Jak wydać książkę?
Portal Pisarski » Książki i Filmy » Książki
Autor
RE: Jak wydać książkę?
suspekta Użytkownik
  • Postów: 4
  • Skąd:
Dodane dnia 18-12-2014 11:48
na pewno nie warto wydawać książek sefl publishingowo, biorąc pod uwagę takie hity, jak admirallete albo sagę o katanie
Do góry
Autor
RE: Jak wydać książkę?
librar Użytkownik
  • Postów: 1
  • Skąd:
Dodane dnia 21-12-2014 16:20
Jeżeli ktoś wierzy w swoją twórczość, wydawnictwa nie chcą go wydać, to sądzę, że sfinansowanie i wydanie go np. w wydawnictwie typy Poligraf jest zawsze jakimś z rozwiązań. A nóż zwróci się z nawiązką.
Do góry
Autor
RE: Jak wydać książkę?
Elwira Użytkownik
  • Postów: 4151
  • Skąd: Rembertów
Dodane dnia 21-12-2014 19:25
W sprawach dotyczących reklamy i promocji proponuję się zgłosić do właściciela Portalu, uiścić OPŁATĘ za reklamę, bo reklama konszuje, i ustalić warunki. Takie zachowanie, jak Twoje VladKlinkoff i Twoje librar jest nie na miejscu. To jest forum dyskusyjne, a nie darmowe miejsce reklamy. A naprawdę trudno dyskutować z kimś, kto wrzuca informację, a nie próbuje dyskutować. Chodźby broniąc self publisingu, który w Polsce stoi na śmiesznie niskim poziomie.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Jak wydać książkę?
Vanillivi Użytkownik
  • Postów: 1049
  • Skąd:
Dodane dnia 29-12-2014 23:16
Chochol napisał:
Zarejestrowałem się tylko po to, żeby napisać krótkiego posta w temacie.
Jestem bowiem przerażony i zasmucony tym, co się tutaj - i w podobnych wątkach dotyczących wydania własnej książki - wyczynia.
Najczęstsze głosy i opinie to: nie da się wydać książki w Polsce bez współfinansowania; tylko płacąc wydawnictwu grube pieniądze można zaistnieć; wydawani są tylko ci, którzy mają układy, są znani albo ich mama pracuje w wydawnictwie. I tak dalej, i tak dalej. To wszystko jest bzdurą, na którą się wspólnie nakręcacie.

W całości zgadzam się z Twoim postem. Wiesz, na tym portalu są osoby, które wydawały w tradycyjnych wydawnictwach, jest wiele osób które do tego aspirują, zdają sobie sprawę, ile jest wysiłku trzeba włożyć w pracę nad warsztatem, gdzie warto próbować. Ten temat był już bardzo dokładnie analizowany tu na portalu i na innych np. Weryfikatorium. Ostatnio ciekawy eksperyment by pokazać jak działają płatne wydawnictwa przeprowadził na swoim blogu Paweł Pollak. Także naprawdę, jest skąd brać wiedzę. Z resztą nie trzeba być geniuszem, by widzieć, jaki jest poziom tekstów publikowanych w technologii print on demand i jak kończą osoby, które marzyły, że w ten sposób zrobią karierę pisarską. Nie znam książki wydanej w ten sposób w Polsce, która osiągnęłaby jakiś większy sukces, nakłady w takich wydawnictwach są małe, często nie ma nawet profesjonalnej redakcji i korekty, nie mówiąc już o szerszej dystrybucji i reklamie.
Ale wiesz, portale takie jak ten, przyciągają też bardzo dużo osób przekonanych o swoim geniuszu, bezkrytycznych wobec tego co robią, chcących wydać już teraz, więc gdy im się to nie udaje zaczynają postrzegać rzeczywistość w sposób "nie da się". Często to są osoby mające jakiś potencjał, ale nie mające determinacji, żeby nad nim pracować. Dużo osób, które przekonują tu do tego, że płacić trzeba to autorzy, którzy są rozczarowani, bo sami nie mogli wydać inaczej.


