kim jest współczesny twórca- artystą czy rzemieślnikiem?
Portal Pisarski » Inwencja Twórcza » Dyskusje Twórcze
Autor
kim jest współczesny twórca- artystą czy rzemieślnikiem?
Mental Collage Użytkownik
  • Postów: 6
  • Skąd:
Dodane dnia 07-02-2016 17:58
kim jest współczesny twórca??

http://mentalcollage.blogspot.ie/2016/.../stereo-art-guerrilla-tworcza-partyzantka.html
Do góry
Autor
RE: kim jest współczesny twórca- artystą czy rzemieślnikiem?
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 07-02-2016 18:31
Zazwyczaj jest śmieciarzem. Przeczytałem.
Do góry
Autor
RE: kim jest współczesny twórca- artystą czy rzemieślnikiem?
swistakos Użytkownik
  • Postów: 972
  • Skąd: Gdańsk
Dodane dnia 08-02-2016 09:43
Piękny wniosek inspirujący do twórczości.
A życie jak pijany zając mknie zygzakiem do przodu.
Do góry
Autor
RE: kim jest współczesny twórca- artystą czy rzemieślnikiem?
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 08-02-2016 10:30
Jeśli wypatrujesz inspiracji do tworzenia w cudzych wnioskach, to jesteś, jak ten śmieciarz.
Do góry
Autor
RE: kim jest współczesny twórca- artystą czy rzemieślnikiem?
Mental Collage Użytkownik
  • Postów: 6
  • Skąd:
Dodane dnia 08-02-2016 13:07
bardzo twórcza dyskusja, bleee..
Do góry
Autor
RE: kim jest współczesny twórca- artystą czy rzemieślnikiem?
Heisenberg Użytkownik
  • Postów: 604
  • Skąd:
Dodane dnia 08-02-2016 13:28
A może właśnie za dużo tego artyzmu?

PS. Myślę, że świat zawali się wtedy, gdy zabraknie śmieciarzy.
What's changed, Jesse?
Do góry
Autor
RE: kim jest współczesny twórca- artystą czy rzemieślnikiem?
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 08-02-2016 14:12
Nie ma się co obrażać. Dzisiejszy artysta zwykle jest śmieciarzem, bo składa swoje dzieła z tego, co mu się podoba u innych i żywi nadzieję, że dzięki temu spłynie na niego choćby ułamek pochwał i posmak sławy tych, od których zerżnął. Tak przecież jest.

Tekst z linku autora tematu opowiada o konsumentach kultury, bo także owi nowocześni twórcy żywią się lajkami, pochlebstwami i w ogóle ilością sygnałów pozytywnych. Zatłukłem klawiaturę próbami rozmów z "twórcami". Jeden na sto miał coś do powiedzenia.

