GMO - Żywność modyfikowana genetycznie
Autor
RE: GMO - Żywność modyfikowana genetycznie
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 03-09-2011 14:45
Okej, ale po to prowadzi się badania, żeby o takich rzeczach wiedzieć. A jakiekolwiek próby ulepszania natury prędzej czy później przynosiły negatywne konsekwencje.

Co do problemu głodu w Afryce, mogę się ostatecznie zgodzić, ale dlaczego coś, co nas nie dotyka bezpośrednio, ma wpłynąć na jakość naszego jedzenia? Dlaczego, jak zwykle, mamy być uzależnieni od kogoś innego? Zatem niech produkuje się żywność GMO w hermetycznych warunkach tylko dla ludzi z Afryki, którzy nie mają jeść; co to za problem, żebyśmy mieli warzywa i owoce bez genów zwierząt? Gdyby tak naprawdę komuś zależało bezinteresownie na usunięciu "afrykańskiego problemu", to dawno stworzono by coś w stylu ogromnej szklarni, gdzie rośliny GMO mogłyby być hodowane specjalnie dla ludności Trzeciego Świata - po co zatem GMO takim ludziom jak my, którzy raczej nie głodują (pomijając bezdomnych i rodziny patologiczne)?
Do góry
Autor
RE: GMO - Żywność modyfikowana genetycznie
Almari Użytkownik
  • Postów: 2127
  • Skąd: Kraków
Dodane dnia 03-09-2011 14:50
Cytat:
TomaszObluda napisał/a:
Rozumiem spór na argumenty ekonomiczne, ale co do zdrowia :) sorry, ale to co jemy to jedno wielki syf, chociaż można się okłamywać. Jak ktoś ma ogródek oddalony wiele killometrów od wszelkiej ludzkiej działalności to może ma ekologiczne żarło. Zresztą deszcz który pada też jest już zasyfiony, więc i tak będzię ciężko.
Poza tym, czy nie zdajecie sobie sprawy, że jemy modyfikowane jedzenie od tysięcy lat? Myślicie, że ziemniaki takie jakie są rosły od zawsze? (kreacjoniści tak myślą) Albo, że bydło udomowione, nie różni się od swoich pierwotnych dzikich przodków? A najlepsze jest to, że wciąż jest zmieniane. Nowe środki ochrony roślin, nowe lepsze pasze (np McDonalds - pasza dla ludzi), nowe nawozy, lepsze oczywiście. Przyszło po prostu do tego, że to co kiedyś robiono metodą prób i błędów, za pomocą krzyżowania i szczepienia, robi się w laboratoriach. Przykro mi ale nie ma odwrotu.


Prawda, tylko po co jeszcze bardziej do wszystko przetwarzać i wprowadzać sztuczność? W tym przypadku wybiera się mniejsze zło, czyli na pewno nie GMO. Zresztą, tak jak już ktoś wyżej powiedział, powinno się mówić za siebie. Więc ja osobiście w McDonaldzie nie jem, bo nie ma zamiaru wyglądać, jak ci super idealni dla większości, Amerykanie, ważyć 200 kg, gdzie moje serce przypomina smalec, i w dodatku jeszcze dowalać sobie żywnością sztucznie zmodyfikowaną :D To może od razu obniżmy próg żywotności do 35 lat i po sprawie. Jak ktoś się chce wykończyć, to niech to robi. Jestem bardzo ciekawa, czy jak ta ustawa wejdzie(oby nie), to czy politycy będą się raczyli taką żywnością.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: GMO - Żywność modyfikowana genetycznie
TomaszObluda Użytkownik
  • Postów: 6879
  • Skąd: Szczecin
Dodane dnia 03-09-2011 15:10
Nie no zgadzam się masz rację. Ale przykro mi to stwierdzić postępu nie zatrzymamy, a ludzkość się rozrasta, trzeba produkować więcej i szybciej i jesteśmy na to skazani. Miejmy nadzieję, że będzie to postęp z ludzką twarzą. I moim zdaniem najzwyczajniej powinien być wybór. Alkohol, który jest trucizną jest legalny, ale są ostrzeżenia i kampanie społeczne. Mimo wszystko państwo (czyli my wszyscy) zarabiamy na piciu Polaków. W sumie też tracimy, bo koszty społeczne są gigantyczne, a monopolowe wciąż się dobrze mają. Więc, co z GMO? Nie okłamujmy się. Jeśli będę miał do wyboru dwa produkty, a na jednym będzie pisało, że jest "czysty", a cena będzie podobna, wezmę ten nie modyfikowany, ale jak ktoś chce jakim prawem, mu zabraniać? Jakim prawem, decydować o diecie innych?
Do góry
Autor
RE: GMO - Żywność modyfikowana genetycznie
Almari Użytkownik
  • Postów: 2127
  • Skąd: Kraków
Dodane dnia 03-09-2011 15:22
Dlatego powinno być tak jak w Holandii, gdzie marihuana jest legalna, ale są liczne obostrzenia. Mogą wprowadzić GMO, bo tak czy siak wprowadzą, nie od nas to zależy, ale z obostrzeniami. Czyli kontrolę nad tym sprawują specjalne instytucje do tego przeznaczone, choć już tak naprawdę nie wiadomo komu wierzyć.

