Szeroko rozumiany patos.
Portal Pisarski » Inwencja Twórcza » Dyskusje Twórcze
  • Strona:
  • «
  • 1
  • 2
Autor
RE: Szeroko rozumiany patos.
Afternoon Użytkownik
  • Postów: 705
  • Skąd: Warszawa : Katowice
Dodane dnia 26-06-2008 20:04
nie oceniam, a jedynie przypuszczam.

mowa potoczna istniała od zawsze, trudno chyba przypuszczać, że w średniowieczu mówili tylko podniośle i pięknie. może nie tyle z patologii, co z braku większego ładunku intelektualnego u większej części społeczeństwa.. z lenistwa? jakiego lenistwa? z lenistwa nie szukają słów pięknych? piękno to sztuka, a rzeczywistość często nią nie jest, a co do debilizmu społecznego - fin de siecle na początku wieku, hm? owszem, ludzie często głupieją i to wielu, ale tak było od zawsze. pomimo całego postępu człowiek jest w gruncie rzeczy taki sam.
Do góry
Autor
RE: Szeroko rozumiany patos.
Dominik Użytkownik
  • Postów: 86
  • Skąd: Pabianice
Dodane dnia 26-06-2008 20:15
A tu Cię mam ;-)

widzisz. Problem polega na tym, że tu nie chodzi tylko o mowę potoczną. Na bardzo "sławnym" portalu z poezją cenią sobie niebanalne, potoczne, pisanie. Ja lubię pisac tercyny, sonety i wierszowane treści, o bieli nie zapominam, bo tego wciąż się uczę. do czego zmierzam - piękno słów szukane jest zawsze i odpowiednio do danej epoki. Kiedyś zrobiłem eksperyment w tym miejscu i napisałem (językiem mniej potocznym, ubranym w sporo środków stylistycznych) sonet klasyczny, włoski. Nie napiszę, jakie padały słowa, bo cenzura by tego nie wytrzymała. Innym razem, dla przekory napisałem coś innego, oczywiście w formie klasyka z tego samego drzewa, potocznie i co się stało?? Chyba nie muszę kończyc.
a wszystko przez to, że użyłem formy, do których oni nie mieli smykałki. Proste jak budowa cepa.

Jesteś kumaty, fajnie. Pogadamy sobie częściej.
"Każda Twoja myśl jest czymś realnym - jest siłą" - Prentice Mulford
Do góry
Autor
RE: Szeroko rozumiany patos.
Afternoon Użytkownik
  • Postów: 705
  • Skąd: Warszawa : Katowice
Dodane dnia 26-06-2008 20:29
no, jeśli chodzi o proces degradacji języka w literaturze, a właściwie poezji, ale i także w mowie potocznej, to i owszem. z biegiem czasu jakość mowy spada (pieprzona kultura masowa - chociaż ma też i zalety, ale tych chyba mniej). ale przecież język nie jest głównym wyznacznikiem piękna w poezji - z kolokwializmów, słów potocznych a i też wulgaryzmów można stworzyć piękną rzecz. przykładów jest wiele, chociazby różewicz... chociaż - ja rozróżniam utwory piękne i dobre jednocześnie i dobre. dobre to te, które nie mają zbyt wiele pierwiastków estetycznych (turpistyczne na przykład) - antyestetyzm, ale cholernie dobry, jeśli autor umie pisać, a piękne i dobre - wiadomo - estetyczne (nawet i z wulgaryzmami, ale muszą trafiać) no i treściowo niepuste.

