Bufonada
Portal Pisarski » Z innej beczki » Luźne rozmowy
Autor
Bufonada
Darksio Użytkownik
  • Postów: 765
  • Skąd: Bad Vilbel
Dodane dnia 31-07-2011 04:08
Czy nazbyt wielkie ego, cechuje "Wielkich Artystów"? Krótko mówiąc, czy jeśli się pisze, to trzeba to robić w sposób przynajmniej psychologiczny? Pisanie o problemach życiowych "Kowalskiego" jest passe? O co chodzi z tą nową modą w pisaniu? Napradę wszystko już było? A jeśli było, to rzeczywiście tak samo, jak to znamy?
Do góry
Autor
RE: Bufonada
TomaszObluda Użytkownik
  • Postów: 6879
  • Skąd: Szczecin
Dodane dnia 31-07-2011 09:24
Chcesz sprowokować ludzi na PP? Przecież nasi "Wielcy Artyści" zaraz się obruszą. Zaczną pisać pseudointelektualne dyrdymały, za pomocą dwudziesu słów, mimo, że można je napisać pięcioma.

A tak poważnie, nie ma nowej mody na pisanie. Jest niewielka grupka niedowartościowanych ludzi, którzy mimo, że nie mają zbyt wiele do powiedzenia starają się pisać, oraz grupka geniuszy i filozofów, która pisać tak musi. Jednak większość prozy, na PP również to zwykłe pisanie o zwykłych sprawach, które przecież są ciekawe. Nie trzeba pisać, rozprawki o zdradzonej miłości, wystarczy napisać, że ktoś został zdradzony i mu źle. Ludzie to zazwyczaj nie idioci zrozumieją. Nie wiem, czy dokładnie miałeś to na myśli, co poruszyłem, ale chyba jestem dość blisko.
Do góry
Autor
RE: Bufonada
Elwira Użytkownik
  • Postów: 4151
  • Skąd: Rembertów
Dodane dnia 31-07-2011 10:25
Jakie stawiasz kryteria oceny kto jest wielkim artystą? Bo moim zdaniem (skromnym) nie możne siebie tak nazwać, jest to określenie, które może zostać nadane przez historyków literatury, którzy ocenią nie twórczą działalność jednego pisarza, ale dorobek literacki epoki. Jeśli ktoś mniema siebie wielkim, sam siebie ośmiesza.

Co do prądów w literaturze, to tworzą je pisarze, a to, że komuś się coś nie podoba, bo jest inne od tego, co sam tworzy jest wynikiem ignorancji i zadufania w sobie. Jeśli wszystko miałoby mieć w sobie filozofię i rozbudowaną psychologię, której trzeba poświecić uwagę, żeby zrozumieć, umarłoby pisarstwo dla dzieci i młodzieży oraz czytelnictwo jedynie dla przyjemności. Bo nie zawsze jest się w nastroju na czytanie trudnych, filozoficznych i skomplikowanych psychologicznie tekstów.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Bufonada
TomaszObluda Użytkownik
  • Postów: 6879
  • Skąd: Szczecin
Dodane dnia 31-07-2011 11:02
Cytat:
Jakie stawiasz kryteria oceny kto jest wielkim artystą? Bo moim zdaniem (skromnym) nie możne siebie tak nazwać, jest to określenie, które może zostać nadane przez historyków literatury, którzy ocenią nie twórczą działalność jednego pisarza, ale dorobek literacki epoki. Jeśli ktoś mniema siebie wielkim, sam siebie ośmiesza.
Myślę, ża Darksio ma podobne zdanie. Napisał w cudzysłowie Wielkich Artystów. Dlatego temat też zatytułowany jest Bufonada.

Przecież, nie odbieramy nikomu prawa do tworzenia nowych form, do bawienia się słowem. Niestety to zabawy, dla takich co już coś potrafią. To jakby byle jaki malarz, który nie potrafi narysować drzewa, zaczął chlapać farbą na płótno i twierdzić, że to jest wielka sztuka. Może i jest ;) ale może też wydać się śmieszne. To ostrzeżenie przed ośmieszaniem się. Chociaż pewnym ludziom, już nic nie pomoże, brak im dystansu do siebie :(
Do góry
Autor
RE: Bufonada
Krzysztof Suchomski Użytkownik
  • Postów: 223
  • Skąd: Murowana Goślina
Dodane dnia 31-07-2011 11:17
Cytat:
Darksio napisał/a:
Czy nazbyt wielkie ego, cechuje "Wielkich Artystów"? Krótko mówiąc, czy jeśli się pisze, to trzeba to robić w sposób przynajmniej psychologiczny? Pisanie o problemach życiowych "Kowalskiego" jest passe? O co chodzi z tą nową modą w pisaniu? Napradę wszystko już było? A jeśli było, to rzeczywiście tak samo, jak to znamy?

