Ulubione sceny / kadry filmowe
Portal Pisarski » Książki i Filmy » Filmy
Autor
Ulubione sceny / kadry filmowe
introwerka Użytkownik
  • Postów: 292
  • Skąd:
Dodane dnia 07-04-2014 23:52
Ciekawa jestem, czy macie jakieś ulubione sceny / kadry filmowe, oddające jakiś głębszy sens samą warstwą wizualną?

Mnie chyba najbardziej utkwiła w pamięci scena z filmu "Pani Parker i krąg jej przyjaciół", gdy dwóch przyjaciół z artystycznej bohemy spotyka się na przyjęciu, padają sobie w ramiona, poklepują się po plecach, jeszcze raz, nie mogą się z radości oderwać od siebie, klepią się jeszcze raz i jeszcze, coraz mocniej, aż dwóch prawych ludzi wymienia prawe sierpowe. Nie do przecenienia genialny jest też kadr z "Krótkiego filmu o miłości".

img.interia.pl/rozrywka/nimg/9/q/Krotki_film_milosci_6260569.jpg
"miłość
jest jedyną fortecą
dość mocną, by jej zaufać".
(Marianne Moore)
Do góry
Autor
RE: Ulubione sceny / kadry filmowe
labedz Użytkownik
  • Postów: 448
  • Skąd: Kraków
Dodane dnia 08-04-2014 00:10
Tak, pełno mam takich scen.
Choćby pierwsza z brzegu: scena otwarcia w filmie "Czas apokalipsy". Przy akompaniamencie świetnego kawałka Doorsów, panoramiczne ujęcie na piękną, bujną wietnamską dżunglę, nad którą po chwili nadlatują amerykańskie bombowce. Zaraz po tym dżungla wybucha malowniczym ogniem, a na to nadlatują śmigłowce, których trzepot wirników słychać najpierw jakby w oddali, dźwięk jest zniekształcony, ale narasta... po chwili słychać je wyraźnie, a śmigłowce wypełniają kadr. Po czym ujęcie zmienia się i oczom widza ukazuje się wirujący pod sufitem wiatrak, zawieszony nad głową głównego bohatera, który skażony psychicznie bardzo mocno był tą wojną, jak się później dowiadujemy. Bardzo udany obrazek.
Wolał umrzeć, niż dać się zabić.
Do góry
Autor
RE: Ulubione sceny / kadry filmowe
mike17 Użytkownik
  • Postów: 1054
  • Skąd: Warszawa
Dodane dnia 08-04-2014 16:36
Dla mnie z najlepszego moim zdaniem filmu gangsterskiego, jaki w życiu widziałem, a mianowicie DAWNO TEMU W AMERYCE, chodzi o scenę końcową.
Było kiedyś czterech chłopaków, którzy byli tęgimi gangsterami, ale jeden z nich ich zdradził i doprowadził do masakry, w której dwóch zginęło, a główny bohater uszedł z życiem.
Kolejne dziesięciolecia zdrajca słał za nim kilerów, by go dopadli, nigdy im się nie udało.
Po latach ukrywający się Noodles otrzymuje zaproszenie na przyjęcie do Sekretarza Bayley'a.
Kiedy go widzi, wie, że to zdrajca Max, starszy już, ale to ten sam człowiek.
Max chce wyrównać dług (wyrzuty sumienia, nadużycia finansowe?) i prosi Noodlesa, by go zabił.
Noodles udaje, że nie wie, o co chodzi, choć wie, kim jest Sekretarz i pamięta dwóch martwych kumpli.
Nie daje się namówić i odchodzi - choć mógł go zabić, nie robi tego.

Max niebawem rzuca się do wielkiej śmieciarki-niszczarki śmieci, która robi z niego...

Piękny motyw wybaczenia, nieżycia nienawiścią i przeszłością.
Okazuje się, że to zbrodniarz męczył się najbardziej.

