Egoizm i altruizm - jak być współczesnym człowiekiem.
Autor
RE: Egoizm i altruizm - jak być współczesnym człowiekiem.
TomaszObluda Użytkownik
  • Postów: 6879
  • Skąd: Szczecin
Dodane dnia 27-11-2011 12:02
Dobra dzieci. Jak powiedział lukasz koniec tematu nie na temat. Jest osobny temat o sporcie możecie tam sobie pogadać. Resztę offtopu w tym temacie będę kasował.



Co do altruizmu jest to zjawisko wytworzone przez ewolucję i bardzo korzystne dla naszego gatunku. Pewnie, że egoistom jest czasem łatwiej, ale patrząc globalnie, świat złożony ze skrajnych egoistów rozleciałby się w kawałki. Tu potrzeba wyważenia, między jednym a drugim. Dlatego w odróżnieniu od większości ateistów, całkiem lubię chrześcijaństwo, ta idea, wpaja ludziom zasady altruistyczne.
Do góry
Autor
RE: Egoizm i altruizm - jak być współczesnym człowiekiem.
lukasz44 Użytkownik
  • Postów: 110
  • Skąd:
Dodane dnia 27-11-2011 15:06
"Tu potrzeba wyważenia, między jednym a drugim"
Świat złożony z samych egoistów jak powiedziałeś rozleciałby się na kawałki, a co gdyby był złożony jedynie z altruistów?

"Pewnie, że egoistom jest czasem łatwiej"
Czasem jest łatwiej w pojedynczych sytuacjach, ale na dłuższą metę myślę,że altruistom jest lepiej.

"What keeps me going is goals"- Muhammad Ali
Do góry
Autor
RE: Egoizm i altruizm - jak być współczesnym człowiekiem.
TomaszObluda Użytkownik
  • Postów: 6879
  • Skąd: Szczecin
Dodane dnia 27-11-2011 19:58
Mam, napisać, że się zgadzam? Zgadzam się co do pierwszego zdania, bo jak napisałem potrzeba jakiejś równowagi.
Czasem jest łatwiej tak, czasem łatwiej inaczej, dużo zależy też od konstrukcji psychicznej danego osobnika. Niektórzy są szczęśliwi, poświecając życie pomaganiu innym i im jest niewątpliwie łatwiej :) Są spełnieni.
Do góry
Autor
RE: Egoizm i altruizm - jak być współczesnym człowiekiem.
Olaf Tumski Użytkownik
  • Postów: 157
  • Skąd: Poznań
Dodane dnia 01-01-2012 21:03
Staram się być egoistą wobec egoistów i mieć trochę altruizmu wobec altruistów.
http://olaftumski.blogspot.com/
Pisanie jest najlepszą odtrutką na wszystkie śmieci tego świata
https://www.facebook.com/tumskiolaf/
https://www.e-bookowo.pl/nasi-autorzy/olaf-tumski.html
Do góry
Autor
RE: Egoizm i altruizm - jak być współczesnym człowiekiem.
someone else Użytkownik
  • Postów: 12
  • Skąd:
Dodane dnia 19-07-2012 02:00
Moim zdaniem zawsze warto być altruistą. Jest to postawa przynosząca ad finitum wszystkim korzyści, tj. tym którzy są altruistami i tym którzy ich spotykają. Tyle, że często bywa, że te korzyści dla altruistów poza satysfakcją moralną są bardzo odroczone i rozproszone.

Jednak w moim mniemaniu altruizm jest dla ludzi silnych i szlachetnych. Silnych tzn. takich którzy są zdolni nie tylko do odmówienia czegoś sobie samemu, ale także takich którzy mają środki i możliwości pomocy innym. Istotnie pomagać innym, działać we wspólnym interesie bez doszukiwania się w tym własnych korzyści (nawet jeżeli mimowolnie wystąpią) mogą, generalizując tylko ludzie mądrzy, bogaci, wpływowi, zdeterminowani, etc.

Egoizm to domena płazów moralnych, albo ludzi, oględnie to nazywając słabych - czyli takich którzy ledwo sami sobie radzą.

Są także oczywiście bezsprzecznie dziedziny życia w których własne korzyści pokrywają się z korzyściami innych - np. w pracy komika który bawi ludzi, jednocześnie sam na tym zarabiając, albo właściciela firmy który daje pracę ludziom i napędza gospodarkę, a jednocześnie sam na tym zarabia.

Takim zajęciem jest także pisanie. Częstokroć piszemy dla usatysfakcjonowania czytelnika oraz jednocześnie odniesienia osobistego sukcesu.
"Dobrzy artyści istnieją tylko w tym, co tworzą, sami przez się są zgoła niezajmujący. Wielki poeta, prawdziwie wielki poeta, jest najmniej poetyczną istotą na świecie."

