Sztuka opowiadania (czyli jak nie zanudzać)
Portal Pisarski » Inwencja Twórcza » Dyskusje Twórcze
Autor
Sztuka opowiadania (czyli jak nie zanudzać)
valdens Użytkownik
  • Postów: 4635
  • Skąd: Worksop (U.K.)
Dodane dnia 30-04-2008 17:40
Znalazłem wczoraj stronę pewnego pisarza, a na niej bardzo fajne porady dla amatorów.

Tym który radzi jest Feliks W. Kres, czyli całkiem ceniony twórca fantasy. Tu podaję o nim więcej: http://pl.wikipedia.org/wiki/Feliks_W._Kres

A tu już te porady, o których mówię:
http://www.kres.mag.com.pl/czytaj.php?id=42

Mam nadzieję, że się spodobają i przydadzą, a jeśli się nie spodobają, czy wzbudzą sprzeciw, to bardzo bym chciał się dowiedzieć dlaczego.
Zapraszam :)



Widzę, że zainteresowanie - jak na razie - niewielkie, to może ja przekopiuję tu jakiś fragment. Pokaże Wam czego tam się należy spodziewać. To może zaszkodzić popularności tematu, a może pomóc. Ryzyk-fizyk.

"Skomplikowana intryga, wielowątkowa fabuła - to najzupełniej wystarczy, by czytelnik wykonał wielką pracę, po cholerę jeszcze przedstawiać mu to wszystko za pomocą pogiętego języka?

