Z DUBELTÓWKI W GWIAZDKĘ – WYNIKI!!!
Portal Pisarski » Z innej beczki » Archiwum
Autor
RE: Z DUBELTÓWKI W GWIAZDKĘ – WYNIKI!!!
akacjowa agnes Użytkownik
  • Postów: 1597
  • Skąd: Lubasz
Dodane dnia 02-01-2015 11:41
Mamma mia! Nie sądziłam, że pod niewinnym konkursem może się zrodzić niemal obwiniająca dyskusja :)

Powiem dla wyklarowania sytuacji:

Punkty oddane przez uczestników na swoje własne teksty nie miały najmniejszego wpływu na kolejność miniatur na podium i krótko za nim. Zmiana byłaby niewielka i to jedna tylko w ogonie rankingu.

Jeśli Was to uspokoi to pobawiłam się także w symulację i wprowadziłam zmiany w tabelce tak, że każdy uczestnik oddał na siebie max. 3 punkty (bo więcej i tak nie mógł) a resztę odpowiednio rozdał innym (starałam się proporcjonalnie umniejszyć co trzeba) i co z tego wynikło? A nic, bo nadal pierwsze miejsca byłyby takie same.

A jeszcze tak od serca:

Zrobiło mi się ociupinkę przykro, bo chciałam dobrze. Chciałam zorganizować konkurs w prozie, mimo że nigdy tego nie robiłam. Zrobiłam to najlepiej jak umiałam na tamtą chwilę. Każdy z Was napisał tekst najlepiej jak mógł na tamtą chwilę i myślę, że zagłosował najlepiej jak mógł. Zatem ten konkurs był najlepszym jaki mógł być w grudniu 2014 na Portalu Pisarskim i trzeba się tym cieszyć, a nie kłócić.

Wiem, że następnym razem, jeśli mam to robić (a regulamin już rozpisany :)), spróbuję wytypować komisję, skoro uważacie, że tak jest sprawiedliwiej. Choć podejrzewam, że i wówczas może się coś komuś nie spodobać.
Cóż jeszcze nikt nigdy nie zadowolił wszystkich, ale wbrew temu twierdzeniu postaram się to zrobić ;)

Jeszcze raz pomyślności w rozpoczętym roku i uśmiechu aż do popękania zajadów :)
Jestem kudłata, łaciata i piegata, lecz koło pióra równo mi to lata ;)
Do góry
Autor
RE: Z DUBELTÓWKI W GWIAZDKĘ – WYNIKI!!!
Miladora Użytkownik
  • Postów: 7496
  • Skąd: Kraków
Dodane dnia 02-01-2015 15:55
akacjowa agnes napisała:
Zrobiło mi się ociupinkę przykro, bo chciałam dobrze.

Wszyscy to wiedzą i doceniają, Agnesko. :)

A że zrobiła się dyskusja na temat poziomu utworów to wyłącznie moja wątpliwa zasługa. :)
Ale czy naprawdę wszystkich i zawsze trzeba głaskać po główkach, umacniając w nich przekonanie, że są tacy świetni?
Może trochę krytyki sprawi, że autorzy baczniej zaczną przyglądać się swoim tekstom, bo a nuż znowu przyjdzie wredna Miladora i sprowadzi ich na ziemię?
Tu, na portalu, za dużo osób przyzwyczaiło się do bezkrytycznego chwalenia, a w życiu tak nie jest. :)
Każdy konkurs, chociażby nie wiem jak znaczny, podlega ocenie krytyków, którzy zazwyczaj nie bawią się w owijanie w bawełnę swojego zdania. Dobrze jest więc dorastać literacko póki czas.
Bo być może krytycy mają jednak trochę racji. ;)

I właśnie o to mi chodziło, gdy wsadzałam kij w mrowisko.
Żeby nie było chórku wyłącznie pochwalnych gratulacji i rozpływania się na temat tekstów, którym naprawdę sporo brakuje jeszcze do chwalenia.

