Studia humanistyczne - i nie tylko
Autor
RE: Studia humanistyczne - i nie tylko
Berserkerka Użytkownik
  • Postów: 157
  • Skąd: Warszawa
Dodane dnia 04-09-2011 10:45
Tak się wtrące w dyskusje, ale żeby wiedzieć na 100% jakie przedmioty trzeba zdawać na jaki kierunek i na jakiej podstawie przyjmują (kolejnośc zgłoszeń czy wynik matury) wystarczy zwyczajnie wejść na stronę uczelni. To chyba najprostszy i najszybszy sposób, bo wszystko zależy od uczelni i dlatego możesz otrzymywać sprzeczne informacje. Ja od tego zaczęłam jak już wymyśliłam ogólnie co to ja bym chciała.
Istnieje teoria, że jeśli ktoś kiedyś się dowie, dlaczego powstał i czemu służy wszechświat, to cały kosmos zniknie i zostanie zastąpiony czymś znacznie dziwaczniejszym i jeszcze bardziej pozbawionym sensu.

Istnieje także teoria, że już dawno tak się stało.
Do góry
Autor
RE: Studia humanistyczne - i nie tylko
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 04-09-2011 11:00
No właśnie chodzi o to, że ciężko jest się zorientować na niektórych stronach, dlatego wolę spytać kogoś, kto na pewno coś o tym wie ;)
Do góry
Autor
RE: Studia humanistyczne - i nie tylko
Loony Użytkownik
  • Postów: 60
  • Skąd:
Dodane dnia 04-09-2011 11:15
Cytat:
e: jaki kierunek wybrać (możecie także zaproponować jakiś spoza listy), który warto studiować, nie tylko z przyczyn "ciekawości", ale również z potrzeby znalezienia jakiejś pracy w przyszłości, ogółem: pomocy!

Nie sugerowałbym się tym, że jakiś kierunek jest "przyszłościowy" pod kątem pracy, bo już wiele osób się na tym przejechało. Myślę, że wiele zależy od wkładu własnego jednostki, i tego czy masz konkretny plan na życie, rozwój zawodowy itp.

Cytat:
Administracja to takie okrojone prawo

Jak dla mnie administracja to takie jakby zarządzanie państwem. Np. co musi zrobić prezydent w jakiejś tam sytuacji, albo za co są odpowiedzialne poszczególne organy na różnych szczeblach.

Radziłbym w sumie najpierw przejrzeć program studiów i zobaczyć, czy Cię będzie to interesować.

W ogóle to musisz sam wybrać. Z humanistycznych pewnie zarówno ciekawa, jak i przydatna jest chociażby psychologia, bo przydaje się wszędzie (analogicznie jak prawo). Tylko, że można łatwo popaść po niej w uczucie wszechwiedzy typu "ja wiem wszystko o psychice ludzkiej, bom psycholog".

Na studia anglistyczne dla samego języka to by mi się nie chciało iśc. No chyba, że jesteś przy okazji maniakiem Anglii, Szekspira itp. albo lubisz po prostu teorie lingwistyczne.
> Fantastyka, gotyk, horror

> Moja twórczość - ostatnio nie wiem czemu, ale poruszam tematy społeczne, psychologiczne, a także codzienność róznych ludzi. Jezeli to was zachęci do czytania ;)
Do góry
Autor
RE: Studia humanistyczne - i nie tylko
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 04-09-2011 11:26
jeśli chodzi o ten angielski, to szedłbym dla poznawania literatury angielskiej, historii Anglii, itd. A psychologii nie można studiować na UJ zaocznie :/ Ani angielskiego.
Do góry
Autor
RE: Studia humanistyczne - i nie tylko
Samuel Niemirowski Użytkownik
  • Postów: 2563
  • Skąd: Kraków
Dodane dnia 04-09-2011 12:18
Cytat:
ks-hp napisał/a:
Samuelu, bez nerwów, po prostu muszę się upewnić z każdej strony, bo jestem w takiej sytuacji przecież pierwszy raz ;) Czyli mówisz, że obojętnie, co bym nie wybrał na maturę (zamierzam podstawę biologii, geografii, matmy i rozszerzenie angielskiego i polskiego), to i tak mogę startować na prawo?


