Portal - autor - komentator - czytelnik
Portal Pisarski » Inwencja Twórcza » Dyskusje Twórcze
Autor
Portal - autor - komentator - czytelnik
Dagil Użytkownik
  • Postów: 119
  • Skąd:
Dodane dnia 25-06-2012 11:09
Chcę zaproponować rozważenie relacji: portal – autor – komentator – czytelnik.
W marcu 2009 roku został zainicjowany temat – „Jak zostać komentatorem?”. Niedawno go przejrzałam (użytkownikiem PP jestem od połowy zeszłego roku), dlatego nawiążę do niego.
Niezłą myśl natychmiast podchwycił Zapomin i rzucił: „Pierwsze – szczerość. Drugie – subiektywizm.” i... zaczęło się – komentarz hermeneutyczny, strukturalizm...
Temat rozwijał się ciekawie, a potem spapuciał.
Przeczytałam bardzo uważnie całość i coś tam wynotowałam:
+ Komentowanie interpunkcji jest nieporozumieniem. Należy komentować sacrum, a nie profanum.
+ Trzeba szukać w tekstach myśli i artyzmu. Reszta to technika.
No i popłynęło, o tej technice. Mogła być dyskusja teoretyczna o tym, jak można spoglądać na dzieło autora, a skończyło się na „regulaminie” dla komentatora, którego pewne punkty znalazły się w regulaminie portalu.
Z wypowiedzi dyskutantów można by wnioskować, że użytkownicy portalu powinni nie tylko z wdzięcznością przyjmować komentarze, ale i komentować.
Regulamin takiego obowiązku nie narzuca. Mówi jedynie: „Każdy swobodnie może czytać dostępne tematy”.
Ale co zrobić, jeżeli nie chce się być bodaj namiastką zawodowego komentatora, a pojawiła się ochota na uzewnętrznienie emocji?
Gdzieś po drodze dyskusji Izolda zapytała, co poezją jest, a co nie jest? A ja poszerzę pytanie – co jest dziełem twórcy, jakiegokolwiek twórcy (np. muzyka, malarza)? Dalej – czym jest ten portal, komu służy? Jaki przyjął status (poza wdzięcznym określeniem „najlepszy”)? Czy ma ambicję być podpórką dla nauczycieli, poradnikiem dla początkujących, czy chce kształcić komentatorów zawodowych? A może artystów?
Mam wrażenie, że wszystkie funkcje są poplątane, ale to problem Porty.
Wrócę do pytania Izoldy: Co jest poezją?
Izoldo, w moim rozumieniu, poezja, malarstwo, muzyka jest rozmową odbiorcy z Niewypowiedzianym, a poeta, malarz, kompozytor jest jedynie pośrednikiem, który lepiej lub gorzej przekazuje ulotne treści.
Posłużę się przykładem malowania obrazu, bo poezja posługuje się słowami, które sugerują, że przy ich pomocy wszystko można jasno wyłożyć. Otóż nie.
Czy ktoś wyobraża sobie podpowiadacza, gdy malarz miesza farby, gdy kładzie cienie, gdy komponuje całość? Oczywiście, są tacy, którym się wydaje, że wiedzą, jak malarz powinien to robić, a już z pewnością wiedzą, co prezentuje gotowy obraz. Proszę państwa, na impresje nie ma mocnych.
Jednak nawet genialny malarz miał kiedyś pierwszy kontakt z pędzlem...
A teraz chcę zapytać, czy można według tych samych kryteriów oceniać utwór debiutanta i piszącego nie od wczoraj? I co robić, jeżeli w obu przypadkach jedyną sensowną reakcją jest cisza, choć z biegunowo różnych powodów?
No i ostatni problem – CZYTELNIK. Kim on jest na portalu i co on tu robi? Jaką rolę mu przypisano? Dlaczego nie wolno mu odreagować po swojemu?
Do góry
Autor
RE: Portal - autor - komentator - czytelnik
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 25-06-2012 13:10
Są na PP czytelnicy par excellence? Wydaje mi się, że czytelnik PP to tryb, a nie gatunek użytkownika. Dlatego z założenia jest on traktowany jako adept sztuki pisarskiej i wymaga się od niego więcej podczas komentowania.