Sztuką zajęli się ludzie pospolici, traktując ją, jak konwencję, pewien niezobowiązujący styl życia i jako taki, mało poważny. Utwory takich ludzi nie komentują rzeczywistości, nie wynoszą subiektywnych odczuć do poziomu powszechności ani nie próbują nawiązać dialogu z innymi utworami. Są zaledwie wariacjami już istniejących i lepszych rzeczy. Dzieje się tak z prostej przyczyny: autor jest pospolity, tuzinkowy i za takiego się ma.
Do góry
Autor
RE: kim jest współczesny twórca- artystą czy rzemieślnikiem?
Heisenberg Użytkownik
  • Postów: 604
  • Skąd:
Dodane dnia 08-02-2016 16:41
Generalnie zgadzam się z Ekszynem, ale podtrzymuję swoje zdanie, że "śmieciarze" są niezbędni. Poniekąd sam się takowym czuję. Tylko że raczej od "rzemieślniczej", nie "artystycznej" strony. Bo w mojej opinii "artyzm" i "śmieciarstwo" to antonimy (oczywiście nie wykraczając poza metarofę; nie mam nic do Andrew Novicka ;)).
What's changed, Jesse?
Do góry
Autor
RE: kim jest współczesny twórca- artystą czy rzemieślnikiem?
Mental Collage Użytkownik
  • Postów: 6
  • Skąd:
Dodane dnia 09-02-2016 11:35
każda sztuka skądś czerpie i jest synkretyczna na różnych poziomach- to jest fakt uniwerslany. rola twórcy/ artysty nie zamyka się jedynie do konceptu, ale wychodzi poza. współczesna kultura jest Kulturą Wszechmożliwości i artyści, żyjący tu i teraz (albo w wielu światach naraz) odżywiają się "sezonowymi owocami". fajnie było by przestać wreszcie oceniać autora a zająć się ww?albo i nie??
Do góry
Autor
RE: kim jest współczesny twórca- artystą czy rzemieślnikiem?
Warisatis Użytkownik
  • Postów: 29
  • Skąd:
Dodane dnia 09-02-2016 11:56
Podzielam zdanie o synkretyczności, ale moim zdaniem prawdopodobnie istnieje ograniczenie, jeżeli chodzi o istnienie nowych form twórczości tzn: nie ma (być może) już nowych gatunków (one nie istnieją), gdyż wszystko, co można było stworzyć już zostało stworzone. Uważam ponadto, że jedne formy synkretyczne maja wyższy poziom niż inne, jeżeli chodzi o elementy nadające jej cechy synkretyczne.
Do góry
Autor
RE: kim jest współczesny twórca- artystą czy rzemieślnikiem?
Mental Collage Użytkownik
  • Postów: 6
  • Skąd:
Dodane dnia 09-02-2016 12:11
no właśnie- ludzie sami sobie stawiają jakieś granice i znaki drogowe. całkiem niepotrzebnie! nie wszystko zostało stworzone- hiperteksty i graffiti na wagonach kolejowych- kilkanaście lat temu nie były jescze znane etc. z wyższego poziomu widać jeszcze wyższe:)
Do góry
Autor
RE: kim jest współczesny twórca- artystą czy rzemieślnikiem?
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 09-02-2016 12:41
Mental Collage napisała:
(...) fajnie było by przestać wreszcie oceniać autora a zająć się ww?albo i nie??

Nie, nie fajnie. "Owocami sezonowymi" artysty są takie same owoce, jakie jedli jego historyczni poprzednicy: jabłko jest zawsze jabłkiem. Natomiast "śmieciarze" odżywiają się produktami typu limitowane serie chipsów.

Formy się zmieniają, środki wyrazu i same problemy ulegają modyfikacji, ale generalnie zasada pozostaje jedna: sztuka jest wynikiem przetworzenia jakiejś rzeczywistości przez świadomy siebie podmiot, który panuje nad materią, jaką wykorzystał.

Określenie "śmieciarz" nie musi być rozumiane pejoratywnie. Współczesna sztuka w ogromnej mierze jest śmietnikiem, w którym przyszłe pokolenia nie znajdą nic dla siebie. Nie mam nic przeciwko tej zabawie dopóki nie uzurpuje sobie prawa do bycia wiodącym nurtem sztuki współczesnej.
Do góry
Autor
RE: kim jest współczesny twórca- artystą czy rzemieślnikiem?
Darcon Redaktor
  • Postów: 173
  • Skąd: Gdańsk
Dodane dnia 09-02-2016 13:09
Ekszyn Dupacycki napisał:
Współczesna sztuka w ogromnej mierze jest śmietnikiem, w którym przyszłe pokolenia nie znajdą nic dla siebie

Kluczowe słowa w tym zdaniu to "w ogromnej mierze". Tak to prawda, ale trzeba spojrzeć na to z innej strony.
Jak wiele jest teraz środków wyrazu dostępnych dla każdego, dosłownie na wyciągnięcie ręki. Aparaty, kamery, studia, sceny, ba nawet telewizja. I powstają na świecie ogromne ilości wspaniałych rzeczy. Ale to prawda, nie są one promowane tam mocno jak chipsy. Dlaczego? Dlatego, że forma przekazu stała się biznesem na dużą skalę. Telewizja, radio, gazety, książki, to wszystko biznes, który zarabia krocie. A najlepiej dotrzeć do mas prostym przekazem, najlepiej żerującym dodatkowo na uczuciach.
Podejrzewam Ekszyn, że jesteś z pokolenia, które dobrze pamięta dwa programy w telewizji. Ja też je pamiętam. Tak, to się zmieniło. Przekaz informacji (co za tym idzie i sztuki), jest na zupełnie innym poziomie, kosmicznym wręcz, gdy to się porówna np. do roku 1980. Gdyby dać wtedy garstce ludzi dostęp do tego co mamy teraz, na jedeń dzień - większość skończyła by w wariatkowie.
Sztuką samą w sobie jest dla nas, pokolenia 2 progamów, sztuka oddzielenia właściwych, cennych informacji od ster śmieci. Dla nas to wyzwanie. Dlatego taki temat jak ten, w ogóle jest dystkutowany.

