Skąd wziąć energię do pracy?
  • Strona:
  • 1
  • 2
  • »
Autor
Skąd wziąć energię do pracy?
Ryszard Taxidriver Użytkownik
  • Postów: 22
  • Skąd: Gdynia
Dodane dnia 31-08-2013 05:53
Witam.
Pracuję nad pierwszą w życiu książką i brak mi energii do pisania. Właściwie robię to w wolnych chwilach, bo mam jeszcze inną pracę, zupełnie nie związaną z niczym co humanistyczne. Jestem inżynierem, pracuję fizycznie i nie znam nawet nikogo, kto mógłby mi cokolwiek doradzić lub podpowiedzieć w sprawie pisania. Przeczytałem kilka podręczników z dziedziny "Kreatywnego Pisania" i z nich starałem się nauczyć jak poprawnie konstruować fabułę czy jakich błędów unikać. Trzy lata temu kupiłem pierwszy notatnik, bo czułem że mam w głowie dużo pomysłów które chce przelewać na papier. Od tego czasu zrobiłem wiele notatek w wielu notatnikach. Udało mi się je uporządkować i ułożyć z opowieści. To wszystko w sumie było dość przyjemne i nigdy mi się z tym nie spieszyło. Przygotowałem sobie wszystko do pisania pierwszej książki, a następnie zacząłem ją pisać. To było kilka miesięcy temu i teraz mam jakieś czterdzieści siedem stron trochę porozrywanego tekstu. Około połowa z niego jest zredagowana, nie poprawiłem jeszcze jedynie interpunkcji. Pisanie tego to dla mnie bardzo ciężka praca. Chciałbym zrobić to dobrze dlatego często dużo czasu zajmuje mi napisanie czegoś tak żebym był z tego zadowolony. Wszystko to idzie bardzo powoli. Wiem, że mimo że mam drugą pracę mogłoby iść to szybciej. Zamieszczam tego posta bo po prostu potrzebuję podzielić się tym wszystkim z kimś kto wie czym są godziny spędzone nad komputerem i kto wie jak znaleźć w sobie siłę do pracy. Można o tym porozmawiać z żoną albo z przyjacielem, ale chciałbym jakiejś podpowiedzi od kogoś związanego z pisaniem. Zastanawiałem się też czy gdybym miał gotowy, zredagowany pierwszy rozdział mojej książki to czy mógłbym wysłać go do redakcjii przez "Zgłoś Tekst"? Chciałbym żeby ktoś, kto się na tym zna mógł mi podpowiedzieć czy idę dobrą drogą. Dziękuję za wszystkie kreatywne podpowiedzi. Pozdrawiam.
Zakładam drelich i idę na robotę,
ucieknę stąd kiedyś, narazie wciąż kopię...
Do góry
Autor
RE: Skąd wziąć energię do pracy?
Almari Użytkownik
  • Postów: 2127
  • Skąd: Kraków
Dodane dnia 31-08-2013 18:44
Ryszard Taxidriver napisał:
Przeczytałem kilka podręczników z dziedziny "Kreatywnego Pisania" i z nich starałem się nauczyć jak poprawnie konstruować fabułę czy jakich błędów unikać.


Niewiele się można z tego nauczyć, choć oczywiście można przeczytać ;)

Ryszard Taxidriver napisał:
Trzy lata temu kupiłem pierwszy notatnik, bo czułem że mam w głowie dużo pomysłów które chce przelewać na papier. Od tego czasu zrobiłem wiele notatek w wielu notatnikach. Udało mi się je uporządkować i ułożyć z opowieści. To wszystko w sumie było dość przyjemne i nigdy mi się z tym nie spieszyło.


Super! :)

Ryszard Taxidriver napisał:
To było kilka miesięcy temu i teraz mam jakieś czterdzieści siedem stron trochę porozrywanego tekstu. Około połowa z niego jest zredagowana, nie poprawiłem jeszcze jedynie interpunkcji.


To nie tak źle. Jeśli parę miesięcy to około cztery, to średnio 12-13 stron na miesiąc. W dodatku je od razu redagujesz, więc trochę czasu schodzi na poprawkach. Każdy ma swoje tempo, z czasem się wyrobisz i będziesz pisał szybciej.

