Co sądzicie o ogólnie o lewicy ?
Portal Pisarski » Z innej beczki » Archiwum
Autor
Co sądzicie o ogólnie o lewicy ?
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 13-08-2015 21:07
Hej, Co sądzicie o marksizmie ogólnie o lewicy i o jej nartach np socjaldemokracji, marksizmie ? ;) Jaki jest wasz stosunek wobec tych idei ?
Do góry
Autor
RE: Co sądzicie o ogólnie o lewicy ?
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 13-08-2015 21:28
Szczerze? Żaden... a na wyborach mój głos i tak nie miał znaczenia... wiadomo :)
Nie lubię dzielenia i kraj podzielony na lewicę i prawice szybciej się rozpadnie.
Do góry
Autor
RE: Co sądzicie o ogólnie o lewicy ?
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 13-08-2015 21:33
Słuszna uwaga Dark, ludzie powinni umieć się tolerować ;), ale jakiś światopogląd trzeba mieć.
Do góry
Autor
RE: Co sądzicie o ogólnie o lewicy ?
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 13-08-2015 22:08
Najlepszy światopogląd to brak światopoglądu :)
Do góry
Autor
RE: Co sądzicie o ogólnie o lewicy ?
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 13-08-2015 22:15
Hahahah filozoficznie. ;).
Do góry
Autor
RE: Co sądzicie o ogólnie o lewicy ?
Heisenberg Użytkownik
  • Postów: 604
  • Skąd:
Dodane dnia 13-08-2015 22:55
Cytując frazę wypowiedzianą rzekomo przez Bismarcka: "Kto nie był za młodu socjalistą, ten na starość będzie skurwysynem, kto socjalistą pozostał, ten jest głupi".

Aczkolwiek skandynawskiego modelu gospodarczego trudno nie doceniać...
What's changed, Jesse?
Do góry
Autor
RE: Co sądzicie o ogólnie o lewicy ?
Vanillivi Użytkownik
  • Postów: 1049
  • Skąd:
Dodane dnia 14-08-2015 00:12
Ogólnie lewica w Polsce nie ma na siebie pomysłu, ani charyzmatycznych ludzi, którzy byliby w stanie przekonać do swoim wizji. Lewicowe postulaty rozdysponowały pomiędzy sobie Pis (socjalizm w gospodarce) i Po (częściowo sprawy obyczajowe). Ogólnie lewicy dzisiaj w Polsce brakuje tożsamości, pomysłu na siebie, wciąż ciąży na niej łatka postkomuny.
No i też w zasadzie większość partii miesza elementy prawicowe i lewicowe, ten podział w dużej mierze już się wyczerpał.

Heisenberg napisał:
Aczkolwiek skandynawskiego modelu gospodarczego trudno nie doceniać...

Owszem, ale weźmy pod uwagę specyficzne uwarunkowania krajów skandynawskich. Liczba ludności jest tam stosunkowo niewielka, to ludzie w większości dobrze wykwalifikowani, przedsiębiorczy, pracowici i bardzo zdyscyplinowani. W krajach Skandynawskich, na przykład, normą jest, że ludzie którzy dawno osiągnęli wiek emerytalny, pracują dłużej jeśli zdrowie im na to pozwolą, gdyż po prostu nie chcą być obciążeniem dla systemu. Wyobrażacie sobie coś takiego w Polsce? Inny przykład, u nas cała masa kobiet wychowujących dzieci (teoretycznie bardzo uczciwych) uważa, że pomoc od państwa nie jest jakimś awaryjnym wyjściem w przypadku biedy, kłopotów, w ich mniemaniu to zupełnie normalne źródło dochodów, które im się po prostu należy. Nie ma myślenia, że żebym ja mógł dostać, ktoś inny musi zarobić, po prostu oczekuje się, że państwo "da".
Żeby kraj stać było na zasiłki na wysokim poziomie, najpierw wzrosnąć musi kultura i wydajność pracy, przedsiębiorczość, również kultura uczciwościwości. W przeciwnym razie, gdy zaczniemy od rozdętego socjału, skończymy tak jak Grecja :(
http://www.cala-reszta-nocy.blogspot.com Mój blog o życiu, podróżach i pisaniu.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Co sądzicie o ogólnie o lewicy ?
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 14-08-2015 10:06
Hej Heisen fajna wypowiedz