Autor-komentator-czytelnik, to ta sama osoba.
Do góry
Autor
RE: Portal - autor - komentator - czytelnik
MRP Użytkownik
  • Postów: 11
  • Skąd:
Dodane dnia 25-06-2012 13:35
Poniższe przemyślenia dotycząc tylko prozy.

Myślę, że czytelnik - w swej czystej formie (czytaj - kupujący książki, nie piszący, traktujący literaturę jak rozrywkę) - tutaj nie istnieje. Każdy w jakimś stopniu jest zaangażowany w proces tworzenia, zarówno pod względem tekstów, jak i komentowania. Nie czarujmy się - komentarz jest pisany dla doskonalenia sposobów analizowania tekstu, jego krytyki i odpowiedniej argumentacji, nie zaś, aby sprawić autorowi opowiadania przyjemność. Ewentualnie wytknąć błędy i nieścisłości - w pozytywnym sensie, oczywiście!

Co więcej - sama forma przysyłanych tu tekstów nie zachęca do "bycia" czytelnikiem - prześledźmy bowiem listę nadesłanych prac. Co widzimy? W 80% są to tylko warsztatowe wprawki, krótkie fragmenty podyktowane impulsem chwili, za małe, by przykuć uwagę i pozostać w pamięci na dłużej. Dłuższe teksty (przy czym "dłuższe" jest pojęciem dyskusyjnym - np. dla mnie zaczynają się od 10 stron) mają znacznie mniej odwiedzin i komentarzy, niż shorty. Sprawę oczywiście ratuje pocięcie tekstu na kilka części.

Nie mniej, jeżeli chcę poczytać jakieś dzieło z np. fantastyki, dla przyjemność to raczej wchodzę na stronę Nowej Fantastyki, gdyż tam zwarte, spójne całościowo teksty, które nie są pisane dla treningu tylko da przyjemności czytania.

Dlatego uważam, że na PP nie ma czystych czytelników, tylko ludzie doskonalący swoje umiejętności pisania.
Do góry
Autor
RE: Portal - autor - komentator - czytelnik
bury_wilk Użytkownik
  • Postów: 1550
  • Skąd: Warszawa
Dodane dnia 25-06-2012 14:35
Hmmm, co do istnienia na pp czytelnika "czytelnika" trudno się z przedmówcami nie zgodzić. On raczej nie istnieje, albo istnieje szczątkowo. Pozostaje kwestią otwartą, czy to dobrze, czy to źle? Pewnie to jest pytanie do Sagita, czy tak właśnie sobie portal wyobrażał. Jeśli tak, to osiągnął cel, jeśli nie, to klapa i może trzeba powalczyć o zmiany.
black number one
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Portal - autor - komentator - czytelnik
Berenika Użytkownik
  • Postów: 213
  • Skąd: Galicja
Dodane dnia 25-06-2012 14:45
Na tego typu portalach raczej trudno uświadczyć czytelników szukających dla siebie lektury. Myślę, że nawet niegdysiejsza obecność Pilipiuka, czyli autora znanego i popularnego, nie sprawiła, że czytelnicy zaczęli nadciągać. Sama nazwa zresztą - portal "pisarski", wskazuje, że jest to portal dla twórców - amatorów, niż dla czytelników. Można byłoby z ciekawości zrobić ankietę i sprawdzić czy ktoś jest tutaj tylko dla czytania - ale trzeba by jeszcze pominąć koleżanki/znajomi/siostry, którzy może i są dla czytania tutaj, ale czytają to, co napisali/ły ich znajomi.

