muzyka a utwór literacki
Portal Pisarski » Inwencja Twórcza » Dyskusje Twórcze
Autor
muzyka a utwór literacki
mariamagdalena Użytkownik
  • Postów: 1075
  • Skąd: Vratislavia / Tel Aviv
Dodane dnia 02-12-2011 22:37
na pp zaistniał nowy nurt dodawania tła muzycznego do utworów na pp, głównie w poezji, ale w prozie też się zdarzają.
podobną opcją, którą stosuję choćby osobiście, jest podlinkowanie utworu, który pojawia się w treści opowiadania, np. jest grany przez którąś postać w trakcie fabuły lub leci gdzieś w tle.

ten sposób występuje również, choć może i w niewielu, wydanych "tradycyjnie" książkach (np. "Imprimatur"/Rita Monaldi), do których dołączana jest płyta lub utwór podany jest konkretnie (opus i nr) i opisany z przyciągającą melodyjnością ("Skrzypce"/Anne Rice), co ułatwia sięgnięcie po niego lub przywołanie go sobie z pamięci


w związku z czym
chciałam spytać na ile pomaga czy przeszkadza Wam to w odbiorze dzieła
czy w ogóle korzystacie z takich linków
i czy bez nich, sięgnęlibyście po utwór, żeby sprawdzić co tam w opku gra ;)
Poetka. Prozaiczka.
Poetka prozaiczna.
Do góry
Autor
RE: muzyka a utwór literacki
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 02-12-2011 22:47
Ja osobiście uważam, że muzyka odpowiednio dobrana do utworu literackiego może kilkakrotnie spotęgować jego emocjonalny przekaz, jego klimat i ogólny wydźwięk. Jest pomysłem genialnym, ale ma też swoje złe strony.

Jeżeli słowo pisane jest słabe to genialna muzyka może zamiast uratować/poprawić jego odbiór sprawi, że pojawi się ironia i uśmiech na twarzy czytającego.

Znacznie gorsza jednak jest sytuacja odwrotna, z którą już się parę razy spotkałem. Świetny poeta napisał naprawdę doskonały wiersz i dodał do niego muzykę, która jemu - poecie - wydała się nastrojowa, inspirowała go i bardzo mu podchodziła. Niestety słuchając utworu (nie przytoczę) okiem muzyka czułem:

- szeroko pojętą komerche i to intensywną
- kicz
- prostotę treści muzycznej i melodycznej (do bólu)

Wszystko wykonane by brzmiało "epicko" - używając popularnego wśród młodzieży określenia. Sprawiło to, że musiałem wyłączyć utwór i wrócić do wiersza po kilku godzinach, gdy już mi się mniej kojarzył i dopiero się nim cieszyć.

Podsumowując dobry tekst połączony z adekwatną muzyką może być znacznie lepszy.

Oczywiście zdarzają się przypadki artystów, których dzieł nie da się oddać muzyką i odwrotnie, ale mówimy chyba o sytuacjach gdy obie wspomniane rzeczy współgrają.

Pozdrawiam. Misiaq :D
Do góry
  • Skocz do forum:
Polecane
ShoutBox
  • Kazjuno
  • 26/04/2024 10:20
  • Ratunku!!! Ruszcie 4 litery, piszcie i komentujcie. Do k***y nędzy! Portal poza aktywnością paru osób obumiera!
  • Zbigniew Szczypek
  • 01/04/2024 10:37
  • Z okazji Św. Wielkiej Nocy - Dużo zdrówka, wszelkiej pomyślności dla wszystkich na PP, a dzisiaj mokrego poniedziałku - jak najbardziej, także na zdrowie ;-}
  • Darcon
  • 30/03/2024 22:22
  • Życzę spokojnych i zdrowych Świąt Wielkiej Nocy. :) Wszystkiego co dla Was najlepsze. :)
  • mike17
  • 30/03/2024 15:48
  • Ode mnie dla Was wszystko, co najlepsze w nadchodzącą Wielkanoc - oby była spędzona w ciepłej, rodzinnej atmosferze :)
  • Yaro
  • 30/03/2024 11:12
  • Wesołych Świąt życzę wszystkim portalowiczom i szanownej redakcji.
  • Kazjuno
  • 28/03/2024 08:33
  • Mike 17, zobacz, po twoim wpisie pojawił się tekst! Dysponujesz magiczną mocą. Grtuluję.
  • mike17
  • 26/03/2024 22:20
  • Kaziu, ja kiedyś czekałem 2 tygodnie, ale się udało. Zachowaj zimną krew, bo na pewno Ci się uda. A jak się poczeka na coś dłużej, to bardziej cieszy, czyż nie?
  • Kazjuno
  • 26/03/2024 12:12
  • Czemu długo czekam na publikację ostatniego tekstu, Już minęło 8 dni. Wszak w poczekalni mało nowych utworów(?) Redakcjo! Czyżby ogarnął Was letarg?