Najczęściej powtarzane motywy w utworach
Portal Pisarski » Inwencja Twórcza » Dyskusje Twórcze
Autor
RE: Najczęściej powtarzane motywy w utworach
ginger Użytkownik
  • Postów: 3099
  • Skąd: Bydgoszcz
Dodane dnia 29-05-2009 13:55
Najgorsze - to, że na koniec wszystko okazuje się snem. Miałam taki okres na PP, że kilka pod rząd takich tekstów przeczytałam - i ten, który był naprawdę dobry, i tak mnie wyprowadził z równowagi właśnie zakończeniem.

Motyw zakochanego okularnika tudzież okularnicy - tego było tyle, że aż się w głowie kręci.

O epatowaniu nagością napisałam ostatnio po wizycie w teatrze...
que bonito seria tu mar si suspiera yo nadar
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Najczęściej powtarzane motywy w utworach
JaneE Użytkownik
  • Postów: 1190
  • Skąd: Śląsk
Dodane dnia 29-05-2009 15:18
Wampiry.
Odkąd słynna saga stała się hitem, nagle wyszły na wierzch wszystkie książki,w których bohaterami są te przemiłe stworzenia ;)
Śmiem prorokować, że w najbliższym czasie powstanie takowych jeszcze więcej.

Po za tym mnie zawsze totalnie rozwala zakończenie, w którym, "zły bohater" zostaje zastrzelony, ugodzony nożem, pocięty piłą, podpalony, a mimo to wstaje i nadal goni swoją ofiarę.
Oswajam rzeczy pisząc o nich.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Najczęściej powtarzane motywy w utworach
loco Użytkownik
  • Postów: 29
  • Skąd:
Dodane dnia 29-05-2009 15:53
Dorzucając swoje trzy grosze, dodam, że, związki frazeologiczne są bardzo popularne jak i w pewnych momentach bardzo pomocne. Szczególnie gdy owe związki wykorzystuje się w tle, dla drugoplanowych czy dalejplanowych postaci. Ja osobiście jednak polecam ich się wystrzegać, bądź też używać bardzo rzadko i dwa razy się nad ich użyciem zastanowić.
Co do motywów, przewijających się w opowiadaniach itp, dodam tylko, że cała magia słowa, całe mistrzostwo autora, polega na tym, że opisze schematyczną całkiem historie tak, ze czytelnikowi nawet przez myśl nie przyjdzie narzekanie na ową schematyczność, a raczej będzie wychwalał pod niebiosa geniusz autora, który tak twórczo ów schemat rozwinął. Nie silmy się na oryginalność ale nastawmy na czytelnika. Znając życie większość tu chce być przez takowych czytana.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Najczęściej powtarzane motywy w utworach
Jack the Nipper Użytkownik
  • Postów: 3011
  • Skąd: Centrum Świata
Dodane dnia 05-06-2009 22:26
Cytat:
loco napisał/a:
Nie silmy się na oryginalność ale nastawmy na czytelnika. Znając życie większość tu chce być przez takowych czytana.


