"Ida" czym naprawdę jest.
Portal Pisarski » Książki i Filmy » Filmy
Autor
RE: "Ida" czym naprawdę jest.
mede_a Użytkownik
  • Postów: 33
  • Skąd: Mazury
Dodane dnia 07-03-2015 15:25
„Ida” jest filmem fabularnym, nie pretenduje do rangi dokumentu. Posługując się rekwizytami z czasu zagłady mówi o sprawach uniwersalnych – o poszukiwaniu własnej tożsamości poprzez genetyczną i kulturową wspólnotę z przodkami, której prawda czasem objawia się późno nagle, niespodziewanie i burzy dotychczasowy porządek, wnosząc zamęt. Burzy – bo musi. Chyba że jest się osobą bezrefleksyjną. W tym aspekcie – abstrahując od jakości artystycznej wątku z tytułową Idą – film jest prawdziwy. Odnalazłam w nim mniej więcej to – co w „Rodzinnej historii lęku” Agaty Tuszyńskiej (ZNAKOMITEJ!). Autorka – córka sławnego sprawozdawcy sportowego – dowiaduje się jako 19- latka o swoim żydowskim pochodzeniu po matce. Ten fakt dociera do niej z opóźnieniem. Z początku nie przyjmuje go, broni się przed nim. Potem… Nie miejsce na opis. Ale… Nie jesteśmy tylko SOBĄ. Dziedziczymy chromosomalny i dziejowy spadek rodzinny, który nas definiuje jako jednostkę. To nasze dziedzictwo narzucone, niezależne od naszych chęci. Wiele osób zmaga się z doświadczoną późno prawdą rodzinną: czy to związaną z narodowym pochodzeniem , czy z faktem bycia adoptowanym, czy z późną wiedzą o haniebnych uczynkach najbliższych. Sama znam takie dwie osoby: moja pracownica, która dowiedziała się jako dorosła o tym, że jej ojciec miał matkę Żydówkę (wiem o tym tylko ja – bo Magda wie o moim stosunku do Żydów, komukolwiek innemu boi się powiedzieć) i znajomy – lokalny polityk, którego rodzina zapisała się jako uczestnicy mordu w Jedwabnem, co mu wyciągnięto publicznie. Myślę, że film „Ida” zdobył uznanie w świecie nie ze względu na to – co sądzi wielu – że jest niby antypolski, ( co ciekawe, niektórzy Żydzi sądzą, że jest antysemicki - http://natemat.pl/80843,ida-pelna-antysemickich-stereotypow , ale ze względu na uniwersalizm. Widz w postaci Idy może odnaleźć siebie. W postaci jej ciotki – także. Bo jej przypadek ukazuje, że zło, które rozsialiśmy, wraca, rujnuje życie, gubi.
Do góry
Autor
RE: "Ida" czym naprawdę jest.
Slavek Użytkownik
  • Postów: 252
  • Skąd:
Dodane dnia 07-03-2015 18:16
Czyli, że nakręcenie filmu fabularnego o pewnym panu z wąsikiem np. o tym, że w młodości kilku chłopców o niewiadomej narodowości (ale w jarmułkach) go skopało i zabili mu mamę i tatę, których bardzo kochał i że on po tych traumatycznych przeżyciach wstąpił do seminarium, a potem do szkoły wojskowej gdzie do końca swych dni uczył się taktyki wojskowej i popełnił samobójstwo w faszystowskiej Warszawie gdy dowiedział się, że od kilku lat jego geniusz wojskowy jest wykorzystywany w prawdziwej wojnie byłoby ok.?! Wiadomo dobrzy aktorzy, świetne zdjęcia, Oskar...przecież to SZTUKA!!!
Co nie? :rol:
"...podziwiam komunistów/ za ich upór bezmyślne oddanie/ czemuś tak bezwzględnie błędnemu"

Leonard Cohen
Do góry
Autor
RE: "Ida" czym naprawdę jest.
mike17 Użytkownik
  • Postów: 1054
  • Skąd: Warszawa
Dodane dnia 07-03-2015 18:49
mede_a napisała:
„Ida” jest filmem fabularnym, nie pretenduje do rangi dokumentu.