Dlaczego boimy się podniesienia poprzeczki?
Bo nas na to nie stać?
Czy jesteśmy po prostu zbyt wygodni i za mało samokrytyczni. :)

Miłego dnia wszystkim :)
Zawsze tkwi we mnie coś, co nie przestaje się uśmiechać (Romain Gary).
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Z DUBELTÓWKI W GWIAZDKĘ – WYNIKI!!!
akacjowa agnes Użytkownik
  • Postów: 1597
  • Skąd: Lubasz
Dodane dnia 02-01-2015 16:19
Miladora napisała:
Dlaczego boimy się podniesienia poprzeczki?


Ile czasu potrzeba na napisanie tekstu na poziomie podniesionej poprzeczki? Chcę wiedzieć, jak zaplanować kolejne wyzwanie :)
Jestem kudłata, łaciata i piegata, lecz koło pióra równo mi to lata ;)
Do góry
Autor
RE: Z DUBELTÓWKI W GWIAZDKĘ – WYNIKI!!!
mike17 Użytkownik
  • Postów: 1054
  • Skąd: Warszawa
Dodane dnia 02-01-2015 16:33
akacjowa agnes napisała:
Ile czasu potrzeba na napisanie tekstu na poziomie podniesionej poprzeczki?

Myślę, że czas pisania to rzecz drugorzędna: można szybko napisać arcydzieło, a miesiącami męczyć gniota.
Skoro tu tak "słabo" z pisaniem prac konkursowych, to ja chcę konkretnie wiedzieć, jak podnieść poprzeczkę.


Miłego wieczorku wszystkim :)
Easy Rider from Nowhere a.k.a Sztywny Pyton, rzecznik Klubu WeSZołego Szampona
Do góry
Autor
RE: Z DUBELTÓWKI W GWIAZDKĘ – WYNIKI!!!
Miladora Użytkownik
  • Postów: 7496
  • Skąd: Kraków
Dodane dnia 02-01-2015 16:53
mike17 napisał:
Myślę, że czas pisania to rzecz drugorzędna: można szybko napisać arcydzieło, a miesiącami męczyć gniota.

Owszem. :)
Bo wszystko zależy od pomysłu, a ten niekiedy przychodzi szybko, niekiedy dopiero po pewnym czasie, a niekiedy w ogóle.
Więc czas jest potrzebny na wyklucie tematu, a potem na przemyślenie go i dopracowanie.

Myślę, że minimum trzy tygodnie, kiedy się nie ma świąt na karku. :)

mike17 napisał:
to ja chcę konkretnie wiedzieć, jak podnieść poprzeczkę.

Odpowiedź masz powyżej. :)
Dobry pomysł plus dobre dopracowanie pod każdym względem.
A jeżeli nawet pomysł nie jest rewelacyjny, to niech go ratuje chociaż forma literacka.
Bo coś może być bardzo proste, a jednocześnie bardzo piękne i ujmujące. :)
Zawsze tkwi we mnie coś, co nie przestaje się uśmiechać (Romain Gary).
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Z DUBELTÓWKI W GWIAZDKĘ – WYNIKI!!!
mike17 Użytkownik
  • Postów: 1054
  • Skąd: Warszawa
Dodane dnia 02-01-2015 17:02
Miladora napisała:
Myślę, że minimum trzy tygodnie, kiedy się nie ma świąt na karku. :)

No nie bardzo...
Znane mi są przekazy ze świata muzyki i literatury, gdzie autorzy mówili, że "od razu", niejako z marszu w ich głowie pojawił się cały utwór i w tej formie potem zaistniał w świecie.
Więc nadal twierdzę, że czas tworzenia nie ma absolutnie nic wspólnego z jakością dzieła.
Nie o taką "poprzeczkę" mi chodziło, a o konkrety portalowe.
Easy Rider from Nowhere a.k.a Sztywny Pyton, rzecznik Klubu WeSZołego Szampona
Do góry
Autor
RE: Z DUBELTÓWKI W GWIAZDKĘ – WYNIKI!!!
Miladora Użytkownik
  • Postów: 7496
  • Skąd: Kraków
Dodane dnia 02-01-2015 17:16
mike17 napisał:
Znane mi są przekazy ze świata muzyki i literatury, gdzie autorzy mówili, że "od razu", niejako z marszu w ich głowie pojawił się cały utwór i w tej formie potem zaistniał w świecie.