Cytat:
+ Komentowanie interpunkcji jest nieporozumieniem. Należy komentować sacrum, a nie profanum.
- hm to ma sens, gdy autor będzie zarzekał, że sam sobie tego nie życzy, może akurat ktoś nie czuje się na siłach w kwestii interpunkcji i chciałby to zmienić, takie obieranie sprawy odbierałoby takim osobom szansę

KLIK w świat mojej poezji:

https://www.facebook.com/jgrabarzpoezja
Do góry
Autor
RE: Portal - autor - komentator - czytelnik
Dobra Cobra Użytkownik
  • Postów: 643
  • Skąd: https://www.dobracobra.pl/
Dodane dnia 25-06-2012 15:07
E, ja tam wiem... Od zawsze pisuję krótkie formy i nie mam poczucia, że są one jakieś bardziej ułomne od form dłuższych. Zdarza się niejednokrotnie, że znajduję ciekawe teksty, mam swoich ulubionych autorów, więc nie mam też poczucia przebywania tu TYLKO w celu trenowania wprawek.

Komentowanie interpunkcji, stylu iczego tam jeszcze ma sens - mi przynajmniej pomogło (pomaga).

Chyba nie jest aż ta źle...

Pozdrawiam
Dobra Dobra - autor nieco surrealistycznych opowiadań - przez czysty życiowy przypadek realizuje w swojej twórczości motto: Życie stoi do każdego otworem. Ale nie do każdego tym samym.

Oficjalna strona DoCo - https://www.dobracobra.pl

Zapraszam!
Do góry
Autor
RE: Portal - autor - komentator - czytelnik
MRP Użytkownik
  • Postów: 11
  • Skąd:
Dodane dnia 25-06-2012 15:17
Dobra Cobra - można i tak, ale zauważ, czy któryś z wydających książki pisarzy bawi się w krótkie formy? Czy Umberto Eco, Haruki Murakami, Sapkowski czy nawet Pilipiuk pisze teksty, które są krótsze niż pół strony? Jeżeli ktoś zamierza wydawać - a takie jest chyba zamierzenie większości - kiedyś musi popracować z dłuższymi tekstami. Pytanie tylko - czy to jest dobre miejsce, aby je oceniać oraz czytać dla przyjemności, jako fan lub nawet zwykły czytelnik?
Do góry
Autor
RE: Portal - autor - komentator - czytelnik
mike17 Użytkownik
  • Postów: 1054
  • Skąd: Warszawa
Dodane dnia 25-06-2012 15:21
Zgadzam się z przedmówcą odnośnie pisania dłuższych form.
Żadne wydawnictwo raczej nie zainwestuje w szorty i autora, który takowe pisze - ludzie po prostu lubią sobie poczytać i chcą tego mieć dużo.

Sam piszę opowiadania średnio długie lub długie, i zawsze znajdzie się ktoś, kto je chętnie skomentuje i oceni.

Osobiście też zaczynałem od krótkich form, ale sądzę, że to sprawa przejściowa i na krótką, doraźną metę.
Easy Rider from Nowhere a.k.a Sztywny Pyton, rzecznik Klubu WeSZołego Szampona
Do góry
Autor
RE: Portal - autor - komentator - czytelnik
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 25-06-2012 15:41
A wracając do propozycji Dagil odnośnie zastanowienia się nad relacją tytułową, to uważam, że ma ona charakter wewnętrzny, a nie zewnętrzny. Poruszane zagadnienie jest do rozważenia w sobie.
Skoro komentator jest zarówno autorem, to niech odnosi się do tekstów, jak chciałby, aby się odnoszono do jego utworów.