Cytat:
Jakim prawem, decydować o diecie innych?


Dlatego mówię, że każdy powinien wypowiadać się za siebie. Tylko coraz bardziej mi się wydaje, że GMO przysłuży się raczej do spadku liczby ludności niż jej wykarmienia. Owszem wykarmi, ale na dłuższą metę, sądząc po badaniach, wielu ludzi zachoruje, a to ma daleko idące skutki bla bla. Więc tutaj bardziej chodzi o wyżywienie populacji, czy raczej tę druga, cichą przesłankę?
Do góry
Numer GG
Autor
RE: GMO - Żywność modyfikowana genetycznie
TomaszObluda Użytkownik
  • Postów: 6879
  • Skąd: Szczecin
Dodane dnia 03-09-2011 16:10
Zawsze chodzi o wzrost zysków. Wszystkim porducentom, także tym zdrowej żywności. Grunt abyśmy my myśleli jak najwięcej i nie dawali się robić w ch... ;)
Do góry
Autor
RE: GMO - Żywność modyfikowana genetycznie
Berserkerka Użytkownik
  • Postów: 157
  • Skąd: Warszawa
Dodane dnia 03-09-2011 17:28
Almari napisała:
Cytat:
- Sądzisz, że ludzie nadal będą kupować żywność, kiedy przy zmodyfikowanej będzie ona dwa, jak nie trzy razy droższa? Może niektórzy tak, ale większość ludzi, którzy nie mają kasy, a ich jest akurat więcej w społeczeństwie będą kupować zmodyfikowaną. Wniosek: Uprawa naturalnej żywności nie będzie się opłacać, co jest równoznaczne z upadkiem małych, wiejskich gosp

To tak jakby powiedzieć: po co mamy hodować łososie, sprzedawać kawior, przecież są drogie, większości ludzi na nie nie stać, a przynajmniej niezbyt często, a każdego stać na śledzia, hodujmy same śledzie. A jednak w sklepie znajdziemy i łososia i śledzia, tak samo jak drogi, kozi ser i najtańszy żółty made in Tesco. Tak samo moim zdaniem będzie z warzywami/owocami naturalnymi i GMO - będą chętni na oba rodzaje i oba będą w sklepach.

Euridice napiała:
Cytat:
Poza tym taka naturalna żywność jest o wiele smaczniejsza i sto razy zdrowsza. Więc po co nam to?

Zjesz nie pryskane jabłko z robakiem i grzybem bo jest naturalne, czy ładne, rumiane, ale pryskane? A nie powiesz mi, że jabłko pryskane jest w pełni naturalne, bo wiem ile tych oprysków w nie ładują.

Euridice napisała:
Cytat:
Ja jestem za tym, że wszystko to, co daje nam natura jest najlepsze i nie warto w to ingerować.

Gdyby ludzie mieli takie podejście, nie wynalezionoby pewnie szczepionek i leków. Nie wszystko co dała nam natura jest dobre. A jesli stworzą banany, które będą miały w sobie gen prdukujący lek i będę mogła zjeść banana przepisanego na receptę zamiast proszka to zjem go z największą przyjemnością.