Bywa, ale nie wszyscy mają takie iluminacje. :)
I nie wszyscy mają odpowiedni warsztat, by z marszu napisać coś w skończonej formie.

Konkrety portalowe to także talerz, na którym serwuje się upichcone przez siebie danie. :)
Zawsze tkwi we mnie coś, co nie przestaje się uśmiechać (Romain Gary).
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Z DUBELTÓWKI W GWIAZDKĘ – WYNIKI!!!
mike17 Użytkownik
  • Postów: 1054
  • Skąd: Warszawa
Dodane dnia 02-01-2015 17:31
Podane przeze mnie przykłady to, choćby, polski kompozytor Wojciech Kilar, który w wywiadzie telewizyjnym powiedział to, o czym pisałem wcześniej.
Ponadto duet Lennon & McCartney, którzy "wymiatali" gotowcami w try miga, o czym można poczytać w jakiejkolwiek publikacji, gdzie Paul mówi o swoim komponowaniu muzyki i tekstach Johna.

Miladora napisała:
Konkrety portalowe to także talerz, na którym serwuje się upichcone przez siebie danie. :)

Mijamy się, ale skoro tak chcesz...
Wciąż nie mam odpowiedzi i chyba "the answer is blowin' in the wind..."
Easy Rider from Nowhere a.k.a Sztywny Pyton, rzecznik Klubu WeSZołego Szampona
Do góry
Autor
RE: Z DUBELTÓWKI W GWIAZDKĘ – WYNIKI!!!
Miladora Użytkownik
  • Postów: 7496
  • Skąd: Kraków
Dodane dnia 02-01-2015 17:33
mike17 napisał:
Mijamy się, ale skoro tak chcesz...

To sprecyzuj, o co właściwie Ci chodzi. :)
O jakiego typu konkrety.
Ogólnie - czy w Twoim przypadku.
Zawsze tkwi we mnie coś, co nie przestaje się uśmiechać (Romain Gary).
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Z DUBELTÓWKI W GWIAZDKĘ – WYNIKI!!!
mike17 Użytkownik
  • Postów: 1054
  • Skąd: Warszawa
Dodane dnia 02-01-2015 17:38
Miladora napisała:
Dlaczego boimy się podniesienia poprzeczki?

Po prostu odpowiedz na pytanie "o podniesieniu poprzeczki", w kontekście konkursów.
Easy Rider from Nowhere a.k.a Sztywny Pyton, rzecznik Klubu WeSZołego Szampona
Do góry
Autor
RE: Z DUBELTÓWKI W GWIAZDKĘ – WYNIKI!!!
alea Użytkownik
  • Postów: 11
  • Skąd: alea
Dodane dnia 02-01-2015 17:53
Z mojego marnego doświadczenia wiem, że tekst powinien odleżeć swoje, tak dla własnego zdrowia psychicznego... Najgorzej podniecać się tym, co się przed chwilą napisało i wykrzykiwać światu "Bierzcie i czytajcie z tego wszyscy, bo to słowa moje!".
A jeśli chodzi o tych, co mówią, Mike17, że napisali pod wpływem natchnienia, "na raz", cytując Kazika :"Nie wierzę im kurwom jak psom". Teraz Ci nie przytoczę dokładnie, ale znana jest historia pewnego francuskiego poety, którego genialny wiersz powstał podobno pod wpływem magicznej chwili natchnienia. Szkoda tylko, że później znaleziono w jego papierach kilkaset poprawek tegoż natchnionego dzieła.

