Charles Bukowski - grafoman czy pisarz kultowy
Portal Pisarski » Inwencja Twórcza » Dyskusje Twórcze
Autor
Charles Bukowski - grafoman czy pisarz kultowy
mike17 Użytkownik
  • Postów: 1054
  • Skąd: Warszawa
Dodane dnia 28-08-2012 19:10
Jestem ciekaw, co sądzicie o Buku.
Postać to kontrowersyjna, niejednoznaczna.
Czy był zwykłym zapijaczonym, zboczonym skandalistą, czy też twórcą nowej jakości w prozie i poezji amerykańskiej.
Czy był "nikiforem" słowa, czy kultowym, topowym pisarzem.
Zapraszam do dyskusji.
Easy Rider from Nowhere a.k.a Sztywny Pyton, rzecznik Klubu WeSZołego Szampona
Do góry
Autor
RE: Charles Bukowski - grafoman czy pisarz kultowy
Wiktor Orzel Administrator
  • Postów: 3517
  • Skąd: Kraków
Dodane dnia 28-08-2012 20:12
Wniósł coś nowego do literatury. Ten bluźnierczy, wręcz atawistyczny jazgot ma swój urok. Lektura Bukowskiego wymaga dużo dystansu u odbiorcy, bez tego czytelnik odpadnie po kilku pierwszych stronach. Ciekawi mnie jego poezja, do której w przyszłości na pewno zajrzę. Biografia Bukowskiego dodatkowo wzmacnia wszystkie powieściowe smaczki. Mnie jego bezpretensjonalność w pewien sposób urzekła, ale tutaj jak mniemam, ocena jego twórczości będzie balansować po dwóch skrajnych biegunach.
wiktororzel.pl
Do góry
Autor
RE: Charles Bukowski - grafoman czy pisarz kultowy
Zachary Ann Użytkownik
  • Postów: 1154
  • Skąd:
Dodane dnia 28-08-2012 20:14
Tam kilka utworów czytałem; nie trawię przez enterozę.
Radio Sfera.

Gramy swoje na
http://sfera.umk.pl
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Charles Bukowski - grafoman czy pisarz kultowy
Ares Użytkownik
  • Postów: 332
  • Skąd:
Dodane dnia 28-08-2012 23:29
Niestety grafoman. Stworzył garść ciekawych wierszy, tonę niepotrzebnych odpadków. Powieści proste i mimo, że zabawne to bez głębi.
Konieczność istnienia trudna jest do zniesienia...
Do góry
Autor
RE: Charles Bukowski - grafoman czy pisarz kultowy
ekonomista Użytkownik
  • Postów: 252
  • Skąd:
Dodane dnia 28-08-2012 23:44
Ech te etykietki. Któż potrafi bez nich żyć?
Mike, a nie uważasz, że prawdziwy artysta może posiadać wszystkie te cechy, które wymieniłeś? One wcale się ze sobą nie kłócą.
Jeżeli napiszę jedno opowiadanie o wadze "Buszującego w zbożu" to cała reszta moich tekstów może być totalnym chłamem.
Siedem miliardów ludzi to zwykłe trybiki, a my się zastanawiamy, czy człowiek mający wszystko gdzieś jest grafomanem.
Do góry
Autor
RE: Charles Bukowski - grafoman czy pisarz kultowy
mike17 Użytkownik
  • Postów: 1054
  • Skąd: Warszawa
Dodane dnia 29-08-2012 09:32
Bez wątpienia Bukowski stworzył swój własny, niepowtarzalny styl, i to dzięki niemu jest w czołówce amerykańskich pisarzy powojennych.
Osobiście uważam, że jego twórczość jest z pogranicza grafomanii i czegoś, co przysporzyło mu milionów fanów na świecie.
Od geniusza do szaleńca wszak bardzo blisko...

Wiersze uważam za kiepskie - nie dorasta do pięt innym postmodernistom, tak dobrym w poezji, jak Ginsberg, O'Hara czy Snyder.

