Szansa na wydanie?
Portal Pisarski » Książki i Filmy » Książki
Autor
Szansa na wydanie?
writingmypassion Użytkownik
  • Postów: 4
  • Skąd:
Dodane dnia 28-12-2013 15:49
Mam 15 lat i napisałam krótką (ok. 100 stron) książkę, nad którą w dalszym ciągu pracuję. Czy myślicie, że istnieje jakakolwiek szansa na wydanie tej książki w niezbyt odległej przyszłości? Od dawna marzyłam o tym, żeby moja własna powieść znalazła się na półkach i chciałabym, żeby udało mi się to wcześniej niż po osiągnięciu osiemnastego roku życia ;) Tak więc, czy jest możliwość, żeby w moim wieku coś wydać? :)
Do góry
Autor
RE: Szansa na wydanie?
Elwira Użytkownik
  • Postów: 4151
  • Skąd: Rembertów
Dodane dnia 28-12-2013 16:53
Ale skąd możemy wiedzieć, czy jest szansa, skoro nie widzieliśmy tekstu?
Biorąc pod uwagę wiek, umowę musieliby podpisać opiekunowie.
No i kwestia tego, czy chcesz wydać, bo o tym marzysz, więc tylko dla kilku osób i jesteś gotowa zapłacić, wtedy raczej nie ma problemu. Wykładasz kasę i już. Czy chcesz, żeby Ci wydali, zrobili dystrybucję, promocję i tak dalej, w normalnym wydawnictwie. Wtedy tekst musi przejść przez sito selekcji i musi być dobry.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Szansa na wydanie?
writingmypassion Użytkownik
  • Postów: 4
  • Skąd:
Dodane dnia 28-12-2013 17:19
Oczywiście chciałabym kierować książkę do szerszego grona :) I chodziło mi ogólnie o szansę wydania w tym wieku, nie konkretnie o mój tekst, ale opublikuję jego fragment ;)
Zastanawiam się też czy nie będzie lepiej, jeśli zacznę od wysłania książki, z racji, że nie jest długa, do jakiegoś czasopisma. Czy ktoś mógłby polecić takie, które mogłabym wziąć pod uwagę?
Moje teksty zaliczyłabym do gatunku obyczajowego.
Do góry
Autor
RE: Szansa na wydanie?
Emily Użytkownik
  • Postów: 972
  • Skąd: Luben/Breslau
Dodane dnia 28-12-2013 17:38
writingmypassion napisała:
chciałabym, żeby udało mi się to wcześniej niż po osiągnięciu osiemnastego roku życia

A jakie to ma znaczenie, czy przed, czy po osiemnastce?

writingmypassion napisała:
I chodziło mi ogólnie o szansę wydania w tym wieku, nie konkretnie o mój tekst.

Z tym nie ma problemu, wszystko jest możliwe, o czym świadczą przykłady: za kordonem - koleś od Eragona (nie pamiętam w tej chwili nazwiska), w kraju - Michalina Olszańska. Acz nie śledzę ich losów na tyle wnikliwie, żeby móc powiedzieć, czy publikacje ich książek to kwestia li tylko ich fenomenalnego talentu, czy coś jeszcze maczało w tym kopytka.
niechaj cię pochłonie morze sargassowe

zanurkuj w wątpiach
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Szansa na wydanie?
niewidoczna Użytkownik
  • Postów: 1492
  • Skąd: Łódź
Dodane dnia 28-12-2013 20:45
Emily napisała:
writingmypassion napisała:
chciałabym, żeby udało mi się to wcześniej niż po osiągnięciu osiemnastego roku życia

A jakie to ma znaczenie, czy przed, czy po osiemnastce?

writingmypassion napisała:
I chodziło mi ogólnie o szansę wydania w tym wieku, nie konkretnie o mój tekst.