Polecam fanom mocnego, męskiego kina :)
Easy Rider from Nowhere a.k.a Sztywny Pyton, rzecznik Klubu WeSZołego Szampona
Do góry
Autor
RE: Ulubione sceny / kadry filmowe
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 08-04-2014 17:32
Bardzo mało filmów oglądam i dlatego każdy siedzi we mnie długo, jak książka. Jedna scena wżarła się wyjątkowo, bo zachwyciła niespotykaną (chyba) w kinematografii głębią. Chodzi o końcówkę "Andrieja Rublowa" Andrieja Tarkowskiego.

Mały chłopiec decyduje się na nadzorowanie pracy nad odlewaniem dzwonu, ponieważ jest on synem człowieka, który jako jedyny umiał to robić doskonale, posiadał - powiedzielibyśmy dzisiaj - "know how". Po wielotygodniowej pracy dzwon zawisł i oto następuje uroczyste jego poświęcenie oraz uruchomienie. Przybyło mnóstwo ludzi, w tym najważniejsze głowy świeckie i kościelne. Rozkołysano serce dzwonu, aż w końcu wydał potężny dźwięk. Wszyscy wiwatują, pracownicy cieszą się, wielcy są ukontentowani.

Daleko od tego wesela, chłopiec - kierownik odlewu siedzi na gołej ziemi i płacze, że nie sprostał zadaniu.
Do góry
Autor
RE: Ulubione sceny / kadry filmowe
Jovovich Użytkownik
  • Postów: 6
  • Skąd: Narbonne
Dodane dnia 09-04-2014 15:27
A ja lubię czasem melancholijne klimaty...i lubię taki jeden film, nakręcony przez Sarę Polley pt. "Take this waltz". Podoba mi się w nim wszystko, poczynając od obsady aktorskiej, poprzez ujęcia, historię, na cudownej muzyce nie kończąc. Moja ulubiona scena to ta:

http://www.youtube.com/watch?v=sJUXGPz3Zz4



Czas się w niej na chwilę zatrzymuje :)
Do góry
Autor
RE: Ulubione sceny / kadry filmowe
Wiktor Orzel Administrator
  • Postów: 3517
  • Skąd: Kraków
Dodane dnia 09-04-2014 20:12
Bardzo lubię przydługawe ujęcia i klimat duńskiego filmu Reconstruction. Szczególnie podobały mi się sceny z udziałem papierosów, które są nieodłącznym rekwizytem aktorów:

fbcdn-sphotos-d-a.akamaihd.net/hphotos-ak-frc1/t1.0-9/21817_555880941093632_686447868_n.jpg
wiktororzel.pl
Do góry
Autor
RE: Ulubione sceny / kadry filmowe
shinobi Użytkownik
  • Postów: 389
  • Skąd: Szczecinek
Dodane dnia 10-04-2014 09:12
Lubię scenę śmierci Little Billa z "Boogie Nights".
Jedno, dosyć długie ujęcie fajnie polepione z muzyką.

http://www.youtube.com/watch?v=JFX-qfYbHKg

A wszystko z błachego powodu: jego stara dymała się z kimś innym. ;)
Do góry
Autor
RE: Ulubione sceny / kadry filmowe
labedz Użytkownik
  • Postów: 448
  • Skąd: Kraków
Dodane dnia 13-05-2014 21:00
Widzę, że mamy tu miłośników mastershotów, czyli długich, jednoujęciowych scen.
W tym temacie, to jedną z moich ulubionych takich scen - majstersztyków jest scena ewakuacji Dunkierki w filmie "Pokuta". Sam film w sobie zbyt wybitny może i nie jest, ale ta scena - jedna z najlepszych w historii kina. Zrealizowano ją w jedynie czterech dublach, na ekrany trafił dubel numer trzy.

http://www.youtube.com/watch?v=m_yhuhp880s
Wolał umrzeć, niż dać się zabić.
Do góry
Autor
RE: Ulubione sceny / kadry filmowe
KsiazkowyMol Użytkownik
  • Postów: 8
  • Skąd:
Dodane dnia 27-06-2014 10:08
Dzień świra scena na plaży - jakże prawdziwa i głęboka. Cały film mnie udeżył, bo tak łatwo zaplątać się w życiu i pogubić priorytety.

