Jak wydać książkę?
Portal Pisarski » Książki i Filmy » Książki
Autor
RE: Jak wydać książkę?
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 03-05-2014 11:56
Sonia napisała:
a ja wpadłam w necie przez przypadek na taką stronę

Bardzo dobrze, że wpadłaś. I w necie, i z newsem do nas.
Do góry
Autor
RE: Jak wydać książkę?
Sonia Użytkownik
  • Postów: 176
  • Skąd: Enuria
Dodane dnia 09-05-2014 09:11
Na stronie istnieje możliwość samemu określenia stron, ilości egz., okładki, czy wykorzystania korekty dla swojej powieści. Cennik pomoże ci określić ile pieniędzy musiałabyś/musiałbyś włożyć w jej wydanie. Jeżeli chcesz kilka egz. dla siebie i znajomych, ok - to fajny sposób na wydanie, ale jeżeli liczysz na to, że 1000 egz. będzie dystrybuowanych (chociaż strona informuje, że dystrybuuje na życzenie) to jednak kwota wzrasta. Ja osobiście nie podejmę się takiego wydawania swoich książek, gdyż taką współpracę mam już za sobą i trochę mnie męczy wydawanie ciężko zarobionych pieniędzy dla niekompetentnych wydawnictw, które robią łaskę z wydaniem twojej powieści.
- Pamiętajcie, że Wasza powieść na pewno spodoba się tego typu wydawnictwom (w których trzeba płacić), ponieważ po prostu potrzebują pieniędzy
- Trudniej o zainteresowanie w wydawnictwach, które same musiałyby wyłożyć na nową powieść sporo pieniędzy.
Pozdrawiam i realizujcie swoje literackie marzenia niezależnie od przeszkód!
Słowa wpływają na ludzi, potrafią nawet zrujnować człowiekowi życie.
Do góry
Autor
RE: Jak wydać książkę?
Seweryn Użytkownik
  • Postów: 54
  • Skąd: Gliwice
Dodane dnia 14-05-2014 12:36
Właśnie Soniu, jak się ma to do sprzedaży książki za pośrednictwem wydawnictwa, z którego korzystałaś wcześniej? Jest mniej intratne? Zdaje się, że tutaj nie podważana jest kwestia praw autorskich.
Do góry
Autor
RE: Jak wydać książkę?
Sonia Użytkownik
  • Postów: 176
  • Skąd: Enuria
Dodane dnia 20-05-2014 14:28
Sprzedaż jakoś sobie idzie, ale książka jest mało popularna bo dostępna jest jedynie w internecie, i nie widziałam jej w ogóle na półkach. Tak więc nie ma z tego kokosów i finanse, które włożyłam w jej wydanie do tej pory się nie zwróciły. Moim zdaniem wystawienie jej dałoby dodatkową reklamę, ale wydawnictwo musiałoby z Empikiem, czy Matras podpisać umowy... no i przede wszystkim powieść musiałaby znaleźć się na liście potencjalnych książek, które miałby by tam trafić. Reklamy w ogóle nie ma, a o promocję swojej książki zadbałam sama dzięki takiej akcji jak "Polacy nie gęsi i swoich autorów mają". Profil znajdziecie na facebooku.
Pozdrawiam.
Słowa wpływają na ludzi, potrafią nawet zrujnować człowiekowi życie.
Do góry
Autor
RE: Jak wydać książkę?
mike17 Użytkownik
  • Postów: 1054
  • Skąd: Warszawa
Dodane dnia 22-05-2014 19:00
Wiadomo: tak, by coś tam zarobić i wyrobić sobie markę.
I z jednym, i z drugim ciężko...
Bo w naszych warunkach na zacną kasę nie ma co liczyć, a nazwisko zawsze łączy się z mega promocją i potężną sprzedażą, czego nasze, komercyjne niestety wydawnictwa dać nie mogą.
Pozostaje sztuka dla sztuki.
Albo wprowadzenie na rynek, powiedzmy, 10 pozycji, wtedy coś może drgnie, acz...
Easy Rider from Nowhere a.k.a Sztywny Pyton, rzecznik Klubu WeSZołego Szampona
Do góry
Autor
RE: Jak wydać książkę?
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 26-05-2014 20:35
Jak wydać?
Najprościej: http://allegro.pl/show_item.php?item=4276665916
Do góry
Autor
RE: Jak wydać książkę?
MajkaK Użytkownik
  • Postów: 3
  • Skąd:
Dodane dnia 18-06-2014 16:51
Sama ostatni szukałam wydawnictwa, które wyda mój debiut literacki. Oczywiście nie było chętnych więc musiałam wydać własne pieniążki. Drukowałam w wydawnictwie Poligraf z pod Wrocławia, można powiedzieć, że zajęli się wszystkim, korektą, okładką itp. Po mojej stronie leżało dać im tekst i wybrać okładkę. Na początek zamówiłam pakiet 2 tysięcy egzemplarzy i opłaciło się! Dostarczyli do empików i do księgarni i jakość się rozeszły. Teraz robię dodruk :)
Do góry
Autor
RE: Jak wydać książkę?
grusia Użytkownik
  • Postów: 9
  • Skąd: Lublin
Dodane dnia 02-07-2014 00:59
Elwira napisała:
Sprecyzuj "duże wydawnictwa" i dlaczego czytasz tylko książki wydane przez gigantów rynku, którzy idą za kasą, więc są nastawieni na publikację tego, co się sprzeda? Jest wiele wydawnictw i naprawdę wielu polskich autorów wartych poczytania. A sam rynek zróżnicowany bardziej niż myślisz. Wystarczy wejść do księgarni... Naprawdę.