Tomasz Obłuda napisał:
Cytat:
Rozumiem spór na argumenty ekonomiczne, ale co do zdrowia sorry, ale to co jemy to jedno wielki syf, chociaż można się okłamywać. Jak ktoś ma ogródek oddalony wiele killometrów od wszelkiej ludzkiej działalności to może ma ekologiczne żarło. Zresztą deszcz który pada też jest już zasyfiony, więc i tak będzię ciężko.
Poza tym, czy nie zdajecie sobie sprawy, że jemy modyfikowane jedzenie od tysięcy lat? Myślicie, że ziemniaki takie jakie są rosły od zawsze? (kreacjoniści tak myślą) Albo, że bydło udomowione, nie różni się od swoich pierwotnych dzikich przodków? A najlepsze jest to, że wciąż jest zmieniane. Nowe środki ochrony roślin, nowe lepsze pasze (np McDonalds - pasza dla ludzi), nowe nawozy, lepsze oczywiście. Przyszło po prostu do tego, że to co kiedyś robiono metodą prób i błędów, za pomocą krzyżowania i szczepienia, robi się w laboratoriach. Przykro mi ale nie ma odwrotu.

I tu zgadzam się w 100%.

Na praktykach studenckich uczestniczyłam w "tworzeniu" GMO ziemniaków. Dążylismy do tego, żeby wprowadzić do DNA gen odorności na zarazę ziemniaka z pasternaku, który ten gen posiada. I ja nie widzę w tym nic złego. GMO nie oznacza, że zaraz wyprodukują marchewkę z psim genem, a po jej zjedzeniu wyrośnie nam futro. Oczywiście najważniejsze jest to, żeby każdy sam mógł zdecydować co chce jeść. Kto chce naturalne, niech je naturalne, kto chce GMO, niech je GMO.
Istnieje teoria, że jeśli ktoś kiedyś się dowie, dlaczego powstał i czemu służy wszechświat, to cały kosmos zniknie i zostanie zastąpiony czymś znacznie dziwaczniejszym i jeszcze bardziej pozbawionym sensu.

Istnieje także teoria, że już dawno tak się stało.
Do góry
Autor
RE: GMO - Żywność modyfikowana genetycznie
Daniel Madej Użytkownik
  • Postów: 734
  • Skąd:
Dodane dnia 03-09-2011 17:46
Przeczytałem na szybko dotychczasową dyskusję. To co rzuca się w oczy, to zwykły strach, który jest zrozumiały, bo nie wiemy jak wpłynie na ludzkość GMO w ciągu dziesiątków lat. Z drugiej strony: konstruując pierwsze silniki, czy budując elektrownie też nikt tego nie wiedział. Nie podobają mi się wypowiedzi ks-hp, typu

A jakiekolwiek próby ulepszania natury prędzej czy później przynosiły negatywne konsekwencje.

To dość populistyczne hasło, zwykła nieprawda. Tak jak już ktoś tu pisał wcześniej - człowiek od początku "ulepsza" naturę, taki już jest. I zawsze jest to w jakimś stopniu metoda prób i błędów. Rozwiązania, które przynoszą więcej pożytków niż szkód są stosowane i z czasem akceptowane bez mrugnięcia okiem. Czy elektryczność jest dobra? Dzięki niej działają urządzenia podtrzymujące życie, możemy korzystać z komputerów, przemieszczać się etc. Ale pomyślcie - z czego jest prąd? W Polsce - z węgla. Pomyślcie o zanieczyszczeniu powietrza, krajobrazu, o grożących zawaleniem domach. A jakoś nikt nie postuluje siedzenia po ciemku.

Żeby była jasność: Uważam, że kruczki prawne i inne zagrożenia o których tu była mowa mogą być realne. Problem w tym, że nikt z nas nie posiada dostatecznej wiedzy i to jest fakt. Byłbym spokojniejszy, gdyby tutaj decydował zdrowy rozsądek (rachunek korzyści i strat), a nie rachunek ekonomiczny.

Wydaje mi się też, że nie wszystkie modyfikacje są niebezpiecznie (jeśli jakiekolwiek są), należałoby opracować skuteczną metodę badań.
Do góry
Autor
RE: GMO - Żywność modyfikowana genetycznie
Almari Użytkownik
  • Postów: 2127
  • Skąd: Kraków
Dodane dnia 03-09-2011 18:38
Cytat:
To tak jakby powiedzieć: po co mamy hodować łososie, sprzedawać kawior, przecież są drogie, większości ludzi na nie nie stać, a przynajmniej niezbyt często, a każdego stać na śledzia, hodujmy same śledzie. A jednak w sklepie znajdziemy i łososia i śledzia, tak samo jak drogi, kozi ser i najtańszy żółty made in Tesco. Tak samo moim zdaniem będzie z warzywami/owocami naturalnymi i GMO - będą chętni na oba rodzaje i oba będą w sklepach.