Co do słów krytyki to są one równie cenne jak słowa pochwały. Myślę, że na tym portalu zawsze można poprosić kogoś na pw o kilka słów dodatkowego wyjaśnienia, gdy nie rozumie się, że (taki przecież świetny ;) ) tekst jest odbierany jako słaby. Prywatnie ludzie są bardziej otwarci i cierpliwi w rozmowie i taka korespondencja to jedna z mocniejszych stron p-p.
Najgorsze, gdy nikt nie komentuje. Wtedy znaczy, że coś jest tak słabe, że aż żal bić leżącego...

Tak sobie dumam nad słowami Miladory... Czy krytyką można podwyższyć poziom p-p? Nie, nie można.
Nie działa to tak, że im wyższy poziom krytyki tym lepsze teksty się pojawiają.,
Muszę się zgodzić z Miladorą, że dopóki ludzie nie będą pracować nad sobą, swoimi utworami to nic się nie zmieni samo.

Konkursy dla piszących prozę są przydatne przy szlifowaniu, szczególnie, że po wynikach można podyskutować o utworach. Normalnie tzw. zewnętrzne konkursy tego nie umożliwiają.
Czasem myślę, że dobry byłby konkurs o tematyce dowolnej. Jury nie musiałoby się koncentrować na zgodności z tematem, jedynie oceniłoby, czy tekst nie przekroczył wymaganej ilości znaków i czy jest dobry literacko, itp.
Do góry
Autor
RE: Z DUBELTÓWKI W GWIAZDKĘ – WYNIKI!!!
Miladora Użytkownik
  • Postów: 7496
  • Skąd: Kraków
Dodane dnia 02-01-2015 18:05
Nie miałam na myśli, że podniesienie poprzeczki w konkursach powinno polegać na eliminacji słabszych tekstów. :)

Mówiłam o ogólnym podniesieniu poprzeczki sobie, czyli nie zadowalaniu się czymś napisanym z palca, bez przemyślenia i bez dopracowania. A często tak bywa, że ktoś wrzuca tekst chociażby z telefonu, z mnóstwem błędów i literówek, i nawet nie zadaje sobie trudu sprawdzenia go w podglądzie. Po czym komentującym odpowiada (o ile w ogóle odpowiada), że on tak już ma i nie wraca do raz napisanego utworu.
Sam powiedz, ile osób w ogóle nie poprawia podstawowych błędów - nawet ortografów.
Oczywiście to skrajne przypadki, bo są również (i na szczęście) tacy, którzy pracują nad warsztatem, i u których z tekstu na tekst widać postępy.
A to przecież portal literacki, a nie byle blog, który można zaśmiecać czym się chce. :)

Takimi poprzeczkami tutaj są półki - dolna i górna. A także niedopuszczanie do publikacji tekstów niespełniających podstawowych kryteriów literackich.
Ale większości daje się szansę - i dobrze. Bo to także portal, który z założenia chce pomagać początkującym w zdobyciu większej sprawności pisarskiej.
Dlatego nie tylko krytyka jest ważna, lecz i wyrobienie w sobie pewnej dozy samokrytycyzmu, który potrafi podpowiedzieć, w jakim stopniu to, co zostało napisane, jest niezłe.
Wszyscy się jeszcze czegoś uczymy - tyle że jedni chcą bardziej, a inni nie przykładają do tego wagi.
To tacy pisarscy niedzielni kierowcy.
A ja wychodzę z założenia, że jeżeli już coś się robi, to należy to robić dobrze. I coraz lepiej. :)
Zawsze tkwi we mnie coś, co nie przestaje się uśmiechać (Romain Gary).
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Z DUBELTÓWKI W GWIAZDKĘ – WYNIKI!!!
mike17 Użytkownik
  • Postów: 1054
  • Skąd: Warszawa
Dodane dnia 02-01-2015 18:09
alea napisał:
A jeśli chodzi o tych, co mówią, Mike17, że napisali pod wpływem natchnienia, "na raz", cytując Kazika :"Nie wierzę im kurwom jak psom".

Kazik, autorytetem?
Czas umierać...

