Kochać i lubić
  • Strona:
  • 1
  • 2
  • »
Autor
Kochać i lubić
SheIsARebel Użytkownik
  • Postów: 13
  • Skąd:
Dodane dnia 13-12-2011 20:38
W przypływie refleksji naszło mnie takie pytanie - czy kochamy i lubimy z przyzwyczajenia?
Do góry
Autor
RE: Kochać i lubić
WholeTruth Użytkownik
  • Postów: 1993
  • Skąd: Katowice
Dodane dnia 13-12-2011 20:45
ewidentnie. po pewnym czasie wszystko wkracza na teren rutyny.
Nie byłem poetą.
Ta świadomość nie przyniosła ulgi, tylko wściekłość, że prawa ewolucji mogły wyposażyć jeden i ten sam umysł w taką wrażliwość i taką nieudolność.
J. Fowles
Do góry
Autor
RE: Kochać i lubić
SheIsARebel Użytkownik
  • Postów: 13
  • Skąd:
Dodane dnia 13-12-2011 20:46
Rutyna nie jest przecież wyjątkowa. A miłość i przyjaźń właśnie takie powinny być.
Do góry
Autor
RE: Kochać i lubić
WholeTruth Użytkownik
  • Postów: 1993
  • Skąd: Katowice
Dodane dnia 13-12-2011 20:51
powinny... ale czy mamy wpływ na prozę życia? :p
Nie byłem poetą.
Ta świadomość nie przyniosła ulgi, tylko wściekłość, że prawa ewolucji mogły wyposażyć jeden i ten sam umysł w taką wrażliwość i taką nieudolność.
J. Fowles
Do góry
Autor
RE: Kochać i lubić
SheIsARebel Użytkownik
  • Postów: 13
  • Skąd:
Dodane dnia 13-12-2011 20:52
Nie wiem, w jakiś sensie chyba tak. Chociaż...ja nawet na swoją prozę nie mam wpływu;)
Do góry
Autor
RE: Kochać i lubić
pierzak Użytkownik
  • Postów: 704
  • Skąd: Poznań
Dodane dnia 13-12-2011 21:17
jak dla mnie to czasem z miłości przechodzimy z rutyny, ale raczej nie wpada się w rutynę w lubieniu kogoś...
"...niewidzialni jak wiatr, pozbawieni rysów jak czas..."
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Kochać i lubić
WholeTruth Użytkownik
  • Postów: 1993
  • Skąd: Katowice
Dodane dnia 13-12-2011 21:20
Lub do miłości przechodzimy z rutyny...
Nie byłem poetą.
Ta świadomość nie przyniosła ulgi, tylko wściekłość, że prawa ewolucji mogły wyposażyć jeden i ten sam umysł w taką wrażliwość i taką nieudolność.
J. Fowles
Do góry
Autor
RE: Kochać i lubić
Drosera Użytkownik
  • Postów: 10
  • Skąd:
Dodane dnia 13-12-2011 21:21
Nie zdarzyło mi się popaść w uczuciową rutynę. Jak kocham albo lubię, to z czasem uczucie to pogłębia się, bo poznaję lepiej daną osobę. Przyzwyczajenie tylko cementuje uczucia.
Aczkolwiek z pewnością nie kocha się zawsze tak samo... Czym innym jest miłośc po miesiącu znajomości, a czym innym po 5 latach;) Ale nie nazwałabym tego rutyną. To raczej naturalna ewolucja uczuć.
Do góry
Autor
RE: Kochać i lubić
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 14-12-2011 11:43
Wydaje mnie się, że lubimy lubić. Ponadto lubimy nas lubiących (podczas wykonywania lubienia) i lubimy oglądać okazywanie lubienia. Zawsze zastanawia mnie ile w tym uczucia, a ile ceremonii. Oraz czy ceremonia taka jest konieczna. A co do kokochania, to się nie znam.

A na pytanie autorki tematu odpowiem, że nie mamy wpływu na lubienie i nie ma mowy o przyzwyczajeniu do lubienia. Kto tak stawia sprawę, ten zatraca się w pozorach i utożsamia rytuał ze stanem ducha.
Do góry
Autor
RE: Kochać i lubić
wykrot Użytkownik
  • Postów: 333
  • Skąd: znad Tanwi
Dodane dnia 14-12-2011 13:51
Cytat:
Drosera napisał/a:
Nie zdarzyło mi się popaść w uczuciową rutynę.