Ryszard Taxidriver napisał:
Pisanie tego to dla mnie bardzo ciężka praca. Chciałbym zrobić to dobrze dlatego często dużo czasu zajmuje mi napisanie czegoś tak żebym był z tego zadowolony. Wszystko to idzie bardzo powoli. Wiem, że mimo że mam drugą pracę mogłoby iść to szybciej.


Przede wszystkim odpowiedz sobie na pytanie - Czy to cię cieszy?
Bo mam wrażenie, że założyłeś sobie, że napiszesz książkę i narzuciłeś ramy czasowe, a to nie na tym polega. Musisz czuć satysfakcję z każdej napisanej strony. Nawet, jeśli jest to jedna strona A4, co z tego, ruszyłeś z miejsca, napisałeś coś, co cię zadowala, cel osiągnięty. Perfekcjonizm ma wady i zalety, w tym przypadku raczej ci nie pomoże. Teoria idealnego tekstu nie istnieje, więc nie ślęcz przez dwie godziny na jednym zdaniem, bo to nie ma sensu. To czy zdanie jest dobre czy nie ocenią czytelnicy. Oczywiście nie umniejszam tutaj roli redagowania tekstu, to obowiązek, ale nie ma co przesadzać, jeśli wiesz co mam na myśli.

Piszesz, że dużo pracujesz, więc nie dziwota, że nie masz czasu na pisanie. Nie wymagaj tyle od siebie, spokojnie ;)
Jeśli nie chcesz zostać zawodowym pisarzem, to tempo pisania jest mało ważne. Jeśli tak - z czasem dojdziesz do formy.

Ryszard Taxidriver napisał:
kto wie jak znaleźć w sobie siłę do pracy.


Nie traktować tego, jak obowiązku, tylko jako przyjemność. Czasami się nie ma weny i co zrobić.
Ja gdy czuję wenę, ale mi jakoś nie idzie pisanie, to albo odkładam to na kiedy indziej; wracam do poprzednich stron i je poprawiam; dopracowuje detalicznie fabułę. Gdy nie mam weny, oglądam odpowiednie filmy, które mnie nastrajają, ale to nie zawsze działa. Jednym słowem, jak jest flak to jest flak, nic z tym nie zrobisz ;)

Ryszard Taxidriver napisał:
Zastanawiałem się też czy gdybym miał gotowy, zredagowany pierwszy rozdział mojej książki to czy mógłbym wysłać go do redakcjii przez "Zgłoś Tekst"? Chciałbym żeby ktoś, kto się na tym zna mógł mi podpowiedzieć czy idę dobrą drogą.


Oczywiście, że możesz, a nawet powinieneś, wtedy będziesz miał jasny ogląd na to wszystko :)