Oscar Wilde
Do góry
Autor
RE: Egoizm i altruizm - jak być współczesnym człowiekiem.
Persona Non Grata Użytkownik
  • Postów: 5
  • Skąd:
Dodane dnia 19-07-2012 12:29
Trochę nihilistycznie być może, ale zawsze uważałam, iż każdy z nas jest egoistą. Potrafiłabym bardzo kazuistycznie podpiąć altruizm pod przejaw egoizmu, acz nieco bardziej ugłaskanego, lepszego, "wyższego".

Czy nie o to chodzi, by robić sobie dobrze?

Jeśli nie, to umartwianie również jest tendencją skupienia na sobie.

Jeżeli - owszem, to i tu widać zamierzenie, "by było mi fajnie". A gdy jest mi fajnie, bo innym owo fajnie czynię, to ostatecznie fajnie i tak jest, przecież - mi...
Ależ masło maślane :>
Tak naprawdę, to jestem ośmiornicą mimiczną.
Do góry
Autor
RE: Egoizm i altruizm - jak być współczesnym człowiekiem.
someone else Użytkownik
  • Postów: 12
  • Skąd:
Dodane dnia 19-07-2012 23:05
Cytat:
Persona Non Grata napisał/a:

Czy nie o to chodzi, by robić sobie dobrze?



Tylko pod kątem spełnienia i odniesienia satysfakcji moralnej - co pozytywne lub chwalenia się tym wszystkim wokół i w celu wzbudzenia podziwu - co negatywne i narcystyczne.
"Dobrzy artyści istnieją tylko w tym, co tworzą, sami przez się są zgoła niezajmujący. Wielki poeta, prawdziwie wielki poeta, jest najmniej poetyczną istotą na świecie."

Oscar Wilde
Do góry
Autor
RE: Egoizm i altruizm - jak być współczesnym człowiekiem.
ekonomista Użytkownik
  • Postów: 252
  • Skąd:
Dodane dnia 20-07-2012 13:10
Mówi się, że tylko szczęśliwy człowiek może dać szczęście innym. Właściwie to nie wyobrażam sobie smutnego człowieka, który uszczęśliwia innych, a więc jednak najpierw musimy zadbać o własne szczęście.
Do góry
Autor
RE: Egoizm i altruizm - jak być współczesnym człowiekiem.
Persona Non Grata Użytkownik
  • Postów: 5
  • Skąd:
Dodane dnia 20-07-2012 13:27
Cytat:
ekonomista napisał/a:
Mówi się, że tylko szczęśliwy człowiek może dać szczęście innym. Właściwie to nie wyobrażam sobie smutnego człowieka, który uszczęśliwia innych, a więc jednak najpierw musimy zadbać o własne szczęście.

Nie zgodzę się...
Nie jest ciężko będąc samemu złamanym uszczęśliwiać innych. Jestem nawet skłonna stwierdzić, iż opcja czynienia dobra (jakże pięknie to brzmi!) ludziom jest łatwiejsza, niż bycie dobrym dla siebie i szczęśliwym wobec siebie...
Prawdą jednak jest, że najpierw powinniśmy zatroszczyć się o nas samych.
Tak naprawdę, to jestem ośmiornicą mimiczną.
Do góry
Autor
RE: Egoizm i altruizm - jak być współczesnym człowiekiem.
ekonomista Użytkownik
  • Postów: 252
  • Skąd:
Dodane dnia 20-07-2012 13:33
No tak, ale to będzie znaczyło, że Ci uszczęśliwieni też są egoistami, bo nie dostrzegają smutku obdarowującego.
Do góry
Autor
RE: Egoizm i altruizm - jak być współczesnym człowiekiem.
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 20-07-2012 14:22
Cytat:
ekonomista napisał/a:
Mówi się, że tylko szczęśliwy człowiek może dać szczęście innym. Właściwie to nie wyobrażam sobie smutnego człowieka, który uszczęśliwia innych, a więc jednak najpierw musimy zadbać o własne szczęście.


