Eutanazja i Kara śmierci
Autor
RE: Eutanazja i Kara śmierci
pw Użytkownik
  • Postów: 926
  • Skąd: Barlinek/Kraków
Dodane dnia 15-10-2007 19:29
Cytat:
sądy nie są nieomylne

i często wypuszczają morderców na wolność, a nie skazują ich na śmierć. w przypadku seryjnych morderców lub tych, którzy zabili ze szczególnym okrucieństwem gdzie sprawa winy jest oczywista - na smert!.
poza tym śmierć z ludzkiego błędu to przecież normalka np. na drogach...
Cytat:
taka kara jest często narzędziem politycznych manipulacji

zaraz, zaraz. twierdzisz, że Saddam był niewinny?!
img574.imageshack.us/img574/897/koliber.jpg
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Eutanazja i Kara śmierci
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 18-10-2007 19:00
Nie, nie. Ja nie postuluję żeby morderców wypuszczać na wolność, ale można uniemożliwiać im ponowne popełnianie przestępstw, w inny sposób, niż poprzez zabijanie. W większości cywilizowanych krajów KS nie ma, a mimo to bezpieczeństwo obywateli nie jest bardziej zagrożone, niż w państwach, w których takie coś jest.
Jeśli chodzi o śmierć na drogach, to owszem, zdarza się i będzie się zdarzać, ale nie znaczy to, że nie należy podejmować działań ograniczających liczbę takich przypadków do minimum.

Jeśli chodzi o przykład S.Hussajna, to nie twierdzę, że był nie winny, bo nie mnie o tym twierdzić, a niezawisłemu i sprawiedliwemu sądowi (a takiego w tej sprawie, jak powszechnie wiadomo, nie było).
Do góry
Autor
RE: Eutanazja i Kara śmierci
pw Użytkownik
  • Postów: 926
  • Skąd: Barlinek/Kraków
Dodane dnia 18-10-2007 19:14
Cytat:
można uniemożliwiać im ponowne popełnianie przestępstw, w inny sposób, niż poprzez zabijanie.

można ich również odstraszać od morderstwa karą śmierci, która im za czyn grozi
Cytat:
W większości cywilizowanych krajów KS nie ma

cywilizacja łacińska/europejska zawsze "dysponowała" karą śmierci - to, że Europa jest już coraz mniej europejska można zobaczyć również i na tym przykładzie.
Cytat:
nie znaczy to, że nie należy podejmować działań ograniczających liczbę takich przypadków do minimum

więc wprowadźmy zakaz prowadzenia pojazdów od 18:00 do 8:00, maksymalna prędkość niech będzie 20km/h, do tego obowiązkowy pancerz husarza dla kierowcy, pasażera, a dziecko w małej budce telefonicznej i do tego w czarnej skrzynce. liczbę wypadków ograniczymy wtedy do minimum ;)
img574.imageshack.us/img574/897/koliber.jpg
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Eutanazja i Kara śmierci
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 19-10-2007 00:37
Od surowości kary, bardziej odstrasza potencjalnego przestępcę, brak szans na jej uniknięcie. Myślę, że przede wszystkim należy podjąć działania w tym kierunku. Statystycznego bandytę bardziej przeraża wiadomość "pójdziesz za to siedzieć na 20 lat", niż "możesz za to pójść na stryczek". Nie szukajmy rozwiązań najdrastyczniejszych, skoro możliwe są inne.

Europa jest europejska, dlatego że jedną z cech europejskości od dawien dawna jest postęp. Dzięki temu był czas na Cesarstwo Rzymskie, był czas na absolutyzm oświecony, a teraz nadchodzi czas na Zjednoczoną Europę, wolną od wewnętrznych wojen, wolną od błędów przeszłości, wreszcie wolną od krwawych egzekucji w imię prawa.

Propozycje zmian w kodeksie drogowym, choć niewątpliwie ciekawe, mają jedną wadę- ich wprowadzenie zbytnio komplikowałoby i paraliżowało życie. Bez KS da się natomiast żyć bez uszczerbku na standardzie życia.
Do góry
Autor
RE: Eutanazja i Kara śmierci
pw Użytkownik
  • Postów: 926
  • Skąd: Barlinek/Kraków
Dodane dnia 19-10-2007 13:41
Cytat:
Od surowości kary, bardziej odstrasza potencjalnego przestępcę, brak szans na jej uniknięcie.

czyli zamiast kary śmierci proponujesz państwo policyjne, gdzie każdego traktuje się jako potencjalnego przestępcę i na każdym jego kroku patrzy mu się na ręce aby czasami nie umknął wymiarowi sprawiedliwości ;) piękne to i moralne!