Nie zgodzę się. Nie mam tak dobrego warsztatu, żeby napisać pod schemat i porwać czytelnika, muszę postawić na oryginalność. Inaczej zniknę w oceanie przeciętności.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Najczęściej powtarzane motywy w utworach
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 05-06-2009 22:28
oceanie przeciętności - o i to jest taki poetycki oklepany do cna motyw :D
Do góry
Autor
RE: Najczęściej powtarzane motywy w utworach
Jack the Nipper Użytkownik
  • Postów: 3011
  • Skąd: Centrum Świata
Dodane dnia 05-06-2009 22:30
Wiem :lol:
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Najczęściej powtarzane motywy w utworach
loco Użytkownik
  • Postów: 29
  • Skąd:
Dodane dnia 09-06-2009 21:51
Każdy może wybrać swoją drogę. Bo jak wszem i wobec wiadomo niejedna z dróg prowadzi do Rzymu. Jedni zajadą do miasta drudzy do karczmy :) Tak, czy siak życzę powodzenia i tym oryginalnym i tym jak ja powielaczom schematów (co absolutnie nie oznacza, że warsztatowo jestem dobry, wręcz przeciwnie, ale staram się) :)
każdy pisarz to wariat, nie każdy wariat to pisarz ...
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Najczęściej powtarzane motywy w utworach
Satis-Verborum Użytkownik
  • Postów: 83
  • Skąd: Ornontowice
Dodane dnia 19-06-2009 17:57
O Jesus...
Nawet trawa z czasem zamienia się w mleko.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Najczęściej powtarzane motywy w utworach
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 19-06-2009 19:19
czy Jezus jest często powtarzanym motywem? :)
Do góry
Autor
RE: Najczęściej powtarzane motywy w utworach
93sowka93 Użytkownik
  • Postów: 9
  • Skąd: Tychy
Dodane dnia 19-06-2009 19:59
To chyba zależy kto pisał:) A tak ogólnie, zauważyłam, że o wiele częściej wybierana jest np. Miłość. religia chyba ogólnie często się przewija, ale rzadko jest tematem głównym. Motyw Jezusa, hm, myślę, że czasami
Do góry
Autor
RE: Najczęściej powtarzane motywy w utworach
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 19-06-2009 20:02
często powtarzany motyw w prozie to mezalians :) przynajmniej w pewnych specyficznych rodzajach tejże, tzw. literatura dla pań :D
Do góry
Autor
RE: Najczęściej powtarzane motywy w utworach
Joachim Użytkownik
  • Postów: 234
  • Skąd:
Dodane dnia 19-06-2009 21:42
bo każda celuje w księcia i wyżej :D
Wiadomym jest mi, że masz lat blisko czterdzieści, wyglądasz na blisko trzydzieści, wyobrażasz sobie, że masz nieco ponad dwadzieścia, a postępujesz tak jakbyś miał niecałe dziesięć.
Do góry
Autor
RE: Najczęściej powtarzane motywy w utworach
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 20-06-2009 08:45
Cytat:
Nie mam tak dobrego warsztatu, żeby napisać pod schemat i porwać czytelnika,

Wystarczy przekonać czytelnika, że piszemy coś schematycznego i nagle - buch! - obuchem w łeb. To nie takie trudne. Choćby sytuacja, kiedy to nie rycerz w lśniącej zbroi ratuje księżniczkę, tylko dostaje po głowie od bandytów, ale księżniczka zna kung-fu czy co tam i ratuje rycerze:lol:
Do góry
Autor
RE: Najczęściej powtarzane motywy w utworach
Elwira Użytkownik
  • Postów: 4151
  • Skąd: Rembertów
Dodane dnia 25-06-2009 10:30
Wszystko, co piszę jest schematyczne, pryewidzwalne i beznadyiejnie banalne, chociaż czasem udaje mi się wystrychnąć czytelnika na dudka. B) Wszystko chyba zależy od przekazu, jeśli jest znośny, a emocje odpowiednio stopniowane, można sprzedać nawet codzienność, owiniętą w ozdobny papier i przewiązaną ładną wstążeczką :)
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Najczęściej powtarzane motywy w utworach
MarioPierro Użytkownik
  • Postów: 569
  • Skąd: Sobótka
Dodane dnia 09-07-2009 00:28
Cytat:
Jack the Nipper napisał/a:
Cytat:
loco napisał/a:
Nie silmy się na oryginalność ale nastawmy na czytelnika. Znając życie większość tu chce być przez takowych czytana.


Nie zgodzę się. Nie mam tak dobrego warsztatu, żeby napisać pod schemat i porwać czytelnika, muszę postawić na oryginalność. Inaczej zniknę w oceanie przeciętności.