Czy chodzi Ci o pisanie językiem "wierszokleckim" zamiast polskim?
Zainteresowanych kolarstwem, historią wielkich wyścigów i wielkich kolarzy, zapraszam na mojego bloga.
http://reflektorbossa.pl/
Do góry
Autor
RE: Bufonada
Elwira Użytkownik
  • Postów: 4151
  • Skąd: Rembertów
Dodane dnia 31-07-2011 12:04
Cytat:
Przecież, nie odbieramy nikomu prawa do tworzenia nowych form, do bawienia się słowem. Niestety to zabawy, dla takich co już coś potrafią. To jakby byle jaki malarz, który nie potrafi narysować drzewa, zaczął chlapać farbą na płótno i twierdzić, że to jest wielka sztuka.

Mnie śmieszą osoby, które tworzą coś zagmatwanego, pseudofilozoficznego, a ignorują zasady poprawnej polszczyzny, nie łamią ich świadomie, tylko z niewiedzy, a jak zapytać dlaczego tak, to się oburzają. Każdy zabieg w tekście powinien zbyć w jakiś sposób wyjaśniony. Nie można unikać wielkich liter bo tak. To nie jest nowatorstwo, tylko chęć różnienia się.
Cenię natomiast wszystkie świadome zabawy słowem. Nie zawsze są udane, ale świadczą o tym, że autor szuka własnej formy wyrazu, własnego stylu, chce coś dobrego zrobić.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Bufonada
TomaszObluda Użytkownik
  • Postów: 6879
  • Skąd: Szczecin
Dodane dnia 31-07-2011 14:35
Jasne, ale kiedy te zabawy, są zabawami, nie zaś popisywaniem się, jaki to autor jest nadzwyczajny. Chyba, ze nadzwyczajny jest.
Co do pierwszej częście, zgadzam się.
Do góry
Autor
RE: Bufonada
Elwira Użytkownik
  • Postów: 4151
  • Skąd: Rembertów
Dodane dnia 31-07-2011 14:47
Mnie się wydaje, że jeśli chodzi tylko o popisywanie się, to raczej nie będzie z tego nic dobrego, bo przegina się w każdą stronę, byle tylko zaistnieć, zostać zauważonym.
Do pisania trzeba dużo pokory. I nie chodzi tu o to, że trzeba się nauczyć pisać, a później udawać wielkiego. Trzeba się uczyć cały czas, wyciągać wnioski, nie wstydzić pytać i wciąż pracować nad tekstem, stylem, wyciągać wnioski z konstruktywnej krytyki. Wyciąganie wniosków nie jest jednak ślepym się jej podporządkowaniem.

Natomiast bardzo negatywnie oceniam piszących, którzy krytykują teksty innych tylko dlatego, że sami piszą inaczej, uważają siebie za wykładnię dobrego pisarstwa.
I trzeba rozróżnić krytykę i krytykanctwo. Bo jak się chce, zawsze można znaleźć w tekście coś, do czego można się przyczepić. A jak się nie znajdzie, to można tekst źle zinterpretować. ;) Na przykład na Eryniach pod tekstami naprawdę dobrymi jest morze pustej krytyki, a nikt nie potrafi powiedzieć, że w sumie jest to bardzo ciekawy tekst.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Bufonada
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 31-07-2011 15:16
Cytat:
Darksio napisał/a:
Czy nazbyt wielkie ego, cechuje "Wielkich Artystów"? Krótko mówiąc, czy jeśli się pisze, to trzeba to robić w sposób przynajmniej psychologiczny? Pisanie o problemach życiowych "Kowalskiego" jest passe? O co chodzi z tą nową modą w pisaniu? Napradę wszystko już było? A jeśli było, to rzeczywiście tak samo, jak to znamy?