Raczej nie.
W filmie jest tyle prawdziwych wątków historycznych, że bliżej mu do dokumentu, pokazując to, co było, i co nie jest obrazem fikcyjnym.
mede_a napisała:
Dziedziczymy chromosomalny i dziejowy spadek rodzinny, który nas definiuje jako jednostkę.

Również nie.
Ida, choć dowiaduje się, że nią jest, opowiada się po stronie wiary katolickiej, świadomie pod wpływem "podróży" z ciotką wypiera się żydowskich korzeni, jako dziko jej obcych, nieprzeżytych świadomie, irracjonalnych, gdyż całą jej rzeczywistością był świat w zakonie, i to, co przekazały jej siostry.
Końcowa scena jest jednoznaczna.
mede_a napisała:
Myślę, że film „Ida” zdobył uznanie w świecie nie ze względu na to – co sądzi wielu – że jest niby antypolski,

Osobiście uważam, że bez wątku antypolskiego film by padł.
I nie jest "niby", a antypolski.
W obliczu obecnej bezrozumnej nagonki na Kościół motyw podupadłej sędziny i młodej zakonnicy miałby może mały potencjał, w sensie "zderzenia dobra ze ze złem", film zdałby się zgoła zaściankowy, mało czytelny, ale czynnikiem zapładniającym całą "Idę" okazał się bezsprzecznie wątek antypolski, a reżyser z pochodzenia Żyd dał niewątpliwie własne "świadectwo prawdy", wszak to jego film, jego widzenie, ale czemu z pozycji Polaka?

Ideałem byłby film, gdzie ukazano by Polaków "dobrych i złych", rodzinę Ulmów, i szumowiny z "Miejsca urodzenia".
Tylko taki film coś może przekazać.
Mając obraz jednostronny narażono nas, jako naród, na delikatnie mówiąc, pogardliwy osąd.

A czemu Pawlikowski w filmie nie mówi nic o Niemcach?
Skoro wziął na paletę inne wątki historyczne, dlaczego nie ma wzmianki o hitlerowcach?
Easy Rider from Nowhere a.k.a Sztywny Pyton, rzecznik Klubu WeSZołego Szampona
Do góry
Autor
RE: "Ida" czym naprawdę jest.
mede_a Użytkownik
  • Postów: 33
  • Skąd: Mazury
Dodane dnia 07-03-2015 20:20
Chyba, Mike, nie odróżniasz dokumentu od filmu fabularnego.

Przypadek Idy nie przeczy temu, o czym mówię. Zawsze pozostaje nam wybór - po tym późnym odkryciu - ustosunkowania się do nieznanych faktów. Agata Tuszyńska , nie rezygnując z polskości, zwróciła się ku swojemu żydostwu, Ida – nie. Ale myślisz, że przeszła nad tym do porządku dziennego? Moim zdaniem nie da się. I nie trzeba już o tym mówić w filmie.
Ty uważasz, że film jest antypolski, ja – i nie tylko ja - że nie.