Właśnie rzecz w tym, co napisałaś - "giganci" wydają to, co się sprzeda. Często to oznacza szarą masę, papkę bez stylu, charakteru. Ciężko więc nie chcieć urozmaicenia, alternatywy w postaci małych wydawnictw i owoców pracy osób "niszowych".
Może faktycznie w tamtym poście zbyt ostro wyraziłam swoje zdanie. Nie chciałam nikogo obrazić ;)

Elwira napisała:
I powtórzę po raz setny: książki bez rzetelnej korekty, z babolami interpunkcyjnymi i ortograficznymi, bez redakcji, napisane niszową polszczyzną albo wręcz pseudo polszczyzną psują rynek. Jeśli uważasz inaczej, wytłumacz mi, dlaczego coś, co kaleczy język narodowy jest niezbędne na rynku?
Pisać każdy może. Ale nie każdy może być pisarzem. Podobnie jak każdy może malować, śpiewać, rzeźbić, ale nie każry jest malarzem, muzykiem, rzeźbiarzem.


Z pierwszym akapitem jestem w stanie się zgodzić. Doprecyzowałaś, co Ci nie pasuje w "self-publishingach". Kiepskie użycie naszego języka, niedbanie o rzetelną korektę, redakcję - to zabiegi niepożądane. Co jeśli ktoś jest bardziej odpowiedzialnym pisarzem i chce wydać swoją perełkę? Też psuje rynek?
Druga kwestia to chyba już sprawa indywidualnej filozofii :) Można być pisarzem, malarzem itp. Pytanie tylko - dobrym czy strasznie słabym ;)

Odpisuję z obsuwą, bo po awarii komputera forum mi zupełnie zaginęło w sieci. Przy poszukiwaniu zaś zmyliły barwy [przyzwyczajenie do ciemnej szaty graficznej widocznej po zalogowaniu, a która dla gości utrzymana jest w bieli] :)

Ekszyn Dupacycki napisał:

Cośtam. Uśmiałam się :D
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Jak wydać książkę?
niewidoczna Użytkownik
  • Postów: 1492
  • Skąd: Łódź
Dodane dnia 05-07-2014 20:13
Hej,
a polecacie jakieś wydawnictwa, które wydadzą książkę bez zabaw typu "Ty zapłacisz, my wydamy"?
"Jeśli kochać, to niebanalnie
Marzyć o tym, co nierealne
Jeśli kochać, to całkowicie
W nawias co dzień brać życie (swe)."
/Plateau/

Oświecenie przychodzi z nieba...
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Jak wydać książkę?
Elwira Użytkownik
  • Postów: 4151
  • Skąd: Rembertów
Dodane dnia 06-07-2014 17:55
grusia napisała:
Co jeśli ktoś jest bardziej odpowiedzialnym pisarzem i chce wydać swoją perełkę? Też psuje rynek?