Pozdrawiam serdecznie!
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Skąd wziąć energię do pracy?
tydrych Użytkownik
  • Postów: 95
  • Skąd: Zabrze /rodem z Elbląga/
Dodane dnia 01-09-2013 19:15
Napisz fragment tego swojego utworu i zamiesc tu. Pojda komentarze i wyciagniesz wnioski.
Redaktorzy pomoga:)
Do góry
Autor
RE: Skąd wziąć energię do pracy?
akacjowa agnes Użytkownik
  • Postów: 1597
  • Skąd: Lubasz
Dodane dnia 01-09-2013 19:59
Czekamy, Ryszardzie, na Twój tekst. Pozdrawiam.
Jestem kudłata, łaciata i piegata, lecz koło pióra równo mi to lata ;)
Do góry
Autor
RE: Skąd wziąć energię do pracy?
bury_wilk Użytkownik
  • Postów: 1550
  • Skąd: Warszawa
Dodane dnia 04-09-2013 07:56
Ło rety, jakie fundamentalne pytanie :) Kurczę, ja też bym chciał wiedzieć, skąd taką energię brać, bo od jakiegoś czasu dopadł mnie mega marazm. Pomysłów mi nie brakuje, nawet coś na kształt chęci jest, ale zabrać się za nic nie mogę. No, jakieś złote myśli? ;)
black number one
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Skąd wziąć energię do pracy?
akacjowa agnes Użytkownik
  • Postów: 1597
  • Skąd: Lubasz
Dodane dnia 04-09-2013 11:03
Proponuję totalne oderwanie się od codzienności, czyli np. pójść na łąkę, pobiegać, potańczyć, pokrzyczeć, położyć i powpatrywać w chmury. Wyłączyć myślenie i włączyć czucie. Słuchać, wąchać, dotykać, może przegryźć źdźbło trawy :)
Teraz jeszcze dobry czas na takie manewry. Za parę tygodni będzie za zimno :) Ale i wtedy można znaleźć sposób na oderwanie się i zresetowanie. U mnie to działa :) Polecam. Aha, i migdały też pomagają :)
Jestem kudłata, łaciata i piegata, lecz koło pióra równo mi to lata ;)
Do góry
Autor
RE: Skąd wziąć energię do pracy?
bury_wilk Użytkownik
  • Postów: 1550
  • Skąd: Warszawa
Dodane dnia 05-09-2013 07:52
Oderwanie się (takie wakacyjne dwa tygodnie dosłownie na łonie natury i bez prądu nawet) nie pomogło. Spróbuję z migdałami ;)
black number one
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Skąd wziąć energię do pracy?
Sonia Użytkownik
  • Postów: 176
  • Skąd: Enuria
Dodane dnia 06-09-2013 10:20
No właśnie, ja mam ten sam teraz problem. Muzyka inspiruje, ale nie mogę wziąć się za pisanie bo wiem, że spędzę przed monitorem aż 1h żeby coś napisać. Do tego myśl, że muszę zająć się magistrem totalnie mnie hamuje. Co poradzicie?
Słowa wpływają na ludzi, potrafią nawet zrujnować człowiekowi życie.
Do góry
Autor
RE: Skąd wziąć energię do pracy?
mike17 Użytkownik
  • Postów: 1054
  • Skąd: Warszawa
Dodane dnia 06-09-2013 16:05
Myślę, że z miłości :)
Pokochaj swoją kobietę/swojego mężczyznę tej jesieni, jakbyście się poznali zaledwie parę tygodni temu, stwórzcie atmosferę czułości i romantyzmu - wieczorny spacer, kolacyjka w przytulnej knajpce, po powrocie do domciu świecie, w tle Chris Rea, i reszta sama popłynie...
Z kochania idzie natchnienie, bo kto kocha, góry przenosić może :)
Ja tak mam, a Wy... może się nie mylę :)
Ale stan zakochania wyzwala TAKĄ MOC, której nic nie przeskoczy.
Spróbujcie!
Easy Rider from Nowhere a.k.a Sztywny Pyton, rzecznik Klubu WeSZołego Szampona
Do góry
Autor
RE: Skąd wziąć energię do pracy?
Sonia Użytkownik
  • Postów: 176
  • Skąd: Enuria
Dodane dnia 06-09-2013 16:27
Ja ma się kogo kochać i przytulać to ok, ale co zrobić gdy jest się samemu mike?
Słowa wpływają na ludzi, potrafią nawet zrujnować człowiekowi życie.
Do góry
Autor
RE: Skąd wziąć energię do pracy?
Alexandra Użytkownik
  • Postów: 2
  • Skąd:
Dodane dnia 16-08-2014 00:35
Dobry temat i właściwie odpowiedzi dobre. Ja akurat mam energie bo sprawia mi radość to co robię, czasami też środowisko i praca wpływa na to. To prawda muzyka pomaga, ale ja pisze to co pierwsze przychodzi do głowy i dobrze. W zasadzie mam tylko godzinę i nie myślę o poprawkach chyba, że o błędach ortograficznych :) A może Ryszardzie zamiast pisania książki spróbowałbyś z wierszami. Można pisać na każdy temat o każdej porze dnia, wypadają nieźle nawet na serwetkach:)
Do góry
Autor
RE: Skąd wziąć energię do pracy?
Ryszard Taxidriver Użytkownik
  • Postów: 22
  • Skąd: Gdynia
Dodane dnia 17-08-2014 11:45
Niestety poezja to kompletnie nie mój temat. :)
Pozdrawiam!
Zakładam drelich i idę na robotę,
ucieknę stąd kiedyś, narazie wciąż kopię...
Do góry
Autor
RE: Skąd wziąć energię do pracy?
mike17 Użytkownik
  • Postów: 1054
  • Skąd: Warszawa
Dodane dnia 20-08-2014 20:48
Sonia napisała:
Ja ma się kogo kochać i przytulać to ok, ale co zrobić gdy jest się samemu mike?