Cytat:
Statystycznego bandytę bardziej przeraża wiadomość "pójdziesz za to siedzieć na 20 lat", niż "możesz za to pójść na stryczek"

jeśli tak by było to cena zabójstwa nie szłaby w górę, a liczba morderstw w dół w krajach gdzie wprowadzono kary śmierci ;) przecież instynkt samozachowawczy nastawiony jest przede wszystkim na ochronę własnego życia, a nie wolności.

Cytat:
Bez KS da się natomiast żyć bez uszczerbku na standardzie życia.

Problem w tym, że w państwie policyjnym "standard życia" jest do bani. Poza tym co rozumiesz przez słowo "zbytnio"? Gdzie jest granica? No bo przecież zaostrzanie przepisów do czegoś prowadzi, powoli do absurdu, ale kiedy się to skończy? Otóż tej granicy nie da się wyznaczyć.

aaa, byłbym zapomniał
PS.
Cytat:
Europa jest europejska, dlatego że jedną z cech europejskości od dawien dawna jest postęp.

od pewnego czasu "postęp" sprowadza się do walenia w fundamenty europejskości, a to jest zaparte cięcie gałęzi, na której się siedzi.
img574.imageshack.us/img574/897/koliber.jpg
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Eutanazja i Kara śmierci
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 19-10-2007 17:40
Czy Holandia jest państwem policyjnym? Belgia? Szwecja? Może Norwegia, Finlandia, Szwajcaria... Nie, a mimo to przestępczość jest tam stosunkowo mała, liczba zabójstw też (żeby nie było nieścisłości- uwzględniam proporcje liczby ludności), choć kary śmierci nie ma. Policjant nie musi siedzieć za każdym drzewem 24h na dobę i spisywać wszystkich przechodzących, żeby wyłapywać bandytów. Wystarczy że ruszy tyłek wtedy, kiedy trzeba. Państwo nie staje się policyjnym poprzez łapanie morderców, złodziei, gwałcicieli i chuliganów. (państwo policyjne wyłapuje np. za prowadzenie stron internetowych, picie piwa, przechodzenie na czerwonym itp., ale to już jest oczywiście poza dyskusją o KS).
A.d. P.s. Postęp jest właśnie jednym z fundamentów europejskości.
Do góry
Autor
RE: Eutanazja i Kara śmierci
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 24-10-2007 18:07
Kara śmierci- absolutnie nie. Najważniejszym i, moim zdaniem, wystarczającym powodem jest już wspominana omylność sądów.

Eutanazja- bierna tak, czynna już niekoniecznie. Kiedy organizm nie może już samodzielnie pracować i podstawowe funkcje życiowe są podtrzymywane przez maszyny, kiedy lekarze nie widzą żadnych szans na uleczenie pacjenta, a pacjent nie ma żadnego kontaktu z rzeczywistością, to jaki jest sens jego... No właśnie, życia? Oczywiście, można wierzyć w cuda i wtedy sprawa się komplikuje. W takiej sytuacji nie ma już kontrargumentu. Ale załóżmy, że cudów nie ma i teraz: jaki sens sztucznego utrzymywania kogoś przy życiu? Ja nie znajduję.
Jest jeszcze eutanazja czynna. Tutaj jest problem jeszcze bardziej skomplikowany. Jeżeli zainteresowany jest w pełni władz umysłowych, to, Wy piszecie, nie ma sprawy, to jest lepsze niż samobójstwo. To ja podejdę trochę z innej strony. Czy osoba w pełni władz umysłowych chce popełnić samobójstwo? A może lepiej zagwarantować mu pomoc psychologiczną lub psychiatryczną?

To na razie wszystko. Czekam na następne opinie.
Do góry
Autor
RE: Eutanazja i Kara śmierci
Wiktor Orzel Administrator
  • Postów: 3517
  • Skąd: Kraków
Dodane dnia 24-10-2007 19:22
Cytat:
Sanepit napisał/a:
Czy osoba w pełni władz umysłowych chce popełnić samobójstwo? A może lepiej zagwarantować mu pomoc psychologiczną lub psychiatryczną?