Nawet najbardziej odpowiedzialny pisarz sam sobie nie zrobi solidnej redakcji i korekty. Praca nad własnym tekstem to coś zupełnie innego niż spojrzenie kogoś drugiego z boku, z dystansem. Choćby dlatego, że piszący po jakimś czasie zna tekst niemal na pamięć, więc nie widzi błędów i niedociągnięć. Więc odpowiedzialny redaktor konieczny i już.

grusia napisała:
Można być pisarzem, malarzem itp. Pytanie tylko - dobrym czy strasznie słabym


Można być pisarzem hobbystą albo amatorem, nie mam nic przeciwko. Kwestia czy dobrym czy słabym należy do czytelników. Ale nie każdy ma talent, a bez tego ani rusz. I bez solidnej pracy.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Jak wydać książkę?
Sonia Użytkownik
  • Postów: 176
  • Skąd: Enuria
Dodane dnia 14-07-2014 23:34
niewidoczna napisała:
Hej,
a polecacie jakieś wydawnictwa, które wydadzą książkę bez zabaw typu "Ty zapłacisz, my wydamy"?


Wyślij propozycje do dużych wydawnictw typu: zysk, pruszyński, solaris, fabryka słów.
Tylko takie wydawnictwa oferują wydanie książki bez twojego wkładu finansowego, jednakże... jeżeli zdołasz ich zainteresować!
Słowa wpływają na ludzi, potrafią nawet zrujnować człowiekowi życie.
Do góry
Autor
RE: Jak wydać książkę?
historynKA Użytkownik
  • Postów: 48
  • Skąd: Toruń
Dodane dnia 04-08-2014 15:00
(Nie było mnie tu dłuuugi czas, ale znowu jestem i mam nadzieję, że już nie będę odchodzić)

Co do tematu, czytając Wasze wypowiedzi, odniosłam wrażenie, że faktycznie bardzo ciężko jest wydać coś swojego. I to, niestety, jest prawda. Kiedyś patrzyłam na oferty wydawnictw, bo chciałam coś wydać, ale to, co zobaczyłam, nieco mnie przeraziło. Prószyński i S-ka zamknął drzwi przed fantastyką (co, moim zdaniem, było najgorszą decyzją, jaką wydawnictwo mogło podjąć), Novae Res.. cóż, zastanawiam się, kto przy kryzysie finansowym będzie chciał wydać tam książkę.. Rdawan. Z Radwana zamówiłam książkę, jakieś 4 miesiące temu, powieść debiutantki. Nie przyszła do dziś (eh, stracone 20 złotych..), ale domyślam się, co się stało: Autorka pisała na swoim, dawno już porzuconym blogu, że są jakieś problemy z wydawnictwem. Nie daje jej książek, zwróciło jej niesprzedane w ciągu roku egzemplarze. Już nie mówiąc o tym, że o powieści dowiedziałam się surfując w Internecie, a książkę można kupić tylko w księgarni internetowej wydawnictwa. Tylko Warszawska Firma Wydawnicza jeszcze trzyma poziom, nawet wydała i nieźle wypromowała książkę mojej dalszej znajomej, pt. "Gladiole" Polska, panowie i panie, chciałoby się powiedzieć.
Co do rad, jak wydać, mam tylko radę dla piszących fantasy i SF, bo trochę w tym siedzę. Piszcie do NF, tam Was wezmą do gazety i zredagują, oczywiście, jeśli będziecie dobrze pisać. Co do pozostałych.. Well , uwierzcie, że marzenia się spełniają i bądźcie wytrwali w pisaniu :)
Zapraszam http://zakurzone-stronice.blogspot.com/ (blog własny z recenzjami)
Do góry
Autor
RE: Jak wydać książkę?
Sonia Użytkownik
  • Postów: 176
  • Skąd: Enuria
Dodane dnia 05-08-2014 23:34
historynKA - Wydać opowiadanie w NF?? Nowa Fantastyka?? Miałaś do czynienia z tamtejszym portalem (który należy do pruszyńskiego) - bo ja tak. W gazecie równie ciężko się wybić co w wydawnictwie. A co do Warszawskiej Firmy Wydawniczej to opublikowałam u nich swoją pierwszą powieść i ich profesjonalne podejście trochę jest... na niskim poziomie. Czyli - nie zamierzam wydać u nich swojej drugiej książki.
Nie wiem jednak jak inni, to jest moja opinia.
Słowa wpływają na ludzi, potrafią nawet zrujnować człowiekowi życie.
Do góry
Autor
RE: Jak wydać książkę?
historynKA Użytkownik
  • Postów: 48
  • Skąd: Toruń
Dodane dnia 06-08-2014 10:54
Sonia napisała:
historynKA - Wydać opowiadanie w NF?? Nowa Fantastyka?? Miałaś do czynienia z tamtejszym portalem (który należy do pruszyńskiego) - bo ja tak. W gazecie równie ciężko się wybić co w wydawnictwie. A co do Warszawskiej Firmy Wydawniczej to opublikowałam u nich swoją pierwszą powieść i ich profesjonalne podejście trochę jest... na niskim poziomie. Czyli - nie zamierzam wydać u nich swojej drugiej książki.
Nie wiem jednak jak inni, to jest moja opinia.