Z tym się zgodzę. Szczęśliwy (w bardzo przyziemnym znaczeniu - ktoś spełniony, zaspokojony w danym dniu) jest człowiekiem pełnym, jak szklanka wody i on, dając coś, ma szansę zrobić to naprawdę bezinteresownie. Do pełnej szklanki już nie dolejesz. Sprawdźcie to na sobie; robienie z nadmiaru, ulewanie siebie dla innych, to jest dopiero czynienie przez duże "CZ".
Do góry
Autor
RE: Egoizm i altruizm - jak być współczesnym człowiekiem.
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 20-07-2012 15:53
To prawda, że tylko szczęśliwy człowiek może dać szczęście innym.
Zgadzam się z Personą, że łatwiej być dobrym dla innych niż dla siebie.
Jednak musimy starać się być szczęśliwi, aby tym szczęściem dzielić się z innymi.
Z Ekszynem, jak zwykle się nie zgadzam, to nie sztuka dawać kiedy ma się nadmiar.
Do góry
Autor
RE: Egoizm i altruizm - jak być współczesnym człowiekiem.
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 20-07-2012 17:14
Cytat:
Z Ekszynem, jak zwykle się nie zgadzam, to nie sztuka dawać kiedy ma się nadmiar.


Można się nie zgadzać, ale pragnę (no bez przesady) przypomnieć, o jakim "dawaniu" tu mowa. Człowiekowi szczęśliwemu niczego nie brakuje, on jest dokończony w danym momencie, zazwyczaj już nie myśli o nikim i pławi się w sobie i swoim stanie. Moim zdaniem trudno wtedy się dzielić tym z innymi. Trudno porzucić siebie. Co innego z przygniecionymi przez życie. Ci są przewrażliwieni i wyczuleni na podobnych sobie. Dostrzegą każde zranione żyjątko i polecą je lizać, bo sami są niedolizani. To czysty egoizm, nie wola lizania, ale bycie w niewoli lizania.
Do góry
Autor
RE: Egoizm i altruizm - jak być współczesnym człowiekiem.
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 20-07-2012 17:58
Czytałam o eksperymencie w którym szczurom po urodzeniu odbierano małe. Te szczury nie zostały wylizane i nie wylizały też swoich młodych.Tak, że z tym lizaniem nie masz racji.Osobnik niedolizany nie potrafi lizać.:)
Natomiast wydaje mi się, że człowiek szczęśliwy chce się dzielić swoim szczęściem.Bardziej też jest skłonny do pomocy innym.Człowiek nieszczęśliwy nie jest raczej zdolny do uszczęśliwiania innych.Dlatego uważam, że każdy człowiek powinien mieć sporą dawkę egoizmu, i dbać o swoje szczęście.Nieszczęśliwa matka wychowa nieszczęśliwe dzieci i tak to będzie szło przez pokolenia.Co do altruizmu, to uważam, że to jest temat bardzo złożony.Myślę, że czasem trudno jest altruizm odróżnić od egoizmu.
Do góry
Autor
RE: Egoizm i altruizm - jak być współczesnym człowiekiem.
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 20-07-2012 18:05
Cytat:
Czytałam o eksperymencie w którym szczurom...


Jesli chodzi szczury, to się nie wypowiadam.
Do góry
Autor
RE: Egoizm i altruizm - jak być współczesnym człowiekiem.
cianciarska Użytkownik
  • Postów: 4
  • Skąd: Poznań
Dodane dnia 28-11-2012 11:12
Cytat:
anetka napisał/a:
Czytałam o eksperymencie w którym szczurom po urodzeniu odbierano małe. Te szczury nie zostały wylizane i nie wylizały też swoich młodych.Tak, że z tym lizaniem nie masz racji.Osobnik niedolizany nie potrafi lizać.:)
Natomiast wydaje mi się, że człowiek szczęśliwy chce się dzielić swoim szczęściem.Bardziej też jest skłonny do pomocy innym.Człowiek nieszczęśliwy nie jest raczej zdolny do uszczęśliwiania innych.Dlatego uważam, że każdy człowiek powinien mieć sporą dawkę egoizmu, i dbać o swoje szczęście.Nieszczęśliwa matka wychowa nieszczęśliwe dzieci i tak to będzie szło przez pokolenia.Co do altruizmu, to uważam, że to jest temat bardzo złożony.Myślę, że czasem trudno jest altruizm odróżnić od egoizmu.


Słowa mądre. Słowa warte zapamiętania - drodzy forumowicze.



