nie dla ACTA!
Autor
RE: nie dla ACTA!
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 24-01-2012 22:17
Czyżby naprawdę Internet zmieniał się w interaktywną telewizję? Co prawda mam tendencję wiary w ludzi u góry i widziałem w ACTA konieczność stworzenia możliwości czyszczenia przestrzeni wirtualnej. Bo faktem jest, że poszerza się ona ruchem jednostajnie przyspieszonym jak wszechświat, ale w przeciwieństwie do niego, nieskończona nie jest. A tu jednak samo zło prorokujecie. Ja się nie znam.
Do góry
Autor
RE: nie dla ACTA!
szara eminencja Użytkownik
  • Postów: 808
  • Skąd:
Dodane dnia 24-01-2012 22:26
Podam prosty przykład.
Kupuję książkę elektroniczną. Owa książka jest zabezpieczona DRM.
Aby móc ją przeczytać na kindle, to muszę ściągnąć to zabezpieczenie.
Jest to banalnie prost i trwa krócej niż sam zakup książki.
Obecnie - jest to trochę kontrowersyjne, z jednej strony robię kopię na własny użytek, z drugiej popełniam wykroczenie.

Po wejściu w życie ACTA:

Cytat:
Art 27.
6. Aby zapewnić właściwą ochronę prawną oraz skuteczne środki ochrony prawnej, o których mowa w ust. 5, każda ze Stron zapewnia właściwą ochronę prawną co najmniej w odniesieniu do:
(i) nieupoważnionego obchodzenia skutecznego środka technicznego dokonanego świadomie lub z dużym prawdopodobieństwem świadomie;

[...]
7. W celu ochrony podanych w formie elektronicznej informacji o zarządzaniu prawami *19 każda ze Stron zapewnia odpowiednią ochronę prawną oraz skuteczne środki ochrony prawnej przeciwko każdemu, kto świadomie i bez zezwolenia dopuszcza się jednego z następujących czynów, wiedząc lub – gdy chodzi o środki cywilnoprawne – mając uzasadnione podstawy, by wiedzieć, że czyn ten spowoduje, umożliwi, ułatwi lub ukryje naruszenie jakichkolwiek praw autorskich lub pokrewnych:

a) usuwania lub zmiany jakichkolwiek podanych w formie elektronicznej informacji o zarządzaniu prawami;


Więc, legalnie kupując książkę, ale ściągając (bardzo kiepskie) zabezpieczenie, mogę zostać uznanym za przestępcę.
Do góry
Numer GG
Identyfikator Tlen
Autor
RE: nie dla ACTA!
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 24-01-2012 22:35
Cytat:
Więc, legalnie kupując książkę, ale ściągając (bardzo kiepskie) zabezpieczenie, mogę zostać uznanym za przestępcę.


Ale chyba nie mają prawa lustrować ludzi bezpodstawnie. W obręb mojego życia osobistego ze sobą samym, nie będą się wpraszać i sprawdzać e-czytnik. Czy Ci chodzi o problem z modernizacją sumienia? :)
Do góry
Autor
RE: nie dla ACTA!
amasztybrutalu Użytkownik
  • Postów: 135
  • Skąd:
Dodane dnia 24-01-2012 22:41
dostawcy internetu będą zobowiązani
do hm można powiedzieć inwigilacji użytkowników
to oni mają powiadomić policję o tym że Ty zrobiłeś coś nielegalnego
tj. ściągnąłeś program czy co tam inne.
"Wiersz musi być o czymś. Nawet o przysłowiowej dupie Maryny może być, ale musi wypływać z niego prawdziwe, szczere uwielbienie do tej dupy." (barteczekm - wrzeszcze.pl)
Do góry
Numer GG
Autor
RE: nie dla ACTA!
szara eminencja Użytkownik
  • Postów: 808
  • Skąd:
Dodane dnia 24-01-2012 22:46
Ekszyn

Cytat:
mając uzasadnione podstawy, by wiedzieć, że czyn ten spowoduje, umożliwi, ułatwi lub ukryje naruszenie jakichkolwiek praw autorskich lub pokrewnych


Jeżeli kupię e-booka zabezpieczonego DRM, a jednocześnie mam kindle, to "są uzasadnione podstawy".

Cytat:
Art. 28
2. Każda Strona wspiera gromadzenie i analizę danych statystycznych i innych stosownych informacji dotyczących naruszeń praw własności intelektualnej oraz gromadzenie informacji na temat najlepszych praktyk zapobiegania naruszeniom i zwalczania ich.