Cytat:
Witam,
Ciągle się powtarza wątek, że najpierw trzeba napisać dobrą książkę, a później storpedować nią wydawnictwa. Ponad rok temu rozesłałem moją książkę po wydawnictwach i otrzymałem 8 propozycji. Oczywiście te 8 propozycji otrzymywałem w ciągu 3-4 miesięcy. Już w pierwszym tygodniu po rozmowach telefonicznych uzgodniłem z wydawcą, że będzie wydana książka do miesiąca w postaci elektronicznej, następnie do 6 miesięcy będzie w księgarniach. Podpisałem umowę, a teraz żałuję. Książka nie została wydana, umowa jest na 3 lata i nic nie mogę zrobić. Nie uważam się za pisarza ale posiadam wiele pomysłów, a książka miała mi pomóc w promowaniu mojego biznesu. Obawiam się, że ktoś pragnie wydać moją książkę pod innym nazwiskiem. Dodam, że w 2004 roku napisałem rewelacyjną pracę inżynierską pt. „Perlice i ich znaczenie w przemyśle drobiarskim”. Ktoś już na moich badaniach naukowych zrobił doktorat. Posiadam wiele ciekawych przepisów kulinarnych, które zbierałem przez wiele lat podróżując po świecie. Myślę o wydaniu moich książek z mojego prywatnego budżetu. Dodam, że już sprzedaje produkty o tej samej nazwie co książki i dziwie się wydawcy, że nie chce wydać mojej książki, którą pisałem przez 4 lata - Walenty Kania Kuchnia Dla Odważnych.


W takim razie idź do sądu. Skoro masz umowę, nie powinno być problemu.
http://www.cala-reszta-nocy.blogspot.com Mój blog o życiu, podróżach i pisaniu.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Jak wydać książkę?
Basia2016 Użytkownik
  • Postów: 3
  • Skąd:
Dodane dnia 31-12-2015 21:07
Ciekawa jestem dalszych losów tej książki, czy udałą się ją wydać, ale nie wiem czy autor pytania jeszcze tu zagląda. Dla innych zainteresowanych zapraszam do przesyłania książek dla dzieci na adres nowego wydawnictwa www.ajaczytam.pl, chętnie zainwestujemy w dobrych polskich autorów.
Do góry
Autor
RE: Jak wydać książkę?
swistakos Użytkownik
  • Postów: 972
  • Skąd: Gdańsk
Dodane dnia 01-01-2016 15:20
Co oznacza słowo zainwestujemy?
A życie jak pijany zając mknie zygzakiem do przodu.
Do góry
Autor
RE: Jak wydać książkę?
PAN Nikt Użytkownik
  • Postów: 7
  • Skąd:
Dodane dnia 01-01-2016 15:54
Pewnie: wydamy ich książki. Ja niestety dla dzieci pisać nie potrafię.
Do góry
Autor
RE: Jak wydać książkę?
swistakos Użytkownik
  • Postów: 972
  • Skąd: Gdańsk
Dodane dnia 05-01-2016 20:47
Ja potrafię, tylko chciałbym jakieś szczegóły dotyczące zakresu zainwestowania w utwór autora.
A życie jak pijany zając mknie zygzakiem do przodu.
Do góry
Autor
RE: Jak wydać książkę?
Basia2016 Użytkownik
  • Postów: 3
  • Skąd:
Dodane dnia 09-01-2016 11:32
Jeśli chodzi o szczegóły to proszę kontaktować się bezpośrednio przez pocztę podaną na www.ajaczytam.pl

Pozdrawiam B
Do góry
Autor
RE: Jak wydać książkę?
Anima Użytkownik
  • Postów: 79
  • Skąd:
Dodane dnia 14-01-2016 11:47
mike17 napisał:
Jeśli chodzi Ci o wydawnictwo NOWY ŚWIAT z Warszawy, ul. Kopernika ileś tam, to miałem wątpliwą przyjemność w kwietniu tam być na rozmowie z kimś, kto zajmuje się właśnie wydawaniem i całą tą robotą.
Wcześniej oczywiście wysłałem im parę moich opowiadań, byli zainteresowani, ale jak krzyknęli mi sumę, to mi szczena opadła...
W związku z powyższym jest to wydawnictwo słono każące sobie płacić, nie mające nawet porządnego biura, tylko nędzną kanciapę o powierzchni może 10 m2, gdzie siedzą w zaduchu trzy osoby.
Po wyjściu stamtąd poczułem ulgę :)


Po długim czasie chciałam nawiązać do postu mike17. Problem z wydawnictwem NOWY ŚWIAT nie polega nawet na tym, że sporo sobie za tzw. "współfinansowanie" życzą i nie mają porządnego biura, ale na tym, że stosują nieuczciwe praktyki. Trzy lata temu podpisałam z nimi umowę i mojej powieści do tej pory nie ma w księgarniach. Dostałam kilka egzemplarzy autorskich wydrukowanych w słabej jakości i na tym cała sprawa się skończyła. Właściciel wydawnictwa nie odpowiada na moje e-maile, a telefony odbiera sekretarka, niezmiennie zapewniając, że "szef akurat jest na spotkaniu" i "na pewno oddzwoni jutro".