Z tym nie ma problemu, wszystko jest możliwe, o czym świadczą przykłady: za kordonem - koleś od Eragona (nie pamiętam w tej chwili nazwiska), w kraju - Michalina Olszańska. Acz nie śledzę ich losów na tyle wnikliwie, żeby móc powiedzieć, czy publikacje ich książek to kwestia li tylko ich fenomenalnego talentu, czy coś jeszcze maczało w tym kopytka.


Misia ma rodziców w świecie artystycznym (sama też została aktorką), więc myślę, że jej było się łatwiej przebić, niż przeciętnemu Kowalskiemu.
"Jeśli kochać, to niebanalnie
Marzyć o tym, co nierealne
Jeśli kochać, to całkowicie
W nawias co dzień brać życie (swe)."
/Plateau/

Oświecenie przychodzi z nieba...
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Szansa na wydanie?
Emily Użytkownik
  • Postów: 972
  • Skąd: Luben/Breslau
Dodane dnia 28-12-2013 21:44
niewidoczna napisała:
Misia ma rodziców w świecie artystycznym (sama też została aktorką), więc myślę, że jej było się łatwiej przebić, niż przeciętnemu Kowalskiemu.

Właśnie po tym, jak napisałam post, zaczęłam robić risercz i się dokopałam do tych informacji.
Abstrahując od tego, że było jej się łatwiej przebić (chociaż to trochę dyskusyjne, gdybym była szanującym się wydawcą, to tatuś autorki nie przekonałby mnie do wydania czegoś, co uznałabym za niewarte wydania), to książka jest - moim zdaniem - słaba (ale znam ją tylko we fragmentach, więc moja opinia nie jest stuprocentowo rzetelna), więc tutaj dochodzimy do innej kwestii - czy człowiek publikujący coś nastolatkiem będąc nie będzie się za n lat wstydził tego dzieła. Bo niezależnie od tego, czy to będzie książka drukowana czy e-book - wszystko zostanie na papierze/w Internecie na wieki wieków ament. Z tym też trzeba się liczyć i skonfrontować to z parciem na publikację.
niechaj cię pochłonie morze sargassowe

zanurkuj w wątpiach
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Szansa na wydanie?
writingmypassion Użytkownik
  • Postów: 4
  • Skąd:
Dodane dnia 29-12-2013 14:51
[Dodano 29-12-2013 14:54]
Emily napisała:
więc tutaj dochodzimy do innej kwestii - czy człowiek publikujący coś nastolatkiem będąc nie będzie się za n lat wstydził tego dzieła. Bo niezależnie od tego, czy to będzie książka drukowana czy e-book - wszystko zostanie na papierze/w Internecie na wieki wieków ament. Z tym też trzeba się liczyć i skonfrontować to z parciem na publikację.


Częściowo się tego obawiam, dlatego wysłałam tutaj fragment książki, by poznać opinie bardziej doświadczonych, postronnych osób. Do tej pory książkę przeczytało tylko kilkoro moich bliskich znajomych, więc nie wiem czy powinnam kierować się ich recenzjami.
Do góry
Autor
RE: Szansa na wydanie?
Emily Użytkownik
  • Postów: 972
  • Skąd: Luben/Breslau
Dodane dnia 29-12-2013 15:33
writingmypassion napisała:
Częściowo się tego obawiam, dlatego wysłałam tutaj fragment książki, by poznać opinie bardziej doświadczonych, postronnych osób. Do tej pory książkę przeczytało tylko kilkoro moich bliskich znajomych, więc nie wiem czy powinnam kierować się ich recenzjami.

Ogólnie wszystko, co mówię, mówię z perspektywy dwudziestolatki, która w podstawówce rozpoczęła pisanie dwóch powieści, a pieniędzy podrzucanych przez babcię nie wydawała na słodycze, tylko odkładała na wydanie książki (mimo że de facto nie miałam pojęcia o istnieniu self-publishingu, POD etc., to wiedziałam - nie wiem skąd - że bez kilku tysięcy się nie obejdzie). Aktualnie strasznie się cieszę, że nic z moich wypocin nie ujrzało światła dziennego.
No ale z drugiej strony są tacy geniusze jak Rimbaud (akurat poezja, nie proza, ale zawsze literatura), którzy w wieku piętnastu lat pisali rzeczy przełomowe. Więc wszystko jest względne.