Filmów w stylu: rodzina Ulmów -kanalie z „Miejsca urodzenia” – trochę mamy i niekoniecznie tylko polskich, że wymienię choćby : „W ciemnościach”, „Biegnij, chłopcze, biegnij”, „Pianista”, „Dzieci Ireny Sendlerowej”- to utwory, których celem było pokazanie Holocaustu. W „Idzie” Zagłada jest tylko tłem. Jeśli dajesz sobie prawo, Mike, do uznania filmu za antypolski z uwagi na pokazanie morderstwa rodziny Idy przez Polaków dla zysku ( bo to margines), daj prawo, by Żydzi uznali dzieło Pawlikowskiego za antysemickie ze względu na pokazanie Żydówki – stalinowskiego potwora, bo to też margines. Ja obu nacjom takiego prawa nie daję.
Do góry
Autor
RE: "Ida" czym naprawdę jest.
mike17 Użytkownik
  • Postów: 1054
  • Skąd: Warszawa
Dodane dnia 07-03-2015 20:34
Choć jak wcześniej pisałem, wobec filmu jestem fifty-fifty, motyw "żydowski" wybitnie" mi tu zalatuje, bo by być w zgodzie z prawdą, należałoby uwypuklić całe zło Żydów dokonane w aparacie UB i sądownictwie, a nie ledwie musnąć postać zblazowanej, zapijaczonej sędziny, która wydaje się żyć "sobie a muzom".
To, co mówił Generał Nil w filmie o tym samym tytule - żydoubecja, żydokomuna.

Tu zamieściłem mój cytat z wcześniejszej wypowiedzi.

mede_a napisała:
daj prawo, by Żydzi uznali dzieło Pawlikowskiego za antysemickie ze względu na pokazanie Żydówki – stalinowskiego potwora, bo to też margines.

Nie kpij.
Cały aparat UB i sądownictwa do byli Żydzi i dobrze o tym wiesz - żaden MARGINES.
To nie był margines, to była przytłaczająca większość, na co masz wszędzie dowody - Wolińska, Michnik, Brystygier, Morel, Różański i masa innych pomniejszych żydowskich bandytów, którzy uciekli za granicę, jak sprawiedliwość była już blisko.
Żydzi byli od zwykłych ubeków, milicjantów, po sędziów-zabójców sądowych w całym aparacie komuny.

To fakty, a z tym się nie dyskutuje.

Wystarczy wpisać: ŻYDZI W UB.
I myślę, że twoje widzenie "nieco" się zmieni.
Easy Rider from Nowhere a.k.a Sztywny Pyton, rzecznik Klubu WeSZołego Szampona
Do góry
Autor
RE: "Ida" czym naprawdę jest.
mede_a Użytkownik
  • Postów: 33
  • Skąd: Mazury
Dodane dnia 07-03-2015 20:51
Nie trzymasz się faktów – w UB Żydzi stanowili większość kadry kierowniczej, nie wszystkich UB – owców.

Żydzi z UB i aparatu terroru - to taki sam margines żydostwa, jak polskie kanalie, które przyczyniły się do śmierci wielu Żydów - marginesem Polaków.
Do góry
Autor
RE: "Ida" czym naprawdę jest.
mike17 Użytkownik
  • Postów: 1054
  • Skąd: Warszawa
Dodane dnia 07-03-2015 21:06
mede_a napisała:
Nie trzymasz się faktów

Tak się składa, że Żydzi od dołu po górę byli w UB, jak też Żydzi z NKWD.
Jeśli tak nie było, udowodnij.

mede_a napisała:
Żydzi z UB i aparatu terroru - to taki sam margines żydostwa, jak polskie kanalie,

Żydzi w UB i aparacie terroru, to była większość.
Żydokomuna, Żydoubecja - mówią Ci coś te nazwy?
Nie ja je wymyśliłem, a ludzie, którzy tych bandytów obserwowali na co dzień.
A kto w 1939 roku witał 17. września Armię Czerwoną?
Tego też nie wiesz?

Polacy sporadycznie zabijali Żydów, a Żydzi Polaków za komuny na wielką skalę.
I kto tu jest kim?

Polacy przed wojną nie stosowali tortur wobec Żydów, mam na myśli ONR, ale Żydzi wobec AK, NSZ, NOW i innych tak.
Rotmistrz Pilecki powiedział, że Auchwitz to było nic w stosunku do tego, co robi UB.
A wtedy UB to byli Żydzi.