Czyli, kupuję e-booka, ściągam DRM i wysyłam mailem na swój czytnik.
Mój dostawca internetu rejestruje, że taki to a taki tytuł wysłałem mailem na swoją skrzynkę w amazonie (jest dostępne tylko i wyłącznie dla mnie), amazon wysyła książkę na mój zarejestrowany czytnik.
No i dupcia blada - zebrane dane jasno pokazują, że dokonałem zbrodni :smilewinkgrin:

Jeszcze lepiej - w logach providera figuruje, że ściągnąłem program Calibre (darmowy), ściągnąłem też wtyczkę umożliwiającą ściągnięcie DRM.
W logach też będzie, że kupiłem i ściągnąłem książkę.

Więc - znowu ewidentnie zamierzam popełnić przestępstwo.

Oczywiście, podaję skrajny przypadek... ale pokazuje to kierunek, w którym to zmierza.
Do góry
Numer GG
Identyfikator Tlen
Autor
RE: nie dla ACTA!
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 24-01-2012 22:54
Czyli większość operacji na plikach trzeba wykonywać offline, poza kontrolą. Do tego zmusza ACTA.
Do góry
Autor
RE: nie dla ACTA!
amasztybrutalu Użytkownik
  • Postów: 135
  • Skąd:
Dodane dnia 25-01-2012 12:23
http://referendum-acta.interia.pl/
"Wiersz musi być o czymś. Nawet o przysłowiowej dupie Maryny może być, ale musi wypływać z niego prawdziwe, szczere uwielbienie do tej dupy." (barteczekm - wrzeszcze.pl)
Do góry
Numer GG
Autor
RE: nie dla ACTA!
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 25-01-2012 12:26
nle wstydzisz się tak swojego gołego linku pokazywać?

(tak, retoryczne)
Do góry
Autor
RE: nie dla ACTA!
amasztybrutalu Użytkownik
  • Postów: 135
  • Skąd:
Dodane dnia 25-01-2012 13:16
czego?
"Wiersz musi być o czymś. Nawet o przysłowiowej dupie Maryny może być, ale musi wypływać z niego prawdziwe, szczere uwielbienie do tej dupy." (barteczekm - wrzeszcze.pl)
Do góry
Numer GG
Autor
RE: nie dla ACTA!
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 25-01-2012 13:24
linku.
Do góry
Autor
RE: nie dla ACTA!
Silvus Użytkownik
  • Postów: 1661
  • Skąd: Warszawa
Dodane dnia 25-01-2012 18:26
Gołego.
Do góry
Autor
RE: nie dla ACTA!
Wiktor Orzel Administrator
  • Postów: 3517
  • Skąd: Kraków
Dodane dnia 25-01-2012 19:31
Cytat:
amasztybrutalu napisał/a:
czego?


Słusznie Ci prawią koledzy. Rozumiem, że temat wzbudza emocje, ale to forum dyskusyjne a nie facebook, także jak już wrzucamy link, to pasuje go jakoś "okrasić" ;)
wiktororzel.pl
Do góry
Autor
RE: nie dla ACTA!
Marxxx Użytkownik
  • Postów: 47
  • Skąd: Wrocław
Dodane dnia 25-01-2012 21:33
Ludzie, ja studiów nie zdam, jak acta wejdzie. Cały system rozprowadzania notatek (często osób z wyższych roczników), albo jakichkolwiek artykułów, fragmentów książek specjalistycznych, no cóż... szlag trafi.

O ile nie wierzę, że będą pociągać ludzi do odpowiedzialności karnej, to zlikwidowanie forum mojego roku, gdzie dzielimy się takimi materiałami, jest całkowicie możliwe.

A to, że tak powiem kpina.
Do góry
Autor
RE: nie dla ACTA!
zajacanka Użytkownik
  • Postów: 1371
  • Skąd: UK
Dodane dnia 25-01-2012 22:26
Wielki Brat nie śpi! Kto to przewidział?:)
Make peace not war.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: nie dla ACTA!
wykrot Użytkownik
  • Postów: 333
  • Skąd: znad Tanwi
Dodane dnia 25-01-2012 22:52
Cytat:
zajacanka napisał/a:
Wielki Brat nie śpi! Kto to przewidział?:)


Ja. Od co najmniej dziesięciu lat o tym mówię, ale mało kto mnie słucha.

http://technologie.gazeta.pl/internet/1,104530,11032236,Google_zmienia_Polityke_Prywatnosci_i_Warunki_Uslug_.html

Na razie twierdzą, że to tylko po to, aby trafiać konkretnie z reklamami...
Tyle, że... Rosjanie tak trafili rakietą w Dudajewa, kiedy włączył komórkę, a Amerykanie namierzyli Osamę po jednym telefonie jego znajomego...
A lokalizacja i określanie drogi podróży po wydruku z kart bankomatowych, o telefonie nie mowiąc
A wiecie kiedy jesteście nagrywani we wszechobecnym (już) monitoringu ulic, sklepów, stacji benzynowych, skrzyżowań, szpitali, innych wszelkich budynków użyteczności publicznej...
Powszechny dla amatorów program Picasa wyławia znajome twarze ze sterty zdjęć. Programy dla profesjonałów są o wiele doskonalsze i utajnione.
Niech nawet nikt się nie łudzi, że to proboszcz ma dokładniejsze dane o nas.

