Powieść
Portal Pisarski » Inwencja Twórcza » Dyskusje Twórcze
Autor
RE: Powieść
valdens Użytkownik
  • Postów: 4635
  • Skąd: Worksop (U.K.)
Dodane dnia 04-07-2008 22:18
Tomi, są dwie szkoły. Jedna mówi, że trzeba stworzyć plan całej powieści, a potem go uszczegóławiać tzn. wpisywać działania bohaterów w te ustalone ramy. Niby logiczne i niby do zrobienia, i może niektórym się udaje, ale mi się nie udaje. Ja np. pisząc scenę wiem, że według planu mój bohater powinien powiedzieć do kobiety "kocham Cię". Tymczasem widzę, że on ma chęć powiedzieć "a pierdol się" i powstaje dylemat. Kiedy bohater powie to pierwsze, to powieść fajnie poleci dalej według planu, ALE problematyczna scena będzie beznadziejnie sztuczna. Dlatego wolę wybrać opcję drugą - iść na żywioł, a martwić się później. Jest trudniej, ale później nie ma się czego wstydzić. To jest szkoła druga.
- Pływanie wyszczupla - powiedział wieloryb.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Powieść
DamianMorfeusz Użytkownik
  • Postów: 556
  • Skąd: Bydgoszcz
Dodane dnia 04-07-2008 22:43
Jak komu pasuje ;) Ważny jest rys psychologiczny bohaterów - widzimy jacy są poprzez to, co mówią, co robią, jak się zachowują. Najlepiej jest mieć tło, wydarzenie, ogólny przebieg akcji - i wizję bohaterów. Musimy ich widzieć i czuć. Tak na start. W trakcie pisania poznamy bohaterów bliżej, przekonamy się, jacy są - i w pewnym momencie to oni zaczną kierować akcją i prowadzić pisarza na równi z czytelnikiem do zakończenia ;)
"Najlepszym sposobem na przepowiadanie przyszłości jest jej tworzenie" - Peter Drucker
"Co ważniejsze dla sukcesu: talent czy pracowitość?
A co ważniejsze w rowerze: przednie czy tylne koło?" - George Bernard Shaw
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Powieść
Tomi Użytkownik
  • Postów: 170
  • Skąd: Bydgoszcz
Dodane dnia 05-07-2008 08:36
dzięki za wskazówki:)
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Powieść
Luke Użytkownik
  • Postów: 17
  • Skąd:
Dodane dnia 12-08-2008 22:18
Cytat:
milla napisał/a:
Heh, ja mam napisane dwie książki. Każda z nich to zbiór dłuższych opowidań, które łączą się w całość motywem. ale, póki co, leżą w szufladzie. Wydawnictwa nie są zainteresowane:)

Chyba nie tylko ja mam wrażenie, że wydawnictwa, mają okropną tendencję do zabijania dobrej prozy i podcinania skrzydeł obiecującym pisarzom, więc mam nadzieję, że się tym nie przejęłaś i będziesz próbowała dalej.
Cytat:
Tomi napisał/a:
Ciekawy temat :) Nasunęło mi się pytanie do bardziej doświadczonych, tzn. takich, którzy już coś dłuższego spłodzili. Otóż, w jaki sposób zabieraliście się do pisania swoich utworów (powieści) ? Domyślam się, że najpierw należy 'stworzyć' głównych bohaterów, ich wizerunki literackie itp. Czy tworzycie schemat powieści, poszczególnych rozdziałów ze streszczeniem treści, a następnie po kolei każdy z nich 'ubieracie' w słowa? Może jakieś wskazówki? :) Pozdrawiam

Jak już Valdens wspomniał trzeba iść na żywioł ;)
Ja mam bardzo dobrze rozwiniętą wyobraźnie wizualną, czasami jest dokładnie tak, że zamykam oczy i naglę widzę sceny, jakbym oglądał film (Nie, niczego nie biorę ;) ). Więc najpierw tworze sobie bohaterów, najlepsze historie pisze życie, więc nie bój się wzorować na rodzinie, przyjaciołach, nawet samym sobie. Później w różnych miejscach ( Na spacerze, w łóżku, podczas słuchania muzyki) wyobrażam sobie tych bohaterów w różnych sytuacjach, zamykam oczy i sceny pojawiają się same, a ja przelewam tylko to co widzę na papier. Może trochę niekonwencjonalna metoda, lecz skuteczna.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Powieść
valdens Użytkownik
  • Postów: 4635
  • Skąd: Worksop (U.K.)
