Wyobraźnia nie śpi, czyli słowa wyśnione
Portal Pisarski » Z innej beczki » Archiwum
Autor
Wyobraźnia nie śpi, czyli słowa wyśnione
Gadget Użytkownik
  • Postów: 59
  • Skąd: לובלין
Dodane dnia 17-12-2011 19:56
Zapewne każdy z Was miał kiedyś sen, o którym się potem opowiadało tygodniami "stary, było jak w filmie!". Ba! Wielu pisarzy czy reżyserów przyznaje się, że ich dzieła kiedyś im się przyśniły.

Jak to wygląda u Was? Zdarzyło Wam się kiedyś 'wyśnić' wiersz czy opowiadanie?
Jak sądzicie, czy sny są dobrym źródłem 'inspiracji'?

Pomysł na taki temat zrodził się w mojej głowie dziś, gdy podczas porządków znalazłam kartkę z zapisanym jednym ze snów.

Pozwolę sobie dodać tutaj opis snu, bo moje kolejne pytanie dotyczy opowiadania, nad którego stworzeniem się zastanawiam.
Wyobraźcie sobie, że nagle pojawia się urządzenie, które pozwala Wam odtworzyć wszystkie Wasze wspomnienia. Urządzenie działające jak odtwarzacz wideo- włączasz i widzisz wszystko, co zaobserwowały twoje oczy od momentu narodzin. W tym świecie żyje pewien chłopak, nazwijmy go Bohaterem. W dzieciństwie jego matka zginęła w niewyjaśnionych okolicznościach a ojciec po tym wydarzeniu oddał go do domu dziecka i już nigdy nie interesował się jego losem. Po pojawieniu się tej nowinki technicznej, już dorosły Bohater postanawia 'przyjrzeć' się swojemu dzieciństwu w nadziei. że dostrzeże coś, czego nie dostrzegł jako dziecko a co mogłoby pomóc mu rozwikłać zagadkę śmierci jego matki. Dodatkowo w teraźniejszości nawiązuje homoseksualny romans ze swoim ojcem (który go nie rozpoznaje) aby również w ten sposób odkryć prawdę. Cała opowieść byłaby prowadzona na zmianę- wspomnienia z dzieciństwa przeplatane teraźniejszością.
I tu moje kolejne pytanie- co sądzicie o tym zamyśle? Normalnie nie mam w zwyczaju pytać o to czy pisać, ale cos czuję, że ten pomysł pochłonąłby wiele czasu, a że mam wątliwości (związek z własnym ojcem? Fuj!)- stąd moje pytanie.


I teraz, wracając do tematu właściwego- to moim zdaniem jest plus wyśnionych historii- często nasuwają nam rozwiązania, na które racjonalny umysł normalnie by się nie odważył.
"Dojrzałość – powiada Bokonon – jest gorzkim rozczarowaniem, na które nie ma lekarstwa, chyba że uznamy za jakieś lekarstwo śmiech."
Do góry
Autor
RE: Wyobraźnia nie śpi, czyli słowa wyśnione
Esy Floresy Redaktor
  • Postów: 5986
  • Skąd:
Dodane dnia 17-12-2011 20:21
Podobny wątek już kiedyś powstał, zapraszam do lektury: http://portal-pisarski.pl/forum/viewthread.php?forum_id=19&thread_id=1147
Możemy być tylko tym kim jesteśmy, nikim więcej i nikim mniej.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Wyobraźnia nie śpi, czyli słowa wyśnione
Gadget Użytkownik
  • Postów: 59
  • Skąd: לובלין
Dodane dnia 17-12-2011 20:23
Esy Floresy- mój temat nie służy wypisywaniu snów tylko dyskusji na temat wpływu snów na twóczość. Naprawdę nie widzisz różnicy pomiędzy nimi?
"Dojrzałość – powiada Bokonon – jest gorzkim rozczarowaniem, na które nie ma lekarstwa, chyba że uznamy za jakieś lekarstwo śmiech."
Do góry
Autor
RE: Wyobraźnia nie śpi, czyli słowa wyśnione
Esy Floresy Redaktor
  • Postów: 5986
  • Skąd:
Dodane dnia 17-12-2011 20:26
Jeśli zadałabyś sobie nieco trudu, to zobaczyłabyś, że we wskazanym wątku toczy się podobna dyskusja. Zatem jak dla mnie różnica się zaciera i to bardzo.
Możemy być tylko tym kim jesteśmy, nikim więcej i nikim mniej.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Wyobraźnia nie śpi, czyli słowa wyśnione
Gadget Użytkownik
  • Postów: 59
  • Skąd: לובלין
Dodane dnia 17-12-2011 20:39
Zadałam sobie ten trud i poniżej wypunktuję wszystkie odniesienia, które mają coś wspólnego z moim tematem.

