Leszek Żuliński - DEKALOG DOBREGO WIERSZA
 • Strona:
 • «
 • 1
 • 2
Autor
RE: Leszek Żuliński - DEKALOG DOBREGO WIERSZA
Silvus Użytkownik
 • Postów: 1661
 • Skąd: Warszawa
Dodane dnia 12-02-2010 18:58
Dobra, mogą być jakieś dekalogi. Jednak poeta, chcący być Poetą (w szczególności prawdziwym), sam dojdzie do tego, czego mu potrzeba. Bo - po co sylabotonizm? Po co rym, po co autentyczność, a po co odkrywczość, banał, lakoniczność?!

Skoro nikt nie przeczyta tego. Czyli tak, jak mam w podpisie, tylko w aspekcie pozytywnym.
Do góry
Autor
RE: Leszek Żuliński - DEKALOG DOBREGO WIERSZA
julanda Użytkownik
 • Postów: 386
 • Skąd: Warszawa
Dodane dnia 30-07-2011 10:18
Myślę, że pisać się powinno z potrzeby duszy, nie krępować, nie zabijać, ale czuć i istnieć. Na konkursy lepiej nie tworzyć, bo w ten sposób powstają całe struktury mądrych i mądrzejszych, lepszych, gorszych. To nie sport! Co innego służyć drugiemu sobą, życzliwym sercem. Nie znam p. Żulińskiego, ale jestem pewna, że jeśli jest artystą, to pewnie chciałby cicho stanąć za swoimi tezami, może patrząc na zachód słońca umiałby opowiedzieć o tym komuś spragnionemu piękna. Chwiliami mam wrażenie, że tupiemy za głośno, zadajać mnóstwo pytań, płoszymy ptacwto i zabijamy echo. A tezy? Są w porządku! ;)
P.S. Moją tezą jest, że ze Sztuki nie powinno się robić zawodu, Ona powinna być służbą.
"Poezja jest snem śnionym w obecności rozumu." Tommaso Ceva

Dozgonnie wdzięczna Szaremu Kotu zza rzeki o imieniu Szakal...
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Leszek Żuliński - DEKALOG DOBREGO WIERSZA
starysta Użytkownik
 • Postów: 62
 • Skąd:
Dodane dnia 27-02-2012 16:23
Jakoś mi nie pasuje takie ubranie w ramy definicji, kiedy czytałem odniosłem wrażenie, że tak autor tekstu chce ustawić poetów, to niemożliwe jest.
Wiersz ma latać, płynąć, wiersz ma być napisany z skóry poety ( ja nm nie jestem, co tam ja ) gdyby Szymborska nie wychodziła poza teren swojej skóry, czym były by, jej wiersze.
Ta porada jest nieprawdziwa, poeta musi fruwać by zdobywać wiedzę dla swojego wiersza.
Nic nie może poecie odebrać terenu po którym się porusza.
Faktem jest, że że taki tekst, w tej formie, mniej więcej pozwoli na tylko ruszenie z miejsca.
Pozdrawiam.
a mnie się podoba żyć, jeżeli nawet czasami życie mi się nie podoba
Do góry
Autor
RE: Leszek Żuliński - DEKALOG DOBREGO WIERSZA
niemotylica Użytkownik
 • Postów: 26
 • Skąd: Kuraszew
Dodane dnia 03-04-2012 22:14
Pytanie, czy stosując się do dekalogu, wiersz będzie jeszcze wierszem autora? Czy będzie przekazywał te emocje i czy będzie po prostu mój? Myślę , że nie. To będzie jak wypracowanie, napisane tak, bo tak się pisze, bo tak kazali. A gdzie w tym wszystkim pasja, uczucie i pewność, że wiersz jest tylko mój?
Dobry wiesz, to taki, który podoba się ludziom ze względu na przekaz i indywidualność, a nie setna kopia. Jak rozpoznać autora, skoro wszyscy piszą tak samo?
Do góry
Autor
RE: Leszek Żuliński - DEKALOG DOBREGO WIERSZA
wierszokleta Użytkownik
 • Postów: 795
 • Skąd: Wrocław
Dodane dnia 03-04-2012 22:27
Pan autor zapomniał dopisać do tytułu wg Leszka Żulińskiego a 10 przykazanie stoi w sprzeczności z innymi - jeśli natchnienie nakazuje napisać mi wiersz nielakoniczny, domówiony itd??
