Portal - autor - komentator - czytelnik
Portal Pisarski » Inwencja Twórcza » Dyskusje Twórcze
Autor
RE: Portal - autor - komentator - czytelnik
ekonomista Użytkownik
  • Postów: 252
  • Skąd:
Dodane dnia 26-06-2012 09:46
No to wygląda na to, że mamy odwrotne do charakteru, avatary :D
Do góry
Autor
RE: Portal - autor - komentator - czytelnik
shinobi Użytkownik
  • Postów: 389
  • Skąd: Szczecinek
Dodane dnia 26-06-2012 09:48
Nie, mój avatar pasuje, ja jestem zawsze ponury. Czasem mam brzebłyski niby wesołości, ale to maska. ;)
Do góry
Autor
RE: Portal - autor - komentator - czytelnik
ekonomista Użytkownik
  • Postów: 252
  • Skąd:
Dodane dnia 26-06-2012 09:52
Podobno ponurzy żyją dłużej, ale co to za życie... ;)
Do góry
Autor
RE: Portal - autor - komentator - czytelnik
Dobra Cobra Użytkownik
  • Postów: 643
  • Skąd: https://www.dobracobra.pl/
Dodane dnia 26-06-2012 21:56
Cytat:
MRP napisał/a:
Dobra Cobra - można i tak, ale zauważ, czy któryś z wydających książki pisarzy bawi się w krótkie formy? Czy Umberto Eco, Haruki Murakami, Sapkowski czy nawet Pilipiuk pisze teksty, które są krótsze niż pół strony? Jeżeli ktoś zamierza wydawać - a takie jest chyba zamierzenie większości - kiedyś musi popracować z dłuższymi tekstami. Pytanie tylko - czy to jest dobre miejsce, aby je oceniać oraz czytać dla przyjemności, jako fan lub nawet zwykły czytelnik?


E tam, czy ja wiem, czy to tak jest... Pewnie, że wielcy piszą dużo, ale ileż słodkich, krótkich historii można znaleźć w wielu miejscach. Nie dla tłumaczenia siebie piszę, a li tylko dla zaznaczenia tematu shortów i ich miejsca.
Dobra Dobra - autor nieco surrealistycznych opowiadań - przez czysty życiowy przypadek realizuje w swojej twórczości motto: Życie stoi do każdego otworem. Ale nie do każdego tym samym.

Oficjalna strona DoCo - https://www.dobracobra.pl

Zapraszam!
Do góry
Autor
RE: Portal - autor - komentator - czytelnik
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 29-11-2012 18:10
A tutaj sobie napiszę.

Czytam te wiersze i widzę w komentarzach jedno coś, co je łączy. Z pozoru każdy jest inny i często przeciwną ocenę głoszą, mimo to pod jednym względem są takie same - żądają wszystkiego od wiersza na raz. Chyba umyka nam coś takiego jak siła serii, bo w przypadku poezji (tomik, wybór wierszy) odgrywa dużą rolę. Często zdarza mi się trafić na tekst, który sam w sobie jest zaledwie wycinkiem, jak intrygujący kadr z filmu. Wiersz odsyła do możliwego kontekstu, do swojego świata i już chcę go pochwalić, już dać najwyższą notę, ale ta ocena nie należy mu się, tylko całości, serii możliwej.

Są osoby specjalizujące się w zaspokajaniu czytelnika konstrukcją gęstą od obrazów utkanych szlaczkiem wyszukanie połączonych wyrazów. Jednak czy to nie specyficzny gatunek twórców, co najwyżej o wyższym współczynniku adaptacji do środowiska (czy sytuacji) portalowego?
Jestem pewien, że wiersze Słonimskiego byłyby u nas mieszane z błotem, podobnie jak zabawy słowem Boya Żeleńskiego. Bo ich siła tkwi w serii, każdy z osobna jest zaledwie puzzlem, cząstką większego dzieła. Nie trudno napisać rymowankę w stylu Boya, to dziecinnie proste w zasadzie, ale kto stworzy "Słówka"?

Czy żądając od wiersza wszystkiego na raz, tego ciężaru, 100% zawartości poezji w poezji rozwijamy czy zwijamy? Skąd się bierze chorobliwy brak pomysłu i kombinatorstwo na siłę, jak nie z braku owej całościowej koncepcji własnej twórczości. Takie zrywy widać, od wiersza do wiersza, a każdy wypocony.