Materiałów na ten temat multum.
Easy Rider from Nowhere a.k.a Sztywny Pyton, rzecznik Klubu WeSZołego Szampona
Do góry
Autor
RE: "Ida" czym naprawdę jest.
mede_a Użytkownik
  • Postów: 33
  • Skąd: Mazury
Dodane dnia 07-03-2015 21:49
UB – to byli tylko Żydzi?

„Analizie poddano zawartość Informatora MSW oraz akt osobowych 450 osób zajmujących kierownicze stanowiska w Ministerstwie Bezpieczeństwa Publicznego oraz 249 z Komitetu do spraw Bezpieczeństwa Publicznego, uzupełnioną o dane zaczerpnięte z innych źródeł40. Jak pokazują jej wyniki, w latach 1944–1954 na 450 osób pełniących najwyższe funkcje w MBP (od naczelnika wydziału wzwyż) 167 było pochodzenia żydowskiego (37,1 proc.). Po likwidacji MBP w 1954 r. w powstałym na jego miejsce Kds.BP liczba ta zmalała do 86 kierowniczych stanowisk (34,5 proc.). W tym czasie (1944–1956) wśród 107 szefów i zastępców szefów wojewódzkich UB/UdsBP pochodzenie takie miało 22 oficerów (20,5 proc.) Po uwzględnieniu innych wysokich stanowisk wojewódzkich UB/UdsBP: naczelników i zastępców naczelników wydziałów wynika, że najwięcej osób pochodzenia żydowskiego znalazło się w strukturach aparatu bezpieczeństwa w województwach: szczecińskim (18,7 proc.), wrocławskim (18,7 proc.), katowickim (14,6 proc.), łódzkim (14,2 proc.), warszawskim (13,6 proc.)41, gdańskim (12,0 proc.) i lubelskim (10,1 proc.). W pozostałych województwach odsetek ten wynosił średnio ok. 7 proc., osiągając najniższy poziom w woj. zielonogórskim (3,5 proc.)42.”- https://ptto.wordpress.com/2013/.../zydzi-w-kierownictwie-ub-czy-zydokomuna-i-zydostalinizm-to-mity/

A wśród szeregowych w aparacie terroru – nie mamy danych – myślisz, że przeważali Żydzi? Zostało ich tylko 400 000. Musieliby prawie wszyscy brać w tym udział, łącznie z dziećmi.

A co do morderstw Żydów – czy morderstwo to tylko osobiste pozbawienie człowieka życia? A oddanie brata H. Grynberga żandarmom – to nie morderstwo? A wydawanie Żydów przez szmalcowników? A ograbienie przez nich – to nie morderstwo? A wygnanie z kryjówki, gdy skończyły się żydowskie zasoby, wcześniej czerpane ponad przyzwoitość? A niezwrócenie zostawionego na przechowanie majątku i tłumaczenie, że była rewizja i zabrali Niemcy, tym samym pozbawiając szansy Żydów na ocalenie? Czy masz świadomość, że ocaleli z Zagłady przede wszystkim bogaci Żydzi, którzy mieli za co opłacić swoje ukrycie lub mieli za co żyć ukrywając się po aryjskiej stronie? Przeczytałam ok. 50 książkowych wspomnień ocalonych. Do tego wiele relacji krótszych, „Archiwum Ringebluma”. Z książek dowiedziałam się historii ogromnej rzeszy Żydów, tych, którzy przeżyli i tych, którzy zginęli. Książki wstrząsające, dobrze świadczące o Żydach, bo nawet tam, gdzie ktoś pomagał za pieniądze (i nie mówię tu o zrewanżowaniu kosztów przechowującemu, a czerpaniu zysków)- uratowani są ogromnie wdzięczni, błogosławią swoich dobroczyńców, zgłaszają ich do Yad Vashem, utrzymują powojenne kontakty. Wśród Żydów, którzy spotkali się z zupełną bezinteresownością przechowujących ich dłuższy czas, zarejestrowałam tylko przypadek Żydów Sochy z filmu Holland i książki Krysi Chiger „Dziewczynka w zielonym sweterku” ( ale nie od początku tak było), „Pianisty” i – nie umiem zidentyfikować po nazwisku i książce- mężczyzny, który zdesperowany zapukał do przypadkowego mieszkania bez grosza przy duszy, okradziony przez szmalcowników, i którego zupełnie bezinteresownie przechowały przez prawie dwa lata dwie siostry. Nawet tych, którzy płacili tylko faktyczne koszty utrzymania za przechowywanie było niewielu.