Zostaje jeszcze kwestia tego, że oprócz degradacji słowa jest także takie coś jak znudzenie stylem patetycznym - wykorzystywanym od antyku po dziś dzień, potrzebna jest też świeżość. a propos tego tematu, przypomniał mi się wiersz Różewicza z arkusza jaki miałem na maturze:

słowa zostały zużyte
przeżute jak guma do żucia
przez młode piękne usta
zamienione w białą
bańkę balonik

osłabione przez polityków
służą do wybielania
zębów
do płukania jamy
ustnej

za mojego dzieciństwa
można było słowo
przyłożyć do rany
można było podarować
osobie kochanej

teraz osłabione
owinięte w gazetę
jeszcze trują cuchną
jeszcze ranią

ukryte w głowach
ukryte w sercach
ukryte pod sukniami
młodych kobiet
ukryte w świętych księgach

wybuchają
zabijają
-------------------


ps = sam piszę sonety :)
Do góry
Autor
RE: Szeroko rozumiany patos.
Dominik Użytkownik
  • Postów: 86
  • Skąd: Pabianice
Dodane dnia 26-06-2008 20:39

Masz sporo racji w tym co napisałeś. Ja z kolei nie cenię sobie wulgaryzmów. Odstręczają mnie i to dośc solidnie i skutecznie. Byc może dlatego, że jestem typem wrażliwca, który kocha subtelnośc, piękno poezji pisanej sercem. Ponad wszystko cenię ludzi, którzy poezję używają dla misji, do celów wyższych, ponieważ ja taką posiadam i zmierzam do tego by osiągnąc coś bardzo ważnego nie tylko dla mnie, ale też dla innych. Taki ze mnie idealista.

Masz rację też, że można stworzyc coś cennego i wartościowego , jak w przypadku wiersza powyżej, jednak wiele wierszy np. Szymborskiej , to zwykłe gnioty, wedle wielu opinii, które mają w sobie ważne tematy. Mi osobiście wiersz przedstawiony przez Ciebie nie podoba się, dlatego że to jest sprzeczne z moim wewnętrznym czuciem poezji. Dla mnie to zwykła refleksja , która nie płynie zewsząd. ;-)

piszesz sonety? Chętnie poczytam.
"Każda Twoja myśl jest czymś realnym - jest siłą" - Prentice Mulford
Do góry
Autor
RE: Szeroko rozumiany patos.
Afternoon Użytkownik
  • Postów: 705
  • Skąd: Warszawa : Katowice
Dodane dnia 26-06-2008 20:50
kurczę, sami esteci na tym portalu :) też mam takie poczucie, ale czasem trzeba napisać coś z jajem. co do szymborskiej - ja ją cenię. gdyby jeszcze wiekszosc pisała gnioty w takim stylu... tymczasem idę na mecz ;) dzięki za dyskusję - mam nadzieję, że jeszcze nieskończoną :)
Do góry
Autor
RE: Szeroko rozumiany patos.
Dominik Użytkownik
  • Postów: 86
  • Skąd: Pabianice
Dodane dnia 26-06-2008 21:03

Tak, masz rację. Trzeba coś napisac z jajem. Czasami nawet trzeba odpic piłeczkę, chociaż to mi się mniej podoba, bo poezja to nie walka z innymi a walka dla innych.

Pozdrawiam i też uciekam.
"Każda Twoja myśl jest czymś realnym - jest siłą" - Prentice Mulford
Do góry
Autor
RE: Szeroko rozumiany patos.
Samuel Niemirowski Użytkownik
  • Postów: 2563
  • Skąd: Kraków
Dodane dnia 25-07-2008 00:42
Takie mamy czasy. Zaro patosu, zero świętości. Sacrum uleciało gdzieś, w końcu mieliśmy wiek rozbicia atomu.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Szeroko rozumiany patos.
Dominik Użytkownik
  • Postów: 86
  • Skąd: Pabianice
Dodane dnia 25-07-2008 17:03
Ludzie znudzą się obecnym stanem. W sumie zawsze wracają do poprzednich epok. Tak było i chyba zawsze będzie :)
"Każda Twoja myśl jest czymś realnym - jest siłą" - Prentice Mulford
Do góry
Autor
RE: Szeroko rozumiany patos.
Asti Użytkownik
  • Postów: 809
  • Skąd: Łódź
Dodane dnia 27-01-2009 00:09
Myślę że to jest związane z fluktuacją różnych tendencji artystycznych w czasie. Obecnie wszystko, co jest nieco bardziej wzniosłe, lekko archaiczne, bądź pisane klasyczną formą, najczęściej uznaje się za patetyczne. Moim zdaniem zależy to od odbiorcy - i mam wrażenie, że albo współczesny dojrzały odbiorca nie jest w stanie przeżywać tak silnych stanów emocjonalno-umysłowych jak odbiorcy dawniejsi, albo, co bardziej prawdopodobne, że taka forma do niego nie wcale trafia. Obawiam się chwili, w której rymy zostaną uznane za zbyt patetyczne, kiczowate i przestarzałe ;) Oczywiście, dobry smak też się liczy - ale kto ma być jego wyznacznikiem - odbiorca, czy piszący?
Podsumowując, osobiście nie uważam wzniosłości za coś złego ( przyznam, że we współczesnej poezji powoli zaczyna przejadać mi się ten minimalizm, białość wierszy, zwięzłość, zwykłość i marność, uciekanie jak przed zarazą od klasycznych form :smilewinkgrin: ) jednakże każdy jest inny i inne rzeczy mają prawo go poruszać.
Ludzie potrafią niekiedy posuwać się do takich oszustw.
Śpiewają nie swoje pieśni, nie wiedząc nawet, o czym one mówią.