Cóż, czasami w NF pojawia się 'odkrycie' redakcji, a na WFW moja daleka znajoma, która wydała tam książkę nie narzekała. No ale ona sama poszukiwała dobrego ilustratora, żeby zrobił fajną okładkę i stron, które będą patronowały jej powieści, więc nie wiem. Jak pisałam - przeglądałam tylko strony wydawnictw w internecie, a jak każdy wie, to, co piszą jest rzadko zgodne z rzeczywistością. Ty wydałaś już więc wiesz więcej.
:)
Zapraszam http://zakurzone-stronice.blogspot.com/ (blog własny z recenzjami)
Do góry
Autor
RE: Jak wydać książkę?
Chochol Użytkownik
  • Postów: 1
  • Skąd:
Dodane dnia 30-09-2014 23:13
Zarejestrowałem się tylko po to, żeby napisać krótkiego posta w temacie.
Jestem bowiem przerażony i zasmucony tym, co się tutaj - i w podobnych wątkach dotyczących wydania własnej książki - wyczynia.
Najczęstsze głosy i opinie to: nie da się wydać książki w Polsce bez współfinansowania; tylko płacąc wydawnictwu grube pieniądze można zaistnieć; wydawani są tylko ci, którzy mają układy, są znani albo ich mama pracuje w wydawnictwie. I tak dalej, i tak dalej. To wszystko jest bzdurą, na którą się wspólnie nakręcacie.
Przede wszystkim pisarzem jest ten, który utrzymuje się z pisania (albo jest to jedno z jego źródeł dochodu). Oczywiście każdy może się nazywać poetą, pisarzem czy artystą, bo każdy może się czuć poetą, pisarzem czy artystą, ale na świecie żyją ludzie, którzy się czują Napoleonem, a nim nie są. Podobnie piłkarzem nie jest ten, kto kopie piłkę na podwórku albo piosenkarzem nie jest ten, kto podśpiewuje sobie pod prysznicem. To raz. Dwa, wracając do tezy pisarz = ktoś, kto zarabia na pisaniu, zdaję sobie sprawę, że to podejście dość materialistyczne, ale ono pozwala oddzielić ziarno od plew, amatorów od zawodowców. Tekst jest wtedy dobry, gdy znajdzie się ktoś, kto będzie chciał za niego zapłacić. Koniec, kropka. Inne przypadki zdarzają się raz na sto tysięcy, są tak rzadkie, że niewarte wzmianki. Poza tym mamy dobre teksty na przykład w portalu Esensja czy Fahrenheit (a kiedyś takie papierowe pismo Science Fiction Fantasy i Horror na przykład) - ale zwykle publikują tam ludzie, którzy mają za sobą debiut na papierze, za który właśnie dostali pieniądze.