Rzeknę w te słowa: "Wielkich Artystów" cechuje świadomość tego co robią. Nic innego nie przychodzi mi do głowy. "Ego" to termin freudowski, spospolicony do - obecnie - kompletnego braku znaczenia. Że niby ktoś powie "nie rozumiesz panie o czym piszę, odejdź pan", to od razu ego duże i bufon. A tu dupa, żadne ego, tylko nieporozumienie na poziomie ogólnoludzkim, "nie w smak ci me tony, to idź tupać w pole". Przecież najprostszym podziałem jakim można rozdzielić czytająco-piszących, to podział na tych, którzy szukają (i dają) przyjemność bezpośrednią, prostą (jak taniec-przytulaniec i buzi) i tych, co oczekują poszerzania swoich horyzontów wrażliwości o "nowość" (względną). Ci ostatni dzielą się z kolei swoimi spostrzeżeniami proponując swoje "nowości". Działamy wszyscy na zasadzie "nie rób drugiemu co tobie nie miłe", ale formułujemy "rób drugiemu co tobie miłe". I nie jest tak, że coś trzeba, nie ma obiektywnie słusznej drogi w pisaniu.
Problem powinni mieć tylko administratorzy tego typu portalów, bo od nich wymaga się wyważenia ocen, wartościowania wypośrodkowanego. To bardzo trudne.
Rozumiem frustracje chłopa, który całe życie skrobał lipowe Jezuski-kulfony, co bardziej lipa były niż Jezus, gdy znalazł się w galerii sztuki współczesnej, gdzie mahoniowe bryły wyczerpywały temat ruchu. To nie są różnice jakościowe, ale różnice w rozdzielczości postrzegania zjawisk. Różnica jakościowa może być pomiędzy podobnie skrobiącymi Jezuski, analogicznie pomiędzy tymi, co rzucają się na wyrażenie wrażenia ruchu.
Czy tak trudno zrozumieć bezapelacyjną równość wszystkich ludzi ponad koniecznymi, PODRZĘDNYMI podziałami? Robię sobie podśmiechujki z INNYCH ode mnie, a NIE z GORSZYCH. Takiej świadomości życzę wszystkim na tym portalu, żeby nie był Portalem Piździarskim, ale Pisarskim.
Do góry
Autor
RE: Bufonada
TomaszObluda Użytkownik
  • Postów: 6879
  • Skąd: Szczecin
Dodane dnia 31-07-2011 15:32
Cytat:
żeby nie był Portalem Piździarskim, ale Pisarskim.
O tak! Ale siarczyście. Warte odnotowania.



Warto by zacytować Napoleona, czasem coś mądrego palnął, nie tylko z armaty. Od wzniosłości do śmieszności jest tylko jeden krok.
Do góry
Autor
RE: Bufonada
Sfora Użytkownik
  • Postów: 62
  • Skąd:
Dodane dnia 31-07-2011 16:37
A to ci psikus...
Tak czytam, czytam i inne pytanie mnie wypełzło.
A czy do bufonady można zaliczyć postawę "Nikt-mnie-emo-nie-rozumie"?
Może sporo dziwnych sytuacji i potoków krytyki wynika z postawy takiej?
Nie tyle z postawy "Jestem Artystą", co "Noboooodyyyyy"?
To dosyć mocno się ostatnio zakorzeniło chyba...
Tak przynajmniej ja odnotowałam.
Do góry
Autor
RE: Bufonada
TomaszObluda Użytkownik
  • Postów: 6879
  • Skąd: Szczecin
Dodane dnia 31-07-2011 16:57
Mhm, Artysta Wielki, Emo, dziecko Neo, whatever. Wszystkie te istoty, mają w głowie jedno. Na 100% ja mam rację, a inni muszą się mylić, skoro mają inne zdanie, część jest głupia, a część mnie nie rozumie.
Ja kiedyś myślałem, że bufonady, to bramkarskie parady Buffona. static.ipo.pl/images/stories/exclusive/buffon.jpg
Do góry
Autor
RE: Bufonada
Krzysztof Suchomski Użytkownik
  • Postów: 223
  • Skąd: Murowana Goślina
Dodane dnia 31-07-2011 17:58
Pół biedy, jak możesz te racje zrozumieć. Ale są autorzy, którym być może wydaje się, że bycie niezrozumianym nobilituje.
Zainteresowanych kolarstwem, historią wielkich wyścigów i wielkich kolarzy, zapraszam na mojego bloga.
http://reflektorbossa.pl/
Do góry
Autor
RE: Bufonada
Darksio Użytkownik
  • Postów: 765
  • Skąd: Bad Vilbel
Dodane dnia 31-07-2011 18:21
Cytat:
Elwira napisał/a:
Natomiast bardzo negatywnie oceniam piszących, którzy krytykują teksty innych tylko dlatego, że sami piszą inaczej, uważają siebie za wykładnię dobrego pisarstwa.
I trzeba rozróżnić krytykę i krytykanctwo. Bo jak się chce, zawsze można znaleźć w tekście coś, do czego można się przyczepić. A jak się nie znajdzie, to można tekst źle zinterpretować. ;) Na przykład na Eryniach pod tekstami naprawdę dobrymi jest morze pustej krytyki, a nikt nie potrafi powiedzieć, że w sumie jest to bardzo ciekawy tekst.

