Najczęściej powtarzane motywy w utworach
Portal Pisarski » Inwencja Twórcza » Dyskusje Twórcze
Autor
RE: Najczęściej powtarzane motywy w utworach
Nathien Użytkownik
  • Postów: 1516
  • Skąd: Gdańsk
Dodane dnia 31-08-2009 10:25
LRR, bo takie motywy to chyba bardziej pasuję do prozy xD
"Obcując z potworami, uważaj, abyś nie stał się jednym z nich.
Bo kiedy patrzysz w otchłań, otchłań może zacząć patrzeć w Ciebie."


Fryderyk Nietzsche
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Najczęściej powtarzane motywy w utworach
Jack the Nipper Użytkownik
  • Postów: 3011
  • Skąd: Centrum Świata
Dodane dnia 31-08-2009 10:28
Mnie irytuje taki motyw ostatnio:

Spotykają się dwie osoby, przeciwnicy, i zwykle jest gadka-szmatka o tym, dlaczego ten "zły" robi to co robi. I w zasadzie nigdy, ta rozmowa niczego nie wyjaśnia, bo któryś z rozmówców traci nerwy i albo zaczyna się bijatyka, albo jeden wychodzi.

Gdyby Bóg chciał, aby ludzie chodzili nago, to by nas takimi stworzył.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Najczęściej powtarzane motywy w utworach
AmIam Użytkownik
  • Postów: 254
  • Skąd:
Dodane dnia 31-08-2009 14:55
W literaturze sf, gdy ludzkość spotyka obcą rasę to ona oczywiście okazuje się niebywale dalej od nas zaawansowana. Nasza wiedza, technologia i umiejętności są niczym w porównaniu z potęgą kosmitów. Bardzo często ci kosmici atakują naszą planetę i gdy już mamy kompletnie przechlapane, jakiś samotny bohater cudem ratuje nas z opresji. Acha, i jeszcze jedno. Bohater jest Amerykaninem.

Oczywiście to czy powtarzamy znane motywy zależy od tematu jaki sobie obraliśmy. Niektóre są już tak mocno wyeksploatowane, że trudno coś nowego wcisnąć. Z kolei inteligentna zabawa znanymi motywami, ich mieszanie, bądź odwracanie może niezwykle uatrakcyjnić utwór.
"Dwie kobiety spędzają wczasy w pensjonacie. Jedna mówi: jakie tu mają niedobre jedzenie, a druga dodaje: no i w dodatku takie małe porcje. To samo myślę o życiu. Jest pełne bólu, cierpienia i nieszczęść, a na dodatek tak szybko przemija." - Woody Allen
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Najczęściej powtarzane motywy w utworach
Vulpes Użytkownik
  • Postów: 546
  • Skąd: Zator
Dodane dnia 31-08-2009 16:54
jeśli chodzi o motywy... hmmm zawsze spotykałem się z motywami typu: samotny wybraniec ratuje świat/wszechświat/ludzkość :confused:
grupa przyjaciół radzi sobie ze złem dzięki przyjaźni... :sleep:

te motywy powtarzają się od niepamiętnych czasów... szukałem książki, gdzie tego by nie było... mało znalazłem takich tytułów :smilewinkgrin:
Wróciłem. Kurczę, wiele tu się zmieniło od ostatniej wizyty.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Najczęściej powtarzane motywy w utworach
margitka Użytkownik
  • Postów: 54
  • Skąd:
Dodane dnia 01-09-2009 16:15
Tak tak, ten wybraniec :D
Tylko musi mieć nie więcej niż 15 lat, być sierotą, musi odkryć coś niezwykłego, co dotyczy jego ojca i zostać ranny w ostatecznym pojedynku z Złym
Do góry
Autor
RE: Najczęściej powtarzane motywy w utworach
Nathien Użytkownik
  • Postów: 1516
  • Skąd: Gdańsk
Dodane dnia 01-09-2009 16:28
Cytat:
margitka napisał/a:
Tak tak, ten wybraniec :D
Tylko musi mieć nie więcej niż 15 lat, być sierotą, musi odkryć coś niezwykłego, co dotyczy jego ojca i zostać ranny w ostatecznym pojedynku z Złym


Można by to odczytać jako aluzję do Pottera xD

Choć nie wiem, czy wszystko się zgadza - nie przeczytałam ostatniej części i mam braki ;P
"Obcując z potworami, uważaj, abyś nie stał się jednym z nich.
Bo kiedy patrzysz w otchłań, otchłań może zacząć patrzeć w Ciebie."


Fryderyk Nietzsche
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Najczęściej powtarzane motywy w utworach
Vulpes Użytkownik
  • Postów: 546
  • Skąd: Zator
Dodane dnia 01-09-2009 16:57
Ja też nie przeczytałem ostatniej - jakoś sympatia do tej książki wypaliła się przed pojawianiem się "insygnia śmierci"

Ale wiele czytałem książek... częstym motywem (nie tylko w książkach)
jest para: bohater i sympatyczny skubaniec, który sprawia mu kłopoty.