Uwierzcie, że w wydawnictwach, które płacą Autorom uczciwą stawkę (Fabryka Słów, WAB, Wydawnictwo Literackie, MAG, Powergraph i tak dalej) - tam są zatrudnieni profesjonaliści, którzy CZEKAJĄ NA DOBRE TEKSTY. I wydadzą każdy dobry tekst, bo dobry tekst = pieniądze dla wydawnictwa, a wydawnictwa są po to, żeby ich właściciele i pracownicy mogli zarobić pieniądze. I pewnie, zdarza się, że jakieś wydawnictwo przeoczy jakiś dobry teks albo odrzuci go, bo redaktorowi zdawał się słaby. Ale na kilkanaście wydawnictw w Polsce któreś na pewno przyjmie DOBRĄ powieść. Naprawdę myślicie, że rzesze pisarzy debiutowali, bo mieli wysoko postawioną ciocię albo przespali się z prezesem wydawnictwa?
Przede wszystkim spójrzcie, jak to robili inni, wcześniej. Ile opublikowali opowiadań w papierowej prasie (to ważne!) zanim wydali książkę. Ta publikacja opowiadania w prasie to magiczna bariera, bo jest pewnym wskaźnikiem, daje odpowiedź na pytanie, czy to co piszę nadaje się do druku. Jest trochę tych pism papierowych (Nowa Fantastyka, jak kto lubi ten gatunek, jest Lampa, jest Chimera - przejdźcie się zresztą po Empikach; swoją drogą Chimera drugi rok z rzędu ogłosiła wielki konkurs na opowiadanie, wiedzieliście o tym?), piszcie, poprawiajcie, rozsyłajcie. Nie opierajcie się na opinii rodziny, bo rodzina zawsze stara się być miła, poklepuje po plecach, a najpewniej o literaturze nie ma pojęcia. Czytajcie dużo książek. Analizujcie cudze teksty. Zadebiutujcie na papierze albo choć w tej Esensji, bo tam poziom wysoki. Nie porywajcie się od razu na wydawanie książki. Po co? Poczytajcie rady Pilipiuka, Przechrzty, Pawlaka - na forum Weryfikatorium. To nie boli, a dzięki nim już kilka osób debiutowało.
I nie dajcie sobie wmówić, że każdy może wydawać książki. Nie, nie może, tak jak nie każdy może malować albo zdobywać mistrzostwo świata w szachach. Przepadło. Ale nie piszcie też, że wydawca wydaje tylko swoją rodzinę albo że nie da się debiutować na papierze, bo w takiej Nowej Fantastyce nikt tekstów nie czyta. Czyta. I nawet odpowiada na mejle.