Metafora, skoro już decydujemy się na jej użycie, musi być niesprzeczna wewnętrznie. Co to znaczy? Ano, skoro już "wezbrała w nim fala gniewu", to niech następnie ta fala "znajdzie ujście", "przeleje się", ostatecznie "rozsadzi tamy", byle nie wybuchała (ta fala) - bo fale nie wybuchają; nie zgasła - bo fale nie gasną. Jeśli "wezbrana fala gniewu strzeliła ostrymi bryzgami pian nienawiści"- to mamy metaforę wprawdzie jeszcze poprawną w sensie wewnętrznej spójności, ale za to w swej egzaltacji przeogromnie śmieszną, popapraną i przekombinowaną; wbrew temu, co uważają niektórzy, taki język nie jest piękny. Jest okropny, a najkrócej mówiąc, jest to bełkot. Ostrożnie więc z metaforami. Odwalcie się od metafor."
- Pływanie wyszczupla - powiedział wieloryb.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Sztuka opowiadania (czyli jak nie zanudzać)
Tyler Durden Użytkownik
  • Postów: 215
  • Skąd:
Dodane dnia 30-04-2008 21:15
Widziałem już te porady. DamianMorfeusz mi wysłał linka swego czasu. Ciekawe i myślę, że przydatne porady. Do tego napisane w świetny sposób. Można z tego skorzystać, ale wiadomo, że całkowicie się wzorować nie wolno, trzeba wnosić coś od siebie. Dobrze, że to tu umieściłeś, wierzę, że na pewno wiele osób skorzysta.
"It's only after you've lost everything that you're free to do anything."
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Sztuka opowiadania (czyli jak nie zanudzać)
DamianMorfeusz Użytkownik
  • Postów: 556
  • Skąd: Bydgoszcz
Dodane dnia 30-04-2008 21:31
Nie zamieściłem ich nigdzie tutaj, bo trafiły w moje ręce dawno, dawno, wyleciało mi z głowy, że w ogóle je mam :) Pisałem z Tylerem o tym i o tamtym, o pisaniu, fabule itd. i podesłałem mu linki do Kresa. I zachęciłem do lektury książki Pamiętnik rzemieślnika - Stephena Kinga. Alchemia słowa - Parandowskiego - pozycja warta uwagi.
A porady mają w sobie dużo prawdy, warto je przestudiować, przemyśleć i część z nich wziąć do serca i na warsztat :)
"Najlepszym sposobem na przepowiadanie przyszłości jest jej tworzenie" - Peter Drucker
"Co ważniejsze dla sukcesu: talent czy pracowitość?
A co ważniejsze w rowerze: przednie czy tylne koło?" - George Bernard Shaw
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Sztuka opowiadania (czyli jak nie zanudzać)
fantasja Użytkownik
  • Postów: 56
  • Skąd:
Dodane dnia 02-05-2008 22:40
Choćbyś przeczytał wszystkie porady nt. jak zostać Ojcem Dyrektorem nawet jeśli Bóg jest z Tobą nigdy nie będziesz Ojcem Rydzykiem.
To podobnie jak w kuchni według tego samego przepisu każdy kucharz używając identycznych składników upichci różności.
Do góry
Autor
RE: Sztuka opowiadania (czyli jak nie zanudzać)
DamianMorfeusz Użytkownik
  • Postów: 556
  • Skąd: Bydgoszcz
Dodane dnia 02-05-2008 23:02
I tak powinno być :) Po co mi czytać w kółko to samo? :p
O to chodzi - przestudiować, przemyśleć i część z nich wziąć na warsztat, a co z tego wyjdzie - to się okaże.
"Najlepszym sposobem na przepowiadanie przyszłości jest jej tworzenie" - Peter Drucker
"Co ważniejsze dla sukcesu: talent czy pracowitość?
A co ważniejsze w rowerze: przednie czy tylne koło?" - George Bernard Shaw
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Sztuka opowiadania (czyli jak nie zanudzać)
ginger Użytkownik
  • Postów: 3099
  • Skąd: Bydgoszcz
Dodane dnia 03-05-2008 12:45
Właśnie zaczęłam czytać. I to jest naprawdę bardzo przyjemnie napisane.
Uważam, że dobre rady zawsze się przydadzą i należy z nich brać to, co jest nam przydatne. Nie bezkrytycznie przyjmować całość, ale wybierać rzeczy dla nas istotne. I już:)
que bonito seria tu mar si suspiera yo nadar
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Sztuka opowiadania (czyli jak nie zanudzać)
valdens Użytkownik
  • Postów: 4635
  • Skąd: Worksop (U.K.)
Dodane dnia 24-06-2008 13:57
Dostałem przedwczoraj w prezencie od gabstone (ona chyba zwariowała) książkę tego autora, o którym wyżej mowa. WIELKIE dziękuję!
Bardzo fajna, gruba. Nosi tytuł "Galeria złamanych piór" i zawiera prawie 400 stron porad starszego po fachu kolegi oraz 3 jego opowiadania. On pisze już od 20 lat (o 17 lat dłużej niż ja), więc czytam aż mi się uszy trzęsą. Polecam każdemu, który lubi się uczyć na błędach cudzych i tym, którzy nie mogą się doczekać komentarzy pod tekstami własnymi.



Przeczytałem tę knigę Feliksa Kresa, o której wyżej wspominam. Była super.
Teraz czytam coś podobnego, tyle że autora zagranicznego:
Stephen King "Jak pisać. Pamiętnik rzemieślnika." Też jest super (w czwartek kupiłem, wczoraj przyszła poczta, dziś książka się kończy :( )
Na szczęście znów przyszła poczta :) DamianMorfeusz przysłał mi Alberta Zuckerman`a "Jak napisać świetną powieść". (wielkie DZIĘKUJĘ DamM) Tytuł optymistycznie naiwny, no ale zobaczymy, zobaczymy...

Tymczasem polecam te dwie książki - Kres i King.
I nie mówcie mi, że nie są Wam, potrzebne. Przecież widzę Wasze teksty :)
- Pływanie wyszczupla - powiedział wieloryb.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Sztuka opowiadania (czyli jak nie zanudzać)
DamianMorfeusz Użytkownik
  • Postów: 556
  • Skąd: Bydgoszcz
Dodane dnia 24-06-2008 16:49
Dobry cytat zamieściłeś, tyle tylko powiem :)
A Zuckerman jest jako dodatek ;)
"Najlepszym sposobem na przepowiadanie przyszłości jest jej tworzenie" - Peter Drucker
"Co ważniejsze dla sukcesu: talent czy pracowitość?
A co ważniejsze w rowerze: przednie czy tylne koło?" - George Bernard Shaw
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Sztuka opowiadania (czyli jak nie zanudzać)
ekonomista Użytkownik
  • Postów: 252
  • Skąd:
Dodane dnia 24-06-2008 20:25
Prawda jest taka, że trening czyni mistrza. Im więcej się pisze, tym lepiej to wychodzi. Ale... nawet najlepszy warsztat i talent nie zastąpi pomysłu.