https://www.youtube.com/watch?v=l5BTp7FlFMQ
Do góry
Autor
RE: Ulubione sceny / kadry filmowe
zielnik88a Użytkownik
  • Postów: 1
  • Skąd: Bydgoszcz
Dodane dnia 08-03-2017 16:21
Scena grozy w ostatnim odcinku 1 sezonu Twin Peaks :O
Do góry
Autor
RE: Ulubione sceny / kadry filmowe
bened Użytkownik
  • Postów: 388
  • Skąd:
Dodane dnia 23-03-2017 11:44
Mam całe mnóstwo ulubionych scen, pierwsze jakie przychodzą mi na myśl pochodzą z Maski Zorro i Legendy Zorro.
Sposoby percepcji, charakterki Eleny i Alejandra, a także komizm sytuacyjny niefortunnych wydarzeń i zachowań bohaterów idealnie tu współgrają tworząc rozbrajającą humorystycznie kompozycję. :)

- fajka
https://www.youtube.com/watch?v=A26tU0KZsN0
- spowiedź
https://www.youtube.com/watch?v=ZYJL6XmlTbg
- całuśny pojedynek w stodole
https://www.youtube.com/watch?v=ofmBgLEsthU
"Są w życiu chwi­le, gdy myśli się, że jest tak źle, iż już gorzej być nie może. Wte­dy właśnie oka­zuje się... że jed­nak może. "
Rafał Kosik
Do góry
Autor
RE: Ulubione sceny / kadry filmowe
mozets Użytkownik
  • Postów: 71
  • Skąd:
Dodane dnia 28-03-2017 12:05
!
Do góry
Autor
RE: Ulubione sceny / kadry filmowe
dominikue71 Użytkownik
  • Postów: 3
  • Skąd:
Dodane dnia 30-03-2017 12:36
moje ulubione sceny pochodzą z "Pulp Fiction", kiedy Bruce Willis ucieka i na pasach zatrzymuje się przed Wallacem :D zawsze bawi mnie ta scena. W ogóle jestem fanką poczucia humoru Tarantino, wszystkie sceny z Mr Wolfem również należą do moich ulubionych
Do góry
  • Skocz do forum:
Polecane
ShoutBox
  • Kazjuno
  • 28/03/2024 08:33
  • Mike 17, zobacz, po twoim wpisie pojawił się tekst! Dysponujesz magiczną mocą. Grtuluję.
  • mike17
  • 26/03/2024 22:20
  • Kaziu, ja kiedyś czekałem 2 tygodnie, ale się udało. Zachowaj zimną krew, bo na pewno Ci się uda. A jak się poczeka na coś dłużej, to bardziej cieszy, czyż nie?
  • Kazjuno
  • 26/03/2024 12:12
  • Czemu długo czekam na publikację ostatniego tekstu, Już minęło 8 dni. Wszak w poczekalni mało nowych utworów(?) Redakcjo! Czyżby ogarnął Was letarg?
  • Redakcja
  • 26/03/2024 11:04
  • Nazwa zdjęcia powinna odpowiadać temu, co jest na zdjęciu ;) A kategorie, do których zalecamy zgłosić, to --> [link]
  • Slavek
  • 22/03/2024 19:46
  • Cześć. Chciałbym dodać zdjęcie tylko nie wiem co wpisać w "Nazwa"(nick czy nazwę fotografii?) i "Album" tu mam wątpliwości bo wyskakują mi nazwy albumów, które mam wrażenie, że mają swoich właścicieli
  • TakaJedna
  • 13/03/2024 23:41
  • To ja dziękuję Darconowi też za dobre słowo
  • Darcon
  • 12/03/2024 19:15
  • Dzisiaj wpadło w prozie kilka nowych tytułów. Wszystkie na górną półkę. Można mieć różne gusta i lubić inne gatunki, ale nie sposób nie docenić ich dobrego poziomu literackiego. Zachęcam do lektury.
  • Zbigniew Szczypek
  • 06/03/2024 00:06
  • OK! Ważne, że zaczęłaś i tej "krwi" nie zmyjesz już z rąk, nie da Ci spać - ja to wiem, jak Lady M.