- Tylko że drogi łosoś, to nie to samo co drogi, zmodyfikowany łosoś ;)

Cytat:
Kto chce naturalne, niech je naturalne, kto chce GMO, niech je GMO.


Otóż to! Ja mówię w swoim imieniu.

Coś w tym jest co mówicie, ale jeśli jeszcze mam wybór, to wybiorę żywność niezmodyfikowaną. A inni niech robią co chcą, w końcu to ich żołądki.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: GMO - Żywność modyfikowana genetycznie
Daniel Madej Użytkownik
  • Postów: 734
  • Skąd:
Dodane dnia 03-09-2011 18:44
Almari, problem jest też w tym, że obecnie też jemy GMO, choć formalnie nie ma takiej żywności w Polsce. A to dlatego, że GMO jest składnikiem wielu pasz. Nie-GMO zjesz jak sobie sam wykarmisz świnkę ;)
Do góry
Autor
RE: GMO - Żywność modyfikowana genetycznie
Wiktor Orzel Administrator
  • Postów: 3517
  • Skąd: Kraków
Dodane dnia 03-09-2011 19:57
Cytat:
Daniel Madej napisał/a:
Almari, problem jest też w tym, że obecnie też jemy GMO, choć formalnie nie ma takiej żywności w Polsce. A to dlatego, że GMO jest składnikiem wielu pasz. Nie-GMO zjesz jak sobie sam wykarmisz świnkę ;)


Ja na przykład jadłem dzisiaj musztardę ze skrobią modyfikowaną genetycznie :p żyję :D
wiktororzel.pl
Do góry
Autor
RE: GMO - Żywność modyfikowana genetycznie
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 03-09-2011 20:19
Istnieje teoria, że gejem zostaje się poprzez spożywanie jedzenia, w którym jest dużo estrogenu - w soi występuje on naturalnie, natomiast do kurczaka wprowadzane są już sztuczne estrogeny. Nie wiem, na ile prawdziwe jest to twierdzenie, że mężczyzna staje się gejem od jedzenia kurczaka i soi, aczkolwiek wolałbym ominąć takie eksperymenty z żywnością dla pewności, żeby jednak tym gejem nie zostać. Dlatego wolałbym również, żeby nie wprowadzać GMO.
Do góry
Autor
RE: GMO - Żywność modyfikowana genetycznie
TomaszObluda Użytkownik
  • Postów: 6879
  • Skąd: Szczecin
Dodane dnia 03-09-2011 21:00
:D Ale to śmieszna teoria :D Nie wiem, może i prawdziwa. Ale śmieszna.
Do góry
Autor
RE: GMO - Żywność modyfikowana genetycznie
Samuel Niemirowski Użytkownik
  • Postów: 2563
  • Skąd: Kraków
Dodane dnia 03-09-2011 21:01
Cytat:
lynch napisał/a:
Cokolwiek? Cóż, jeżdżąc samochodem powodujesz zanik naturalnych gatunków ważnych dla człowieka, zatruwając środowisko. A co dopiero korzystanie z lodówki - freon jest zabójczy dla ozonu. Produkcja ciuchów to prawdziwa zagłada naturalnych gatunków, A papier i wyżynka całych lasów?
Mam nadzieję, że za Twoimi słowami pójdą czyny, i po dzisiejszej dyskusji kategorycznie przestaniesz korzystać z min. ubrań. Także transportu, papieru, telewizora, internetu, a także wszystkiego innego. Wszak naturalne gatunki najważniejsze, nie możemy pozwolić by cokolwiek powodowało ich zanik.


A jednak czym innym jest wychowywanie dziecka i przymuszanie go do nauki niż zmienianie mu genów i wszczepianie więcej inteligencji do DNA.


Cytat:
lynch napisał/a:
Popyt rodzi podaż.