1. Moim zdaniem, sny to najlepsza skarbnica pomysłów na literaturę

Wow! Czterostronicowy temat i jedno zdanie! No chyba, że jeszcze dodamy post, w którym inny geniusz napisał 'taki temat już był' i odesłał do innego tematu, czym razem o tytule 'czy sny coś dla was znaczą?' czy jakoś tak.

Esy Floresy, szanuję Twoje zdanie, ale niestety nie zgodzę się z Twoimi przytykiem, bo w zacytowanym przez Ciebie temacie jakieś 90% postów to posty zaczynające się od słów 'mi się ostatnio śniło'. Od razu 'zadałam sobie trud', bo uwierz mi, przejrzałam wcześniej forum w poszukiwaniu podobnego tematu, nie chciałam niczego dublować, ale ten temat nijak się miał do mojego założenia, stąd nowy topic.

Dla wyjaśnienia- ten temat nie miał służyć opowiadaniu sobie snów.
"Dojrzałość – powiada Bokonon – jest gorzkim rozczarowaniem, na które nie ma lekarstwa, chyba że uznamy za jakieś lekarstwo śmiech."
Do góry
Autor
RE: Wyobraźnia nie śpi, czyli słowa wyśnione
Wiktor Orzel Administrator
  • Postów: 3517
  • Skąd: Kraków
Dodane dnia 17-12-2011 20:39
Oprócz tego tematu, który podała esy jest jeszcze jeden:

http://www.portal-pisarski.pl/forum/viewthread.php?forum_id=19&thread_id=825&rowstart=0

Także o snach już wystarczy. Wystarczy, że skopiujesz swoje wypowiedzi do jednego z tematów i tam można dyskutować w podanym przez Ciebie kierunku, bo podane wątki są "martwe". Temat zamykam.
wiktororzel.pl
Do góry
  • Skocz do forum:
Polecane
ShoutBox
  • Kazjuno
  • 28/03/2024 08:33
  • Mike 17, zobacz, po twoim wpisie pojawił się tekst! Dysponujesz magiczną mocą. Grtuluję.
  • mike17
  • 26/03/2024 22:20
  • Kaziu, ja kiedyś czekałem 2 tygodnie, ale się udało. Zachowaj zimną krew, bo na pewno Ci się uda. A jak się poczeka na coś dłużej, to bardziej cieszy, czyż nie?
  • Kazjuno
  • 26/03/2024 12:12
  • Czemu długo czekam na publikację ostatniego tekstu, Już minęło 8 dni. Wszak w poczekalni mało nowych utworów(?) Redakcjo! Czyżby ogarnął Was letarg?
  • Redakcja
  • 26/03/2024 11:04
  • Nazwa zdjęcia powinna odpowiadać temu, co jest na zdjęciu ;) A kategorie, do których zalecamy zgłosić, to --> [link]
  • Slavek
  • 22/03/2024 19:46
  • Cześć. Chciałbym dodać zdjęcie tylko nie wiem co wpisać w "Nazwa"(nick czy nazwę fotografii?) i "Album" tu mam wątpliwości bo wyskakują mi nazwy albumów, które mam wrażenie, że mają swoich właścicieli
  • TakaJedna
  • 13/03/2024 23:41
  • To ja dziękuję Darconowi też za dobre słowo
  • Darcon
  • 12/03/2024 19:15
  • Dzisiaj wpadło w prozie kilka nowych tytułów. Wszystkie na górną półkę. Można mieć różne gusta i lubić inne gatunki, ale nie sposób nie docenić ich dobrego poziomu literackiego. Zachęcam do lektury.
  • Zbigniew Szczypek
  • 06/03/2024 00:06
  • OK! Ważne, że zaczęłaś i tej "krwi" nie zmyjesz już z rąk, nie da Ci spać - ja to wiem, jak Lady M.