania jako swoje, to nie jest to nic złego. Dla wielu jest to dozwolone zachowanie, co więcej nie widzą sedna sprawy, bo przecież kradzież słowa, to nie to samo, co kradzież samochodu, czy portfela. A to bardzo niedobrze.
KLIK w świat mojej poezji:

https://www.facebook.com/jgrabarzpoezja
Do góry
Autor
RE: Plagiaty
wodniczka Użytkownik
  • Postów: 107
  • Skąd:
Dodane dnia 20-05-2011 14:48
Masz rację Bereniko. Taka kradziesz się nie liczy... w Polsce. Własność intelektualna traktowana jest jak dobro spłeczne;/
Do góry
Autor
RE: Plagiaty
mruczol Użytkownik
  • Postów: 17
  • Skąd:
Dodane dnia 20-05-2011 14:49
Jest źle, a będzie jeszcze gorzej. Piszę to z doświadczenia. Jestem belfrem i moi uczniowie za nic w świecie nie chcą przyswoić, że samodzielna praca pisemna nie polega na "kopiuj-wklej". Ostatnio mają całkiem niezłą metodę. Biorą kilka prac, miksują je, trochę zmienią, a Ty, człowieku, wiesz, że to nie ich, ale skąd i czyje to już wyższa szkoła jazdy...
Do góry
Autor
RE: Plagiaty
wodniczka Użytkownik
  • Postów: 107
  • Skąd:
Dodane dnia 20-05-2011 14:52
tak - a potem nie potrafią sami napisać prostego zdania;/
Do góry
  • Strona:
  • 1
  • 2
  • »
  • Skocz do forum:
Polecane
ShoutBox
  • Zbigniew Szczypek
  • 01/04/2024 10:37
  • Z okazji Św. Wielkiej Nocy - Dużo zdrówka, wszelkiej pomyślności dla wszystkich na PP, a dzisiaj mokrego poniedziałku - jak najbardziej, także na zdrowie ;-}
  • Darcon
  • 30/03/2024 22:22
  • Życzę spokojnych i zdrowych Świąt Wielkiej Nocy. :) Wszystkiego co dla Was najlepsze. :)
  • mike17
  • 30/03/2024 15:48
  • Ode mnie dla Was wszystko, co najlepsze w nadchodzącą Wielkanoc - oby była spędzona w ciepłej, rodzinnej atmosferze :)
  • Yaro
  • 30/03/2024 11:12
  • Wesołych Świąt życzę wszystkim portalowiczom i szanownej redakcji.
  • Kazjuno
  • 28/03/2024 08:33
  • Mike 17, zobacz, po twoim wpisie pojawił się tekst! Dysponujesz magiczną mocą. Grtuluję.
  • mike17
  • 26/03/2024 22:20
  • Kaziu, ja kiedyś czekałem 2 tygodnie, ale się udało. Zachowaj zimną krew, bo na pewno Ci się uda. A jak się poczeka na coś dłużej, to bardziej cieszy, czyż nie?
  • Kazjuno
  • 26/03/2024 12:12
  • Czemu długo czekam na publikację ostatniego tekstu, Już minęło 8 dni. Wszak w poczekalni mało nowych utworów(?) Redakcjo! Czyżby ogarnął Was letarg?
  • Redakcja
  • 26/03/2024 11:04
  • Nazwa zdjęcia powinna odpowiadać temu, co jest na zdjęciu ;) A kategorie, do których zalecamy zgłosić, to --> [link]