_____________________________________
Taka refleksja telefonem pisana na kolanie.
Do góry
Autor
RE: Portal - autor - komentator - czytelnik
Wasyl Użytkownik
  • Postów: 452
  • Skąd: Wieluń
Dodane dnia 29-11-2012 18:41
Denerwuje mnie, gdy autorzy nie odnoszą się do komentarzy po tekstami.
Do góry
Autor
RE: Portal - autor - komentator - czytelnik
shinobi Użytkownik
  • Postów: 389
  • Skąd: Szczecinek
Dodane dnia 29-11-2012 19:11
Cytat:
Wasyl napisał/a:
Denerwuje mnie, gdy autorzy nie odnoszą się do komentarzy po tekstami.


Ja mam odwrotnie - jak ktoś olewa opinie i się do nich nie odnosi, myślę sobie "Szacun, gość/gościówa ma w dupie jakieś ględzenie na temat wlasnej twórczości." ;)
Do góry
Autor
RE: Portal - autor - komentator - czytelnik
Wasinka Użytkownik
  • Postów: 4334
  • Skąd:
Dodane dnia 29-11-2012 19:16
Najlepiej niech więc wówczas zaznaczy - nie komentować, mam w d... Wasze zdanie. Ja tylko zaszczycam Was możliwością przeczytania..

;)
Do góry
Autor
RE: Portal - autor - komentator - czytelnik
shinobi Użytkownik
  • Postów: 389
  • Skąd: Szczecinek
Dodane dnia 29-11-2012 20:28
Cytat:
Wasinka napisał/a:
Najlepiej niech więc wówczas zaznaczy - nie komentować, mam w d... Wasze zdanie. Ja tylko zaszczycam Was możliwością przeczytania..

;)


Byłby to spektakularny przejaw nonkonformizmu. ;)
Do góry
Autor
RE: Portal - autor - komentator - czytelnik
WholeTruth Użytkownik
  • Postów: 1993
  • Skąd: Katowice
Dodane dnia 29-11-2012 23:08
Cytat:
Jestem pewien, że wiersze Słonimskiego byłyby u nas mieszane z błotem, podobnie jak zabawy słowem Boya Żeleńskiego. Bo ich siła tkwi w serii, każdy z osobna jest zaledwie puzzlem, cząstką większego dzieła.
a ja sobie myślę, że czytając dużo mamy szansę zapoznać się z twórczością poszczególnych autorów. i już się nie da tak do końca nie odnosić do tego, co wcześniej się wyczytało i co w pamięci zapadło. każdy użytkownik ma swój styl, swoje wizje. i to można uchwycić. i wątki też można wiązać. fakt - przy pierwszym czytaniu różnie się dzieje. ale jeśli tylko mamy w sobie ochotę, by ciągnąć historię wraz z autorem, to może się wszystko okazać na plus. czyż nie?
Nie byłem poetą.
Ta świadomość nie przyniosła ulgi, tylko wściekłość, że prawa ewolucji mogły wyposażyć jeden i ten sam umysł w taką wrażliwość i taką nieudolność.
J. Fowles
Do góry
Autor
RE: Portal - autor - komentator - czytelnik
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 29-11-2012 23:59
Chyba się nie rozumiemy, bo próbowałem opowiedzieć o tym, że wiersz nie musi wyczerpywać konceptu czy obranego tematu, może być zaledwie elementem czegoś większego (puzzlem), a co za tym idzie nie musi być - muszę użyć tego określenia - bardzo dobry. Przywołałem tamtych autorów tylko dlatego, bo zauważyłem, że mieli słabe wiersze, a mimo to wybitnie posługiwali się słowem. To nie wynika z każdego pojedynczego wiersza, bo w jednym jest świetne porównanie, w drugim doskonały wers, w trzecim puenta, w czwartym koncept, w piątym pomysłowe nawiązanie do... itd.

Oczywiście zwracamy uwagę na poszczególne rzeczy, które się udały, ale zawsze (i o to "zawsze" mi chodzi) reszta uznawana jest za nieudaną, za błąd, że następnym razem ma być tak dobrze jak to, co zostało pochwalone. Potem jeden z drugim się gimnastykują, aby każdy wers był smakołykiem zatracając naturalną lekkość i urodę naiwnostek. Jeśli się kleją wewnętrznie, to tą spoiną jest chyba tylko pot wylany podczas twórczej pracy ;)