Create your own reality
Do góry
Autor
RE: Szeroko rozumiany patos.
Silvus Użytkownik
  • Postów: 1661
  • Skąd: Warszawa
Dodane dnia 27-01-2009 20:51
Cytat:
Asti napisał/a:
( przyznam, że we współczesnej poezji powoli zaczyna przejadać mi się ten minimalizm, białość wierszy, zwięzłość, zwykłość i marność, uciekanie jak przed zarazą od klasycznych form :smilewinkgrin: )


No właśnie, abstrahując już od "społecznego", ogólnego przejedzenia tendencją przeszłą (np. patosem), następuje gdzieś w końcu przejedzenie "dzisiejszością" (białością). Jednakowoż 2 te przejedzenia mogą być w konflikcie, co sprawia, że same siebie napędzają. (Nie wiem, czy mnie dobrze zrozumieliście.) Któreś wszakże jest z reguły mocniejsze. (Dzisiaj patos.)
Do góry
  • Strona:
  • «
  • 1
  • 2
  • Skocz do forum:
Polecane
ShoutBox
  • Zbigniew Szczypek
  • 01/04/2024 10:37
  • Z okazji Św. Wielkiej Nocy - Dużo zdrówka, wszelkiej pomyślności dla wszystkich na PP, a dzisiaj mokrego poniedziałku - jak najbardziej, także na zdrowie ;-}
  • Darcon
  • 30/03/2024 22:22
  • Życzę spokojnych i zdrowych Świąt Wielkiej Nocy. :) Wszystkiego co dla Was najlepsze. :)
  • mike17
  • 30/03/2024 15:48
  • Ode mnie dla Was wszystko, co najlepsze w nadchodzącą Wielkanoc - oby była spędzona w ciepłej, rodzinnej atmosferze :)
  • Yaro
  • 30/03/2024 11:12
  • Wesołych Świąt życzę wszystkim portalowiczom i szanownej redakcji.
  • Kazjuno
  • 28/03/2024 08:33
  • Mike 17, zobacz, po twoim wpisie pojawił się tekst! Dysponujesz magiczną mocą. Grtuluję.
  • mike17
  • 26/03/2024 22:20
  • Kaziu, ja kiedyś czekałem 2 tygodnie, ale się udało. Zachowaj zimną krew, bo na pewno Ci się uda. A jak się poczeka na coś dłużej, to bardziej cieszy, czyż nie?
  • Kazjuno
  • 26/03/2024 12:12
  • Czemu długo czekam na publikację ostatniego tekstu, Już minęło 8 dni. Wszak w poczekalni mało nowych utworów(?) Redakcjo! Czyżby ogarnął Was letarg?
  • Redakcja
  • 26/03/2024 11:04
  • Nazwa zdjęcia powinna odpowiadać temu, co jest na zdjęciu ;) A kategorie, do których zalecamy zgłosić, to --> [link]