Co do tych genialnych poetów, co to pisali w knajpach na serwetkach, to chyba Majakowski wiedzie prym, i znając go, nic nie poprawiał :)

To sum up,

Powinien pojawić się zgoła nowatorski konkurs!
Nie taki jak dotąd, może stare wzorce już w odwrocie?
Novum :)
Wtedy ruszą zastępy, ruszą szare komórki :)
Bo czasem po prostu trza świeżej krwi, nowych pomysłów.
Jakoś to tak poskładać, by porwało tłumy :)
Easy Rider from Nowhere a.k.a Sztywny Pyton, rzecznik Klubu WeSZołego Szampona
Do góry
Autor
RE: Z DUBELTÓWKI W GWIAZDKĘ – WYNIKI!!!
Miladora Użytkownik
  • Postów: 7496
  • Skąd: Kraków
Dodane dnia 02-01-2015 18:15
alea napisał:
Szkoda tylko, że później znaleziono w jego papierach kilkaset poprawek tegoż natchnionego dzieła.

Szymborska twierdziła, że najlepszym przyjacielem poety jest kosz na śmieci. :)
Kiedyś jej sekretarz zauważył w szufladzie stos kartek i ucieszył się, że tyle wierszy napisała.
Okazało się, że był to jeden wiersz.

alea napisał:
Czy krytyką można podwyższyć poziom p-p? Nie, nie można.
Nie działa to tak, że im wyższy poziom krytyki tym lepsze teksty się pojawiają.,

Nie - nie działa. Krytyka musi być przede wszystkim konstruktywna, a po drugie autor musi chcieć z niej skorzystać. :)

alea napisał:
Najgorsze, gdy nikt nie komentuje. Wtedy znaczy, że coś jest tak słabe, że aż żal bić leżącego...

Nie. Nie zawsze. Bo czasem "wina" leży po stronie autora, który w ogóle nie zjawia się pod swoimi tekstami, co zniechęca sporo komentujących.


mike17 napisał:
Co do tych genialnych poetów, co to pisali w knajpach na serwetkach, to chyba Majakowski wiedzie prym, i znając go, nic nie poprawiał :)

A Proustowi na łożu śmierci wydawca wyrywał manuskrypt, do którego pisarz ciągle jeszcze coś dopisywał i poprawiał. :)

Wiec zgódźmy się, że regułą jest tu brak reguły. :)
Zawsze tkwi we mnie coś, co nie przestaje się uśmiechać (Romain Gary).
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Z DUBELTÓWKI W GWIAZDKĘ – WYNIKI!!!
akacjowa agnes Użytkownik
  • Postów: 1597
  • Skąd: Lubasz
Dodane dnia 02-01-2015 18:18
mike17 napisał:
Powinien pojawić się zgoła nowatorski konkurs!


mike17 napisał:
Bo czasem po prostu trza świeżej krwi, nowych pomysłów.


To ja odpływam. Moja krew już nie pierwszej świeżości :)
Jestem kudłata, łaciata i piegata, lecz koło pióra równo mi to lata ;)
Do góry
Autor
RE: Z DUBELTÓWKI W GWIAZDKĘ – WYNIKI!!!
Miladora Użytkownik
  • Postów: 7496
  • Skąd: Kraków
Dodane dnia 02-01-2015 18:20
akacjowa agnes napisała:
To ja odpływam. Moja krew już nie pierwszej świeżości :)

Nie odpływaj, Agnesko, bo kto to będzie prowadził. :)
Najwyżej zrobimy Ci jakąś transfuzję.
Zawsze tkwi we mnie coś, co nie przestaje się uśmiechać (Romain Gary).
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Z DUBELTÓWKI W GWIAZDKĘ – WYNIKI!!!
akacjowa agnes Użytkownik
  • Postów: 1597
  • Skąd: Lubasz
Dodane dnia 02-01-2015 18:23
Boję się igieł :)