To tylko luźne i niezobowiązujące spostrzeżenie. Jeśli coś jest na rzeczy, to super, tylko na tym mi zależy.
Do góry
Autor
RE: Portal - autor - komentator - czytelnik
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 30-11-2012 00:48
Wyrobiony styl , to ma ktoś kto , pisze już długo.Natomiast z tymi , co dopiero zaczynają jest dokładnie ,tak jak pisze Ekszyn.Starają się coraz bardziej i zatracają tę początkową naturalną lekkość.Potem jest tak, że im więcej pracy i wysiłku wkłada autor w pisanie , tym trudniej czyta się czytelnikowi.Ale to też nie jest takie proste. Są osoby, które piszą, to co im przychodzi do głowy i to jest dobre/znam takie osoby/ale jest ich mało.
Większość musi popracować,aby napisać coś z sensem.
Ponieważ potrafię pisać tylko rymowanki/marne/,to co tutaj napisałam, to wynik obserwacji i wielu rozmów z poetami.
Do góry
Autor
RE: Portal - autor - komentator - czytelnik
WholeTruth Użytkownik
  • Postów: 1993
  • Skąd: Katowice
Dodane dnia 30-11-2012 08:02
można tworzyć cykl. można dawać notkę, że kontynuuje się coś...
ale faktycznie, łapię się na tym, że jest sporo racji w Waszych słowach.

czy nie jest tak, że PP ma styl w ocenianiu? i mimowolnie narzuca go całej reszcie? zauważyłam, że ciężko przebić się przez grupę, która ma utarty sposób komentowania tym, którzy mają odmienne zdanie. samej często mi się tak zdarza. :rol:
Nie byłem poetą.
Ta świadomość nie przyniosła ulgi, tylko wściekłość, że prawa ewolucji mogły wyposażyć jeden i ten sam umysł w taką wrażliwość i taką nieudolność.
J. Fowles
Do góry
Autor
RE: Portal - autor - komentator - czytelnik
Silvus Użytkownik
  • Postów: 1661
  • Skąd: Warszawa
Dodane dnia 01-12-2012 21:11
Może to i racja, Whole. Hm...
Do góry
Autor
RE: Portal - autor - komentator - czytelnik
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 02-12-2012 18:22
WholeTruth
Co do komentarzy masz rację.Są tacy , którzy piszą komentarze , aby się popisać.Komentarze te są czasami dłuższe niż utwór:). Zdarza się, że komentator pisze streszczenie utworu/nie wiadomo po co/. Kiedy widzę taki komentarz, to nawet nie usiłuję już tam nic dopisywać nawet jeśli mam inne zdanie.Takie komentarze uważam za szkodliwe, bo mają niewiele wspólnego z utworem i mogą wprowadzić piszącego w błąd.Jednak, to jest tylko moje zdanie i nikt nie musi się z nim zgadzać.Ja uważam ,że każdy komentarz powinien być przede wszystkim szczery , bo to jest najlepsze dla piszącego.Wiadomo ,że nikt nie lubi krytyki, ale zauważyłam , że ci którzy nie potrafią przyjąć krytyki szybko kończą z pisaniem.:)
Do góry
Autor
RE: Portal - autor - komentator - czytelnik
WholeTruth Użytkownik
  • Postów: 1993
  • Skąd: Katowice
Dodane dnia 02-12-2012 20:02
PP wiele mnie nauczyło w sposobie patrzenia na twórczość. ale z góry też narzuciło swoje schematy. nadal miewam swoje zdanie, ale ono jest kształtowane przez naukę od reszty Użytkowników...

komentarze - streszczenia są nijakie.
komentarze, które nie zganią za błędy nie są , nie mogą<!> być pomocne... trzeba naprowadzać na 'dobrą' drogę. ale kulturalnie. zasada, by nie wystraszyć początkujących złym słowem, jest niepoprawna. bo niby jak potem ma się kształtować styl?

jest wiele spraw, które na PP męczą. każdy ma swoją wizję oceniania. i ciężko zdecydować, kto jest w tym najlepszy...
Nie byłem poetą.
Ta świadomość nie przyniosła ulgi, tylko wściekłość, że prawa ewolucji mogły wyposażyć jeden i ten sam umysł w taką wrażliwość i taką nieudolność.
J. Fowles
Do góry
Autor
RE: Portal - autor - komentator - czytelnik
creep Użytkownik
  • Postów: 614
  • Skąd: Stąd
Dodane dnia 02-12-2012 21:02
Cytat:
komentarze, które nie zganią za błędy nie są , nie mogą<!> być pomocne... trzeba naprowadzać na 'dobrą' drogę. ale kulturalnie. zasada, by nie wystraszyć początkujących złym słowem, jest niepoprawna. bo niby jak potem ma się kształtować styl?