Podam kilka takich par: Shrek i Osioł, Manfred i Sid, Geralt i Jaskier...
:lol:
Wróciłem. Kurczę, wiele tu się zmieniło od ostatniej wizyty.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Najczęściej powtarzane motywy w utworach
margitka Użytkownik
  • Postów: 54
  • Skąd:
Dodane dnia 02-09-2009 10:50
Cytat:
Nathien napisał/a:
Cytat:
margitka napisał/a:
Tak tak, ten wybraniec :D
Tylko musi mieć nie więcej niż 15 lat, być sierotą, musi odkryć coś niezwykłego, co dotyczy jego ojca i zostać ranny w ostatecznym pojedynku z Złym


Można by to odczytać jako aluzję do Pottera xD

Choć nie wiem, czy wszystko się zgadza - nie przeczytałam ostatniej części i mam braki ;P


Może być, ale nie tylko do Harryego. Dochodzi jeszcze do tego cała seria Louisów Barnaveltów i cośtam cośtam oraz mnóstwo innych!

Tak, jeszcze mi się przypomniało.
Rozsądny i dobrze ułożony mag i towarzyszący mu głupawy, nierozgarniety wojownik.
Do góry
Autor
RE: Najczęściej powtarzane motywy w utworach
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 15-09-2009 21:05
Mnie ostatnio strasznie denerwuje nagminny u młodych piszących dziewczątek "marysuizm". Cytuję, za Wikipedią:

Cytat:
Mary Sue pojawia się najczęściej u początkujących pisarzy. Może nią być główny bohater(ka), ale także któryś z pobocznych. Jest to postać idealna: ma idealne ciało, jest zmysłowa, piękna, zdrowa i wysportowana. Jeśli to kobieta, to ma duże piersi i jest seksowna. Nigdy nie tyje. Jest bogata i nosi markowe ubrania. Jeśli to uczeń/uczennica, to ma najlepsze wyniki w szkole i dostaje same nagrody i nigdy nie dostaje złej oceny. Niczego jej nie brak, zwłaszcza jeśli chodzi o miłość. Mary w opowieściach często oddaje życie, aby ocalić czyjąś miłość (zdarza się, że potem zmartwychwstaje). Jeśli zakochuje się, to zawsze z wzajemnością. Zwykle wiele osób zakochuje się w niej bez wzajemności. Czasem posiada nadnaturalne moce i jest pół człowiekiem, pół magiczną istotą. Często jest z tego powodu zagubiona i buntuje się, ale w kluczowym momencie "przechodzi" jej i zbawia świat.


Dziewczyny, zastanówcie się, może odpuścicie sobie tego typu bohaterki i od razu weźmiecie się za coś konkretnego?
Do góry
Autor
RE: Najczęściej powtarzane motywy w utworach
kresowiak Użytkownik
  • Postów: 351
  • Skąd: Gdzieś na Kresach
Dodane dnia 15-09-2009 21:32
mnie rozwala motyw:
nastolatek/nastolatka ma trudne dzieciństwo, bo rodzice się rozwiedli. :lol: przeprowadza się do innego miasta/wsi gdzie poznaje kogoś tajemniczego, który niedługo później staje się jego/jej przyjacielem bądź ukochanym/ukochaną, potem wzajemnie opowiadają sobie o trudnym i ciężkim życiu, na koniec ratują się z opresji, mniejsza o to kto kogo :p

/książki dla nastolatek/
Do góry
Autor
RE: Najczęściej powtarzane motywy w utworach
pw Użytkownik
  • Postów: 926
  • Skąd: Barlinek/Kraków
Dodane dnia 15-09-2009 21:37
Ostatnio chyba jest moda na kody i szyfry zostawiane przez znane persony w swoich dziełach :D Generalnie szyfrujemy i kodujemy tajemnice świata i groźne spiski.
img574.imageshack.us/img574/897/koliber.jpg
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Najczęściej powtarzane motywy w utworach
Elwira Użytkownik
  • Postów: 4151
  • Skąd: Rembertów
Dodane dnia 06-01-2010 09:21
Cytat:
Matuszewski napisał/a:
Cytat:
Elwira napisał/a:
Cytat:
Aby to wiedzieć wystarczy zdrowy rozsądek.


Elfy i czarodzieje już były, to przeżytek, który śmierdzi banałem. Trzeba mieć naprawdę świetny pomysł, żeby zaskoczyć i sprzedać coś takiego. I nie wystarczy oryginalność imienia.