Mam już pomysły na dwa konkursy prozatorskie, ale czy ja wiem, czy są nowatorskie i pobudzą Was do podnoszenia poprzeczek?
Jestem kudłata, łaciata i piegata, lecz koło pióra równo mi to lata ;)
Do góry
Autor
RE: Z DUBELTÓWKI W GWIAZDKĘ – WYNIKI!!!
mike17 Użytkownik
  • Postów: 1054
  • Skąd: Warszawa
Dodane dnia 02-01-2015 18:24
Miladora napisała:
Wiec zgódźmy się, że regułą jest tu brak reguły. :)

Bo to podstawa najlepszych reguł :)

AGNIECHA - spoko, loco, na Maroco :)
Easy Rider from Nowhere a.k.a Sztywny Pyton, rzecznik Klubu WeSZołego Szampona
Do góry
Autor
RE: Z DUBELTÓWKI W GWIAZDKĘ – WYNIKI!!!
Miladora Użytkownik
  • Postów: 7496
  • Skąd: Kraków
Dodane dnia 02-01-2015 18:34
akacjowa agnes napisała:
Mam już pomysły na dwa konkursy prozatorskie, ale czy ja wiem, czy są nowatorskie i pobudzą Was do podnoszenia poprzeczek?

Rzuć nam na pożarcie, to zobaczymy. :)
Zawsze tkwi we mnie coś, co nie przestaje się uśmiechać (Romain Gary).
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Z DUBELTÓWKI W GWIAZDKĘ – WYNIKI!!!
mike17 Użytkownik
  • Postów: 1054
  • Skąd: Warszawa
Dodane dnia 02-01-2015 18:49
akacjowa agnes napisała:
Mam już pomysły na dwa konkursy prozatorskie, ale czy ja wiem, czy są nowatorskie i pobudzą Was do podnoszenia poprzeczek?

Trzeba być dobrej myśli, to góry przenosi :)
Easy Rider from Nowhere a.k.a Sztywny Pyton, rzecznik Klubu WeSZołego Szampona
Do góry
  • Skocz do forum:
Polecane
ShoutBox
  • Kazjuno
  • 28/03/2024 08:33
  • Mike 17, zobacz, po twoim wpisie pojawił się tekst! Dysponujesz magiczną mocą. Grtuluję.
  • mike17
  • 26/03/2024 22:20
  • Kaziu, ja kiedyś czekałem 2 tygodnie, ale się udało. Zachowaj zimną krew, bo na pewno Ci się uda. A jak się poczeka na coś dłużej, to bardziej cieszy, czyż nie?
  • Kazjuno
  • 26/03/2024 12:12
  • Czemu długo czekam na publikację ostatniego tekstu, Już minęło 8 dni. Wszak w poczekalni mało nowych utworów(?) Redakcjo! Czyżby ogarnął Was letarg?
  • Redakcja
  • 26/03/2024 11:04
  • Nazwa zdjęcia powinna odpowiadać temu, co jest na zdjęciu ;) A kategorie, do których zalecamy zgłosić, to --> [link]
  • Slavek
  • 22/03/2024 19:46
  • Cześć. Chciałbym dodać zdjęcie tylko nie wiem co wpisać w "Nazwa"(nick czy nazwę fotografii?) i "Album" tu mam wątpliwości bo wyskakują mi nazwy albumów, które mam wrażenie, że mają swoich właścicieli
  • TakaJedna
  • 13/03/2024 23:41
  • To ja dziękuję Darconowi też za dobre słowo
  • Darcon
  • 12/03/2024 19:15
  • Dzisiaj wpadło w prozie kilka nowych tytułów. Wszystkie na górną półkę. Można mieć różne gusta i lubić inne gatunki, ale nie sposób nie docenić ich dobrego poziomu literackiego. Zachęcam do lektury.
  • Zbigniew Szczypek
  • 06/03/2024 00:06
  • OK! Ważne, że zaczęłaś i tej "krwi" nie zmyjesz już z rąk, nie da Ci spać - ja to wiem, jak Lady M.