Podejrzewam, że wsród inteligentnej, wrażliwej na sztukę młodzieży, ten temat w ogóle nie miałby miejsca. Usłyszałbyś: Ale o co chodzi? Oni doskonale potrafią filtrować to, co dla nich cenne, oni urodzili się teraz i dla nich to norma.

To my cierpimy, bo zamiast octu w sklepach, zalewają nas tony WSZYSTKIEGO.
Do góry
Autor
RE: kim jest współczesny twórca- artystą czy rzemieślnikiem?
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 09-02-2016 13:59
Dracon, mówiłem o nowych środkach wyrazu, a wziąłeś je za narzędzia. To nie to samo. Na przykład obraz jest śr. wyrazu, a kamery cyfrowe, analogowe, komórki itp., narzędziami. Rozwój technologii pozwala większej ilości ludzi na posługiwanie się obrazem.

No więc rozrost śmietnika upatruję w łatwości "robienia" obrazu, muzyki, obróbki tekstu. Twórca nabywa sprzęt i myśli jak go użyć; widzi portal literacki i myśli: "co by tu napisać". Dawniej nic nie kusiło, wręcz przeciwnie, wymagało wielu starań i wyrzeczeń, dlatego obraz, muzyka i tekst musiały być tego warte, były pierwsze w całym łańcuchu aktu twórczego. Dzisiaj bywają efektem ubocznym zabawy możliwościami.
Do góry
Autor
RE: kim jest współczesny twórca- artystą czy rzemieślnikiem?
Mental Collage Użytkownik
  • Postów: 6
  • Skąd:
Dodane dnia 10-02-2016 11:41
chodziło mi o bardziej twórcze podejście do tematu,, czy możliwe jest dyskutowanie o twórczości wychodząc z kontekstu kultury?? nie sądzę, wszyscy posługujemy się tym samym językiem HTML i odżywiamy się tymi samymi markami-owoce sezonowe;)
Do góry
Autor
RE: kim jest współczesny twórca- artystą czy rzemieślnikiem?
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 10-02-2016 12:30
Proponowana przez Ciebie płaszczyzna dotyczy twórców, którzy urodzili się wczoraj.
Do góry
  • Skocz do forum:
Polecane
ShoutBox
  • Kazjuno
  • 28/03/2024 08:33
  • Mike 17, zobacz, po twoim wpisie pojawił się tekst! Dysponujesz magiczną mocą. Grtuluję.
  • mike17
  • 26/03/2024 22:20
  • Kaziu, ja kiedyś czekałem 2 tygodnie, ale się udało. Zachowaj zimną krew, bo na pewno Ci się uda. A jak się poczeka na coś dłużej, to bardziej cieszy, czyż nie?
  • Kazjuno
  • 26/03/2024 12:12
  • Czemu długo czekam na publikację ostatniego tekstu, Już minęło 8 dni. Wszak w poczekalni mało nowych utworów(?) Redakcjo! Czyżby ogarnął Was letarg?
  • Redakcja
  • 26/03/2024 11:04
  • Nazwa zdjęcia powinna odpowiadać temu, co jest na zdjęciu ;) A kategorie, do których zalecamy zgłosić, to --> [link]
  • Slavek
  • 22/03/2024 19:46
  • Cześć. Chciałbym dodać zdjęcie tylko nie wiem co wpisać w "Nazwa"(nick czy nazwę fotografii?) i "Album" tu mam wątpliwości bo wyskakują mi nazwy albumów, które mam wrażenie, że mają swoich właścicieli
  • TakaJedna
  • 13/03/2024 23:41
  • To ja dziękuję Darconowi też za dobre słowo
  • Darcon
  • 12/03/2024 19:15
  • Dzisiaj wpadło w prozie kilka nowych tytułów. Wszystkie na górną półkę. Można mieć różne gusta i lubić inne gatunki, ale nie sposób nie docenić ich dobrego poziomu literackiego. Zachęcam do lektury.
  • Zbigniew Szczypek
  • 06/03/2024 00:06
  • OK! Ważne, że zaczęłaś i tej "krwi" nie zmyjesz już z rąk, nie da Ci spać - ja to wiem, jak Lady M.