Dodane dnia 12-08-2008 23:53
To chyba najnormalniej zwyczajno-konwencjonalna metoda. Ja mam tak samo i myślę, że inni też. No, ale pewności nie mam. Bardzo rzadko bywam kimś innym.
- Pływanie wyszczupla - powiedział wieloryb.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Powieść
zareel Użytkownik
  • Postów: 20
  • Skąd:
Dodane dnia 13-08-2008 19:39
Kiedyś,jeszcze w liceum napisałam powieść na tle historycznym,teraz jedynie kilka opowiadań,ale myślę o powieści,mam nadzieję,że się uda.
zareel
Do góry
Autor
RE: Powieść
Szejnis Użytkownik
  • Postów: 486
  • Skąd:
Dodane dnia 21-08-2008 15:57
Często zabierałem się za pisanie powieści, ale zawsze się to kończyło tylko na próbach i jak narazie nie przyniosło nic więcej :) ale powieść, którą teraz zaczynam na pewno skończę :) Sposoby na pisanie powieści mogą być różne, to zależy od autora. Można zrobić bardzo dokładny konspekt, zaplanować wszystko, każdy wątek, każdego bohatera i w ogóle wszystko ze szczegółami. A można też pozwolić sobie na całkowity spontan. Ale to bywa dość trudne, bo jeśli nie będzie się dokładnie uważać to samemu można pogubić się w fabule własnej powieści. Ja uważam, że najlepiej być gdzieś tak pośrodku. Robię ogólny konspekt powieści, żeby w każdej chwili móc do niego zajrzeć, ale znajdzie się również miejsce na spontaniczność, podczas pisania pojawią się pewnie nowi bohaterowie i wątki, coś, co będzie rozwijało się samo. Może kiedyś przeczytacie moją powieść:) To będzie coś między thrillerem a horrorem, z elementami kryminału
Marzenie o czymś nieprawdopodobnym ma swoją nazwę. Nazywamy je nadzieją.
Do góry
Autor
RE: Powieść
ANETA Użytkownik
  • Postów: 218
  • Skąd: Sochaczew
Dodane dnia 22-08-2008 11:22
Ja na razie nie mam żadnego pomysłu... Ale cóż, może natchnienie jeszcze przyjdzie...Kiedyś próbowałam, ale... to były tylko takie tam próby.
Do góry
Autor
RE: Powieść
MarcinD Użytkownik
  • Postów: 397
  • Skąd: SCI
Dodane dnia 22-08-2008 13:39
Hmm... Ja w sumie stworzyłem kiedyś coś na kształt powieści, obejmującej trzy części... W tej chwili gdzieś na dysku czekają cztery opowiadania, które przy odrobinę większej niż zwykle dobrej woli mogą przerodzić się w całość, ale... tak naprawdę dawno nie napisałem już nic naprawdę dobrego...
Do góry
Autor
RE: Powieść
valdens Użytkownik
  • Postów: 4635
  • Skąd: Worksop (U.K.)
Dodane dnia 22-08-2008 14:47
Aaa tam, chrzanisz. Jak sięgam pamięcią to właśnie u Ciebie dostrzegłem najbardziej obrazowe, plastyczne opisy i tym podobne w opkach.