Jak już wspomniałam, książki nie można nigdzie kupić. O ile mi wiadomo, żaden egzemplarz nie trafił także do Biblioteki Narodowej ani w ogóle żadnej innej biblioteki. Wiem, że w podobnej do mojej sytuacji znajduje się więcej osób (wystarczy poczytać opinie o Nowym Świecie choćby na portalu gowork.pl; o NŚ wypowiadał się ostatnio na łamach "Polityki" bardzo nieprzychylnie także Daniel Passent). Oczywiście, tego typu sprawy mogłyby (i powinny) skończyć się w sądzie, problem w tym, że koszty procesu, wynajęcia adwokata itd. niejednokrotnie znacznie przewyższają kwotę, którą ktoś wcześniej zapłacił za wydanie swojej książki. Mimo wszystko chciałabym jednak prosić innych oszukanych autorów (jeśli tacy się tu znajdują) o kontakt - być może razem uda się nam coś zdziałać. Mam dostęp do pomocy prawnej i przy odpowiedniej liczbie poszkodowanych można by było wytoczyć pozew zbiorowy. Natomiast osobom, które rozważają "współpracę" z wydawnictwem stanowczo ją odradzam.

Wiem, że wiele obecnych tutaj osób jest bardzo przeciwnym tzw. wydawaniu ze współfinansowaniem, ale abstrahując od tego, czy praktyka ta faktycznie jest szkodliwa czy też nie, trudno nie zgodzić się z tym, że to co robi wydawnictwo Nowy Świat wygląda na zwyczajne oszustwo. Pomyślałam zatem, że warto uprzedzić o tym początkujących/aspirujących pisarzy. Oczywiście, jeśli ktoś ma jakieś pytania lub wątpliwości na temat opisanej tu przeze mnie historii, chętnie na nie odpowiem - czy to na forum, czy w wiadomościach prywatnych.
Do góry
Autor
RE: Jak wydać książkę?
elkowa Użytkownik
  • Postów: 3
  • Skąd: Nowy Sącz
Dodane dnia 25-02-2016 16:46
Witam, czy ktoś może wydawał ksiażkę, lub ma jakieś doświadczenia z rozpisani.pl? To wydawnictwo PWN, do wydawania własnym nakładem. Chciałabym wydać swój pierwszy zbiór opowiadań, ale szukam opinii i być może osób, które już z nimi współpracowały. Interesuje mnie na początek nieduży nakład, może z 500 sztuk, pewnie część i tak przeznaczę dla rodziny i znajomych. Z góry dziękuję za opinie.
Do góry
Autor
RE: Jak wydać książkę?
koralgol Użytkownik
  • Postów: 6
  • Skąd:
Dodane dnia 26-03-2016 11:02
Witam, poszukuję takiego wydawcy, który zrobi korektę i redakcję, skład i poprawki edytorkskie, wydrukuje książę i cały nakład prześle do mnie. Nie interesują mnie jakieś umowy z wydawnictwem itd.. poszukuję w miarę taniego wydawnictwa, ale z opcją zapłaty za wszystko i otrzymania całego nakładu z zachowaniem praw autorskich.
Do góry
Autor
RE: Jak wydać książkę?
mike17 Użytkownik
  • Postów: 1054
  • Skąd: Warszawa
Dodane dnia 26-03-2016 12:49
Ceny za takie usługi kształtują się między 3900 a 7800 zł w pewnym znanym wydawnictwie, ale są takie same jak u innych wydawców, gdzie bywają jeszcze wyższe.
Autor zabiera nakład i ma prawa autorskie oraz ISBN.
Więc "taniego" raczej będzie bardzo trudno znaleźć.
Easy Rider from Nowhere a.k.a Sztywny Pyton, rzecznik Klubu WeSZołego Szampona
Do góry
Autor
RE: Jak wydać książkę?
Heisenberg Użytkownik
  • Postów: 604
  • Skąd:
Dodane dnia 26-03-2016 15:00
Tzn. wydawnictwa płacą autorowi, nie na odwrót.
Jeśli chcesz mieć wszystkie ksiażki dla siebie, to czy nie bardziej opłacalny będzie całkowity selfmade, zamiast płacenia naciągaczom?
What's changed, Jesse?
Do góry
Autor
RE: Jak wydać książkę?
koralgol Użytkownik
  • Postów: 6
  • Skąd:
Dodane dnia 26-03-2016 16:20
Selfmade - wyjaśnij mi proszę na czym to polega? Być może to dla mnie opcja najlepsza.
Do góry
Autor
RE: Jak wydać książkę?
Heisenberg Użytkownik
  • Postów: 604
  • Skąd:
Dodane dnia 26-03-2016 16:31
Chodziło mi tutaj o działanie w pełni na własną rękę, czyli znalezienie kogoś od redakcji/korekty, od okładki, dogadanie się z drukarnią itd.

Tylko wiadomo, wtedy będzie więcej zachodu.
What's changed, Jesse?
Do góry
Autor
RE: Jak wydać książkę?
koralgol Użytkownik
  • Postów: 6
  • Skąd:
Dodane dnia 28-03-2016 12:37
Heisenberg napisał:
Chodziło mi tutaj o działanie w pełni na własną rękę, czyli znalezienie kogoś od redakcji/korekty, od okładki, dogadanie się z drukarnią itd.