Jeśli zaś chodzi o powieści, faktycznie nie o głębię tam przecież chodziło, tylko o ukazanie życia outsidera, człowieka często z marginesu, pijaka i dziwkarza, oraz hazardzisty.
Humor Buka jest za to dość oryginalny, prosty i może się podobać.
Pomimo, że większość powieści i opowiadań kręci się wokół tych samych spraw, jeśli przeczyta się jedną, albo się Buka przeklnie na wieki, albo pokocha od pierwszego wejrzenia.
Mnie spotkało to drugie.

Ekonomisto, wiem, że można być kultowym grafomanem - ilu takich tworzy w różnych dziedzinach wokół nas.
Czasem to dwie strony tego samego medalu...

Ahoy!
Easy Rider from Nowhere a.k.a Sztywny Pyton, rzecznik Klubu WeSZołego Szampona
Do góry
Autor
RE: Charles Bukowski - grafoman czy pisarz kultowy
ekonomista Użytkownik
  • Postów: 252
  • Skąd:
Dodane dnia 29-08-2012 11:10
Praktycznie każdego piszącego teksty literackie można posądzić o grafomanię, ponieważ jest to absolutnie subiektywna ocena.
Jeżeli Bukowskiego ktoś określa mianem grafomana, to w jaki sposób nazwać nas, publikujących swoje mizerne teksty?
Jest tu na portalu ktoś, kogo nie oburza to, że nazwałem właśnie jego tekst mizernym? Zapewne nie, bo przecież wszyscy jesteśmy grafomanami. Ani nic nie odkrywamy, ani nic nowego nie tworzymy. Niektórzy z nas po poprostu potrafią trochę lepiej używać słów.
Do góry
Autor
RE: Charles Bukowski - grafoman czy pisarz kultowy
Zachary Ann Użytkownik
  • Postów: 1154
  • Skąd:
Dodane dnia 29-08-2012 12:21
Cytat:
Jeżeli Bukowskiego ktoś określa mianem grafomana, to w jaki sposób nazwać nas, publikujących swoje mizerne teksty?


To tak jakby uważać Metallicę za najlepszy metalowy zespół świata tylko dlatego, że odnieśli komercyjny sukces.
Radio Sfera.

Gramy swoje na
http://sfera.umk.pl
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Charles Bukowski - grafoman czy pisarz kultowy
ekonomista Użytkownik
  • Postów: 252
  • Skąd:
Dodane dnia 29-08-2012 12:58
Nie, chciałem tylko wyraźnie pokazać, że określenie grafoman jest po prostu obraźliwe i niesprawiedliwe. Nie podoba mi się, że ocenia się autora, a nie jego teksty.
Ja nie bronię Bukowskiego, bo nie lubię jego tekstów, Bronię go przed tymi, którym wydaje się, że mają prawo go oceniać.
Żałosne jest to, że grafomanem nazywają go inni grafomani. To taki jakby paradoks.
Myślę też, że dla pisarza okrzyknięcie go grafomanem jest największą obelgą. Gratuluję tym, których stać na to, żeby używać takich słów w stosunku do innych piszących.
Pocieszające jest to, że Bukowski i tak nie ma o naszej dyskusji pojęcia.
Do góry
Autor
RE: Charles Bukowski - grafoman czy pisarz kultowy
mike17 Użytkownik
  • Postów: 1054
  • Skąd: Warszawa
Dodane dnia 29-08-2012 13:06
Moim skromnym, Buk stworzył piorunującą mieszankę czegoś z pogranicza (tylko, nie aż) grafomanii i zupełnie nowej jakości, której sam był twórcą i która wciąż przysparza mu fanów (i będzie) na całym świecie.
Nazywanie go grafomanem to tęgie przegięcie - pisał jak żył i tyle.
Ludzie kochają naturszczyków.
Był człowiekiem prostym i wysławiał się prosto.
Wybierając swój styl postawił po prostu na prostotę, co wielu nazwie ochoczo właśnie grafomanią, bo nie używał kwiecistego, błyskotliwego języka, tylko kanciasty, wulgarny i potoczny.