- Pływanie wyszczupla - powiedział wieloryb.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Powieść
MarcinD Użytkownik
  • Postów: 397
  • Skąd: SCI
Dodane dnia 22-08-2008 14:52
Cytat:
valdens napisał/a:
Aaa tam, chrzanisz. Jak sięgam pamięcią to właśnie u Ciebie dostrzegłem najbardziej obrazowe, plastyczne opisy i tym podobne w opkach.


We sensie, że Ty do mnie piszesz?
Do góry
Autor
RE: Powieść
Rodriguez Użytkownik
  • Postów: 13
  • Skąd: en la Espana
Dodane dnia 05-09-2008 15:11
Ja wolę pisać według planu, przynajmniej bohaterowie nie rozbisurmanią mi się za bardzo, chociaż udaję, że mam nad nimi jaką taką kontrolę :) Napisałam do tej pory dwie powieści kryminalne, lat temu sto, i wolę do nich nie zaglądać, żeby się dawnym stylem nie załamać. Teraz kończę powieść, która ma udawać fantasy, ale bliżej jej do powieści walterscottoweskiej albo romansu dworskiego, z dużą dozą pastiszu. Jestem w trakcie szukania wydawcy.
Nie piszę wiele opowiadań, jeśli już to krótkie miniaturki. Nastawiam się na wiersze, na tym polu mam już sporo sukcesów. Powieść to dla mnie jakby podwyższenie poprzeczki :)
Do góry
Autor
RE: Powieść
valdens Użytkownik
  • Postów: 4635
  • Skąd: Worksop (U.K.)
Dodane dnia 05-09-2008 16:26
Nieźle. :p Masz już to, o czym większość z nas marzy. Podaj linkę, pochwal się, żaden wstyd. Może nawet kupię Twoją książkę.
- Pływanie wyszczupla - powiedział wieloryb.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Powieść
Rodriguez Użytkownik
  • Postów: 13
  • Skąd: en la Espana
Dodane dnia 05-09-2008 16:45
Powieści jeszcze nie wydałam, dopiero trochę opowiadań, tłumaczeń i gros wierszy, większość w czasopismach, ale trafiły się trzy antologie.
Pochwalę się tym:
http://plater.edu.pl/laur/.../Tom%2014.pdf
Moje jest "Pęknięte pióro". Większość konkursów nie bawi się w strony internetowe.
Do góry
Autor
RE: Powieść
Bonsai Użytkownik
  • Postów: 41
  • Skąd:
Dodane dnia 05-09-2008 20:58
Aa ja to tam kiedyś taką mini powieść napisałem :p "Hassin" się nazywa
Do góry
Autor
RE: Powieść
valdens Użytkownik
  • Postów: 4635
  • Skąd: Worksop (U.K.)
Dodane dnia 05-09-2008 23:08
Dawaj. Się poczyta.
A inni niech się też pochwalą, a co :D Skoro już się zaczęło... A może otworzyć nowy, osobny temat, gdzie każdy będzie mógł się bez wstydu chwalić dokonaniami? Jak myślicie?
- Pływanie wyszczupla - powiedział wieloryb.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Powieść
Rodriguez Użytkownik
  • Postów: 13
  • Skąd: en la Espana
Dodane dnia 05-09-2008 23:10
Brzmi obiecująco :)
Do góry
Autor
RE: Powieść
valdens Użytkownik
  • Postów: 4635
  • Skąd: Worksop (U.K.)
Dodane dnia 05-09-2008 23:14
Też tak myślę :D To przecież chore, żeby ludzie się wstydzili mówić o tym z czego są dumni. A tak się dzieje.