Myślę, że można od dorosłego człowieka wymagać chociaż tyle, żeby poszukał sobie informacji na stronie wydziału. W swoim własnym interesie. Bo informacje od koleżanki, a nawet od Samuela, to nie jest coś na czym należy opierać życiowe wybory.



Cytat:
Loony napisał/a:
Jak dla mnie administracja to takie jakby zarządzanie państwem. Np. co musi zrobić prezydent w jakiejś tam sytuacji, albo za co są odpowiedzialne poszczególne organy na różnych szczeblach.


To się nazywa prawo konstytucyjne.
:/
"Nie będę zmieniał świata ani Zachodu. Podążą one ku swoim celom tak jak spadająca gwiazda. Ja będę jednak pracował i zmieniał się".
E. Wiechert

www.prozafotografii.blox.pl
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Studia humanistyczne - i nie tylko
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 04-09-2011 12:20
Dzięki za pomoc ;)
Do góry
Autor
RE: Studia humanistyczne - i nie tylko
Berserkerka Użytkownik
  • Postów: 157
  • Skąd: Warszawa
Dodane dnia 04-09-2011 12:20
Cytat:
No właśnie chodzi o to, że ciężko jest się zorientować na niektórych stronach, dlatego wolę spytać kogoś, kto na pewno coś o tym wie

No ok, tylko naprawdę na różnych uczelniach mogą być różne wymagania, a w znalezieniu na stronie wymagań nie widze nic trudnego, wystarczy na to poświęcić 5 minut, nawet mniej.
Ja dla przykładu wyszukałam na kilku warszawskich uczelniach żeby sprawdzić czy to naprawdę takie trudne. Zajęło mi to 5 minut.
Istnieje teoria, że jeśli ktoś kiedyś się dowie, dlaczego powstał i czemu służy wszechświat, to cały kosmos zniknie i zostanie zastąpiony czymś znacznie dziwaczniejszym i jeszcze bardziej pozbawionym sensu.

Istnieje także teoria, że już dawno tak się stało.
Do góry
Autor
RE: Studia humanistyczne - i nie tylko
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 04-09-2011 12:25
Najlepiej studiować, co się po prostu lubi, niezależnie czy to biologia, historia, fizyka i tak dalej, bez pasji i zainteresowania w ogóle odradzam, zostań lepiej fryzjerem też potrzebny albo hydraulikiem jak najbardziej dobry fach. A prawo jak to mój wujek prawnik mawiał bez aplikacji i znajomości nic więcej tylko dupa, tj.: dyplomowany urzędnik państwowej administracji.
A psychologia jak najbardziej, choć odradzam tym którzy mają problemy, ale i tak moim zdaniem tacy tam głównie idą. Resocjalizacja i psychologia jest dobra dla tych z mniejszymi problemami, jeśli mają większe to i tak później wymiękają nie odnajdują się w tym i to ich przerasta, bo sami resocjalizacji wymagają.
Do góry
Autor
RE: Studia humanistyczne - i nie tylko
Jack the Nipper Użytkownik
  • Postów: 3011
  • Skąd: Centrum Świata
Dodane dnia 04-09-2011 12:43
Cytat:
[b]Miałbym wielką prośbę do użytkowników, którzy mają coś do powiedzenia w tym temacie: jaki kierunek wybrać (możecie także zaproponować jakiś spoza listy), który warto studiować, nie tylko z przyczyn "ciekawości", ale również z potrzeby znalezienia jakiejś pracy w przyszłości, ogółem: pomocy! :D

PS Ale głównie chciałbym studiować coś humanistycznego, więc w miarę możliwości doradźcie mi w tej kwestii ;)


Bazując na doświadczeniu własnym, stanowczo odradzam jakiekolwiek studia na uniwersytecie. Jesli coś studiować to tylko na politechnice. Uniwerek to strata czasu i pieniędzy. Armia już Ci nie grozi, więć po prostu idź na jakiś kurs i do roboty a studiowanie na uczelniach sobie daruj - więcej sie nauczysz i dowiesz z książek.