Prezentujesz, mike, postawę, do jakiej mam szczególną niechęć. Forsujesz tezę, której bardzo blisko do nacjonalizmu. Żydzi polscy – to nie tylko stalinowskie zbiry, tak jak Polacy – to nie tylko kanalie pokroju zabójcy ojca Grynberga. Nie możesz znieść rysy na własnym narodzie, ale po obcym – rżniesz, ile wlezie.

I nie rób ze mnie niedouczonej. Może sam pochwal się bibliografią przeczytanych w sprawie książek – i to pisanych przez obie strony, bo bez tego nie można mówić o obiektywizmie.
Do góry
Autor
RE: "Ida" czym naprawdę jest.
mike17 Użytkownik
  • Postów: 1054
  • Skąd: Warszawa
Dodane dnia 07-03-2015 22:04
Medea, proponuję poważne przejrzenie tematu.
Twoje "teorie" zastanawiają, delikatnie mówiąc, wiesz, co mam na myśli?

http://wolna-polska.pl/zydowska-nienawisc-do-polski-i-polakow

Poczytaj, bez emocji, pomyśl, co piszesz.
Jak dotąd, piszesz od rzeczy, wybacz, ale takie jest moje zdanie.
Dla mnie to nie stanowi prawdy.
Easy Rider from Nowhere a.k.a Sztywny Pyton, rzecznik Klubu WeSZołego Szampona
Do góry
Autor
RE: "Ida" czym naprawdę jest.
mede_a Użytkownik
  • Postów: 33
  • Skąd: Mazury
Dodane dnia 07-03-2015 22:08
Myślę i zgłębiam - w bardzo szerokim zakresie - już od 20 - lat. I to raczej nie w internecie. I moje osobiste studia wyleczyły mnie skutecznie z młodzieńczego, nieświadomego nacjonalizmu.
Jak możesz twierdzić, że piszę od rzeczy - nie udowodniwszy mi ani razu, że w czymkolwiek się mylę. Sam piszesz od rzeczy, choćby: "A wtedy UB to byli Żydzi"- tym samym jakbyś rozgrzeszał bandę polskich katów z Bezpieczeństwa. Mojej Matce na Rakowieckiej w 1948 wybito zęby. I statystycznie bardziej możliwe jest, że zrobił to Polak niż Żyd.
To Ty ulegasz stereotypom. Zamknąłeś się w opcji: ZYDZI to najgorsze zło, i nie jesteś otwarty na cokolwiek innego. Wybierasz to, co wygodne dla Twojej tezy. W dodatku dysponujesz wiedzą jednostronną, pobieżną.
Jestem pewna, że w dodatku czujesz się lepszym Polakiem niż ja. Paradne.
Do góry
Autor
RE: "Ida" czym naprawdę jest.
Slavek Użytkownik
  • Postów: 252
  • Skąd:
Dodane dnia 08-03-2015 11:32
mede_a napisała:
To Ty ulegasz stereotypom. Zamknąłeś się w opcji: ZYDZI to najgorsze zło, i nie jesteś otwarty na cokolwiek innego. Wybierasz to, co wygodne dla Twojej tezy. W dodatku dysponujesz wiedzą jednostronną, pobieżną.
Jestem pewna, że w dodatku czujesz się lepszym Polakiem niż ja. Paradne.
-z całym szacunkiem, ale przesadzasz.