Powiedz to kolesiom od Avatara;)

Niby było, niby oklepane, niby to samo, ale jednak komuś się podoba. Masterton masowo powiela swoje własne pomysły, w tym zupełnie przypomina autorkę romantycznych powieści dla kur domowych, a jednak go kupują. Pratchett od iluś tam lat trzepie o tym Świecie Dysku i już nic nowego nie wymyśli - człowiek przeczyta pod rząd kilka powieści w krótkim czasie, to zauważy jak wiele zwrotów Terry do znudzenia powtarza, wręcz do zarzygania. Zrobił z tego Dysku "telenowelę", ale ciągle sprzedaje. Anne Rice nawaliła tych bzdetów o wampirach (sorry wszystkim, pierwsza powieść była ok, ale ile można pisać o wrażliwych wampirzątkach - pomimo szczerych chęci pani Rice uniemożliwiła mi przeczytanie więcej, niż trzech powieści, miałem już dość oglądania kiepskich wierszy jej mężusia, którymi okraszała kolejne rozdziały, jak i w kółko powtarzających się... - dobra, odpuszczę to, bo inaczej będę pisał przez najbliższe trzy godziny). Czego by nie mówić o Aleksandrze Dumas cykl o muszkieterach po prostu zabijał długością i wtórnością kolejnych wątków. Puzo złapał wiatr w żagle i dalej katować tych swoich mafiozów.

Niby trzeba szukać nowych rzeczy, a jakoś to ci powielający zarabiają najwięcej;) Trzeba pamiętać o tym, że nie wszyscy są literackimi omnibusami, którzy w kolejnych powieściach wyszukują podobieństw, tak czysto dla rozrywki.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Najczęściej powtarzane motywy w utworach
TomaszObluda Użytkownik
  • Postów: 6879
  • Skąd: Szczecin
Dodane dnia 06-01-2010 16:15
Ale na Odyna, co w tym złego? Ja lubię powtarzalność i przewidywalność. Lubię Kinga, bo wiem czego się po nim spodziewać, lubię Gaimana, bo wiem czego się po nim spodziewać itp.
Wszystko już kiedyś powiedziano. Można co najwyżej trochę przekształcić, ale nic nie jest w 100% oryginalne i nowatorskie, zwłaszcza jeśli się tworzy powieści fabularne, dla normalnych ludzi, a nie artystów, emo-wampirów, czy innych dziwolągów.
Do góry
Autor
RE: Najczęściej powtarzane motywy w utworach
Elwira Użytkownik
  • Postów: 4151
  • Skąd: Rembertów
Dodane dnia 06-01-2010 20:26
Ale została poruszona bardzo ważna kwestia, ten, kto już jest drukowany, może sobie pozwolić na powtarzalność motywów, na przewidywalną fabułę, nawet na swojskość, po której poznamy jego powieść. Ten, kto ma zadebiutować, musi to zrobić z fasonem i... oryginalnie. No, jak Masłowska na przykład...
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Najczęściej powtarzane motywy w utworach
TomaszObluda Użytkownik
  • Postów: 6879
  • Skąd: Szczecin
Dodane dnia 29-05-2010 14:43
Cytat:
Ten, kto ma zadebiutować, musi to zrobić z fasonem i... oryginalnie. No, jak Masłowska na przykład...

Albo jak J.K.Rowling, albo jak Paolini odgrzewane kotlety, które wszyscy kochają.
Do góry
  • Skocz do forum:
Polecane
ShoutBox
  • Zbigniew Szczypek
  • 01/04/2024 10:37
  • Z okazji Św. Wielkiej Nocy - Dużo zdrówka, wszelkiej pomyślności dla wszystkich na PP, a dzisiaj mokrego poniedziałku - jak najbardziej, także na zdrowie ;-}
  • Darcon
  • 30/03/2024 22:22
  • Życzę spokojnych i zdrowych Świąt Wielkiej Nocy. :) Wszystkiego co dla Was najlepsze. :)
  • mike17
  • 30/03/2024 15:48
  • Ode mnie dla Was wszystko, co najlepsze w nadchodzącą Wielkanoc - oby była spędzona w ciepłej, rodzinnej atmosferze :)
  • Yaro
  • 30/03/2024 11:12
  • Wesołych Świąt życzę wszystkim portalowiczom i szanownej redakcji.
  • Kazjuno
  • 28/03/2024 08:33
  • Mike 17, zobacz, po twoim wpisie pojawił się tekst! Dysponujesz magiczną mocą. Grtuluję.
  • mike17
  • 26/03/2024 22:20
  • Kaziu, ja kiedyś czekałem 2 tygodnie, ale się udało. Zachowaj zimną krew, bo na pewno Ci się uda. A jak się poczeka na coś dłużej, to bardziej cieszy, czyż nie?
  • Kazjuno
  • 26/03/2024 12:12
  • Czemu długo czekam na publikację ostatniego tekstu, Już minęło 8 dni. Wszak w poczekalni mało nowych utworów(?) Redakcjo! Czyżby ogarnął Was letarg?
  • Redakcja
  • 26/03/2024 11:04
  • Nazwa zdjęcia powinna odpowiadać temu, co jest na zdjęciu ;) A kategorie, do których zalecamy zgłosić, to --> [link]