Sam zmarnowałem 4,5 roku na uniwerku i każdemu odradzam. Ale i tak nikt nie słucha :)
Gdyby Bóg chciał, aby ludzie chodzili nago, to by nas takimi stworzył.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Studia humanistyczne - i nie tylko
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 04-09-2011 13:20
E tam, Jack studia jakiekolwiek też poszerzają horyzonty, spotykasz interesujących ludzi, ale nie ukrywajmy jeszcze jakie studia. Najbardziej polecam uczelnie państwowe, dzienne oczywiście. Namnożyło się teraz prywatnych uczelni i jestem nieco przerażona. Większość moich znajomych po tych studiach roboty nie może znaleźć, niektóre koleżanki kończą jako ekspedientki. Zresztą studia dzienne to dzienne nie ma co zaprzeczać że zaoczni to nieco wapniacy dla mnie, nie ukrywajmy, mniej mają godzin itd. nie da się zaprzeczyć, no i mniej przyjemności, przeważnie pracują itd. A jack poniekąd ma racje, z książek można nieraz więcej się dowiedzieć, no i życie, życie samo to wielka nauka, doświadczenie itd. Poza tym na studia nigdy za późno, jak ktoś odnalazł w tym pasję, ma pieniądz i czas to super. Mój znajomy zaczął od zawodówki a skończył na doktoracie. teraz robi karierę na jednej z uczelni, kocha czytać i wie po co żyje:)
Do góry
Autor
RE: Studia humanistyczne - i nie tylko
Uprzejmy Użytkownik
  • Postów: 14
  • Skąd:
Dodane dnia 04-09-2011 13:30
Cytat:
Najbardziej polecam uczelnie państwowe, dzienne oczywiście. Namnożyło się teraz prywatnych uczelni i jestem nieco przerażona. Większość moich znajomych po tych studiach roboty nie może znaleźć


A po publicznych mogą?
Ja prywatną Uczelnie Vistola wspominam bardzo dobrze.
Chociaż coś w tym jest: wyrwaliście nam z gardeł kasę na "edukacje", to teraz prosimy o "darmowe" wciskanie nam bzdur do głów. Proooosimy panie premierze, proooosimy!

Cytat:
Jack studia jakiekolwiek też poszerzają horyzonty


Jak słucham naszych studentów filozofii, politologii, albo ekonomii to mam odmienne wrażenie. Oni zidiociali po studiach jeszcze bardziej.
Do góry
Autor
RE: Studia humanistyczne - i nie tylko
Almari Użytkownik
  • Postów: 2127
  • Skąd: Kraków
Dodane dnia 04-09-2011 13:35
Cytat:
Jack the Nipper napisał/a:
Cytat:
[b]Miałbym wielką prośbę do użytkowników, którzy mają coś do powiedzenia w tym temacie: jaki kierunek wybrać (możecie także zaproponować jakiś spoza listy), który warto studiować, nie tylko z przyczyn "ciekawości", ale również z potrzeby znalezienia jakiejś pracy w przyszłości, ogółem: pomocy! :D

PS Ale głównie chciałbym studiować coś humanistycznego, więc w miarę możliwości doradźcie mi w tej kwestii ;)


Bazując na doświadczeniu własnym, stanowczo odradzam jakiekolwiek studia na uniwersytecie. Jesli coś studiować to tylko na politechnice. Uniwerek to strata czasu i pieniędzy. Armia już Ci nie grozi, więć po prostu idź na jakiś kurs i do roboty a studiowanie na uczelniach sobie daruj - więcej sie nauczysz i dowiesz z książek.

Sam zmarnowałem 4,5 roku na uniwerku i każdemu odradzam. Ale i tak nikt nie słucha :)


Powinieneś zostać ministrem edukacji ;)
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Studia humanistyczne - i nie tylko
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 04-09-2011 13:56
Coś w tym jest że zidiociali, może za dużo wiedzą i nie przyjmują do wiadomości podejścia, wiem że nic nie wiem. Ja uznaję tylko państwowe, ludzie muszą tam zdawać egzaminy wstępne itp., przynajmniej za moich czasów. Z doświadczenia wiem, ze ci po prywatnych często mają robotę, bo na przykład wuj w radzie nadzorczej zasiada. A ci po państwowych nierzadko nie mają bo i znajomości może mają mniej i mniejszymi są cwaniakami bez urazy oczywiście. poza tym na państwowych jest wyższy poziom i na dziennych. Przykład: na dziennych harujesz jak wól, jeśli ci zależy oczywiście a na prywatnych napiszesz dwie strony rozprawki i zaliczyłeś egzamin. To pzrykład z pzred kilku lat pewnej mojej znajomej. Napisała dwie strony jak w liceum wypracowanka i zaliczyła egzamin, śmiech na sali.