Vanillivi -Masz całkowita rację, Polska lewica niestety działa bardzo chaotycznie i przez to przegrywa.
Do góry
Autor
RE: Co sądzicie o ogólnie o lewicy ?
mcharazka Użytkownik
  • Postów: 9
  • Skąd:
Dodane dnia 21-09-2015 17:46
Lewica to zło :D Skandynawskie systemy to dziurawe buty. Socjal taki, jak się tutaj spotyka zabija społeczeństwo. Pieniądze dla ćpunów, imigrantów (tych, ktorym się nie chce pracować) oraz mas młodych, którym nie chce się robić
(a później ćwoki mówią, że choćby my, Polacy, kradniemy im miejsca pracy). Ci, którzy nie chcą pracować są doceniani - ci, którzy pracują, mają pod górkę. Znam sytuację w Norwegii, bo tutaj mieszkam, dlatego nie będę pisał o Szwecji itp. Ten kraj ratuje to, że mają ropę. Ja, zarabiając kilkanaście tysięcy koron norweskich płacę 27% podatku. Co z niego mam? Nic xd Teoretyczne leczenie (ale tylko jeśli stanie mi się coś poważnego, trafie do szpitala itp. Za lekarza muszę płacić z własnej kieszeni. A zwykłe przeziębienie to koszt lekarz + leki: ok tysiąca koron). Płacę również za drogi w tychże podatkach, ale poza tym płacę oddzielnie za każdą nowopobudowaną drogę i, również oddzielnie, za użytkowanie dróg, więc fizycznie nie czuję, żeby za to odpowiadały w jakimkolwiek stopniu podatki). Socjalizm, jak to mawia Pan Janusz, karze za pracę a nagradza za nieróbstwo. W większości tak to wygląda.
PS To socjaliści są mega proeuropejscy. Dzięki Bogu nie są teraz przy władzy, bo pewnie by się zgodzili na kilkadziesiąt tysięcy "imigrantów".
Dwie największe fikcje naszych czasów: Socjalizm i Demokracja.
Do góry
Autor
RE: Co sądzicie o ogólnie o lewicy ?
Heisenberg Użytkownik
  • Postów: 604
  • Skąd:
Dodane dnia 21-09-2015 20:39
Myślę, że właśnie imigranci zweryfikują w Europie sens ( czy też jego brak) pomocy społecznej.
What's changed, Jesse?
Do góry
Autor
RE: Co sądzicie o ogólnie o lewicy ?
Jacek_L Użytkownik
  • Postów: 60
  • Skąd:
Dodane dnia 21-09-2015 20:54
Heisenberg napisał:
Cytując frazę wypowiedzianą rzekomo przez Bismarcka: "Kto nie był za młodu socjalistą, ten na starość będzie skurwysynem, kto socjalistą pozostał, ten jest głupi".

Aczkolwiek skandynawskiego modelu gospodarczego trudno nie doceniać...


U nas przypisuje się te słowa Piłsudskiemu, ale tak naprawdę to odnosiły się do republiki z okresu walki monarchii z republiką we Francji:

"Kto nie był republikaninem, mając lat dwadzieścia, ten nie miał serca, kto pozostał republikaninem po trzydziestce, temu brak głowy" (François Guizot)