Ogólnie próby definiowania poezji skazane są na niepowodzenie, poezje się czuje a nie wie.
I nie przeczę może to co w tym dekalogu napisano jest prawdą, ale prawdą
li tylko autora - a tych prawd tyle ile piszących poezję - od stawiających pierwsze kroki poprzez uznanych po naprawdę wielkich poetów. Zapominać też nie należy o czytelniku który w grze zwanej poezją jest równorzędnym partnerem.
" ... przyzna pan że kryje się coś niedobrego w mężczyznach którzy unikają wina, gier, towarzystwa pięknych kobiet i ucztowania ..."MISTRZ I MAŁGORZATA M.Bułhakow
Biada artystom na których nikt nie pluje
Lope de Vega
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Leszek Żuliński - DEKALOG DOBREGO WIERSZA
Endrian Gitara Użytkownik
 • Postów: 2
 • Skąd:
Dodane dnia 09-09-2012 21:55
Fakt, większość jest prawdą. Jestem młody, mam własny bagaż, swój styl i zajawki. Wiersz wcale nie powinien być prosty. Wiersze przytoczone w przykazaniach; siódmym i ósmym, nie mam pojęcia komu to przynosi wena i nie oceniam ale dla mnie inaczej powinien wyglądać wiersz.
Do góry
Autor
RE: Leszek Żuliński - DEKALOG DOBREGO WIERSZA
darek i mania Użytkownik
 • Postów: 68
 • Skąd:
Dodane dnia 15-12-2013 09:57
dotrwałem do końca i .. Dekalog kojarzy się z nauką dziesięciu przykazań Bożych i modlitwą. Jeśli już wiemy o co chodzi to najlepszą modlitwą jest własna, niepowtarzalna. Wiele dowiedziałem się i mam jakiś już zarys, limes poruszania się w poezji, bo do tej pory to poruszałem się przy lasce. W myśl: nie zabijaj, wolny idę dalej.
Do góry
Autor
RE: Leszek Żuliński - DEKALOG DOBREGO WIERSZA
poeta112 Użytkownik
 • Postów: 1
 • Skąd:
Dodane dnia 04-04-2014 21:44
dobry dialog dla początkujących
. jestem administratorką na czacie.i prezenterką strefy hitów a moderatorką forum Fanka Patricka Swayze zdobywczyni pucharu za taniec, zagrałam w przedstawieniach teatralnych Mająca na koncie już pierwszy wywiad do tv, chętnie pomagam Prowadzę trzy blogi dwa prywatne i radiowy, wierzę w Boga i nie wstydzę się tego,, już jako 10 latka zdobyłam pierwszy dyplom, bardzo kocham pomagać ,jeśli chodzi o poezję to zaczęłam bardzo przypadkowo interesując się pamiętnikiem mojej mamy
Do góry
Autor
RE: Leszek Żuliński - DEKALOG DOBREGO WIERSZA
trawa1965 Użytkownik
 • Postów: 155
 • Skąd: Mogilno k. Nowy Sącz
Dodane dnia 31-08-2016 12:31
Nie zgadzam się z Leszkiem Żulińskim choćby dlatego, że wskazówki te były dobre kilkanaście lat temu. W dzisiejszych czasach kilkanaście lat to wieczność. Dziś już poezja wcale nie musi odnosić się do ludzi , a o jakości wiersza metafory już nie świadczą. Co więcej, podział na lirykę, epikę i dramat też już jest nieaktualny, a fakt, że na Portalu taki istnieje, wynika z przyzwyczajenia, które, jak wiadomo, jest drugą naturą człowieka.

Dlatego 'Dekalog dobrej poezji" to już zaprzeczenie wolności twórczej. Już samo wyrażenie "Dekalog" świadczy o naszym podświadomym niewolnictwie mentalnym.
Do góry
Autor
RE: Leszek Żuliński - DEKALOG DOBREGO WIERSZA
Xandars Użytkownik
 • Postów: 2
 • Skąd:
Dodane dnia 29-03-2017 14:33
Ja ogólnie nie lubię nawiązań do religii w wierszu jak dla mnie ten wiersz jest słaby przywiązanie do kultury to już norma ale teraz zauważyłem że wybijają się osoby odstające od jakiejkolwiek normy może to jest metoda.