"Skomplikowana intryga, wielowątkowa fabuła - to najzupełniej wystarczy, by czytelnik wykonał wielką pracę, po cholerę jeszcze przedstawiać mu to wszystko za pomocą pogiętego języka?"
Z tym cytatem zgadzam się w 100%!
Do góry
Autor
RE: Sztuka opowiadania (czyli jak nie zanudzać)
DamianMorfeusz Użytkownik
  • Postów: 556
  • Skąd: Bydgoszcz
Dodane dnia 10-07-2008 21:34
http://esensja.pl/ksiazka/.../tekst.html?id=4245&strona=1

Krótkie, przystępne, przyda się większości piszących prozę. Tych początkujących.
Jestem w trakcie lektury ;)



http://www.fahrenheit.net.pl/archiwum/.../12.html
Kolejna stronka do przejrzenia, wraz z namiarami na ciekawe teksty.



http://www.fahrenheit.net.pl/archiwum/
nr 24-45 - Andrzej Pilipiuk - Piszemy Bestsellera
"Najlepszym sposobem na przepowiadanie przyszłości jest jej tworzenie" - Peter Drucker
"Co ważniejsze dla sukcesu: talent czy pracowitość?
A co ważniejsze w rowerze: przednie czy tylne koło?" - George Bernard Shaw
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Sztuka opowiadania (czyli jak nie zanudzać)
Draculina Użytkownik
  • Postów: 43
  • Skąd: Jasło
Dodane dnia 11-07-2008 00:33
facecik ma rację. no i tekst jest rozbrajający, aż miło się czyta i zapamiętuje, na przyszłość;)
Do góry
Autor
RE: Sztuka opowiadania (czyli jak nie zanudzać)
valdens Użytkownik
  • Postów: 4635
  • Skąd: Worksop (U.K.)
Dodane dnia 11-07-2008 14:10
Ale który Draculina? Ja właśnie czytam te Pilipiuka 24 - 45, co podał Damian. I choć przeczytałem, do tej pory, tylko sześć części, to już stwierdzam, że warto.
Kres+King+Pilipiuk=zielone pojęcie
Jestem bardzo zadowolony, że natrafiłem na te poradniki.
- Pływanie wyszczupla - powiedział wieloryb.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Sztuka opowiadania (czyli jak nie zanudzać)
Siri Użytkownik
  • Postów: 41
  • Skąd:
Dodane dnia 17-07-2008 21:10
DamianMorfeusz

Wracając do Twojego posta i linków do Foprum Farenheita. Ja bym proponowała przejrzeć większość tematów, zwłaszcza tych o pisaniu. Ludziska znają się na rzeczy i mają osiągnięcia. Poza tym można wiele się nauczyć.

Potem już widzi się tylko błędy we własnych pracach :D.

W każdym razie polecam.
Do góry
Autor
RE: Sztuka opowiadania (czyli jak nie zanudzać)
valdens Użytkownik
  • Postów: 4635
  • Skąd: Worksop (U.K.)
Dodane dnia 18-07-2008 10:42
Racja Siri, fajne artykuły. Warto poczytać. Ja ostatnio przeczytałem tak artykuł o dupie w literaturze. O niej jako o części ciała, ale nie tylko, bo dupa bardzo lubi się łączyć, tworząc masę związków frazeologicznych. Jest tam o tym, czy to wstyd, czy nie wstyd itd. Ciekawy artykuł.
- Pływanie wyszczupla - powiedział wieloryb.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Sztuka opowiadania (czyli jak nie zanudzać)
Siri Użytkownik
  • Postów: 41
  • Skąd:
Dodane dnia 18-07-2008 11:40
Racja. Tu podam kilka linków do forum, z którymi naprawdę warto się zapoznać.

jeden

dwa

trzy

Zwłaszcza jeśli chodzi o zasady pisania. Polecam.