Też nie dziwię się, że czytelnicy niepiszący nie krytykują, bo gdy się to zdarza, wytyka im się brak kompetencji (brak tekstów na PP).
Do góry
Autor
RE: Portal - autor - komentator - czytelnik
Dagil Użytkownik
  • Postów: 119
  • Skąd:
Dodane dnia 25-06-2012 15:44
Witam Wszystkich i dziękuję za odzew. Włączam się dopiero teraz, bo przez kilka godzin nie miałam internetu.
Wrzuciłam temat nie po to, żeby coś konkretnego rozwiązać, chciałam pogadać o tych kilku obliczach portalu.
O sacrum i profanum pisał Jerzy. Swego czasu o interpunkcji, o ewentualnym wykładzie na temat przecinków, wspomniała mi Elwira. Powiedziałam, że to nie problem, że po prostu trzeba sie tego nauczyć i prawdopodobnie odwiodlam ją od pomysłu.
A czytelnicy - mnie na ten profil ściągnęła czytelniczka, bo... tu więcej ludzi czyta. No i chyba ma rację. Mój "Płomien" przeczytało tutaj ponad tysiąc osób, a są inni, którzy mają lepsze czytanie. Czy np. połowa z nich to piszący?
Tego typu analizy to nie mój bagaż, ale może niech Porta (bardzo mi się termin spodobał) o tym pomyśli.
Do góry
Autor
RE: Portal - autor - komentator - czytelnik
MRP Użytkownik
  • Postów: 11
  • Skąd:
Dodane dnia 25-06-2012 16:01
Cytat:
Ekszyn Dupacycki napisał/a:

Też nie dziwię się, że czytelnicy niepiszący nie krytykują, bo gdy się to zdarza, wytyka im się brak kompetencji (brak tekstów na PP).


Nie wiem czy do końca to jest prawda - nie zamieściłem jeszcze tutaj żadnego tekstu, a jeszcze nikt nie zarzucił mi braku kompetencji.
Do góry
Autor
RE: Portal - autor - komentator - czytelnik
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 25-06-2012 16:09
Nie wiem jak komentujesz, może nader łaskawie. Spróbuj kogoś zj.bać, a ukaże się (nie)moc Twojego zdania ;)

czego Ci nie życzę oczywiście
Do góry
Autor
RE: Portal - autor - komentator - czytelnik
Dagil Użytkownik
  • Postów: 119
  • Skąd:
Dodane dnia 25-06-2012 16:11
Dlaczego bardzo chcecie, żeby ludzie wypowiadali się kompetentnie, no i powiedzcie w końcu, co to jest kompetencja i dlaczego nalezy ją posiadać.
A jeżeli czytelnik powie: "ględzi", to co? No, może stojących w kolejce poinformować, że dzieło niewiele warte, a to obraża (?) autora?
Do góry
Autor
RE: Portal - autor - komentator - czytelnik
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 25-06-2012 16:21
Nie chodzi o wypowiedzi kompetentne, a świadome siebie. Znamy tendencje jakie panują w internecie: lakoniczność, copy/paste, kalka kalki itp. Odindywidualnione komunikaty, "głos z d.py", ludzie-boty. Moim zdaniem warto iść temu pod prąd, nawet kosztem popularności.
Do góry
Autor
RE: Portal - autor - komentator - czytelnik
MRP Użytkownik
  • Postów: 11
  • Skąd:
Dodane dnia 25-06-2012 16:24
Dlaczego? Łatwo na to odpowiedzieć.

Sytuacja - siedzisz nad tekstem. Piszesz, piszesz, po kilka godzin, liczba stron rośnie, cyzelujesz każde zdanie. Nie wysypiasz się, rozmyślając nad kolejnymi wątkami, nad tym, czy przesłanie jest zrozumiałe, czy postacie są wiarygodne. Tekst dochodzi do kilkunastu stron. Wysyłasz, czekasz na komentarze.

Są trzy: Jeden to tylko krótkie zdanie: Fajne, podobało mi się. Drugi to: śmierdzisz, jesteś do niczego, idź do łopaty, nie nadajesz się. Trzeci to kompetentny komentarz, szczegółowa analiza. Widzisz że piszący go poświęcił sporo swego czasu, by przeczytać i zastanowić się nad opowiadaniem. Wiesz, że to co napisał, pomoże ci w warsztacie.

Co to jest kompetencja w komentowaniu? Według mnie to wysunięcie tezy, podanie argumentów do niej, przykładów i próba rozwiązania problemu.