A jeszcze to: Nowe uprawnienia NIK: wgląd w wyznanie, zapis DNA... "To przerażające"
Cytat:
Projekt nowelizacji ustawy o NIK nie wzbudził sprzeciwu posłów. Została przyjęta przez Sejm i wejdzie w życie w czerwcu. Jednak jak okazuje się, kontrolerzy NIK uzyskali dzięki ustawie ogromne uprawnienia. Będą mogli zbierać i gromadzić informacje ze wszystkich sfer życia obywateli m.in. na temat pochodzenia rasowego, preferencji seksualnych, poglądów politycznych, wyznania, a nawet informację genetyczną, nałogów oraz stanu zdrowia


http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114883,11031787,NIK_ma_nowe_uprawnienia__Pozna_wszystko___wyznanie_.html?lokale=rzeszow



I jeszcze jedno: Kto wie ile stopni ma GPS? Dla plebsu jest pierwszy, ogólnie dostepny.
Ale jest jeszcze trzy, o których wiadomo.
Oprócz tych, które są tajne.
Do góry
Autor
RE: nie dla ACTA!
mariamagdalena Użytkownik
  • Postów: 1075
  • Skąd: Vratislavia / Tel Aviv
Dodane dnia 25-01-2012 23:03
w Polsce rozpoczęta jest akcja zbierania 500,000 podpisów w celu przeprowadzenia referendum dot. ACTA. jak kogoś to interesuje to zamiast siedzieć i gdybać można się jasno określić. jak na rozmiary Polski i poziom zirytowania Polaków jest to do osiągnięcia.
Poetka. Prozaiczka.
Poetka prozaiczna.
Do góry
Autor
RE: nie dla ACTA!
wykrot Użytkownik
  • Postów: 333
  • Skąd: znad Tanwi
Dodane dnia 25-01-2012 23:09
Cenzura dała o sobie znać.

Cytat:
Z profilu kancelarii premiera na Facebooku usunięto we wtorek około 5 tysięcy wpisów osób, sprzeciwiających się podpisaniu przez Polskę umowy ACTA - potwierdza Centrum Informacyjne Rządu. O sprawie poinformował nas jeden z internautów. Autorom krytycznych wpisów zablokowano też możliwość komentowania jakichkolwiek treści na facebookowej stronie KPRM. Internauci pytają więc, czy to jeszcze wolność słowa, czy już cenzura.


http://www.rmf24.pl/raport-koniec-wolnego-internetu/.../news-kprm-przyznaje-usunelismy-z-sieci-5-tysiecy-wpisow-ws-acta,nId,431086
Do góry
Autor
RE: nie dla ACTA!
coca_monka Użytkownik
  • Postów: 1249
  • Skąd: Paris
Dodane dnia 25-01-2012 23:13
a nasz rząd właśnie zrobił próbę cenzury.

"Z profilu kancelarii premiera na Facebooku usunięto we wtorek około 5 tysięcy wpisów osób, sprzeciwiających się podpisaniu przez Polskę umowy ACTA - potwierdza Centrum Informacyjne Rządu. O sprawie poinformował nas jeden z internautów. Autorom krytycznych wpisów zablokowano też możliwość komentowania jakichkolwiek treści na facebookowej stronie KPRM. Internauci pytają więc, czy to jeszcze wolność słowa, czy już cenzura."
a tu link: http://www.rmf24.pl/raport-koniec-wolnego-internetu/.../news-kprm-przyznaje-usunelismy-z-sieci-5-tysiecy-wpisow-ws-acta,nId,431086

Jeżeli to ma pójść w tę stronę, będziemy mieli wesoło. Nawet jeśli założymy, że ACTA nic nie zmieni, to w świetle wydarzeń w/w działania rządu są co najmniej dziwne.