A ponieważ i tak już dawno odeszliśmy od filmu :)

http://www.forbes.pl/kadisz-za-milion-dolarow,artykuly,160596,1,1.html
"...podziwiam komunistów/ za ich upór bezmyślne oddanie/ czemuś tak bezwzględnie błędnemu"

Leonard Cohen
Do góry
Autor
RE: "Ida" czym naprawdę jest.
mede_a Użytkownik
  • Postów: 33
  • Skąd: Mazury
Dodane dnia 08-03-2015 11:43
Nawet nie śmiałabym pomyśleć, że mógłbyś twierdzić inaczej.

Nie rozumiem, Sławku, celu wklejenia tego artykułu w linku. Przecież wyżej „Forbes” za niego przeprasza społeczność żydowską, tym samym przyznaje, że stwierdzenia w nim zawarte były nieuprawnione.

Oczywiście, wiem, wiem - opanowane przez Żydów sądy w Polsce "Forbsa" do tego zmusiły, wszak żyjemy w żydokomunie;-)
Do góry
Autor
RE: "Ida" czym naprawdę jest.
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 08-03-2015 13:15
Smutne są konfrontacje z ludźmi, którzy najpierw przyjmują jakiś pogląd za prawdę, a potem wkładają wysiłek intelektualny już tylko w wyszukiwanie argumentów na poparcie tego poglądu.
Do góry
Autor
RE: "Ida" czym naprawdę jest.
mede_a Użytkownik
  • Postów: 33
  • Skąd: Mazury
Dodane dnia 08-03-2015 15:03
Smutne, ekszynie :(
Do góry
Autor
RE: "Ida" czym naprawdę jest.
mike17 Użytkownik
  • Postów: 1054
  • Skąd: Warszawa
Dodane dnia 08-03-2015 15:39
mede_a napisała:
To Ty ulegasz stereotypom. Zamknąłeś się w opcji: ZYDZI to najgorsze zło, i nie jesteś otwarty na cokolwiek innego. Wybierasz to, co wygodne dla Twojej tezy. W dodatku dysponujesz wiedzą jednostronną, pobieżną.

Znów mijasz się z prawdą.
W moich wypowiedziach nie ma nic o współczesnych Żydach, których akurat mam przyjemność znać, dwie, normalne, przyzwoite rodziny, nieukrywające swoich korzeni, ludzie, jak wszyscy inni, lubiani, zwyczajni w dobrym tego słowa znaczeniu.

Moje zdanie dotyczyło żydowskich ubeków i sądowych morderców, tudzież żydowską ludność, witającą owacyjnie Armię Czerwoną we wrześniu 1939 roku.

Nigdzie nie napisałem, że Żydzi to najgorsze zło dzisiaj, ale WTEDY, gorszych bydlaków nie było, i zdania nie zmienię.
Owszem, Polacy wtórowali im, ale to Żydów zapamiętała historia i ich zezwierzęcenie.

Wybierasz to, co Ci wygodne, czyli pseudo fakty, że w UB jednak prym wiedli Polacy - nigdy tej tezy nie udowodnisz.
Nie przyjmujesz do świadomości tego, co nie leży w twoim "subiektywnym", dalekim od prawdy osądzie.