Tylko wiadomo, wtedy będzie więcej zachodu.


Pierwsze koty za płoty - rozesłałem zapytania do różnych pracowni oraz drukarni. Pytanie kolejne, czy najpierw znaleźć drukarnie aby mieć wytyczne co do przygotowania pliku, czy najpierw opracować plik a potem poszukiwać drukarni? Pytanie o tyle trudne, że książkę chciałem wydać w formacie B6, a widzę, że jest on różnie traktowany, począwszy od różnie podawanych wielkości (120x170 lub 125x176), a skończywszy na braku informacji w drukarniach odnośnie tego Formatu. Jakieś porady? Dzięki Heisenberg - jak widzisz skorzystałem z Twej rady :)
Do góry
Autor
RE: Jak wydać książkę?
Heisenberg Użytkownik
  • Postów: 604
  • Skąd:
Dodane dnia 28-03-2016 14:05
Myślę, że najlepiej zapytać w konkretnych drukarniach, chociaż nie mam pojęcia o drukowaniu.

Pamiętaj jeszcze o ISBN, nie jest obowiązkowy, ale warto to mieć. Numer jest nadawany bezpłatnie, można skorzystać np. Z tego https://e-isbn.pl/IsbnWeb/

PS. Wydawnictwa płacące autorowi miast on im też istnieją, skąd pewność, że w Twoją powieść zainwestować by nie chciały?
What's changed, Jesse?
Do góry
Autor
RE: Jak wydać książkę?
koralgol Użytkownik
  • Postów: 6
  • Skąd:
Dodane dnia 28-03-2016 15:14
Tak, już się zaznajomiłem z tematem nr ISBN itd.. będę o niego zabiegał.
Widzisz, nie zależy mi na Wydawnictwach. Moja książka jest popularno naukowa i dotyczy spraw, które mają w Polsce określony odbiór - ilość ewentualnych czytelników jest prawie określona. Dodatkowo promuję się sam, dlatego wybrałem 100% wkład własny.

Co do wydawnictw to początkowo (od 3 miesięcy) książka była w Black Unicorn, ale znużyło mnie ciągłe przeciąganie sprawy, nie dotrzymywanie terminów, nierzetelność. Jestem 3 miesiące w plecy, ale za Twoją radą, już widzę, że książka może być całkiem szybko wydana.
Do góry
Autor
RE: Jak wydać książkę?
swistakos Użytkownik
  • Postów: 972
  • Skąd: Gdańsk
Dodane dnia 29-03-2016 16:35
I przeczytana.
A życie jak pijany zając mknie zygzakiem do przodu.
Do góry
  • Skocz do forum:
Polecane
ShoutBox
  • Kazjuno
  • 28/03/2024 08:33
  • Mike 17, zobacz, po twoim wpisie pojawił się tekst! Dysponujesz magiczną mocą. Grtuluję.
  • mike17
  • 26/03/2024 22:20
  • Kaziu, ja kiedyś czekałem 2 tygodnie, ale się udało. Zachowaj zimną krew, bo na pewno Ci się uda. A jak się poczeka na coś dłużej, to bardziej cieszy, czyż nie?
  • Kazjuno
  • 26/03/2024 12:12
  • Czemu długo czekam na publikację ostatniego tekstu, Już minęło 8 dni. Wszak w poczekalni mało nowych utworów(?) Redakcjo! Czyżby ogarnął Was letarg?
  • Redakcja
  • 26/03/2024 11:04
  • Nazwa zdjęcia powinna odpowiadać temu, co jest na zdjęciu ;) A kategorie, do których zalecamy zgłosić, to --> [link]
  • Slavek
  • 22/03/2024 19:46
  • Cześć. Chciałbym dodać zdjęcie tylko nie wiem co wpisać w "Nazwa"(nick czy nazwę fotografii?) i "Album" tu mam wątpliwości bo wyskakują mi nazwy albumów, które mam wrażenie, że mają swoich właścicieli
  • TakaJedna
  • 13/03/2024 23:41
  • To ja dziękuję Darconowi też za dobre słowo
  • Darcon
  • 12/03/2024 19:15
  • Dzisiaj wpadło w prozie kilka nowych tytułów. Wszystkie na górną półkę. Można mieć różne gusta i lubić inne gatunki, ale nie sposób nie docenić ich dobrego poziomu literackiego. Zachęcam do lektury.
  • Zbigniew Szczypek
  • 06/03/2024 00:06
  • OK! Ważne, że zaczęłaś i tej "krwi" nie zmyjesz już z rąk, nie da Ci spać - ja to wiem, jak Lady M.