A podaży zabrania ustawa. I jest niefajnie.
"Nie będę zmieniał świata ani Zachodu. Podążą one ku swoim celom tak jak spadająca gwiazda. Ja będę jednak pracował i zmieniał się".
E. Wiechert

www.prozafotografii.blox.pl
Do góry
Numer GG
Autor
RE: GMO - Żywność modyfikowana genetycznie
TomaszObluda Użytkownik
  • Postów: 6879
  • Skąd: Szczecin
Dodane dnia 03-09-2011 21:04
Cytat:
A jednak czym innym jest wychowywanie dziecka i przymuszanie go do nauki niż zmienianie mu genów i wszczepianie więcej inteligencji do DNA.
A ile takie coś kosztuję? Jak bym miał dziecko to bym je wysłał na taką kurację. Myślę, że wielu by chciało skorzystać.
Do góry
Autor
RE: GMO - Żywność modyfikowana genetycznie
Samuel Niemirowski Użytkownik
  • Postów: 2563
  • Skąd: Kraków
Dodane dnia 03-09-2011 22:26
Ostatnio w USA prowadzi się burzliwą dyskusję bioetyczną na temat modyfikacji genetycznej ludzi. Chodzi o to, że być może będzie można dziecku "zaprogramować" słuch muzyczny, wysoki wzrost, zdolności matematyczne i...?

To jednak co innego niż tradycyjna nauka, tak samo jak GMO jest czymś zupełnie innym niż zwykłe nawożenie. Dlatego argumenty "postępowe" w przypadku GMO są po prostu mało przekonywujące.
"Nie będę zmieniał świata ani Zachodu. Podążą one ku swoim celom tak jak spadająca gwiazda. Ja będę jednak pracował i zmieniał się".
E. Wiechert

www.prozafotografii.blox.pl
Do góry
Numer GG
Autor
RE: GMO - Żywność modyfikowana genetycznie
Wanda w futrze Użytkownik
  • Postów: 7
  • Skąd:
Dodane dnia 03-09-2011 22:59
To temat z cyklu: Homoseksualizm, aborcja, eutanazja, parytety w sejmie. Dojście do konkluzji czy jakiegokolwiek kompromisu na dzisiaj jest nierealne.

Popieram postęp naukowy. Staram się nie sugerować i choć wiem, jakie zagrożenia ze sobą niesie (zresztą, nie sposób się na temat GMO nie natknąć), to jednak myśląc racjonalnie technologia, nowe odkrycia zawsze były następstwem eksperymentów. Dopiero za kilka lat dowiemy się, co z tego wyniknie, jednak nie robienie nic jest oznaką zacofania. Pozostaje zaakceptować, bo niedługo i tak GMO zastąpi naturalną żywność, więc narzekanie nie będzie niosło większego sensu B)
Pobiegnę w chabry nieznane
W kąkolu całą dal zmieszczę!
B. L.
Do góry
Autor
RE: GMO - Żywność modyfikowana genetycznie
TomaszObluda Użytkownik
  • Postów: 6879
  • Skąd: Szczecin
Dodane dnia 04-09-2011 08:34
Cytat:
Ostatnio w USA prowadzi się burzliwą dyskusję bioetyczną na temat modyfikacji genetycznej ludzi. Chodzi o to, że być może będzie można dziecku "zaprogramować" słuch muzyczny, wysoki wzrost, zdolności matematyczne
No i świetnie :) Co w tym złego? Chociaż wątpię aby to przyniosło w najbliższym czasie większe efekty, jeśli chodzi o programowanie inteligencji. Z tym wzrostem i siłą, będzie znacznie łatwiej. Mózg jest ogólnie średnio zbadany.

Cytat:
To temat z cyklu: Homoseksualizm, aborcja, eutanazja, parytety w sejmie. Dojście do konkluzji czy jakiegokolwiek kompromisu na dzisiaj jest nierealne.
A my doszliśmy. Wow :O