Siri
Do góry
Autor
RE: Sztuka opowiadania (czyli jak nie zanudzać)
valdens Użytkownik
  • Postów: 4635
  • Skąd: Worksop (U.K.)
Dodane dnia 29-07-2008 11:22
Bardzo dobre porady Rafała A. Ziemkiewicza:
http://ziemkiewicz.fantastyka.art.pl/pisac.htm
- Pływanie wyszczupla - powiedział wieloryb.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Sztuka opowiadania (czyli jak nie zanudzać)
Siri Użytkownik
  • Postów: 41
  • Skąd:
Dodane dnia 29-07-2008 11:50
Przeczytałam. Tekst bardzo interesujący i jak zwykle - jeśli chodzi o takie porady - każe wziąć się porządnie do pracy. Bo jak to mówią - Bez pracy nie ma kołaczy.
Ja pogonię lenia po urlopie. Niech się jeszcze nacieszy wolnością.

Ale tekst polecam.
Do góry
Autor
RE: Sztuka opowiadania (czyli jak nie zanudzać)
valdens Użytkownik
  • Postów: 4635
  • Skąd: Worksop (U.K.)
Dodane dnia 30-07-2008 09:24
ZASADY PISANIA DIALOGÓW

O dialogach wspominałam już wcześniej, ale okazuje się, że to problem o wiele bardziej skomplikowany i napisanie poprawnego dialogu potrafi być rzeczą niezwykle problematyczną. Mam nadzieję, że przez omówienie wielu różnych przykładów, uda mi się przekazać Wam ogólne zasady. Wierzcie mi, to nie jest trudne, jak już się załapie, o co chodzi.

1)
- Witaj, mamo - powiedział Krzyś.
Kropka znajduje się na końcu zdania (to, co widzicie powyżej, wbrew pozorom, jest jednym zdaniem). Po "mamo" nie ma kropki, gdyż tekst znajdujący się dalej odnosi się bezpośrednio do wypowiedzi. A skoro nie ma kropki po "mamo", po myślniku piszemy z małej litery.

2)
- Witaj, mamo. - Krzyś rzucił się mamie na szyję.
Tu z kolei mamy dwa zdania. Pierwsze, to wypowiedź bohatera. Kolejne, to już narracja, określająca, co bohater robi, a co nie łączy się bezpośrednio z jego wypowiedzią. Kropka występuje więc po "mamo" i po "szyję".

3)
- Witaj, mamo - powiedział Krzyś. - Bardzo za tobą tęskniłem - dodał po chwili i rzucił się jej na szyję.
W tym przykładzie widzimy kwestię wypowiadaną przez bohatera, przerwaną wtrąceniem narratora. Zasada analogiczna, jak w przykładzie 1, mamy tu dwa takie same zdania, jedno po drugim.

4)
- Witaj, mamo. - Krzyś rzucił się mamie na szyję. - Bardzo za tobą tęskniłem - dodał, przytulając ją mocno.
Tu mamy mieszankę przykładu 2 i 1. Początek wypowiedzi bohatera, następnie wtrącenie narratora nie związane bezpośrednio z wypowiedzią, dalej znów bohater i narrator, tym razem w jednym zdaniu. W sumie trzy zdania, a co za tym idzie, trzy kropki i trzy wielkie litery.

5)
- Witaj, mamo! - zawołał Krzyś. - Tęskniłaś za mną? - spytał, przytulając się do mamy.
Analogicznie do przykładu 3, z tym, że zastosowane znaki interpunkcyjne "!" i "?". One nie muszą kończyć wypowiedzi, więc mogą znaleźć się w środku zdań. Jednak równie dobrze można ich użyć w zdaniach typu 2, wtedy spełniają taką rolę, jak kropka.