Poza tym jeśli jesteś zdolny, pracujesz to jakaś tam będzie, ale naprawdę studia dzienne na państwowej uczelni oceniam wyżej. Patrzę na niektóre koszmarki, które co ledwo to maturę zdało ale tatuś z mamuśką dali na studia i wielkie hoho to później udaje i nie wiadomo za jakiego to studenciaka się ma, a poziom szkoda słów, ale studiuje. Śmiech kurczaki pieczone.



Choć na uczelni państwowej też się tacy trafią co to ledwo przechodzą, a później wiadomo, pracownicy nieciekawi. Ale jakby nie było papier ułatwia życie, zawsze lepiej spojrzą na magistra itd.
Do góry
Autor
RE: Studia humanistyczne - i nie tylko
Jack the Nipper Użytkownik
  • Postów: 3011
  • Skąd: Centrum Świata
Dodane dnia 04-09-2011 15:20
Kończyłem uczelnię państwową trybie dziennym (Uniwerek łódzki, ekonomia). Podtrzymuję, że była to strata czasu. Mogłem zająć sie czymś innym i być o te 5 lat mądrzejszy i bogatszy.
Gdyby Bóg chciał, aby ludzie chodzili nago, to by nas takimi stworzył.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Studia humanistyczne - i nie tylko
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 04-09-2011 15:30
Tylko że niestety nie zawsze sytuacja pozwala na studia dzienne. Gdybym miał wybierać, wolałbym harować właśnie jak wół niż iść na zaoczne. Mówi się, że edukacja w Polsce jest bezpłatna, szkoda tylko, że kończy się na poziomie liceum i na tym, co nam w szkole mówią nauczyciele, bo podręczniki i inne materiały też nie są za darmo.
Może jednak zdecydowałbym się na prawo. Czytałem na jakimś forum, że aplikacja nie jest potrzebna, żeby znaleźć pracę, bo potrzebują w bankach czy firmach doradców prawnych (nie radców) i do tego aplikacji nie jest niezbędna. Oczywiście, w czasie pracy większość robi tak, że tę aplikację robi.
Mam teraz zgoła inne pytanie: czy ktoś z Was zdawał maturę z historii? Jeśli tak, to jak dawno temu i jaki jest jej poziom, zarówno na rozszerzeniu, jak i na podstawie?
Do góry
Autor
RE: Studia humanistyczne - i nie tylko
Almari Użytkownik
  • Postów: 2127
  • Skąd: Kraków
Dodane dnia 04-09-2011 15:40
Cytat:
ks-hp napisał/a:
Tylko że niestety nie zawsze sytuacja pozwala na studia dzienne. Gdybym miał wybierać, wolałbym harować właśnie jak wół niż iść na zaoczne. Mówi się, że edukacja w Polsce jest bezpłatna, szkoda tylko, że kończy się na poziomie liceum i na tym, co nam w szkole mówią nauczyciele, bo podręczniki i inne materiały też nie są za darmo.
Może jednak zdecydowałbym się na prawo. Czytałem na jakimś forum, że aplikacja nie jest potrzebna, żeby znaleźć pracę, bo potrzebują w bankach czy firmach doradców prawnych (nie radców) i do tego aplikacji nie jest niezbędna. Oczywiście, w czasie pracy większość robi tak, że tę aplikację robi.
Mam teraz zgoła inne pytanie: czy ktoś z Was zdawał maturę z historii? Jeśli tak, to jak dawno temu i jaki jest jej poziom, zarówno na rozszerzeniu, jak i na podstawie?


Ja zdawałam rozszerzoną ponad rok temu. Na rozszerzeniu musisz umieć pisać wypracowanie, a to nie łatwa sztuka, zapewne ci mówili, jak to wygląda. Chronologia, dobry styl, zgodność faktów historycznych itd. Matura z historii nie jest łatwa, tak samo jak z wosu, choć jeśli masz do tego dryg i smykałkę to czemu nie, na pewno pójdzie ci lepiej. Logiczne, że rozszerzona jest trudniejsza, masz teksty źródłowe, które musisz przeanalizować i odpowiedzieć na pytania, wypracowanie i pytania otwarte.
Na podstawie masz tylko pytania otwarte z każdego okresu w dziejach.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Studia humanistyczne - i nie tylko
Euridice Użytkownik
  • Postów: 485
  • Skąd: Rzeszów
Dodane dnia 04-09-2011 15:49
O bardzo przydatny temat. Czytałam wszystko od początku i jestem zdumiona niektórymi opiniami.