Soniu, ale życie w twoich rękach - musisz szukać, a znajdziesz, albo pozwól się znaleźć.
Wtedy miłość zapuka do twoich drzwi.
Easy Rider from Nowhere a.k.a Sztywny Pyton, rzecznik Klubu WeSZołego Szampona
Do góry
Autor
RE: Skąd wziąć energię do pracy?
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 22-08-2014 23:28
mike17 napisał:
musisz szukać, a znajdziesz, albo pozwól się znaleźć.
Wtedy miłość zapuka do twoich drzwi.

No albo po prostu ma się takiego pecha jak ja :) a wracając do tematu... największą energię do pracy mam w nocy...a biorę ją z tego, że jest cisza w domu ;)
Do góry
Autor
RE: Skąd wziąć energię do pracy?
kozik Użytkownik
  • Postów: 31
  • Skąd:
Dodane dnia 24-08-2014 16:05
:D Ostatnio mam cięższy okres w życiu bo narobiłem sobie trochę problemów i przyznam się, żę czasem nawet przeszła mi przez głowę myśl o ... samobójstwie, ale szybko ją wyrzucałem, tłumacząc sobie samemu, że jeszcze jestem młody i mam w życiu dużo do zrobienia.
A wenę do pisania, czy po prostu do jakiegoś działania ciągnę z muzyki i zazwyczaj tylko z muzyki. Może mam tak tylko ja, ale kiedy słyszę mocna dźwięki amerykańskiego rocka, albo mocne basy electro-house'u od razu chce mi się coś robić! wtedy albo idę pakować na siłkę albo przed kompa do pisania :)
Grunt to nastawić się do czegoś bojowo i dążyć do osiągnięcia celu, ale nie mimo wszystko. Musi w tym być radość. :)

Pozdrawiam
Do góry
Autor
RE: Skąd wziąć energię do pracy?
mike17 Użytkownik
  • Postów: 1054
  • Skąd: Warszawa
Dodane dnia 24-08-2014 19:37
kozik napisał:
Grunt to nastawić się do czegoś bojowo i dążyć do osiągnięcia celu, ale nie mimo wszystko. Musi w tym być radość. :)

Dobrze gadasz, kozik, też tak mam, i sobie to chwalę :)
Easy Rider from Nowhere a.k.a Sztywny Pyton, rzecznik Klubu WeSZołego Szampona
Do góry
Autor
RE: Skąd wziąć energię do pracy?
Krzysztof Swoboda Użytkownik
  • Postów: 2
  • Skąd:
Dodane dnia 17-09-2014 23:28
mike17 napisał:
Grunt to nastawić się do czegoś bojowo i dążyć do osiągnięcia celu, ale nie mimo wszystko. Musi w tym być radość.


Ja od siebie dorzucę powtarzalność - choć w dobrym tego słowa znaczeniu. Słońce, deszcz czy gradobicie, dziennie musi powstać N (tu wpisać własną liczbę) stron tekstu. Jeśli z jakichś względów, litery nie chcą łączyć się w fajne słowa i świetne zdania, co najmniej przejrzenie już zapisanego tekstu i łatanie go. Zawsze się coś znajdzie. Jeśli uważasz, że nie ma nic do poprawienia, to albo jesteś cholernie zamożnym pisarzem z milionami czytelników o zwyżkującej renomie albo masz zbyt wygórowane ego, które szybko zostanie odpowiednio przytarte podczas pierwszej korespondencji e-mailowej z korektorem.