I o to właśnie mi chodziło. Podpisuję się pod tym obiema rękami.
Do góry
Autor
RE: Bufonada
OWSIANKO Użytkownik
  • Postów: 137
  • Skąd: Bydgoszcz
Dodane dnia 01-08-2011 12:57
Elwira napisała: jak się chce, zawsze można znaleźć w tekście coś, do czego można się przyczepić. Mam wrażenie, że to bardzo szczere osobiste wyznanie jest początkiem Jej nowej drogi w ocenie tekstów, albowiem jak się chce, to każdego - piszącego inaczej, niż komentator - można zgnoić. W tym sensie i oceniający bywa bufonem.
"Zawsze pamiętaj, że tłum, który oklaskuje twoją koronację, jest tym samym tłumem, który będzie oklaskiwał twoją egzekucję."
T. Pratchett "Piekło pocztowe"
ważniejsze jest co robisz, a nie co mówisz
Do góry
Autor
RE: Bufonada
Elwira Użytkownik
  • Postów: 4151
  • Skąd: Rembertów
Dodane dnia 01-08-2011 18:02
A nie, Owsianku, nie zamierzam oceniać tekstów. Od tego jest szkoła, ja zrezygnowałam z wystawiania ocen, kiedy usunięto takową konieczność na PP oraz ramkę z "najlepszymi" tekstami.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Bufonada
OWSIANKO Użytkownik
  • Postów: 137
  • Skąd: Bydgoszcz
Dodane dnia 01-08-2011 19:01
Elwira

moim zdaniem każdy komentarz wyraża opinię i w tym szerszym sensie rozumiem słowo ocena. Ocena, to nie tylko stopień czy top lista. A w ogóle, to masz rację z brakiem list, bo pisanie, to nie są zawody, kto prędzej postawi przecinek.

pozdrawiam
"Zawsze pamiętaj, że tłum, który oklaskuje twoją koronację, jest tym samym tłumem, który będzie oklaskiwał twoją egzekucję."
T. Pratchett "Piekło pocztowe"
ważniejsze jest co robisz, a nie co mówisz
Do góry
Autor
RE: Bufonada
Elwira Użytkownik
  • Postów: 4151
  • Skąd: Rembertów
Dodane dnia 01-08-2011 19:15
Chyba raczej dostanie większą ocenę, bo przecinki nie mają na rankingi wpływu.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Bufonada
OWSIANKO Użytkownik
  • Postów: 137
  • Skąd: Bydgoszcz
Dodane dnia 01-08-2011 19:27
Elwira
Mają, mają! Jak zabraknie paru, to nic, ale jak w krótkim tekście będzie ich brak ze sto, może wygra w rankingu na niepoprawny gniot.
"Zawsze pamiętaj, że tłum, który oklaskuje twoją koronację, jest tym samym tłumem, który będzie oklaskiwał twoją egzekucję."
T. Pratchett "Piekło pocztowe"
ważniejsze jest co robisz, a nie co mówisz
Do góry
  • Skocz do forum:
Polecane
ShoutBox
  • Zbigniew Szczypek
  • 01/04/2024 10:37
  • Z okazji Św. Wielkiej Nocy - Dużo zdrówka, wszelkiej pomyślności dla wszystkich na PP, a dzisiaj mokrego poniedziałku - jak najbardziej, także na zdrowie ;-}
  • Darcon
  • 30/03/2024 22:22
  • Życzę spokojnych i zdrowych Świąt Wielkiej Nocy. :) Wszystkiego co dla Was najlepsze. :)
  • mike17
  • 30/03/2024 15:48
  • Ode mnie dla Was wszystko, co najlepsze w nadchodzącą Wielkanoc - oby była spędzona w ciepłej, rodzinnej atmosferze :)
  • Yaro
  • 30/03/2024 11:12
  • Wesołych Świąt życzę wszystkim portalowiczom i szanownej redakcji.
  • Kazjuno
  • 28/03/2024 08:33
  • Mike 17, zobacz, po twoim wpisie pojawił się tekst! Dysponujesz magiczną mocą. Grtuluję.
  • mike17
  • 26/03/2024 22:20
  • Kaziu, ja kiedyś czekałem 2 tygodnie, ale się udało. Zachowaj zimną krew, bo na pewno Ci się uda. A jak się poczeka na coś dłużej, to bardziej cieszy, czyż nie?
  • Kazjuno
  • 26/03/2024 12:12
  • Czemu długo czekam na publikację ostatniego tekstu, Już minęło 8 dni. Wszak w poczekalni mało nowych utworów(?) Redakcjo! Czyżby ogarnął Was letarg?
  • Redakcja
  • 26/03/2024 11:04
  • Nazwa zdjęcia powinna odpowiadać temu, co jest na zdjęciu ;) A kategorie, do których zalecamy zgłosić, to --> [link]