Z doświadczenia wiem, że rodzina/znajomi to przeważnie nie najlepsze podmioty opiniotwórcze, super, że myślisz o tym, żeby pokazać swoją twórczość komuś jeszcze.
niechaj cię pochłonie morze sargassowe

zanurkuj w wątpiach
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Szansa na wydanie?
Sonia Użytkownik
  • Postów: 176
  • Skąd: Enuria
Dodane dnia 03-05-2014 11:52
Swój poprzedni post wrzucam i tutaj, ze względu na wątek z wydaniem książki. Może kogoś z was zainteresuje projekt rządu, ale oczywiście w wydanie książki trzeba będzie włożyć własne pieniądze.
Z ofertą można się zawsze zapoznać:

http://wydacksiazke.pl/
Słowa wpływają na ludzi, potrafią nawet zrujnować człowiekowi życie.
Do góry
Autor
RE: Szansa na wydanie?
smutnewersy Użytkownik
  • Postów: 1
  • Skąd:
Dodane dnia 22-08-2014 14:01
Coś takie oferuje też wydawnictwo Poligraf :) Więcej o całym procesie można poczytać na tym blogu: http://pisarze.blogspot.com/2011/.../wydawnictwo-poligraf.html Zawsze jest to jakaś szansa :)
Do góry
Autor
RE: Szansa na wydanie?
Berenika Użytkownik
  • Postów: 213
  • Skąd: Galicja
Dodane dnia 26-08-2014 00:20
A można spróbować tutaj jak kogoś nie stać a chce sam wydać/albo się musi dołożyć wydawnictwu: http://polakpotrafi.pl/publikacje
KLIK w świat mojej poezji:

https://www.facebook.com/jgrabarzpoezja
Do góry
Autor
RE: Szansa na wydanie?
Kaede Użytkownik
  • Postów: 1
  • Skąd:
Dodane dnia 29-08-2014 14:40
Ciekawe czy wydanie samemu jest opłacalne? Z tego co tam wyczytałam aż 80% zysków wraca do autora, ale wiadomo, że Poligrafowi też musi się to w jakiś sposób opłacać.
Do góry
Autor
RE: Szansa na wydanie?
Sonia Użytkownik
  • Postów: 176
  • Skąd: Enuria
Dodane dnia 10-09-2014 21:22
Kaede napisała:
Ciekawe czy wydanie samemu jest opłacalne? Z tego co tam wyczytałam aż 80% zysków wraca do autora, ale wiadomo, że Poligrafowi też musi się to w jakiś sposób opłacać.