Jako, że jest to mój pierwszy post na forum, pragnę serdecznie powitać kolegów i koleżanki :)
A nowy dzień przynosi nowe nadzieje, tak jak sen przynosi marzenia
Do góry
Autor
RE: Skąd wziąć energię do pracy?
iszo Użytkownik
  • Postów: 1
  • Skąd:
Dodane dnia 15-02-2015 14:34
Kiedyś wybitny człowiek William powiedział iż najważniejszą rzeczą aby osiągnąć sukces jest bieganie i czytanie. Może zacznj biegać?:) Jak biegam od miesiąca i powiem szczerze że mam dużo większą ochotę na życie i inne ciekawe rzeczy. Polecam do biegania http://sklep.fizjoterapeuty.pl/kinesiotaping/38-plastry-kinesio-tex-gold-finger-print-5-cm-x-5-m.html stosować plastry do kinesiotapingu szczeólnie na kolana
Do góry
Autor
RE: Skąd wziąć energię do pracy?
Agniesia25 Użytkownik
  • Postów: 1
  • Skąd:
Dodane dnia 20-03-2015 10:06
Jak masz już pomysł na książkę i temat, to jest połowa sukcesu. Zrób plan, szkic- tak żebyś mógł wszystko uporządkować. Nie zmuszaj się do pisania, pisz kiedy masz ochotę, nawet jakby Ci to miało zająć bardzo dużo czasu. Życzę wytrwałości, gdybyś szukał inspiracji, chciał się podzielić swoją twórczością to zajrzyj na stronę
www.contentlink24.com/category/blog . Można poczytać wiele ciekawych tekstów, strona dla ludzi z pasją do pisania.
Do góry
Autor
RE: Skąd wziąć energię do pracy?
specjaliscifinansowi.pl Użytkownik
  • Postów: 3
  • Skąd: Łódź
Dodane dnia 27-10-2015 16:31
Polecam zmianę otoczenia, np. świeże powietrze gdzieś z dala od innych - najlepsze w okresie wiosenno jesiennym. Mnie pomaga :-)
Zajmujemy się udzielaniem kredytów dla osób prywatnych, firm i rolników. Fachowe doradztwo i 100% zadowolonych klientów to nasze główne atuty. Zapraszamy do odwiedzenia specjaliscifinansowi.pl
Do góry
  • Strona:
  • 1
  • 2
  • »
  • Skocz do forum:
Polecane
ShoutBox
  • Zbigniew Szczypek
  • 01/04/2024 10:37
  • Z okazji Św. Wielkiej Nocy - Dużo zdrówka, wszelkiej pomyślności dla wszystkich na PP, a dzisiaj mokrego poniedziałku - jak najbardziej, także na zdrowie ;-}
  • Darcon
  • 30/03/2024 22:22
  • Życzę spokojnych i zdrowych Świąt Wielkiej Nocy. :) Wszystkiego co dla Was najlepsze. :)
  • mike17
  • 30/03/2024 15:48
  • Ode mnie dla Was wszystko, co najlepsze w nadchodzącą Wielkanoc - oby była spędzona w ciepłej, rodzinnej atmosferze :)
  • Yaro
  • 30/03/2024 11:12
  • Wesołych Świąt życzę wszystkim portalowiczom i szanownej redakcji.
  • Kazjuno
  • 28/03/2024 08:33
  • Mike 17, zobacz, po twoim wpisie pojawił się tekst! Dysponujesz magiczną mocą. Grtuluję.
  • mike17
  • 26/03/2024 22:20
  • Kaziu, ja kiedyś czekałem 2 tygodnie, ale się udało. Zachowaj zimną krew, bo na pewno Ci się uda. A jak się poczeka na coś dłużej, to bardziej cieszy, czyż nie?
  • Kazjuno
  • 26/03/2024 12:12
  • Czemu długo czekam na publikację ostatniego tekstu, Już minęło 8 dni. Wszak w poczekalni mało nowych utworów(?) Redakcjo! Czyżby ogarnął Was letarg?
  • Redakcja
  • 26/03/2024 11:04
  • Nazwa zdjęcia powinna odpowiadać temu, co jest na zdjęciu ;) A kategorie, do których zalecamy zgłosić, to --> [link]