Otóż to :) Podzielam zdanie przedmówcy :)
wiktororzel.pl
Do góry
Autor
RE: Eutanazja i Kara śmierci
valdens Użytkownik
  • Postów: 4635
  • Skąd: Worksop (U.K.)
Dodane dnia 25-10-2007 10:14
Ja trochę nie na temat, ale chciałem potwierdzić to, co mówiła Caroline o więzieniach w Niemczech.
Mojego kumpla zapuszkowali w Bremen za kradzieże sprzętu elektronicznego z magazynów (łącznie z 1,6 mln euro!). Dostał 2 lata.
We więzieniu było całkiem ładnie, czysto, ciepło, mieli tenisa stołowego, siłownię, telewizory, play station... A co najciekawsze, to prawie na każdy weekend wracał do domu i jeździliśmy na dyskoteki :)
- Pływanie wyszczupla - powiedział wieloryb.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Eutanazja i Kara śmierci
Caroline Użytkownik
  • Postów: 487
  • Skąd: Dęblin
Dodane dnia 25-10-2007 15:11
No własne :] Cieszę się że ktoś potwierdził moje słowa :D No ale czy tak powinny wygladać wiezienia? Nie mam nic do Twojego kumpla bo go nie znam ;) Ale moim zdaniem ludzie powinni się bać tych więzień, a prawda jest taka ze wiekszość bezdomnych, lub innych ludzi którym dobrze się nie powodzi woli ukraśc cos ze sklepu i byc skazanym do więzienia gdzie ma zapewnione jedzonko, ciepło i poniekąd wygode (nie musi sprzatać w celi bo nie ma co :p jedzenia nie musi sobie gotowac itd) :) Mam kilku znajomych co siedzieli i mówili mi ze w tych wiezieniach wcale nie jest tak strasznie, co wiecej, jest nawet fajnie.
No to szok :p

"Bądź sobą, życie jest za krótkie żeby być kimś innym"
''Życie jest za krótkie żeby przeżywać ten sam dzień dwa razy''
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Eutanazja i Kara śmierci
lina_91 Użytkownik
  • Postów: 1289
  • Skąd:
Dodane dnia 25-10-2007 19:08
Nie zgadzam się z Sanepitem. Chęć samobójstwa nie zawsze wynika z choroby psychicznej. Nie będę pisać, czym według mnie jest samobójstwo, ale eutanazja to w niektórych przypadkach, jak napisałam w pierwszym poście, akt miłosierdzia.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Eutanazja i Kara śmierci
valdens Użytkownik
  • Postów: 4635
  • Skąd: Worksop (U.K.)
Dodane dnia 25-10-2007 23:34
linka, rozumiem o czym mówisz i po części nawet się z Tobą zgadzam, ale zgadzam się też ze Sagitariusem (bo to on chyba powiedział), że nie można lekką ręką na to pozwolić i uprawomocnić. W krajach, gdzie eutanazja jest dozwolona przez prawo (np. Holandia) dochodzi do przypadków uśmiercania ludzi wcale nie beznadziejnie chorych. Babcia, czy dziadek widząc, że dzieciom byłoby łatwiej gdyby odeszli zgadzają się na to. Pojawiają się nawet skrajne pomysły, by zabijać ludzi, którzy już nie mogą pracować. Bo skoro nie mogą pracować, a trzeba im kupować drogie lekarstwa i ich karmić, to przynoszą szkodę całemu społeczeństwu. Oczywiście państwo byłoby bogatsze i młodsze i nie musiało patrzeć na niedołęgów, ale biada wtedy nawet takiemu młodemu jeśli nieszczęśliwie skoczy do wody na główkę i go sparaliżuje.
Dlatego uważam, że trzeba być bardzo ostrożnym przy wprowadzaniu jakichkolwiek uregulowań prawnych związanych z eutanazją.
- Pływanie wyszczupla - powiedział wieloryb.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Eutanazja i Kara śmierci
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 27-10-2007 15:33
Lina_91, nie potrzebnie posłużyłem się terminem samobójstwo. To jest inny temat (chociaż jest wiele analogii), więc masz rację, nie ma sensu się tutaj nad nim rozwodzić. Skupmy się na eutanazji.
Akt miłosierdzia? Czy aktem miłosierdzia jest założenie pętli na szyi zdesperowanego? Mamy podziwiać ludzi którzy to robią, a nie tych, którym się udaje odwieźć człowieka od tej decyzji? Są ludzie nieuleczalnie chorzy, którzy żyją i są szczęśliwi. Przecież nawet z ciężką chorobą można się spełnić. Eutanazja, jeśli już, musiałaby być ostatecznością, musiałaby być wtedy wprowadzana, kiedy już wszystkie inne drogi pomocy zostały wyczerpane.
Do góry
Autor
RE: Eutanazja i Kara śmierci
lina_91 Użytkownik
  • Postów: 1289
  • Skąd:
Dodane dnia 27-10-2007 16:58
I właśnie o to mi chodzi. Nie mówię o zabójstwie - w tym momencie używam tego terminu świadomie - gdy decyzję podejmują obcy bądź nawet krewni chorego bez jego zgody, gdy uśmierca się ludzi mających nadzieję na wyzdrowienie albo, jak napisał valdens, babcia czy dziadek zgadzają się na eutanazję, żeby ulżyć rodzinie. Chodzi mi o ten moment, kiedy sam chory zdaje sobie sprawę ze swojego stanu i świadomie prosi bądź dobrowolnie się zgadza na eutanazję.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Eutanazja i Kara śmierci
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 27-10-2007 20:49
Tak, są ludzie nieuleczalnie chorzy i szczęśliwi, ale są też i nieszczęśliwi (którym nawet psychiatra/psycholog nie zdołał pomóc, mimo że próbowali obaj). Eutanazja ma służyć tym drugim.