Och, samochwała. To tylko pierwsze czterdzieści lat trudno. A potem już z górki...
Do góry
Autor
RE: Kochać i lubić
WholeTruth Użytkownik
  • Postów: 1993
  • Skąd: Katowice
Dodane dnia 14-12-2011 15:19
Cytat:
nie mamy wpływu na lubienie i nie ma mowy o przyzwyczajeniu do lubienia. Kto tak stawia sprawę, ten zatraca się w pozorach i utożsamia rytuał ze stanem ducha.

muszę poprawić swoją wypowiedź... zgadzam się. lubienie jest zależne od emocji, które w danej chwili nami rządzą. dziś lubię to, czego wczoraj nie znałam, czy też nie chciałam doświadczać... ale wszystko się gdzieś w nas utrwala. pamięć długotrwała przekazuje nam przez hipokampy do kory mózgowej te motywy, które zapamiętaliśmy w sposób pozytywny - dobre skojarzenia i teraz jesteśmy uwarunkowani w jakiś sposób. bez zastanowienia sięgamy po te sama smaki czy ubrania. chyba, że mamy potrzebę radykalnych zmian... myślę, że tak samo dzieje się z naszym lubieniem osób.

co do hipokampów - mogłam namieszać. :rol:
Nie byłem poetą.
Ta świadomość nie przyniosła ulgi, tylko wściekłość, że prawa ewolucji mogły wyposażyć jeden i ten sam umysł w taką wrażliwość i taką nieudolność.
J. Fowles
Do góry
Autor
RE: Kochać i lubić
wykrot Użytkownik
  • Postów: 333
  • Skąd: znad Tanwi
Dodane dnia 15-12-2011 21:48
Cytat:
WholeTruth napisał/a:
Cytat:
nie mamy wpływu na lubienie i nie ma mowy o przyzwyczajeniu do lubienia. Kto tak stawia sprawę, ten zatraca się w pozorach i utożsamia rytuał ze stanem ducha.

muszę poprawić swoją wypowiedź... zgadzam się. lubienie jest zależne od emocji, które w danej chwili nami rządzą. dziś lubię to, czego wczoraj nie znałam, czy też nie chciałam doświadczać... ale wszystko się gdzieś w nas utrwala. pamięć długotrwała przekazuje nam przez hipokampy do kory mózgowej te motywy, które zapamiętaliśmy w sposób pozytywny - dobre skojarzenia i teraz jesteśmy uwarunkowani w jakiś sposób. bez zastanowienia sięgamy po te sama smaki czy ubrania. chyba, że mamy potrzebę radykalnych zmian... myślę, że tak samo dzieje się z naszym lubieniem osób.

co do hipokampów - mogłam namieszać. :rol:


Naprawdę musisz lubić aż tak?
Do góry
Autor
RE: Kochać i lubić
bosski_diabel Użytkownik
  • Postów: 370
  • Skąd: od morza do Tatr
Dodane dnia 15-12-2011 22:17
czy kochamy i lubimy z przyzwyczajenia?

Kochać a lubić to dwie zasadnicze różnice:

1. kochamy więc i lubimy
2. lubimy ale nie kochamy

i teraz trzeba się zastanowić, bo według mnie nie występuje rutyna w uczuciu lubimy, bo albo lubimy, albo nie.

w uczuciu kochamy uważam, też nie występuje, występuje natomiast w związkach partnerskich /małżeńskich/ ale to już osobny temat.




...jeśli chodzi o miłość jestem dachowcem
Do góry
Autor
RE: Kochać i lubić
WholeTruth Użytkownik
  • Postów: 1993
  • Skąd: Katowice
Dodane dnia 16-12-2011 12:30
Cytat:
Naprawdę musisz lubić aż tak?

nie muszę, ale tak mam. chyba.

Bosski- czy nie przyrzekamy miłość po grób, gdy wchodzimy w związek małżeński? ten obrzęd jest zatem przyklepaniem dozgonnej miłości. a skoro mówisz o rutynie w małżeństwie, to trudno rozgraniczyć to od rutyny w miłości...
Nie byłem poetą.
Ta świadomość nie przyniosła ulgi, tylko wściekłość, że prawa ewolucji mogły wyposażyć jeden i ten sam umysł w taką wrażliwość i taką nieudolność.
J. Fowles
Do góry
Autor
RE: Kochać i lubić
Gadget Użytkownik
  • Postów: 59
  • Skąd: לובלין
Dodane dnia 16-12-2011 13:14
Uważam, że rutyna może niepostrzeżenie zastąpić uczucie (czasami nawet się już w pewnym momencie nienawidzi dla zasady).
"Dojrzałość – powiada Bokonon – jest gorzkim rozczarowaniem, na które nie ma lekarstwa, chyba że uznamy za jakieś lekarstwo śmiech."
Do góry
Autor
RE: Kochać i lubić
bosski_diabel Użytkownik
  • Postów: 370
  • Skąd: od morza do Tatr
Dodane dnia 16-12-2011 21:51
Cytat:
WholeTruth napisał/a:
Cytat:
Naprawdę musisz lubić aż tak?

nie muszę, ale tak mam. chyba.

Bosski- czy nie przyrzekamy miłość po grób, gdy wchodzimy w związek małżeński? ten obrzęd jest zatem przyklepaniem dozgonnej miłości. a skoro mówisz o rutynie w małżeństwie, to trudno rozgraniczyć to od rutyny w miłości...