_______________
adwokat wągrowiec
Do góry
Autor
RE: Leszek Żuliński - DEKALOG DOBREGO WIERSZA
poeta88 Użytkownik
 • Postów: 2
 • Skąd:
Dodane dnia 10-05-2017 20:54
dorzucę kwestie rymów cechą charakterystyczną poezji jest forma wyrazu poeta pisząc mówi wierszem więc używa także rymów zgodnie z zasadą poeta nie czuje kiedy rymuje
Do góry
Autor
RE: Leszek Żuliński - DEKALOG DOBREGO WIERSZA
Ozyrion Użytkownik
 • Postów: 4
 • Skąd:
Dodane dnia 09-08-2017 19:52
To takie 10 przykazań od kogoś, kto chce, by czcić go jak Boga Poezji? Wierni... odrzućcie jego herezje... albowiem wiersz to forma sztuki... Sztuki tak specyficznej, że nie można zniewolić jej żadnymi zasadami, nawet tymi, które zwą się "Interpunkcji"...
https://wiersze-krwia-pisane.blogspot.com/
Do góry
Autor
RE: Leszek Żuliński - DEKALOG DOBREGO WIERSZA
Jundi Użytkownik
 • Postów: 38
 • Skąd: Warszawa
Dodane dnia 11-12-2017 22:31
Ja to trochę widzę jakby ktoś chciał powiedzieć, że to co ma być dobre musi być po prostu dobre. Nic nowego.
Tak jak powiedział kiedyś Gombrowicz:
(Sparafrazuję, bo nie pamiętam dokładnie jak to leciało i nie chcę mi się sprawdzać)

Pisanie nie jest kwestią talentu, lecz jest kwestią Osobowości. Jeśli Osobowość jest mierna, to jaka ma być twórczość?
/Sukces/____
__________|___
_____________|___
________________|___/Ja/
Do góry
Autor
RE: Leszek Żuliński - DEKALOG DOBREGO WIERSZA
Friday Użytkownik
 • Postów: 1
 • Skąd: Kettering
Dodane dnia 21-03-2019 02:43
Witam.
Czytam i czytam więc muszę jakoś to zacząć... Wiem, te wielokropki, przecinki i inne błędy rażą wszystkich wielkich Polonistów z wykształcenia. Nie ma w tym stwierdzeniu złośliwości, ale czy dyslektyk nie może pisać wierszy? Chociaż jak dla mnie po części dysleksja to choroba lekko urojona i wystarczy czytać książki, żeby ją skutecznie wyeliminować. W pełni rozumiem te całe 10 przykazań i w większości się z nimi zgadzam... doskonale rozumiem, jaka różnica jest między robieniem komuś łaski, a robieniem laski (jeśli ktoś nie korzysta z polskich liter). Nie jestem jakimś autorytetem w dziedzinie poezji. Zgadzam się po części z tym rzemieślniczym warsztatem i wirtuozerią słowa, lecz... No właśnie. Wiem, że klasyczny poeta z wykształcenia, tak jak to wiadomo potrafi napisać wiersz na "zimno" i warsztatowo zapewne będzie świetny, zgodny z szablonami. Tylko czy o to w tym chodzi? Gdzie uczucie zaklęte w słowa? Chwila zatrzymana w czasie? Osobiście powiem tak... ile ludzi, tyle różnych typów... o gustach się ponoć nie dyskutuje, a dlaczego? Bo prowadzi to do awantur i sporów. Nie o to mi chodzi. Osobiście dla mnie pisanie jest potrzebą chwili. Najbardziej lubię momenty, jak ja to nazywam w przedświcie. Budzę się i czasem na granicy snu słowa same układają się w wersy. Chwilami czuję taką potrzebę, żeby przelać na papier to, co tłucze mi się po głowie, słowa biegają cały dzień uderzają się wzajemnie, słyszę jak trą się o siebie dopasowując. Dojrzewają jak owoc i gdy go nie zerwę, zgnije, odejdzie w zapomnienie. Poezja dla mnie, to chwila której jeśli nie zapiszę - przepadnie, ale przychodzi sama, kiedy chce. Pisać to jedno, a wyjść z tym do ludzi, to całkiem coś innego. Na to potrzeba odwagi. Dużej