Pozdrawiam,
C.
Do góry
Autor
RE: Jak wydać książkę?
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 30-09-2014 23:49
Chochol dobrze prawi, tylko pisarz jest pisarzem, a nie ten kto chce nim być. To takie proste, a dla większości niepojęte (a może wyparte? ;> )
Do góry
Autor
RE: Jak wydać książkę?
shinobi Użytkownik
  • Postów: 389
  • Skąd: Szczecinek
Dodane dnia 02-10-2014 08:56
Przepatrzyłem post Chochola i coś w tym jest.
Zasadniczo płacenie za wydanie jest jakimś kuriozum. Wydawnictwa tego typu żerują na naiwnych, którym marzy się być "autorem". Przypuszczam, że płacąc jest się w stanie wydać każdą bzdurę - tylko po co?
Żeby to potem wciskać znajomym i sąsiadom w tyłek bez mydła?
Do góry
Autor
RE: Jak wydać książkę?
Wiktor Orzel Administrator
  • Postów: 3517
  • Skąd: Kraków
Dodane dnia 07-10-2014 13:19
Do wszystkich reklamiarzy i wydawnictw - nie zaśmiecajcie tego wątku swoimi wpisami z linkami, bo to i tak wyleci w kosmos, a po drugie linki wklejane tutaj nie są indeksowane przez Googla. No, także tego, buziaczki.
wiktororzel.pl
Do góry
Autor
RE: Jak wydać książkę?
Walenty Użytkownik
  • Postów: 1
  • Skąd:
Dodane dnia 08-10-2014 19:45
Witam,
Ciągle się powtarza wątek, że najpierw trzeba napisać dobrą książkę, a później storpedować nią wydawnictwa. Ponad rok temu rozesłałem moją książkę po wydawnictwach i otrzymałem 8 propozycji. Oczywiście te 8 propozycji otrzymywałem w ciągu 3-4 miesięcy. Już w pierwszym tygodniu po rozmowach telefonicznych uzgodniłem z wydawcą, że będzie wydana książka do miesiąca w postaci elektronicznej, następnie do 6 miesięcy będzie w księgarniach. Podpisałem umowę, a teraz żałuję. Książka nie została wydana, umowa jest na 3 lata i nic nie mogę zrobić. Nie uważam się za pisarza ale posiadam wiele pomysłów, a książka miała mi pomóc w promowaniu mojego biznesu. Obawiam się, że ktoś pragnie wydać moją książkę pod innym nazwiskiem. Dodam, że w 2004 roku napisałem rewelacyjną pracę inżynierską pt. „Perlice i ich znaczenie w przemyśle drobiarskim”. Ktoś już na moich badaniach naukowych zrobił doktorat. Posiadam wiele ciekawych przepisów kulinarnych, które zbierałem przez wiele lat podróżując po świecie. Myślę o wydaniu moich książek z mojego prywatnego budżetu. Dodam, że już sprzedaje produkty o tej samej nazwie co książki i dziwie się wydawcy, że nie chce wydać mojej książki, którą pisałem przez 4 lata - Walenty Kania Kuchnia Dla Odważnych.

Ukłony,
Walenty Kania
Do góry
Autor
RE: Jak wydać książkę?
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 30-11-2014 05:11
Na ten temat dużo na prawdę lepszych książek tutaj: http://www.zlotemysli.pl/taniksiazki,1/ i bardzo tanio. Już kupiłem 7 sztuk :)
Do góry
  • Skocz do forum:
Polecane
ShoutBox
  • Zbigniew Szczypek
  • 01/04/2024 10:37
  • Z okazji Św. Wielkiej Nocy - Dużo zdrówka, wszelkiej pomyślności dla wszystkich na PP, a dzisiaj mokrego poniedziałku - jak najbardziej, także na zdrowie ;-}
  • Darcon
  • 30/03/2024 22:22
  • Życzę spokojnych i zdrowych Świąt Wielkiej Nocy. :) Wszystkiego co dla Was najlepsze. :)
  • mike17
  • 30/03/2024 15:48
  • Ode mnie dla Was wszystko, co najlepsze w nadchodzącą Wielkanoc - oby była spędzona w ciepłej, rodzinnej atmosferze :)
  • Yaro
  • 30/03/2024 11:12
  • Wesołych Świąt życzę wszystkim portalowiczom i szanownej redakcji.
  • Kazjuno
  • 28/03/2024 08:33
  • Mike 17, zobacz, po twoim wpisie pojawił się tekst! Dysponujesz magiczną mocą. Grtuluję.
  • mike17
  • 26/03/2024 22:20
  • Kaziu, ja kiedyś czekałem 2 tygodnie, ale się udało. Zachowaj zimną krew, bo na pewno Ci się uda. A jak się poczeka na coś dłużej, to bardziej cieszy, czyż nie?
  • Kazjuno
  • 26/03/2024 12:12
  • Czemu długo czekam na publikację ostatniego tekstu, Już minęło 8 dni. Wszak w poczekalni mało nowych utworów(?) Redakcjo! Czyżby ogarnął Was letarg?
  • Redakcja
  • 26/03/2024 11:04
  • Nazwa zdjęcia powinna odpowiadać temu, co jest na zdjęciu ;) A kategorie, do których zalecamy zgłosić, to --> [link]