- Pływanie wyszczupla - powiedział wieloryb.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Powieść
Rodriguez Użytkownik
  • Postów: 13
  • Skąd: en la Espana
Dodane dnia 05-09-2008 23:22
Ja wiem? Pisanie to tak niemiarodajna dziedzina, że nawet o swoim powodzie do dumy lubię usłyszeć słowo krytyki. Zauważyłam, że nawet najlepszy tekst bywa bardzo ostro krytykowany na forach literackich, wiele razy wiersze nagrodzone w konkursach okrzyknięto chlubnym mianem dna :) Lubię poczytać, co różni ludzie myślą na temat różnych tekstów, ale raczej anonimowo, nie wyskakując od razu: a to zostało wydrukowane tu a tu, a to dostało jakieś tam wyróżnienie. To jakby przyprawienie metki, a przecież nie o to chodzi. Literatura to nie matematyka, gdzie wynik albo jest dobry, albo zły. "Pęknięte pióro", które ośmieliłam się wskazać w linku, przez czasopismo, które swego czasu drukowało dużo moich wierszy, zostało określone "wierszem, który nie ma racji bytu". Jeśli od razu będziemy się chwalić: to moje opowiadanie, powiedzcie, co o tym myślicie, ale tak w ogóle, to wydrukowali je tu a tu, nie ma pewności, czy usłyszymy szczerą opinię.
Dlatego ja poprzestanę na "Pękniętym piórze", ale podejrzewam, że innym uraz głowy w pierwszej klasie SP nie wypaczył poglądów na powody do dumy ;)
No to gdzie ten dział? :)
Do góry
Autor
RE: Powieść
DamianMorfeusz Użytkownik
  • Postów: 556
  • Skąd: Bydgoszcz
Dodane dnia 05-09-2008 23:45
Część innych się wypowiada ;)
Zakładajcie ten dział - dlaczego nie? skoro nie ma takiego, a są ludzie, którzy mają się czym pochwalić, to niech powstanie :)
Zgadzam się z powyższym - doświadczyłem czegoś podobnego ;)
"Najlepszym sposobem na przepowiadanie przyszłości jest jej tworzenie" - Peter Drucker
"Co ważniejsze dla sukcesu: talent czy pracowitość?
A co ważniejsze w rowerze: przednie czy tylne koło?" - George Bernard Shaw
Do góry
Numer GG
  • Skocz do forum:
Polecane
ShoutBox
  • Zbigniew Szczypek
  • 01/04/2024 10:37
  • Z okazji Św. Wielkiej Nocy - Dużo zdrówka, wszelkiej pomyślności dla wszystkich na PP, a dzisiaj mokrego poniedziałku - jak najbardziej, także na zdrowie ;-}
  • Darcon
  • 30/03/2024 22:22
  • Życzę spokojnych i zdrowych Świąt Wielkiej Nocy. :) Wszystkiego co dla Was najlepsze. :)
  • mike17
  • 30/03/2024 15:48
  • Ode mnie dla Was wszystko, co najlepsze w nadchodzącą Wielkanoc - oby była spędzona w ciepłej, rodzinnej atmosferze :)
  • Yaro
  • 30/03/2024 11:12
  • Wesołych Świąt życzę wszystkim portalowiczom i szanownej redakcji.
  • Kazjuno
  • 28/03/2024 08:33
  • Mike 17, zobacz, po twoim wpisie pojawił się tekst! Dysponujesz magiczną mocą. Grtuluję.
  • mike17
  • 26/03/2024 22:20
  • Kaziu, ja kiedyś czekałem 2 tygodnie, ale się udało. Zachowaj zimną krew, bo na pewno Ci się uda. A jak się poczeka na coś dłużej, to bardziej cieszy, czyż nie?
  • Kazjuno
  • 26/03/2024 12:12
  • Czemu długo czekam na publikację ostatniego tekstu, Już minęło 8 dni. Wszak w poczekalni mało nowych utworów(?) Redakcjo! Czyżby ogarnął Was letarg?
  • Redakcja
  • 26/03/2024 11:04
  • Nazwa zdjęcia powinna odpowiadać temu, co jest na zdjęciu ;) A kategorie, do których zalecamy zgłosić, to --> [link]