odwagi i motywacji. Sporo wierszy napisałem i zaległy w szufladzie na długie lata. Dopiero sytuacja w życiu i właściwe osoby na mojej drodze sprawiły, że pomyślałem aby je wydać, pokazać komuś. Zostaw po sobie ślad, pokaż im co czułeś w danej chwili. Nie zamykaj uczuć w sobie, bo jeśli wyrzucisz je z siebie na papier, to cię odciążą. Może ktoś będzie chciał to kiedyś przeczytać i poczuje podobnie, może będziecie nadawać na tych samych falach. Piszcie ludzie, piszcie ile wlezie... chcecie przeklinać w wierszach? Przeklinajcie. Wszystkie słowa mają moc, zawierają emocje. Sam proces tworzenia, jest dla twórcy intymnym przeżyciem, a odbiorca? Albo mu to pasuje, albo nie i wróci do Mickiewicza, Różewicza, czy innych wielkich i wspaniałych. Co z tego czy ktoś uzna, że jesteś grafomanem? Twoje wiersze są do dupy, że tak się brzydko wyrażę w naszym kochanym języku polskim... To tak jakby powiedzieć głuchemu, że nie może tworzyć muzyki, bo to bez sensu. Chociaż historia pokazała całkiem inaczej. Każdy w tym co pisze znajdzie w pewnym gronie odbiorcę i każdy też znajdzie kogoś, kto go znienawidzi. Język polski jest niesamowity i wiem co mówię. Od kilku już lat mieszkam w Anglii, niech mi ktoś powie jak Anglikowi wytłumaczyć, że zielona zieleń zieleni zieleńszą zieleń. Takich przykładów jest sporo. Język polski jest piękny i uważam, że trzeba o niego dbać. Inną sprawą jest to, że jeżeli już ktoś coś stworzy, to wydać to w tym kraju jest naprawdę trudno. No ale to kwestia systemu i układów panujących w Polsce. Jakby to powiedzieć? Polska piękny kraj, tylko ludzie czasami... Co można rzec? Piszcie... Niech ten kanon poezji polskiej się rozwija, bo czasami w ogólniaku to miałem wrażenie, że wieje grozą na lekcjach języka ojczystego. Do wszystkiego trzeba jednak dorosnąć. Lubię czytać wiersze, różne... lubię zawarte w nich ułamki ludzi i uczuć upchnięte między wersami, historie prawdziwe i wymyślone. Uwielbiam i kocham Poświatowską. Każdy jest indywidualny i ma swój jedyny nie powtarzalny styl... powiem tak na koniec - moja nauczycielka polskiego nienawidziła mnie w ogólniaku... i co z tego? Ona tam została, a ja idę dalej...
Do góry
 • Strona:
 • «
 • 1
 • 2
 • Skocz do forum:
Polecane
ShoutBox
 • Pulsar
 • 20/05/2022 20:45
 • Szanowna redakcjo! Na mój BLOG nikt nie może publikować. Jedynie komentować i wyrażać wszystko co wątrobie zalega. Zatem nie jestem [link]żeniem.
 • Pulsar
 • 20/05/2022 20:25
 • oto adres:
 • Pulsar
 • 20/05/2022 20:20
 • Oto adres:
 • Pulsar
 • 20/05/2022 20:18
 • Oto adres:
 • Pulsar
 • 20/05/2022 20:15
 • Zabrakło znaków. Coś podobnego. A ja dopiero się rozkręcam. Zatem zapraszam wszystkich do mojego BLOGA, nieśmiałego. u mnie można o wszystkim, nie tylko o poezji. W ramach obowiązujących norm internet
 • Pulsar
 • 20/05/2022 20:08
 • Zapraszam na mojego nieśmiałego BLOGA. Wszystkich, nawet tych bez ślepej kiszki i z dwunastnicą zapasteryzowanymi metaforami. Co zrobić, trudno! Z żołądkiem zakwaszonym refluksem. RRRUU! Wszystko ule
 • Yaro
 • 16/05/2022 19:07
 • To fajnie:)
 • mike17
 • 16/05/2022 17:17
 • Opróżniłem pocztę Jarku :)
 • mike17
 • 16/05/2022 14:29
 • Jarku, nie zapomniałem o Tobie :)
Wspierają nas