Dla dobra dyskusji, bo założyłem ten temat, by POGADAĆ O FILMIE, myślę, że wszystko sobie chyba już powiedzieliśmy, nikt nikogo nie przekona, więc by ta bezproduktywna rozmowa w końcu przerodziła się w refleksje na temat "Idy" - zapraszam raz jeszcze do poruszania nowych wątków - artystycznego, religijnego, kwestii technicznych, opinii o grze aktorek, o tym, co się podobało, a co mniej, może o detalach, intrygujących dialogach, ujęciach zdjęciowych, nastroju całego obrazu, wszak film nieprzeciętny i ciekawe byłyby wypowiedzi na ten temat.
Easy Rider from Nowhere a.k.a Sztywny Pyton, rzecznik Klubu WeSZołego Szampona
Do góry
Autor
RE: "Ida" czym naprawdę jest.
mede_a Użytkownik
  • Postów: 33
  • Skąd: Mazury
Dodane dnia 08-03-2015 16:03
Ja też kończę tę dyskusję. Jednak muszę się odnieść do: "Wybierasz to, co Ci wygodne, czyli pseudo fakty, że w UB jednak prym wiedli Polacy - nigdy tej tezy nie udowodnisz". Pisałam wyłącznie o tym, że UB - to nie tylko Żydzi, że nawet nie byli w strukturach większością. Nie nadinterpretowuj. Nie zapominaj, że było tam mnóstwo i polskich kanalii - choćby Eugeniusz Chimczak czy Jerzy Kędziora - o takich nawet nie wspomnisz; jak i sędziów - Polaków, którzy wydawali wyroki śmierci na polskich patriotów lub doń podżegali, jak Czesław Łapiński - prokurator w sprawie Pileckiego.

A wklejenie ku nauce innych - jako prawdy o Żydach, trzystuletnich szkodnikach Rzeczpospolitej - żydożerczego artykułu http://wolna-polska.pl/zydowska-nienawisc-do-polski-i-polakow, napisanego w stylu, o jakim mówił ekszyn, definiuje jednak Twój stosunek do problemu nieco inaczej niż chciałbyś.
Do góry
Autor
RE: "Ida" czym naprawdę jest.
alkestis Użytkownik
  • Postów: 404
  • Skąd:
Dodane dnia 08-03-2015 16:11
Nie planowałam brać udziału w tej dyskusji z prostej przyczyny, nie oglądałam jeszcze "Idy", ale postanowiłam podzielić się refleksją. Mogę nazwać siebie kinomaniaczką, kocham kino, uwielbiam oglądać filmy. Co jak co, ale wolność artystyczna jest wartością cenioną przeze mnie. Zdaję sobie sprawę, że twórcy ulegają różnym sugestiom, film często jest wykorzystywany do krzewienia określonych postaw. Czy w przypadku " Idy" tak jest? Nie wiem, bo nie widziałam...

Rozmawiałam z moimi bliskimi na ten temat i oni podobnie jak Ty, Mike, mają zdanie, że owszem - film przedstawia stereotypowy obraz Polaków i nasi twórcy NIE MOGĄ robić tego typu filmów, ponieważ nie ma w naszej kinematografii filmów historycznych, które pokazują prawdę historyczną. "Wybaczyliby" Pawlikowskiemu, gdyby stworzył "Idę" za X lat, jak juz dokonamy promocji naszej historii ogólnej.Tzn. utrwali się obraz niemieckich (hitlerowskich, nazistowskich, jak zwał, tak zwał, ale nie Polskich) obozów śmierci, świat dostrzeże to, że w Polsce przed wojną Żydzi traktowani byli nie gorzej, niż w innych krajach europejskich (często lepiej), że Polacy jako JEDYNY naród za ukrywanie Żydów karani byli śmiercią itd. Zgadzam się z tym, niestety. Kocham kino, kocham też mój kraj, ale ni huhu nie jestem w stanie zrozumieć dlaczego sami z siebie robimy chłopca do bicia? Masochiści z nas czy tchórze? Zgroza...
To, że byli wśród nas bohaterowie i łotry - jest oczywiste. Daleka jestem od bezmyślnego wybielania postaw Polaków. Ale pokazywanie jednostkowych postaw zanim dało się szansę na zapoznanie z ogólną historią naszego kraju, jest zbyt pohopne...