Cytat:
Pozostaje zaakceptować, bo niedługo i tak GMO zastąpi naturalną żywność, więc narzekanie nie będzie niosło większego sensu
A myślisz, że jak wszyscy siądziemy w jednym pomieszczeniu, zetkniemy się głowami i zaczniemy jednocześnie narzekać, to coś zmieni? To już s-f. Myślę, że działanie, nawet protestowanie może coś zmienić, i jeśli ktoś czuje potrzebe powinien to robić, samo narzekanie jest wątpliwą metodą. Chociaż, kto wie ;)
Do góry
Autor
RE: GMO - Żywność modyfikowana genetycznie
Uprzejmy Użytkownik
  • Postów: 14
  • Skąd:
Dodane dnia 04-09-2011 09:50
Mam takie małe pytanko: czy Greenpeace i reszta niedojrzałych czerwonych protestuje przeciwko GMO?
Bo tak często jęczeli że populacje Ziemi trzeba ograniczać i rękoma Rachel Carson nawet to robili, że dziwnym byłoby ich widzieć w gronie przeciwników żywności bądź co bądź niezbyt zdrowej.
Do góry
Autor
RE: GMO - Żywność modyfikowana genetycznie
Berserkerka Użytkownik
  • Postów: 157
  • Skąd: Warszawa
Dodane dnia 04-09-2011 10:13
Tak Greenpeace jest przeciw GMO, znam kilka osób, które są/były w tej organizacji i dużo o tym zawsze gadali.


Cytat:
Istnieje teoria, że gejem zostaje się poprzez spożywanie jedzenia, w którym jest dużo estrogenu - w soi występuje on naturalnie, natomiast do kurczaka wprowadzane są już sztuczne estrogeny. Nie wiem, na ile prawdziwe jest to twierdzenie, że mężczyzna staje się gejem od jedzenia kurczaka i soi, aczkolwiek wolałbym ominąć takie eksperymenty z żywnością dla pewności, żeby jednak tym gejem nie zostać. Dlatego wolałbym również, żeby nie wprowadzać GMO.

A tak to już dawno się nie uśmiałam:) Nigdy takiej teorii nie słyszałam, ale jeśli wziąć pod uwagę to, że bardzo dużo estrogenu jest w piwie (z chmielu) to ci wszyscy kanapowcy z brzuszkiem piwnym powinni być gejami.
Istnieje teoria, że jeśli ktoś kiedyś się dowie, dlaczego powstał i czemu służy wszechświat, to cały kosmos zniknie i zostanie zastąpiony czymś znacznie dziwaczniejszym i jeszcze bardziej pozbawionym sensu.

Istnieje także teoria, że już dawno tak się stało.
Do góry
Autor
RE: GMO - Żywność modyfikowana genetycznie
Uprzejmy Użytkownik
  • Postów: 14
  • Skąd:
Dodane dnia 04-09-2011 11:18
Cytat:
Tak Greenpeace jest przeciw GMO, znam kilka osób, które są/były w tej organizacji i dużo o tym zawsze gadali.


A to dziwne...
Pewnie przykrywka :D
Do góry
  • Skocz do forum:
Polecane
ShoutBox
  • Zbigniew Szczypek
  • 01/04/2024 10:37
  • Z okazji Św. Wielkiej Nocy - Dużo zdrówka, wszelkiej pomyślności dla wszystkich na PP, a dzisiaj mokrego poniedziałku - jak najbardziej, także na zdrowie ;-}
  • Darcon
  • 30/03/2024 22:22
  • Życzę spokojnych i zdrowych Świąt Wielkiej Nocy. :) Wszystkiego co dla Was najlepsze. :)
  • mike17
  • 30/03/2024 15:48
  • Ode mnie dla Was wszystko, co najlepsze w nadchodzącą Wielkanoc - oby była spędzona w ciepłej, rodzinnej atmosferze :)
  • Yaro
  • 30/03/2024 11:12
  • Wesołych Świąt życzę wszystkim portalowiczom i szanownej redakcji.
  • Kazjuno
  • 28/03/2024 08:33
  • Mike 17, zobacz, po twoim wpisie pojawił się tekst! Dysponujesz magiczną mocą. Grtuluję.
  • mike17
  • 26/03/2024 22:20
  • Kaziu, ja kiedyś czekałem 2 tygodnie, ale się udało. Zachowaj zimną krew, bo na pewno Ci się uda. A jak się poczeka na coś dłużej, to bardziej cieszy, czyż nie?
  • Kazjuno
  • 26/03/2024 12:12
  • Czemu długo czekam na publikację ostatniego tekstu, Już minęło 8 dni. Wszak w poczekalni mało nowych utworów(?) Redakcjo! Czyżby ogarnął Was letarg?
  • Redakcja
  • 26/03/2024 11:04
  • Nazwa zdjęcia powinna odpowiadać temu, co jest na zdjęciu ;) A kategorie, do których zalecamy zgłosić, to --> [link]