Oczywiście przyrzekamy, tylko nie wiem co ma do tego rutyna? nawet gdy owa występuje, to przecież kochać nie przestajemy, tyle, że jest to mdłe, bezbarwne, nijakie. A czy to jest miłość? Według mnie nie, z tej ostatniej zostaje tylko rutyna.
Czy kiedy wstępuje do związku rutyna to miłość odchodzi?
...jeśli chodzi o miłość jestem dachowcem
Do góry
Autor
RE: Kochać i lubić
Gadget Użytkownik
  • Postów: 59
  • Skąd: לובלין
Dodane dnia 16-12-2011 22:15
Cytat:
bosski_diabel napisał/a:

Czy kiedy wstępuje do związku rutyna to miłość odchodzi?


Raczej blednie, jak tusz na kartce papieru.

Zresztą, żeby zaczynać takie dyskusje to wpierw trzeba sobie wyjaśnić czym dla kogo jest miłość. Uczucie pełne namiętności, które sprawia, że zaczynamy pisać wiersze i urywać się z lekcji czy raczej uczucie, które sprawia, że zaczynamy planować przyszłość i akceptować wizję życia z drugą osobą?
"Dojrzałość – powiada Bokonon – jest gorzkim rozczarowaniem, na które nie ma lekarstwa, chyba że uznamy za jakieś lekarstwo śmiech."
Do góry
Autor
RE: Kochać i lubić
ShiroTenshi Użytkownik
  • Postów: 15
  • Skąd: Kalety
Dodane dnia 19-12-2011 01:09
Miłość nie jest uczuciem. Miłość jest postawą wobec drugiego człowieka. Moim zdaniem oczywiście
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Kochać i lubić
WholeTruth Użytkownik
  • Postów: 1993
  • Skąd: Katowice
Dodane dnia 19-12-2011 14:30
Cytat:
Miłość nie jest uczuciem. Miłość jest postawą wobec drugiego człowieka. Moim zdaniem oczywiście
a ja myślę, że możesz mieć rację. kocham ludzi :D do paru osób żywię jeszcze pewne uczucia, które wzmacniają więź miłości. ale te uczucia się zmieniają i miłość powszednieje. mimo to kocham.
Shiro pomogłeś mi siebie określić :)
Nie byłem poetą.
Ta świadomość nie przyniosła ulgi, tylko wściekłość, że prawa ewolucji mogły wyposażyć jeden i ten sam umysł w taką wrażliwość i taką nieudolność.
J. Fowles
Do góry
Autor
RE: Kochać i lubić
ShiroTenshi Użytkownik
  • Postów: 15
  • Skąd: Kalety
Dodane dnia 19-12-2011 15:23
Whole widzę, że słowo pisane łatwiej do Ciebie trafia niż mówione. Szlachetność miłości bierze się w dużej mierze z trudu i pospolitości dnia codziennego, stąd jej wspaniałość itd itp. moim zdaniem.

A odnosząc się do pierwszego pytania: nie, taka miłość która jest postawą nie może niczego stracić ponieważ nie ma w niej miejsca dla rutyny. Można przestać kochać i tylko być z kimś, wtedy mówi się, że to rutyna miłości. Mówi się błędnie. No ale ja nic z tego jeszcze nie doświadczyłem =] Tylko zaobserwowałem
Do góry
Numer GG
  • Strona:
  • 1
  • 2
  • »
  • Skocz do forum:
Polecane
ShoutBox
  • Kazjuno
  • 28/03/2024 08:33
  • Mike 17, zobacz, po twoim wpisie pojawił się tekst! Dysponujesz magiczną mocą. Grtuluję.
  • mike17
  • 26/03/2024 22:20
  • Kaziu, ja kiedyś czekałem 2 tygodnie, ale się udało. Zachowaj zimną krew, bo na pewno Ci się uda. A jak się poczeka na coś dłużej, to bardziej cieszy, czyż nie?
  • Kazjuno
  • 26/03/2024 12:12
  • Czemu długo czekam na publikację ostatniego tekstu, Już minęło 8 dni. Wszak w poczekalni mało nowych utworów(?) Redakcjo! Czyżby ogarnął Was letarg?
  • Redakcja
  • 26/03/2024 11:04
  • Nazwa zdjęcia powinna odpowiadać temu, co jest na zdjęciu ;) A kategorie, do których zalecamy zgłosić, to --> [link]
  • Slavek
  • 22/03/2024 19:46
  • Cześć. Chciałbym dodać zdjęcie tylko nie wiem co wpisać w "Nazwa"(nick czy nazwę fotografii?) i "Album" tu mam wątpliwości bo wyskakują mi nazwy albumów, które mam wrażenie, że mają swoich właścicieli
  • TakaJedna
  • 13/03/2024 23:41
  • To ja dziękuję Darconowi też za dobre słowo
  • Darcon
  • 12/03/2024 19:15
  • Dzisiaj wpadło w prozie kilka nowych tytułów. Wszystkie na górną półkę. Można mieć różne gusta i lubić inne gatunki, ale nie sposób nie docenić ich dobrego poziomu literackiego. Zachęcam do lektury.
  • Zbigniew Szczypek
  • 06/03/2024 00:06
  • OK! Ważne, że zaczęłaś i tej "krwi" nie zmyjesz już z rąk, nie da Ci spać - ja to wiem, jak Lady M.