wydaje mi się, że w komentarzach WINNY być wskazywane błędy (koniecznie) - nie chodzi o to, by się przed tym wstrzymywać, z intencją, "by nie wystraszyć początkujących złym słowem" - nie ma na PP takiej zasady - wskazujemy błędy, naprowadzamy, siejemy niezobowiązujący ferment twórczy - problem w tym, aby robić to kulturalnie, na poziomie, ze smakiem
Do góry
Autor
RE: Portal - autor - komentator - czytelnik
WholeTruth Użytkownik
  • Postów: 1993
  • Skąd: Katowice
Dodane dnia 02-12-2012 21:10
zasadą regulaminową może takowa nie jest. ale panoszy się wśród użytkowników. wciąż u nas więcej życzliwości niż chamstwa. i dobrze! ale trzeba umieć się ustosunkować do wszystkich i wszystkiego.
Nie byłem poetą.
Ta świadomość nie przyniosła ulgi, tylko wściekłość, że prawa ewolucji mogły wyposażyć jeden i ten sam umysł w taką wrażliwość i taką nieudolność.
J. Fowles
Do góry
Autor
RE: Portal - autor - komentator - czytelnik
mozets Użytkownik
  • Postów: 71
  • Skąd:
Dodane dnia 12-12-2012 20:59
!
Do góry
Autor
RE: Portal - autor - komentator - czytelnik
julanda Użytkownik
  • Postów: 386
  • Skąd: Warszawa
Dodane dnia 12-12-2012 21:14
Czytam i zastanawiam się, że poza błędem oczywistym, tzn. ortografia, styl, kto ma patent na uznanie czegoś za błąd? Można sugerować własny punkt widzenia, ale nigdy nie może nawet zawodowiec, sugerować czegoś autorytatywnie z góry, używając nakazów i ganienia, bo patrzy subiektywnie. Przekazanie wskazówek powinno, według mnie, być zawsze z podkreśleniem, że opinia pochodzi od komentującego, nie zmusza autora do działań.
Jak zawsze dodaję: twórca poezji, nazywając dumnie - poeta - to istota delikatna, no, chyba, że pisze mocne teksty dalekie od finezyjności, jak bunkry, za to ciekawe do zwiedzania. Tak też subtelność powinna leżeć w naturze, niech i komentarze czerpią z tej natury.
P.S. ;) Chyba, że komuś się należy zmycie głowy, wtedy się udaje po osta i takie coś trzyma pod nickiem. ;)
"Poezja jest snem śnionym w obecności rozumu." Tommaso Ceva

Dozgonnie wdzięczna Szaremu Kotu zza rzeki o imieniu Szakal...
Do góry
Numer GG
  • Skocz do forum:
Polecane
ShoutBox
  • Zbigniew Szczypek
  • 01/04/2024 10:37
  • Z okazji Św. Wielkiej Nocy - Dużo zdrówka, wszelkiej pomyślności dla wszystkich na PP, a dzisiaj mokrego poniedziałku - jak najbardziej, także na zdrowie ;-}
  • Darcon
  • 30/03/2024 22:22
  • Życzę spokojnych i zdrowych Świąt Wielkiej Nocy. :) Wszystkiego co dla Was najlepsze. :)
  • mike17
  • 30/03/2024 15:48
  • Ode mnie dla Was wszystko, co najlepsze w nadchodzącą Wielkanoc - oby była spędzona w ciepłej, rodzinnej atmosferze :)
  • Yaro
  • 30/03/2024 11:12
  • Wesołych Świąt życzę wszystkim portalowiczom i szanownej redakcji.
  • Kazjuno
  • 28/03/2024 08:33
  • Mike 17, zobacz, po twoim wpisie pojawił się tekst! Dysponujesz magiczną mocą. Grtuluję.
  • mike17
  • 26/03/2024 22:20
  • Kaziu, ja kiedyś czekałem 2 tygodnie, ale się udało. Zachowaj zimną krew, bo na pewno Ci się uda. A jak się poczeka na coś dłużej, to bardziej cieszy, czyż nie?
  • Kazjuno
  • 26/03/2024 12:12
  • Czemu długo czekam na publikację ostatniego tekstu, Już minęło 8 dni. Wszak w poczekalni mało nowych utworów(?) Redakcjo! Czyżby ogarnął Was letarg?
  • Redakcja
  • 26/03/2024 11:04
  • Nazwa zdjęcia powinna odpowiadać temu, co jest na zdjęciu ;) A kategorie, do których zalecamy zgłosić, to --> [link]