Przypomina mi się scenka z filmowej wersji "Potopu", gdy wisi sobie do góry nogami pokrojony koleś i resztką sił rzęzi "Dobij..", na co ks. Bogusław odpowiada "Musisz czuć, że umierasz.". Wiem, że przeciwnicy eutanazji mają zawsze dobre intencje, ale czasami ich argumenty przypominają tę wypowiedź jego ekscelencji.
Do góry
Autor
RE: Eutanazja i Kara śmierci
lina_91 Użytkownik
  • Postów: 1289
  • Skąd:
Dodane dnia 27-10-2007 20:53
Mówię o eutanazji, uznając ją tylko i wyłącznie wtedy, gdy decyzję podejmuje chory, bo tylko wtedy to jest eutanazja. W innym przypadku to naprawdę zakrawa na zabójstwo.

A z drugiej strony, w jakimś filmie usłyszałam słowa: "Chcę umierać powoli, by zapamiętać, co czułam za życia" - tyle tylko, że i w tym przypadku decyzja została podjęta przez osobiście zainteresowanego.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Eutanazja i Kara śmierci
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 29-10-2007 20:35
Oczywiście, zgadzam się z Utis. Właśnie dlatego, w mojej opinii, przypuszczalna decyzja w tej sprawie powinna być długo dyskutowana i w żadnym wypadku nie powinna być pożywką dla gier politycznych.
Jak napisałem powyżej, póki co popieram eutanazję bierną. Jestem za odłączeniem, już przysłowiowej, "roślinki" od maszyn podtrzymujących jej życie. Na decyzje największy wpływ, tak myślę, powinni mieć lekarze. To oni ocenialiby, jakie są szanse na wyzdrowienie pacjenta. Później wspólnie z rodziną decydują, co zrobić. Oczywiście, także tutaj nie powinno obyć się bez psychologów, psychiatrów itp.
Eutanazja, o której mówi Lina_91 jest i nie bójmy się tego słowa, formą samobójstwa. Tyle, że nie ja używam żyletki, tylko ktoś mnie wyręcza. Mógłbym teraz cynicznie powiedzieć: chcesz umierać, proszę bardzo, ja Ci nie wróg. (Ale zobaczcie, jaki jestem wrażliwy i empatyczny!) Ludzie nawet w pozornie beznadziejnej sytuacji potrafią się podnieść (tutaj metaforycznie) i cieszyć życiem. Potrzeba śmierci wynika z jakiś problemów natury psychicznej. I myślę: my powinniśmy pomagać w ich rozwiązaniu, a nie... No, właśnie.
Tak, droga Lino_91, na pewno są tak beznadziejne sytuacje, w których mój optymistyczny plan wyrwania pacjenta z "dołka" by się nie udał. Jednak należy robić wszystko...! Jak najwięcej...! (wykrzyknienia i urwane zdania świadczą o emocjonalności). Chcę tylko powiedzieć, że granica jest tak cieniutka, że bardzo ciężko ją dojrzeć, a co dopiero przekroczyć.
Pojawiła się jeszcze sprawa dziadków i babci, których rodzina nie chce utrzymywać. Pojawiła się sprawa seniorów uciekających z Holandii z obawy przed "własnymi szpitalami" - nie wiem, na jakich badaniach opierał się autor przy tej wypowiedzi (pozdrawiam Super Administratora). To jest chyba ten przypadek o którym pisał _VV_, kiedy przeciwnicy eutanazji sami się pogrążają.