Ale przecież można wykorzystać stare motywy w nowej formie. Jest to dość trudne, ale wykonalne. A powtarzanie samych motywów nie jest chyba złe w epoce, kiedy naprawdę wydaje się, że wszystko już było.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Najczęściej powtarzane motywy w utworach
Sonia Użytkownik
  • Postów: 176
  • Skąd: Enuria
Dodane dnia 09-07-2009 12:52
Na filozofii czytałam Arystotelesa i jego "Poetykę". Świetny poradnik dla pisarzy! Chociaż filozof bardzo systematycznie podchodził do pisania, uważam, że miał dobre rady. Było tam także o powtarzaniu starych motywów i powiem jedno, że wystarczy tylko coś zmienić w swoim arcydziele, a będzie donośniejsze i piękniejsze, zapamiętane mocniej niż poprzednika.
Słowa wpływają na ludzi, potrafią nawet zrujnować człowiekowi życie.
Do góry
Autor
RE: Najczęściej powtarzane motywy w utworach
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 13-07-2009 02:06
http://e-poezja.pl/teoria/podreczny_slownik_wyrazow_wyrazen_i_zwrotow_kiczojezycznych
sprawdź czy Twój wiersz zawiera któreś z tych słów (wyrażeń) :D
Do góry
Autor
RE: Najczęściej powtarzane motywy w utworach
valdens Użytkownik
  • Postów: 4635
  • Skąd: Worksop (U.K.)
Dodane dnia 13-07-2009 02:11
Cytat:
i powiem jedno, że wystarczy tylko coś zmienić w swoim arcydziele, a będzie donośniejsze i piękniejsze, zapamiętane mocniej niż poprzednika.


Hmm, wiesz, ja widzę to zupełnie odwrotnie. Bardziej szanuję oryginały, dzieła, w których dane motywy występują po raz pierwszy, świeże pomysły. Re-make to już kicha (nawet jeśli lepszy technicznie).

A może miałaś na myśli co innego, się nie zrozumieliśmy? (a może ja nie rozumiem, bo nie śledzę tematu od początku)
- Pływanie wyszczupla - powiedział wieloryb.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Najczęściej powtarzane motywy w utworach
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 22-07-2009 07:38
pojęcie świeżości kojarzy mi się z datą spożycia, czyli innymi słowy z momentem czytelniczej konsumpcji. Przeczytajcie dowolną książkę napisaną kilkadziesiat lat temu, by później dorwać coś współcześnie poczytnego. Zmienia się percepcja czytelników. Trendy, mody i środek ciężkości ulegają erozji. Tabu, lub kotrowersyjne tematy, będące osią, czy też tłem utworów zmieniają się wraz z rozwojem społecznym, cywilizacyjnym...
Dlatego remake jest nadal w cenie, bo można dokonać translacji, odbyć podróż w czasie i uczynić ze starego pomysłu nową jakość, zjadliwą dla współczesnego odbiorcy.
Do góry
Autor
RE: Najczęściej powtarzane motywy w utworach
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 01-08-2009 19:59
duchy, dusze, dziewice, wampiry, zombi i inne strachy czyli taki klimat powieści gotyckich :) czasami to śmiesznie wychodzi w wierszach :D
Do góry
  • Skocz do forum:
Polecane
ShoutBox
  • Zbigniew Szczypek
  • 01/04/2024 10:37
  • Z okazji Św. Wielkiej Nocy - Dużo zdrówka, wszelkiej pomyślności dla wszystkich na PP, a dzisiaj mokrego poniedziałku - jak najbardziej, także na zdrowie ;-}
  • Darcon
  • 30/03/2024 22:22
  • Życzę spokojnych i zdrowych Świąt Wielkiej Nocy. :) Wszystkiego co dla Was najlepsze. :)
  • mike17
  • 30/03/2024 15:48
  • Ode mnie dla Was wszystko, co najlepsze w nadchodzącą Wielkanoc - oby była spędzona w ciepłej, rodzinnej atmosferze :)
  • Yaro
  • 30/03/2024 11:12
  • Wesołych Świąt życzę wszystkim portalowiczom i szanownej redakcji.
  • Kazjuno
  • 28/03/2024 08:33
  • Mike 17, zobacz, po twoim wpisie pojawił się tekst! Dysponujesz magiczną mocą. Grtuluję.
  • mike17
  • 26/03/2024 22:20
  • Kaziu, ja kiedyś czekałem 2 tygodnie, ale się udało. Zachowaj zimną krew, bo na pewno Ci się uda. A jak się poczeka na coś dłużej, to bardziej cieszy, czyż nie?
  • Kazjuno
  • 26/03/2024 12:12
  • Czemu długo czekam na publikację ostatniego tekstu, Już minęło 8 dni. Wszak w poczekalni mało nowych utworów(?) Redakcjo! Czyżby ogarnął Was letarg?
  • Redakcja
  • 26/03/2024 11:04
  • Nazwa zdjęcia powinna odpowiadać temu, co jest na zdjęciu ;) A kategorie, do których zalecamy zgłosić, to --> [link]