To chyba najczęstsze przykłady, w których można się pogubić. Kończąc, muszę zwrócić uwagę jeszcze na jedno, gdyż bardzo często pojawia się następujący błąd:
- Witaj, mamo - powiedział Krzyś
Jak widać, zdanie nie jest zakończone kropką. Nie wiem, skąd to się bierze, ale robiąc korekty, natykam się na to co jakiś czas. Zaznaczam więc: Jest to zdanie, jak każde inne i musi się kończyć kropką (za słowem "Krzyś" oczywiście).

Polecam analizę opisanych wyżej "przygód Krzysia" zarówno nowym, jak i doświadczonym użytkownikom.

(fragment tekstu ze strony: http://www.piszmy.pl/story_view.php?id_w=543)


________________________________________________________________


A tu jeszcze trochę o "kreseczkologii" ;)


Kropkę stawiamy na końcu zdania, równoważnika zdania, jako znak skrócenia wyrazu oraz po cyfrach oznaczających liczebniki porządkowe.

Nie stawiamy kropki po: tytułach, skrótach jednostek miar i wag, cyfrach oznaczających lata, dni miesiąca, godziny, po skrótach, których ostatnia litera jest ostatnią literą skracanego wyrazu, np.: mgr, dr, dr hab.


PRZECINKIEM ODDZIELAMY:

1. Zdania współrzędne i równoważniki zdań nie połączone spójnikiem z wyjątkiem: i, oraz, lub, albo, bądź, czy, ani, ni. Np.: Poszedłbym na spacer, ale zaczęło padać.
2. Zdania nadrzędne od podrzędnych. Np.: Każdy, gdzie chce mieszkać, tam mieszka.
3. Jednakowe części zdania (np.: orzeczniki, dopełnienia, przydawki, okoliczniki) nie połączone spójnikami: i, oraz, lub, albo, bądź, czy, ani, ni, np.: Lubię ciastka, cukierki, lody, czekoladę.
4. Części zdania połączone spójnikami i wyrażeniami: ale, a jednak, a nawet, a przecież, a także, a tymczasem, a więc, a zatem, czyli, lecz, wobec tego, np.: To może być miłe, a także zabawne.
5. Wyrazy i wyrażenia powtórzone oraz wtrącone: krótko mówiąc, jednym słowem, być może, istotnie, itp.
6. Wykrzykniki i wołacze.


PRZECINEK UMIESZCZAMY:

1. Przed powtórzonymi spójnikami: i, oraz, lub, ale, bądź, czy, ani, ni, np.: Nie kupiłem ani samochodu, ani roweru.
2. Przed wyrazami: jak, jakby, niby, niż - wtedy, gdy poprzedzają porównania wtrącone lub mające formę zdań albo równoważników zdań, np.: Jacek uciekał, jakby goniło go stado wilków.
3. Przed wyrażeniami: i to, albo raczej, albo lepiej, na przykład, to jest, to znaczy, ale tylko wtedy, gdy wprowadzają szczegół zapowiedziany we wcześniejszej części zdania. Np.: Napiszę do Ewy, albo lepiej odwiedzę ją.
4. Przed spójnikiem a rozpoczynającym zdanie składowe w ramach zdania złożonego, np.: Szukaliśmy psa w ogrodzie, a on biegał po parku.

Przecinek stawiamy zawsze wtedy, gdy jego brak mógłby powodować dwuznaczność wypowiedzi.

Średnik stosujemy zamiast kropki lub przecinka tam, gdzie kropka oddzielałaby zdanie za silnie, przecinek zaś byłby zbyt słabym znakiem dla zaznaczenia odrębności.

Dwukropek stosujemy:

1. Przed przytoczeniem cudzej wypowiedzi (rozpoczynamy ją dużą literą).
2. Przed wyliczeniami, wyjaśnieniami.

Pauzy używamy:

1. W celu oddzielania tekstu autorskiego od mowy przytoczonej.
2. Do zaznaczania członów wtrąconych.
3. W miejscu domyślnego członu zdania.
4. Przed wyrażeniem uogólniającym lub podsumowującym treść poprzedniej części zdania.
5. Przed wyrazami niespodziewanymi, zaskakującymi, chcąc wzmocnić ekspresję wypowiedzi.