Przepraszam za offtopic.
Do góry
Autor
RE: Co sądzicie o ogólnie o lewicy ?
protas Użytkownik
  • Postów: 3
  • Skąd:
Dodane dnia 14-08-2016 13:40
W tej chwili w Polsce lewica praktycznie nie istnieje. SLD ma ostatnie podrygi, a Razem nie ma przebicia ze względu na brak osobowości władz tej partii.
Do góry
Autor
RE: Co sądzicie o ogólnie o lewicy ?
KatarzynaKonopkaChludzinska Użytkownik
  • Postów: 246
  • Skąd:
Dodane dnia 22-10-2016 01:02
Ostatnio oglądałam film dokumentalny "Zakaz skrętu w lewo. Czy socjaldemokracja odeszła w przeszłość" o kryzysie europejskiej socjaldemokracji. Jak się okazuje, kryzys lewicy nie jest tylko i wyłącznie polską specyfiką.
Austria- ostatnie wybory w 2013, socjaldemokracja wprawdzie wygrywa, ale z najgorszym wynikiem wyborczym po II wojnie światowej i traci 5 mandatów.
Holandia- ostatnie wybory w 2012, socjaldemokracja przegrywa z konserwatywno-liberalną VVD.
Belgia- ostatnie wybory w 2014, zwycięstwo centroprawicy.
Luksemburg- ostatnie wybory w 2013, zwycięstwo chadecji.
Niemcy- ostatnie wybory w 2013, socjaldemokracja(choć zyskała 46 mandatów) przegrywa z centroprawicą.
Francja- ostatnie wybory w 2012, zwycięstwo socjalistów.
Wielka Brytania- ostatnie wybory w 2015, zwycięstwo konserwatystów. Bardzo dużo wyborców stracili liberałowie.
Włochy- ostatnie wybory w 2013, socjaldemokracja zdecydowanie wygrywa(tam akurat wyjątek).
Hiszpania- ostatnie wybory w 2016, socjaldemokracja przegrała z centroprawicą(choć sporo głosów zyskała Podemos).
Portugalia- ostatnie wybory w 2015, ponad 70% wyborców zagłosowało na lewicę(jeden z wyjątków).
Grecja- ostatnie wybory w 2015, zwycięstwo skrajnej lewicy.
Irlandia- ostatnie wybory w 2016, dominacja konserwatystów.
Dania- ostatnie wybory w 2015, socjaldemokracja wygrywa, lecz traci większość parlamentarną.
Szwecja- ostatnie wybory w 2014, zwycięstwo socjaldemokratów.
Finlandia- ostatnie wybory w 2015, zwycięstwo centrystów.
Czechy- ostatnie wybory w 2013, socjaldemokracja wygrywa, choć i tam straciła wyborców.
Słowacja- ostatnie wybory w 2016, podobnie jak w Czechach.
Węgry- ostatnie wybory w 2014, zdecydowane zwycięstwo konserwatystów.
Bułgaria- ostatnie wybory w 2014, socjaldemokracja przegrywa z konserwatystami.
Rumunia- ostatnie wybory w 2012, zwycięstwo lewicowej koalicji.
Litwa- właśnie teraz mamy tam wybory, socjaldemokracja przegrywa z centroprawicą i konserwatystami.
Estonia- ostatnie wybory w 2015, zwycięstwo centroprawicy.
Łotwa- ostatnie wybory w 2014, socjaldemokracja wygrywa, ale traci 7 mandatów.
Słowenia- ostatnie wybory w 2014, zwycięstwo liberalnej lewicy.
Chorwacja- ostatnie wybory w 2016, zwycięstwo centroprawicy(minimalne, ale jednak).
Cypr- ostatnie wybory w 2016, wygrywa centroprawica.
Malta- ostatnie wybory w 2013, socjaldemokracja wygrywa.
Nawet jednak biorąc jednak pod uwagę obecne europejskie tendencje polityczne(zwrot ku centroprawicy i konserwatyzmowi, także wzrost poparcia dla ruchów eurosceptycznych), to sytuacja, w której w parlamencie nie ma partii lewicowych(a taką mamy obecnie w Polsce), jest w Europie sytuacją bardzo nietypową(nawet bardziej niż obecny bałagan z Trybunałem Konstytucyjnym). Całkowicie nie tłumaczy tego nawet polityczna historia i tradycja Polski, swoją drogą sprzyjająca raczej konserwatywnej prawicy(liberałom już dużo mniej).
Do góry
  • Skocz do forum:
Polecane
ShoutBox
  • Kazjuno
  • 28/03/2024 08:33
  • Mike 17, zobacz, po twoim wpisie pojawił się tekst! Dysponujesz magiczną mocą. Grtuluję.
  • mike17
  • 26/03/2024 22:20
  • Kaziu, ja kiedyś czekałem 2 tygodnie, ale się udało. Zachowaj zimną krew, bo na pewno Ci się uda. A jak się poczeka na coś dłużej, to bardziej cieszy, czyż nie?
  • Kazjuno
  • 26/03/2024 12:12
  • Czemu długo czekam na publikację ostatniego tekstu, Już minęło 8 dni. Wszak w poczekalni mało nowych utworów(?) Redakcjo! Czyżby ogarnął Was letarg?
  • Redakcja
  • 26/03/2024 11:04
  • Nazwa zdjęcia powinna odpowiadać temu, co jest na zdjęciu ;) A kategorie, do których zalecamy zgłosić, to --> [link]
  • Slavek
  • 22/03/2024 19:46
  • Cześć. Chciałbym dodać zdjęcie tylko nie wiem co wpisać w "Nazwa"(nick czy nazwę fotografii?) i "Album" tu mam wątpliwości bo wyskakują mi nazwy albumów, które mam wrażenie, że mają swoich właścicieli
  • TakaJedna
  • 13/03/2024 23:41
  • To ja dziękuję Darconowi też za dobre słowo
  • Darcon
  • 12/03/2024 19:15
  • Dzisiaj wpadło w prozie kilka nowych tytułów. Wszystkie na górną półkę. Można mieć różne gusta i lubić inne gatunki, ale nie sposób nie docenić ich dobrego poziomu literackiego. Zachęcam do lektury.
  • Zbigniew Szczypek
  • 06/03/2024 00:06
  • OK! Ważne, że zaczęłaś i tej "krwi" nie zmyjesz już z rąk, nie da Ci spać - ja to wiem, jak Lady M.