PS. Jeszcze osobiście do atreidesa: jaka jest różnica między magiczną strzykawką a żyletką, magiczną tabletką a skokiem z dachu? I dla kogo jest ta różnica odczuwalna, bo dla samego bohatera na pewno nie.
Do góry
Autor
RE: Eutanazja i Kara śmierci
Wiktor Orzel Administrator
  • Postów: 3517
  • Skąd: Kraków
Dodane dnia 29-10-2007 21:59
Można żyć godnie umierając, taka już dola człowieka, że powinien stawiać czoła nawet swojemu nieochronnemu końcowi. Przy okazji referatu z historii natknąłem się na pojęcie Miłosierdzia w kontekście Puginału czyli narzędzia używanego przez średniowiecznych żołnierzy do dobijania swojego przeciwnika..Czasami takie przyzwolenie na śmierć dobija, mimo, że pozornie ktoś udaje zdeterminowanego może szukać zrozumienia, a my mu tak naprawdę podajemy sztylet bądź nawet wbijamy mu go w serce.
wiktororzel.pl
Do góry
Autor
RE: Eutanazja i Kara śmierci
pw Użytkownik
  • Postów: 926
  • Skąd: Barlinek/Kraków
Dodane dnia 20-03-2008 12:08
ok, reaktywuję temat bo właśnie coś przeczytałem na necie
Sagit też wie o co kaman, bo widziałem Twój opis z galerią... także sprawę obserwowałem od jakiegoś czasu
otóż we Francji pewna nauczycielka chora na raka, który to rak schlastał jej totalnie twarz, nie mogła brać morfiny, nie widziała, straciła węch i smak - wysłała list do prezydenta czy coś takiego z prośbą o pozwolenie na eutanazję, nawet się sądziła, ale sąd stanął na stanowisku, że (i tutaj rozwalający mnie cytat) "Sebire nie może popełnić samobójstwa przy pomocy lekarzy"!
w środę znaleziono ją martwą w domu - jeśli to było samobójstwo to znaczy, że sama sobie wyraziła zgodę na eutanazję i o to właśnie chodzi - po co jeszcze mieszać w to lekarzy?! jeśli umarła na raka no to ja tutaj czegoś nie rozumiem... trzeba się pytać o zgodę na popełnienie samobójstwa?
img574.imageshack.us/img574/897/koliber.jpg
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Eutanazja i Kara śmierci
Dragon Użytkownik
  • Postów: 34
  • Skąd: Łuków
Dodane dnia 23-03-2008 19:46
Ja tak popatrzyłem. Kilka(nascie) osób mówiło, że kara śmierci tak, czemu nie. Ale pytanie: Wykonalibyście ją? Nie? To czemu chcecie by ktoś inny ją wykonywał? Ja uważam, że w znacznej większości przypadków wystarczyło by dożywocie. Jak dla mnie rozmyślanie o swoich bestialskich czynach przez następne kilkadziesiąt lat w sali 2x2 bez okien i ogrzewania to chyba największa kara.
http://www.dragonblog.ovh.org
Mój Blog.
http://www.lastfm.pl/user/.../MarcinGorski/
Co słucham
Do góry
Numer GG
  • Skocz do forum:
Polecane
ShoutBox
  • mike17
  • 28/04/2024 20:32
  • Mało nas zostało, komentujących. Masz rację, Kaziu. Ale co począć skoro ludzie nie mają woli uczestniczenia?
  • Kazjuno
  • 26/04/2024 10:20
  • Ratunku!!! Ruszcie 4 litery, piszcie i komentujcie. Do k***y nędzy! Portal poza aktywnością paru osób obumiera!
  • Zbigniew Szczypek
  • 01/04/2024 10:37
  • Z okazji Św. Wielkiej Nocy - Dużo zdrówka, wszelkiej pomyślności dla wszystkich na PP, a dzisiaj mokrego poniedziałku - jak najbardziej, także na zdrowie ;-}
  • Darcon
  • 30/03/2024 22:22
  • Życzę spokojnych i zdrowych Świąt Wielkiej Nocy. :) Wszystkiego co dla Was najlepsze. :)
  • mike17
  • 30/03/2024 15:48
  • Ode mnie dla Was wszystko, co najlepsze w nadchodzącą Wielkanoc - oby była spędzona w ciepłej, rodzinnej atmosferze :)
  • Yaro
  • 30/03/2024 11:12
  • Wesołych Świąt życzę wszystkim portalowiczom i szanownej redakcji.
  • Kazjuno
  • 28/03/2024 08:33
  • Mike 17, zobacz, po twoim wpisie pojawił się tekst! Dysponujesz magiczną mocą. Grtuluję.
  • mike17
  • 26/03/2024 22:20
  • Kaziu, ja kiedyś czekałem 2 tygodnie, ale się udało. Zachowaj zimną krew, bo na pewno Ci się uda. A jak się poczeka na coś dłużej, to bardziej cieszy, czyż nie?