Np. Twoje dialogi są marne (teza) - używasz za długich, sztywnych słów (argument) - np. słowa "nie zidentyfikowałem obiektu" zamiast "nie mogłem dojrzeć, co to było" (przykład) - posłuchaj jak mówią ludzie, poczytaj autorów, których dialogi są wysoko cenione, zapisuj swe rozmowy (próba rozwiązania)

Jeżeli czytelnik powie "ględzi" to w większości przypadków mamy do czynienia ze zwykłym hejtem. Albo ignorancją. Jeżeli poprze to argumentami, można mu przyznać rację.
Do góry
Autor
RE: Portal - autor - komentator - czytelnik
Berenika Użytkownik
  • Postów: 213
  • Skąd: Galicja
Dodane dnia 25-06-2012 16:29
Cytat:
Dlaczego bardzo chcecie, żeby ludzie wypowiadali się kompetentnie, no i powiedzcie w końcu, co to jest kompetencja i dlaczego nalezy ją posiadać.
- chyba większość osób jednak chciałaby konkretów zamiast: ale super, albo - do bani. Jak ktoś szuka komentarzy w stylu "podziwiam, przewspaniale piszesz" to myślę, że odnajdzie się na beju, czy innym portalu, gdzie taki styl komentowania to norma i jest to propagowane, oczekiwane. Portali jest bez liku, więc skoro ktoś wybiera PP to najwidoczniej mu tutaj odpowiadają warunki, gdyby tak nie było, szybko będzie szukać szczęścia gdzie indziej :)

Myślę też, że nie tyle chodzi o kompetencje, bo jakie kompetencje ma np. osoba z gimnazjum, a jakie ma ktoś np. po filologii polskiej z dwoma książkami na koncie, to nie jest do porównania. Ale chodzi chyba o to, żeby wyrażać się w taki sposób, aby nikogo nie zgnoić mimo nawet beznadziejnego tekstu. Można zjechać tekst, ale nie wolno komuś ubliżać ad personam. I bez względu na kompetencje, każdy ma rozum od tego, żeby osądzić, czy jego komentarz może coś wnieść.
Cytat:

„Czyńcie ludziom tak, jakbyście chcieli, aby ludzie Wam czynili..."
KLIK w świat mojej poezji:

https://www.facebook.com/jgrabarzpoezja
Do góry
Autor
RE: Portal - autor - komentator - czytelnik
Elwira Użytkownik
  • Postów: 4151
  • Skąd: Rembertów
Dodane dnia 25-06-2012 16:34
A ja od jakiegoś czasu jestem na PP czytelnikiem. Nie publikuję tekstów, sama nie wiem czemu, jakoś mi się nie chce. Nie komentuję, bo jakoś kilka słów to za mało moim zdaniem, a na dłuższe komentarze nie mam czasu. Ale czytam sobie różnych Państwa i czasem mam z tego niemałą przyjemność. I dziwnie mi ta funkcja przypadła do gustu. :p
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Portal - autor - komentator - czytelnik
Dagil Użytkownik
  • Postów: 119
  • Skąd:
Dodane dnia 25-06-2012 16:43
Gdzieś w pierwszej części powiedziałam coś o poplątanej funkcji portalu. Może coś na ten temat?
Dorzucę jeszcze.
Ja przyszłam ze świata techniki, w którym waży precyzja, więc może by tak dojść do określeń pojęć, którymi w naszej rozmowie sie posługujemy. Definicje książkowe to nie będą, ale chyba warto się pogłowić nad tzw. "dziełem".
Do góry
Autor
RE: Portal - autor - komentator - czytelnik
mike17 Użytkownik
  • Postów: 1054
  • Skąd: Warszawa
Dodane dnia 25-06-2012 16:46
Komentuję zarówno prozę jak i poezję, i nie uważam się za jakiegoś fachowca, tylko dlatego, że mam na koncie dorobek pisarski.
Ciągle się uczę, ciągle podpatruję, ciągle mam mało wiedzy.

Owszem jest tu klepanie po plecach i wzajemne adorowanie - to zjawisko, które istnieje na każdym portalu literackim, ale są też krytycy niezależni, którzy nie mają na portalu znajomków i układów i śmiało i odważnie wypowiadają się, choć to często boli słuchającego.
Ja im się przyglądam i póki co nic nie mówię.