Może jestem naiwna, sorry za wynurzenia.
Do góry
Autor
RE: "Ida" czym naprawdę jest.
mike17 Użytkownik
  • Postów: 1054
  • Skąd: Warszawa
Dodane dnia 08-03-2015 16:13
Rozumiem, że obserwując twoje tu dyskusje z innymi na inne tematy jesteś za każdym razem "chora na nieomylność" i oczywiście musisz mieć ostatnie słowo, a więc kończąc, bo wszystko zostało powiedziane, ale nie zrozumiane, jak widać, zakończmy, bo ani ja Ciebie nie przekonam, ani tym bardziej Ty mnie :)

Na kolejny post nie odpiszę, nie warto.

Zapraszam kolejnych rozmówców do podzielania się opiniami o filmie :)


ALKA, bardzo dojrzałe spojrzenie.
Obiektywne, bez żółci.
Obejrzyj "Idę" i za jakiś czas włącz się do rozmowy.
Film warto obejrzeć, naprawdę :)
Easy Rider from Nowhere a.k.a Sztywny Pyton, rzecznik Klubu WeSZołego Szampona
Do góry
Autor
RE: "Ida" czym naprawdę jest.
mede_a Użytkownik
  • Postów: 33
  • Skąd: Mazury
Dodane dnia 08-03-2015 16:35
Mike powiedział: "Rozumiem, że obserwując twoje tu dyskusje z innymi na inne tematy jesteś za każdym razem "chora na nieomylność" i oczywiście musisz mieć ostatnie słowo".

Bardzo nieładnie i poniżej pasa. I tylko tyle.
Do góry
Autor
RE: "Ida" czym naprawdę jest.
mike17 Użytkownik
  • Postów: 1054
  • Skąd: Warszawa
Dodane dnia 08-03-2015 16:39
mike17 napisał:
Na kolejny post nie odpiszę, nie warto.
Easy Rider from Nowhere a.k.a Sztywny Pyton, rzecznik Klubu WeSZołego Szampona
Do góry
  • Skocz do forum:
Polecane
ShoutBox
  • Kazjuno
  • 28/03/2024 08:33
  • Mike 17, zobacz, po twoim wpisie pojawił się tekst! Dysponujesz magiczną mocą. Grtuluję.
  • mike17
  • 26/03/2024 22:20
  • Kaziu, ja kiedyś czekałem 2 tygodnie, ale się udało. Zachowaj zimną krew, bo na pewno Ci się uda. A jak się poczeka na coś dłużej, to bardziej cieszy, czyż nie?
  • Kazjuno
  • 26/03/2024 12:12
  • Czemu długo czekam na publikację ostatniego tekstu, Już minęło 8 dni. Wszak w poczekalni mało nowych utworów(?) Redakcjo! Czyżby ogarnął Was letarg?
  • Redakcja
  • 26/03/2024 11:04
  • Nazwa zdjęcia powinna odpowiadać temu, co jest na zdjęciu ;) A kategorie, do których zalecamy zgłosić, to --> [link]
  • Slavek
  • 22/03/2024 19:46
  • Cześć. Chciałbym dodać zdjęcie tylko nie wiem co wpisać w "Nazwa"(nick czy nazwę fotografii?) i "Album" tu mam wątpliwości bo wyskakują mi nazwy albumów, które mam wrażenie, że mają swoich właścicieli
  • TakaJedna
  • 13/03/2024 23:41
  • To ja dziękuję Darconowi też za dobre słowo
  • Darcon
  • 12/03/2024 19:15
  • Dzisiaj wpadło w prozie kilka nowych tytułów. Wszystkie na górną półkę. Można mieć różne gusta i lubić inne gatunki, ale nie sposób nie docenić ich dobrego poziomu literackiego. Zachęcam do lektury.
  • Zbigniew Szczypek
  • 06/03/2024 00:06
  • OK! Ważne, że zaczęłaś i tej "krwi" nie zmyjesz już z rąk, nie da Ci spać - ja to wiem, jak Lady M.