Na tej zasadzie Nikifora należałoby okrzyknąć grafomanem malarstwa i jego dzieła spalić na stosie :)
Easy Rider from Nowhere a.k.a Sztywny Pyton, rzecznik Klubu WeSZołego Szampona
Do góry
Autor
RE: Charles Bukowski - grafoman czy pisarz kultowy
ekonomista Użytkownik
  • Postów: 252
  • Skąd:
Dodane dnia 29-08-2012 14:02
Oczywiście, że ludzie kochają naturszczyków, bo mogą się z nimi łatwo utożsamiać, mogą mu bez obaw ufać. Jest jednym z nich i wali prosto z mostu. Mógłby siedzieć z każdym z nich przy stole, pijąc wódkę i nikt nie czułby się obco w jego towarzystwie. To jest siła naturszczyków.
Do góry
Autor
RE: Charles Bukowski - grafoman czy pisarz kultowy
mike17 Użytkownik
  • Postów: 1054
  • Skąd: Warszawa
Dodane dnia 29-08-2012 14:04
Ano.
I tak właśnie postrzegam Buka.
Każde obcowanie z jego prozą, to jak spotkanie z klawym kumplem na browarze :)
Easy Rider from Nowhere a.k.a Sztywny Pyton, rzecznik Klubu WeSZołego Szampona
Do góry
Autor
RE: Charles Bukowski - grafoman czy pisarz kultowy
ekonomista Użytkownik
  • Postów: 252
  • Skąd:
Dodane dnia 29-08-2012 14:07
Dyskusja między nami nie ma sensu. Zbyt często mamy chyba podobne zdanie :D
Do góry
Autor
RE: Charles Bukowski - grafoman czy pisarz kultowy
Emily Użytkownik
  • Postów: 972
  • Skąd: Luben/Breslau
Dodane dnia 29-08-2012 16:39
Cytat:
Jest tu na portalu ktoś, kogo nie oburza to, że nazwałem właśnie jego tekst mizernym?

Przyznam z niejakim autozdziwieniem, że mnie to nie oburzyło.


Cytat:
Żałosne jest to, że grafomanem nazywają go inni grafomani. To taki jakby paradoks.

A gdyby uczestnicy dyskusji nie mieli nic wspólnego z literaturą od strony twórczej? Uważny czytelnik / krytyk literacki / ktoś podobny może klasyfikować sobie pisarzy w kategorii grafoman/nie-grafoman, a inni pisarze już nie? Tylko dlatego, że też piszą?


Mam tom Światło błyskawicy za górą Bukowskiego, większości wierszy nie trawię ze względu na długość i wspomnianą przez Zacha enterozę, ale niektóre mają w sobie natrętne coś, co każe o nich myśleć.


Swoją drogą - miesiąc temu widziałam w empiku jakąś prozę Bukowskiego na regale z literaturą polską. Półeczka z literką B.
niechaj cię pochłonie morze sargassowe

zanurkuj w wątpiach
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Charles Bukowski - grafoman czy pisarz kultowy
ekonomista Użytkownik
  • Postów: 252
  • Skąd:
Dodane dnia 29-08-2012 17:05
Nie Emily, ja uważam, że ludzie w ogóle nie powinni się oceniać, tylko swoje uczynki. Nie dotyczy to tylko pisarzy, ale każdego.
Warto też pamiętać, że używanie wobec pisarza okreslenia grafoman obraża również jego czytelników.
Do góry
Autor
RE: Charles Bukowski - grafoman czy pisarz kultowy
mike17 Użytkownik
  • Postów: 1054
  • Skąd: Warszawa
Dodane dnia 29-08-2012 17:09
Czekałem, aż to powiesz i stało się :)

Kim są czytelnicy Buka?
Są nami, wami, nimi.
Ten gość ich fascynuje.
Znam masę ludzi, którzy uważają go za największego amerykańskiego pisarza po II wojnie.