Na pewno, jak to już ktoś zauważył, ostra krytyka wywołać może kontratak, nie zaś porywy trzeźwego myślenia i artystyczną skruchę, z czym trza się liczyć, bo naród krewki i złego słowa nie zdzierży.

Jednakże należy krytykować z wyczuciem i bez ataku na noże - wówczas każdy autor, który tu chce się czegoś nauczyć, pochyli głowę i posłucha rady dawanej przez innego kolegę/koleżankę.
Ale z wyczuciem.

Obawiam się tzw. krytyków bez dorobku.
Moim skromnym, dokąd sami czegoś nie opublikują, nie powinni zabierać głosu - sprawiedliwość musi być.
Ktoś, kto poddaje się krytyce, musi być także krytykiem i vice versa.
Easy Rider from Nowhere a.k.a Sztywny Pyton, rzecznik Klubu WeSZołego Szampona
Do góry
Autor
RE: Portal - autor - komentator - czytelnik
Elwira Użytkownik
  • Postów: 4151
  • Skąd: Rembertów
Dodane dnia 25-06-2012 17:13
Cytat:
mike17 napisał/a:

Obawiam się tzw. krytyków bez dorobku.
Moim skromnym, dokąd sami czegoś nie opublikują, nie powinni zabierać głosu - sprawiedliwość musi być.
Ktoś, kto poddaje się krytyce, musi być także krytykiem i vice versa.


Ale dlaczego? Nie muszę pisać, żeby powiedzieć, co mi się w tekście podoba, a co nie. Nie muszę być malarzem, żeby krytykować obrazy, nie muszę robić filmów, żeby być filmoznawcą. Gust mam, jest mój osobisty, wykształcony przez kulturę, w której żyję, moje preferencje, uwarunkowania genetyczne, emocje, potrzeby i wiele innych spraw.
Czy to znaczy, że czytelnik, który nigdy nie napisał opowiadania nie ma prawa krytykować literatury? To znaczy, że piszemy dla pisarzy, a pozostali to plebs, margines i nie warto się nimi przejmować? Co z dziećmi, co to pisać nie potrafią, bo jeszcze do szkoły nie chodzą?
Do góry
Numer GG
  • Skocz do forum:
Polecane
ShoutBox
  • Zbigniew Szczypek
  • 01/04/2024 10:37
  • Z okazji Św. Wielkiej Nocy - Dużo zdrówka, wszelkiej pomyślności dla wszystkich na PP, a dzisiaj mokrego poniedziałku - jak najbardziej, także na zdrowie ;-}
  • Darcon
  • 30/03/2024 22:22
  • Życzę spokojnych i zdrowych Świąt Wielkiej Nocy. :) Wszystkiego co dla Was najlepsze. :)
  • mike17
  • 30/03/2024 15:48
  • Ode mnie dla Was wszystko, co najlepsze w nadchodzącą Wielkanoc - oby była spędzona w ciepłej, rodzinnej atmosferze :)
  • Yaro
  • 30/03/2024 11:12
  • Wesołych Świąt życzę wszystkim portalowiczom i szanownej redakcji.
  • Kazjuno
  • 28/03/2024 08:33
  • Mike 17, zobacz, po twoim wpisie pojawił się tekst! Dysponujesz magiczną mocą. Grtuluję.
  • mike17
  • 26/03/2024 22:20
  • Kaziu, ja kiedyś czekałem 2 tygodnie, ale się udało. Zachowaj zimną krew, bo na pewno Ci się uda. A jak się poczeka na coś dłużej, to bardziej cieszy, czyż nie?
  • Kazjuno
  • 26/03/2024 12:12
  • Czemu długo czekam na publikację ostatniego tekstu, Już minęło 8 dni. Wszak w poczekalni mało nowych utworów(?) Redakcjo! Czyżby ogarnął Was letarg?
  • Redakcja
  • 26/03/2024 11:04
  • Nazwa zdjęcia powinna odpowiadać temu, co jest na zdjęciu ;) A kategorie, do których zalecamy zgłosić, to --> [link]