Psychologia wydaje się być fajna. Może ktoś odpowiedzieć czego oni wymagają wtedy?

Ja niestety mam mętlik w głowie i też nie wiem, na co się zdecydować i co robić w życiu. Wszystko o czym myślę, jest w sumie mało przyszłościowe, bo również myślę o polonistyce co i o muzyce. Więc uśmiecham się szeroko - wcale nazbyt nie wesoło.
Ale głównie to, co powiedzieli inni - trzeba robić to, na co ma się ochotę i ma się z tego radochę. Bo jakbym poszła np. na germanistykę, którą mi czasem mama podpowiadała, to bym chyba umarła. Kiedyś interesowałam się tym językiem, ale teraz już nie.

Wiele ludzi nastawia się również na to, by zdać cokolwiek, bo i tak czy siak o pracę teraz trudno.
Bycie Poetą jest jak bycie szewcem, codziennie szyjemy własne myśli ze słowami, w których następnie uczymy się chodzić. - Ja.
Do góry
Autor
RE: Studia humanistyczne - i nie tylko
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 04-09-2011 15:51
Ja jednak obstaję za tym prawem, sprawdziłem sobie na stronie UJ i rzeczywiście, przyjmują wg kolejności zgłoszeń. Ciekaw jestem tylko cen za takie studia :) Mam nadzieję, że nie dostanę zawału, jak je zobaczę.
Do góry
Autor
RE: Studia humanistyczne - i nie tylko
Almari Użytkownik
  • Postów: 2127
  • Skąd: Kraków
Dodane dnia 04-09-2011 15:57
Czesne za semestr również powinny być podane. Szukaj.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Studia humanistyczne - i nie tylko
Euridice Użytkownik
  • Postów: 485
  • Skąd: Rzeszów
Dodane dnia 04-09-2011 15:57
Kiedyś też swojego czasu myślałam o prawie, ale WOS dla mnie to niezbyt miły przedmiot. Nie nadaję się do tego.
Ale jak Ty ks-hp czujesz się w tym dobrze, to dlaczego nie spróbować? ;)
A jaki miałeś/masz w sumie jeszcze, profil w liceum?
Bycie Poetą jest jak bycie szewcem, codziennie szyjemy własne myśli ze słowami, w których następnie uczymy się chodzić. - Ja.
Do góry
  • Skocz do forum:
Polecane
ShoutBox
  • Zbigniew Szczypek
  • 01/04/2024 10:37
  • Z okazji Św. Wielkiej Nocy - Dużo zdrówka, wszelkiej pomyślności dla wszystkich na PP, a dzisiaj mokrego poniedziałku - jak najbardziej, także na zdrowie ;-}
  • Darcon
  • 30/03/2024 22:22
  • Życzę spokojnych i zdrowych Świąt Wielkiej Nocy. :) Wszystkiego co dla Was najlepsze. :)
  • mike17
  • 30/03/2024 15:48
  • Ode mnie dla Was wszystko, co najlepsze w nadchodzącą Wielkanoc - oby była spędzona w ciepłej, rodzinnej atmosferze :)
  • Yaro
  • 30/03/2024 11:12
  • Wesołych Świąt życzę wszystkim portalowiczom i szanownej redakcji.
  • Kazjuno
  • 28/03/2024 08:33
  • Mike 17, zobacz, po twoim wpisie pojawił się tekst! Dysponujesz magiczną mocą. Grtuluję.
  • mike17
  • 26/03/2024 22:20
  • Kaziu, ja kiedyś czekałem 2 tygodnie, ale się udało. Zachowaj zimną krew, bo na pewno Ci się uda. A jak się poczeka na coś dłużej, to bardziej cieszy, czyż nie?
  • Kazjuno
  • 26/03/2024 12:12
  • Czemu długo czekam na publikację ostatniego tekstu, Już minęło 8 dni. Wszak w poczekalni mało nowych utworów(?) Redakcjo! Czyżby ogarnął Was letarg?
  • Redakcja
  • 26/03/2024 11:04
  • Nazwa zdjęcia powinna odpowiadać temu, co jest na zdjęciu ;) A kategorie, do których zalecamy zgłosić, to --> [link]