Wielokropek umieszczamy:

1. W razie urwania zdania, przerwania wypowiedzi.
2. Przed wyrazami niespodziewanymi, wyrażającymi zawód, ironię, rozczarowanie.
3. Zamiast niecenzuralnych słów.

Nawiasu możemy używać zamiast dwu pauz dla zaznaczenie wyrazów, zdań, które przynoszą dodatkowe uboczne wyjaśnienie nie mieszczące się w zasadniczej wypowiedzi.

Cudzysłowu używamy przytaczając tytuły, fragmenty utworów, powiedzenia. Można stosować cudzysłów zamiast dwukropka.

(porady pochodzą ze strony http://ruczjak.webpark.pl/zasinterpunkcji.htm)
- Pływanie wyszczupla - powiedział wieloryb.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Sztuka opowiadania (czyli jak nie zanudzać)
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 30-07-2008 10:24
TU MOŻNA ZAPOZNAĆ SIĘ Z CIEKAWĄ STRONĄ: http://www.aries.com.pl/grzegorzj/.../index.html

A TU STRONA DLA ZAIMKOWYCH ENTUZJASTÓW
http://www.aries.com.pl/grzegorzj/.../zaimki.html

notoryczne pozdrowienia ślę
Do góry
Autor
RE: Sztuka opowiadania (czyli jak nie zanudzać)
valdens Użytkownik
  • Postów: 4635
  • Skąd: Worksop (U.K.)
Dodane dnia 30-07-2008 15:25
"ZASADY TWORZENIA POPRAWNEGO MASZYNOPISU"

(czyli coś dla tych, którzy widzą siebie w "Cegle", "Kozimrynku", "Auli", "PKPzin", "Nowej Fantastyce", "Prószczyńskim i S-ka", czy gdzie tam jeszcze śmiałków fantazja nie ponosi.)

http://aula.home.pl/tekst.htm
- Pływanie wyszczupla - powiedział wieloryb.
Do góry
Numer GG
  • Skocz do forum:
Polecane
ShoutBox
  • Zbigniew Szczypek
  • 01/04/2024 10:37
  • Z okazji Św. Wielkiej Nocy - Dużo zdrówka, wszelkiej pomyślności dla wszystkich na PP, a dzisiaj mokrego poniedziałku - jak najbardziej, także na zdrowie ;-}
  • Darcon
  • 30/03/2024 22:22
  • Życzę spokojnych i zdrowych Świąt Wielkiej Nocy. :) Wszystkiego co dla Was najlepsze. :)
  • mike17
  • 30/03/2024 15:48
  • Ode mnie dla Was wszystko, co najlepsze w nadchodzącą Wielkanoc - oby była spędzona w ciepłej, rodzinnej atmosferze :)
  • Yaro
  • 30/03/2024 11:12
  • Wesołych Świąt życzę wszystkim portalowiczom i szanownej redakcji.
  • Kazjuno
  • 28/03/2024 08:33
  • Mike 17, zobacz, po twoim wpisie pojawił się tekst! Dysponujesz magiczną mocą. Grtuluję.
  • mike17
  • 26/03/2024 22:20
  • Kaziu, ja kiedyś czekałem 2 tygodnie, ale się udało. Zachowaj zimną krew, bo na pewno Ci się uda. A jak się poczeka na coś dłużej, to bardziej cieszy, czyż nie?
  • Kazjuno
  • 26/03/2024 12:12
  • Czemu długo czekam na publikację ostatniego tekstu, Już minęło 8 dni. Wszak w poczekalni mało nowych utworów(?) Redakcjo! Czyżby ogarnął Was letarg?
  • Redakcja
  • 26/03/2024 11:04
  • Nazwa zdjęcia powinna odpowiadać temu, co jest na zdjęciu ;) A kategorie, do których zalecamy zgłosić, to --> [link]