Rząd twierdzi, że nie protestują obywatele ale chuligani i kibole; Sikorski mówi, "młodych ludzi nastraszono" - czyli stwierdza, że to wygłupy dzieci, które nie mają jeszcze rozeznania. To tak jakby tylko dzieciaki korzystały z neta, a moja mama już nie. (I jak zadzwonię do niej, to jej powiem, że skończy się pieczenie ciast z przepisów z internetu bo to plagiat. )
Kto tu się chyba zapędził i jest niedouczony, niedoinformowany, skoro pod nickami w sieci widzi tylko nastolatków. Dziwne to i nie ma wytłumaczenia.
Nikt też się nie sili choćby na odrobinę uwagi dla tych którzy protestują.

my mamy rację i podpiszemy! ... a może potem, potem pogadamy

jak już nie będzie o czym.

Buta z jaką rząd forsuje swoje nie słuchając ludzi (a mamy czas na podpisanie jak wszystkie kraje UE do 31 marca) nie znajduje wytłumaczenia.
I będzie tak, że przez Parlament Europejski przetoczy się dyskusja i finalnie inne kraje nie podpiszą ACTA, a my jak zwykle, przed szereg i na złość sobie.

Trudno to ogarnąć skoro nawet się już na jakikolwiek PR nie silą.
fata nolentem trahunt
dla niektórych droga do domu prowadzi tylko przed siebie
Do góry
Autor
RE: nie dla ACTA!
wykrot Użytkownik
  • Postów: 333
  • Skąd: znad Tanwi
Dodane dnia 25-01-2012 23:20
I jeszcze coś ciekawego:

Permanentna inwigilacja, czyli co wiedzą o nas inni

http://www.polityka.pl/kraj/.../1516758,1,permanentna-inwigilacja-czyli-co-wiedza-o-nas-inni.read

Cytat:
Różne organy państwa, w tym służby specjalne, mają coraz większe możliwości zdobywania informacji na nasz temat. Projekty przepisów regulujących działania służb przygotowują zazwyczaj one same.
Do góry
Autor
RE: nie dla ACTA!
mariamagdalena Użytkownik
  • Postów: 1075
  • Skąd: Vratislavia / Tel Aviv
Dodane dnia 26-01-2012 00:44
Cytat:
coca_monka napisał/a:

I będzie tak, że przez Parlament Europejski przetoczy się dyskusja i finalnie inne kraje nie podpiszą ACTA, a my jak zwykle, przed szereg i na złość sobie.



Zanim w Polsce dojdzie do ratyfikacji - mamy czas na działanie.
A w Parlamencie Europejskim dyskusja się toczy cały czas, tylko akurat ich nikt o zdanie nie pyta i prawa do wprowadzania żadnych zmian też PE nie ma...
Poetka. Prozaiczka.
Poetka prozaiczna.
Do góry
  • Skocz do forum:
Polecane
ShoutBox
  • Kazjuno
  • 28/03/2024 08:33
  • Mike 17, zobacz, po twoim wpisie pojawił się tekst! Dysponujesz magiczną mocą. Grtuluję.
  • mike17
  • 26/03/2024 22:20
  • Kaziu, ja kiedyś czekałem 2 tygodnie, ale się udało. Zachowaj zimną krew, bo na pewno Ci się uda. A jak się poczeka na coś dłużej, to bardziej cieszy, czyż nie?
  • Kazjuno
  • 26/03/2024 12:12
  • Czemu długo czekam na publikację ostatniego tekstu, Już minęło 8 dni. Wszak w poczekalni mało nowych utworów(?) Redakcjo! Czyżby ogarnął Was letarg?
  • Redakcja
  • 26/03/2024 11:04
  • Nazwa zdjęcia powinna odpowiadać temu, co jest na zdjęciu ;) A kategorie, do których zalecamy zgłosić, to --> [link]
  • Slavek
  • 22/03/2024 19:46
  • Cześć. Chciałbym dodać zdjęcie tylko nie wiem co wpisać w "Nazwa"(nick czy nazwę fotografii?) i "Album" tu mam wątpliwości bo wyskakują mi nazwy albumów, które mam wrażenie, że mają swoich właścicieli
  • TakaJedna
  • 13/03/2024 23:41
  • To ja dziękuję Darconowi też za dobre słowo
  • Darcon
  • 12/03/2024 19:15
  • Dzisiaj wpadło w prozie kilka nowych tytułów. Wszystkie na górną półkę. Można mieć różne gusta i lubić inne gatunki, ale nie sposób nie docenić ich dobrego poziomu literackiego. Zachęcam do lektury.
  • Zbigniew Szczypek
  • 06/03/2024 00:06
  • OK! Ważne, że zaczęłaś i tej "krwi" nie zmyjesz już z rąk, nie da Ci spać - ja to wiem, jak Lady M.