I gadanie, że prostak i grafoman, faktycznie godzi w tych, którzy go kochają.
Bo Buk budzi skrajne emocje - od nienawiści po miłość.

Stary, znów się zgadzamy, shit!
Easy Rider from Nowhere a.k.a Sztywny Pyton, rzecznik Klubu WeSZołego Szampona
Do góry
Autor
RE: Charles Bukowski - grafoman czy pisarz kultowy
ekonomista Użytkownik
  • Postów: 252
  • Skąd:
Dodane dnia 29-08-2012 17:14
Dopóki nie masz uroczych blond loków to mnie to nie martwi :D
Do góry
Autor
RE: Charles Bukowski - grafoman czy pisarz kultowy
mike17 Użytkownik
  • Postów: 1054
  • Skąd: Warszawa
Dodane dnia 29-08-2012 17:16
Jestem łysolem i mam 20-letnią córkę, która czyta Buka!
Easy Rider from Nowhere a.k.a Sztywny Pyton, rzecznik Klubu WeSZołego Szampona
Do góry
Autor
RE: Charles Bukowski - grafoman czy pisarz kultowy
ekonomista Użytkownik
  • Postów: 252
  • Skąd:
Dodane dnia 29-08-2012 17:48
Czuję się uspokojony :D
Do góry
Autor
RE: Charles Bukowski - grafoman czy pisarz kultowy
zajacanka Użytkownik
  • Postów: 1371
  • Skąd: UK
Dodane dnia 29-08-2012 18:09
Brzmicie jak stare dobre małżeństwo :D:D:D
Make peace not war.
Do góry
Numer GG
  • Skocz do forum:
Polecane
ShoutBox
  • Kazjuno
  • 28/03/2024 08:33
  • Mike 17, zobacz, po twoim wpisie pojawił się tekst! Dysponujesz magiczną mocą. Grtuluję.
  • mike17
  • 26/03/2024 22:20
  • Kaziu, ja kiedyś czekałem 2 tygodnie, ale się udało. Zachowaj zimną krew, bo na pewno Ci się uda. A jak się poczeka na coś dłużej, to bardziej cieszy, czyż nie?
  • Kazjuno
  • 26/03/2024 12:12
  • Czemu długo czekam na publikację ostatniego tekstu, Już minęło 8 dni. Wszak w poczekalni mało nowych utworów(?) Redakcjo! Czyżby ogarnął Was letarg?
  • Redakcja
  • 26/03/2024 11:04
  • Nazwa zdjęcia powinna odpowiadać temu, co jest na zdjęciu ;) A kategorie, do których zalecamy zgłosić, to --> [link]
  • Slavek
  • 22/03/2024 19:46
  • Cześć. Chciałbym dodać zdjęcie tylko nie wiem co wpisać w "Nazwa"(nick czy nazwę fotografii?) i "Album" tu mam wątpliwości bo wyskakują mi nazwy albumów, które mam wrażenie, że mają swoich właścicieli
  • TakaJedna
  • 13/03/2024 23:41
  • To ja dziękuję Darconowi też za dobre słowo
  • Darcon
  • 12/03/2024 19:15
  • Dzisiaj wpadło w prozie kilka nowych tytułów. Wszystkie na górną półkę. Można mieć różne gusta i lubić inne gatunki, ale nie sposób nie docenić ich dobrego poziomu literackiego. Zachęcam do lektury.
  • Zbigniew Szczypek
  • 06/03/2024 00:06
  • OK! Ważne, że zaczęłaś i tej "krwi" nie zmyjesz już z rąk, nie da Ci spać - ja to wiem, jak Lady M.