80% zysku? Ciekawa jestem gdzie tak wyczytałaś Kaede? Co innego gdy książka się sprzedaje i można spokojnie na tym zarobić, ale jest zupełnie inaczej i tak wygląda brutalna rzeczywistość, że może 17 osób ją kupi i mniej niż 50zł wpadnie ci do kieszeni. Reklama dźwignią handlu. Sytuacja miałaby się inaczej gdyby promowano wszystkie (także i nasze) powieści na takim poziomie jak książki Pilipiuka.
Słowa wpływają na ludzi, potrafią nawet zrujnować człowiekowi życie.
Do góry
Autor
RE: Szansa na wydanie?
mike17 Użytkownik
  • Postów: 1054
  • Skąd: Warszawa
Dodane dnia 14-09-2014 15:49
Osobiście nigdy nie słyszałem, a wydałem już to i owo, żeby autor dostawał 80%.
To bzdura.
Easy Rider from Nowhere a.k.a Sztywny Pyton, rzecznik Klubu WeSZołego Szampona
Do góry
Autor
RE: Szansa na wydanie?
sarita Użytkownik
  • Postów: 5
  • Skąd:
Dodane dnia 09-05-2017 13:27
Możesz też spróbować tutaj www.rozpisani.pl/ wydali już wiele książek młodym autorom i pomagają na każdym kroku.
Do góry
Autor
RE: Szansa na wydanie?
poeta88 Użytkownik
  • Postów: 2
  • Skąd:
Dodane dnia 11-05-2017 05:39
zwykle dzieli się to wg proporcji 70 :30 siedemdziesiąt procent to zysk autora zaś 30 procent prowizja wydawcy
Do góry
Autor
RE: Szansa na wydanie?
salata Użytkownik
  • Postów: 4
  • Skąd:
Dodane dnia 19-06-2017 18:45
Zawsze dwie strony muszą zrobić to normalne. Młody autor musi się liczyć z kosztami promocji książki i przede wszystkim siebie, aby stać się rozpoznanym. Z tego co widzę to rozpisani.pl chociaż nie odrzucają wszystkiego jak leci, jak inne wydawnictwa to robią.
Do góry
Autor
RE: Szansa na wydanie?
Vanillivi Użytkownik
  • Postów: 1049
  • Skąd:
Dodane dnia 20-06-2017 09:33
Kolejny pracownik wydawnictwa próbuje je promować w ten sposób? To jest bardzo słabe. Jeżeli chcecie wejść w dyskusję z portalowiczami, można normalnie się przedstawić w odpowiednim dziale, opowiedzieć o swoich usługach itp.

Cytat:
Młody autor musi się liczyć z kosztami promocji książki i przede wszystkim siebie, aby stać się rozpoznanym


Ależ w normalnym układzie działa to inaczej. Młody autor dostarcza tekst, o dystrybucję i promocję dba wydawnictwo, zysk jest do podziału.
http://www.cala-reszta-nocy.blogspot.com Mój blog o życiu, podróżach i pisaniu.
Do góry
Numer GG
  • Skocz do forum:
Polecane
ShoutBox
  • Kazjuno
  • 28/03/2024 08:33
  • Mike 17, zobacz, po twoim wpisie pojawił się tekst! Dysponujesz magiczną mocą. Grtuluję.
  • mike17
  • 26/03/2024 22:20
  • Kaziu, ja kiedyś czekałem 2 tygodnie, ale się udało. Zachowaj zimną krew, bo na pewno Ci się uda. A jak się poczeka na coś dłużej, to bardziej cieszy, czyż nie?
  • Kazjuno
  • 26/03/2024 12:12
  • Czemu długo czekam na publikację ostatniego tekstu, Już minęło 8 dni. Wszak w poczekalni mało nowych utworów(?) Redakcjo! Czyżby ogarnął Was letarg?
  • Redakcja
  • 26/03/2024 11:04
  • Nazwa zdjęcia powinna odpowiadać temu, co jest na zdjęciu ;) A kategorie, do których zalecamy zgłosić, to --> [link]
  • Slavek
  • 22/03/2024 19:46
  • Cześć. Chciałbym dodać zdjęcie tylko nie wiem co wpisać w "Nazwa"(nick czy nazwę fotografii?) i "Album" tu mam wątpliwości bo wyskakują mi nazwy albumów, które mam wrażenie, że mają swoich właścicieli
  • TakaJedna
  • 13/03/2024 23:41
  • To ja dziękuję Darconowi też za dobre słowo
  • Darcon
  • 12/03/2024 19:15
  • Dzisiaj wpadło w prozie kilka nowych tytułów. Wszystkie na górną półkę. Można mieć różne gusta i lubić inne gatunki, ale nie sposób nie docenić ich dobrego poziomu literackiego. Zachęcam do lektury.
  • Zbigniew Szczypek
  • 06/03/2024 00:06
  • OK! Ważne, że zaczęłaś i tej "krwi" nie zmyjesz już z rąk, nie da Ci spać - ja to wiem, jak Lady M.