Jesteśmy tylko ludźmi, a czasami chcemy być aż ludźmi. Myślę, że w dużej mierze warto być egoistą i tego zdrowego egoizmu uczyć innych - chodzi o to, by każdy CHCIAŁ O SIEBIE dbać i by nikt nie musiał odrabiać za niego życiowej pracy domowej. Poza tym szanujmy się, bądźmy wobec siebie szczerzy i obdarowujmy się prezentami z ochoty a nie poczucia obowiązku. Kochajmy się i tyle! Poczucie swobody ze wzajemnym poczuciem akceptacji bliskich nam osób daje potrzebę bycia fair. Siebie kochajmy i bliskich kochajmy. Wbrew pozorom to proste. Należy po prostu z pewnym zastojem mentalnym zerwać i dać się ponieść temu, co podpowiada nam nasza ludzka intuicja.
Do góry
Autor
RE: Egoizm i altruizm - jak być współczesnym człowiekiem.
creep Użytkownik
  • Postów: 614
  • Skąd: Stąd
Dodane dnia 28-11-2012 12:53
hm - w kwestii altruizmu, przypomniał mi się jeden z najulubieńszych cytatów, zwłaszcza śpiewanych, esencja tzw. altruizmu -

Życie jest darem od nielicznych dla wielu / od tych, którzy wiedzą i mają / dla tych, którzy nie wiedzą i nie mają. (Nasz Modigliani, J. Cygan)

i o -
Do góry
Autor
RE: Egoizm i altruizm - jak być współczesnym człowiekiem.
Dagil Użytkownik
  • Postów: 119
  • Skąd:
Dodane dnia 28-11-2012 13:04
Właśnie upłynął rok od zainicjowania tej dyskusji, a ja mam wrażenie, że to dalszy ciąg podręcznikowego sporu o inteligencji, w czasie którego nikt nie zadbał o zdefiniowanie pojęcia.
Są definicje, tyle że nieprecyzyjne, bo i takie być nie mogą.
O ile wiem, istniejemy dzięki "altruistycznej" postawie jakiejś mamy, ale może ona czyni to z racji "egoizmu"?
Już gdzieś rzuciłam pytanie: czy rodząc się, przynosimy ze sobą dobro i zło? Altruizm i egoizm jest ściśle związany z dobrem i złem, a obie postawy są odwieczną pożywką wszelakiej maści twórców i ideologów.
Ukłony
Do góry
Autor
RE: Egoizm i altruizm - jak być współczesnym człowiekiem.
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 28-11-2012 13:35
Cytat:
Życie jest darem od nielicznych dla wielu / od tych, którzy wiedzą i mają / dla tych, którzy nie wiedzą i nie mają.


Szkoda tylko, że nie zawsze się to odnosi do rodziców ;)

I druga wątpliwość - czy wiedza chroni przed czymkolwiek (zwłaszcza - zbyt pewna wiedza)? Zdaje się, że nie - jako rzekł Bertrand Russell:

"Najwięcej cierpień zadał człowiek człowiekowi dlatego, że był pewny rzeczy, które okazywały się fałszywe".

Pozdrawiam.
Do góry
Autor
RE: Egoizm i altruizm - jak być współczesnym człowiekiem.
mozets Użytkownik
  • Postów: 71
  • Skąd:
Dodane dnia 28-11-2012 21:00
!
Do góry
  • Skocz do forum:
Polecane
ShoutBox
  • Zbigniew Szczypek
  • 01/04/2024 10:37
  • Z okazji Św. Wielkiej Nocy - Dużo zdrówka, wszelkiej pomyślności dla wszystkich na PP, a dzisiaj mokrego poniedziałku - jak najbardziej, także na zdrowie ;-}
  • Darcon
  • 30/03/2024 22:22
  • Życzę spokojnych i zdrowych Świąt Wielkiej Nocy. :) Wszystkiego co dla Was najlepsze. :)
  • mike17
  • 30/03/2024 15:48
  • Ode mnie dla Was wszystko, co najlepsze w nadchodzącą Wielkanoc - oby była spędzona w ciepłej, rodzinnej atmosferze :)
  • Yaro
  • 30/03/2024 11:12
  • Wesołych Świąt życzę wszystkim portalowiczom i szanownej redakcji.
  • Kazjuno
  • 28/03/2024 08:33
  • Mike 17, zobacz, po twoim wpisie pojawił się tekst! Dysponujesz magiczną mocą. Grtuluję.
  • mike17
  • 26/03/2024 22:20
  • Kaziu, ja kiedyś czekałem 2 tygodnie, ale się udało. Zachowaj zimną krew, bo na pewno Ci się uda. A jak się poczeka na coś dłużej, to bardziej cieszy, czyż nie?
  • Kazjuno
  • 26/03/2024 12:12
  • Czemu długo czekam na publikację ostatniego tekstu, Już minęło 8 dni. Wszak w poczekalni mało nowych utworów(?) Redakcjo! Czyżby ogarnął Was letarg?
  • Redakcja
  • 26/03/2024 11:04
  • Nazwa zdjęcia powinna odpowiadać temu, co jest na zdjęciu ;) A kategorie, do których zalecamy zgłosić, to --> [link]