A widzicie!
Portal Pisarski » Z innej beczki » Archiwum
Autor
A widzicie!
trawa1965 Użytkownik
  • Postów: 155
  • Skąd: Mogilno k. Nowy Sącz
Dodane dnia 14-02-2016 14:06
Upieram się przy moich przekonaniach. Bo jakże już trudno w literaturze ludzkiej znaleźć tematy! Coraz więcej razy piszemy:temat ograny,banalny,epigoński. A ja kocham literaturę,pisanie i ciężką pracę. I coraz więcej mi mówi,że przed laty obrałem słuszną drogę.

Doprawdy niektóre wiersze są dla mnie potwornie trudne do zrozumienia. I nie jest to absolutnie wina Was, drodzy Autorzy, ani mojej głupoty. Moim zdaniem współczesna poezja za bardzo upodabnia się do przedmiotów ścisłych. A z tych zawsze byłem słaby.

Wolę więc uproszczoną formę poezji,ale oczywiście taką,by nadal nie przestała zadziwiać. Dlatego zacząłem realizować się w Poezji Naukowej.To jest jakaś szansa.
Do góry
Autor
RE: A widzicie!
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 14-02-2016 22:28
Trawa, ja Ci kibicuję, bo w pewnym aspekcie twórczym masz rację, a mianowicie idziesz za intuicją. Brak zainteresowania Twoją twórczością i wytykanie błędów interpunkcyjnych nie świadczy o jej jakości i nie powinieneś z niej zrezygnować. Weź jednak pod uwagę moje podpowiedzi, bo nowego kierunku w literaturze nie zainicjujesz, przysięgam na sto przysiadów ;)

Ewentualnie napisz manifest artystyczny, który będzie zbiorem argumentów za "bioliteraturą", a poza nim twórz jej przykłady. To będzie ciekawe.

Jeszcze raz powtórzę. Masz przewagę nad - być może - wszystkimi z PP, z uwagi na odmienne podejście do świata, płynące z ograniczeń i sytuacji życiowej. Skup się na tym atucie, a nie na rewolucji literackiej. Ona jest żałosnym cyrkiem. To soczewka powiększająca Twoje "pryszcze".
Do góry
Autor
RE: A widzicie!
Warisatis Użytkownik
  • Postów: 29
  • Skąd:
Dodane dnia 15-02-2016 00:31
Nie wiem jak się dostać do twoich utworów (gdyż nie obeznałem tego forum jeszcze do końca. Nie mniej jednak spróbował bym podejść do jednego z nich według moich założeń, które sprawiły, że być może dzięki nim mogę potwierdzić swoje obserwacje na temat mojego (prawdopodobnego) odkrycia nowego typu twórczości (i potwierdzić twoje). Wystarczył by odnośnik do jednego z utworów. Pozdrawiam.
Do góry
Autor
RE: A widzicie!
trawa1965 Użytkownik
  • Postów: 155
  • Skąd: Mogilno k. Nowy Sącz
Dodane dnia 15-02-2016 12:25
Tutaj muszę przyznać,że zacząłem swoje publikowanie"od tyłu",czyli od tego bardziej zaawansowanego etapu. Do tej pory nie opublikowałem tak zwanego"pierwszego stopnia",czyli tego,co określałem jako SBL. Jak przetrawią Państwo te zaawansowane teksty,to będzie już Wam łatwiej. Przepraszam.
Do góry
Autor
RE: A widzicie!
Warisatis Użytkownik
  • Postów: 29
  • Skąd:
Dodane dnia 15-02-2016 12:44
Dla mnie nie było by trudne myślę ocenienie, nawet zaawansowanego twojego tekstu. Moja ocena opierała by się na określeniu zjawiska (właściwości) w nim, które sprawia, iż tekst ten jest odmienny od reszty. Ja np odkryłem fakt, że niektóre teksty nie dość że eseistyczne, są również apokryficzne. Z tym że mechanizm ten jest inny, niż w przypadku standardowych esejów, apokryfów. U ciebie może być podobnie. Pozdrawiam.
Do góry
Autor
RE: A widzicie!
trawa1965 Użytkownik
  • Postów: 155
  • Skąd: Mogilno k. Nowy Sącz
Dodane dnia 16-02-2016 08:32
Ja się bardzo cieszę z Twojej opinii, Warisatis. W pełni ją podzielam. Dziś po prostu trzeba odejść od pewnych utartych schematów z dwóch powodów:

1. Utarte schematy się" matematyzują". To już zakrawa na desperację! Nie biorą one zupełnie pod uwagę faktu, że przeciętny Czytelnik nie jest z tym obeznany. Ja, na przykład, w żaden sposób nie jestem w stanie ocenić takiego tekstu, gdyż z matematyki jestem słaby, wobec czego błądzę we mgle, choć doskonale wiem, że tekst jest o miłości.

2. Lawinowo wzrasta ilość odkryć naukowych[ w czym i ja mam swój skromniutki udział]. To po prostu MUSI znaleźć odzwierciedlenie w literaturze pięknej, ale nie w postaci science-fiction , bo to już jest ograne i pisane na jedno kopyto.]
Do góry
Autor
RE: A widzicie!
Warisatis Użytkownik
  • Postów: 29
  • Skąd:
Dodane dnia 16-02-2016 13:09
Tak. Ostatnio odkryli fale grawitacyjne. Co do schematów w literaturze. One moim zdaniem są prawidłowe, ale nie uwzględniają pewnej (specyficznej grupy dzieł (źle je klasyfikują). Już piszę o co chodzi (chodź pewnie mi się oberwie). Uwzględnię definicję anime progresywnego. Jest ona prawidłowa, jeżeli się przyjmie, że wynika ona z dzieł, które ludzie tworzą, ale uważają je za literaturę (w rzeczywistości są to dzieła około literackie i nieliterackie, oraz połączenia literatury i komiksu). Skupie się na tym ostatnim typie, gdyż łatwiej udowodnić.

Należy przy tym założyć, że:

1) Komiks k (manga m, jako specyficzny przypadek tej formy sztuki) wizualnie, i pod względem sposobu powstawania, a niekiedy właściwości (odmienne klasyfikowanie) różni się od typowej literatury l i ma niekiedy (w większości przypadków inną formę). Matematycznie miały by charakter funkcji hiperbolicznej kl (xy).

Podział taki jest istotny, jeżeli założymy, że mamy dwu tomowe dzieło, gdzie w pierwszym tomie dominującym składnikiem (elementem), są postacie i fabuła komiksu (mangi). Wówczas tom ten będzie bliższy komiksowi (mandze) tj będzie klasyfikowany według systematyki komiksu. W drugim tomie będą dominowały składniki literackie (i będzie klasyfikowany według schematu literackiego). Zajdzie więc odpowiednik twórczego zjawiska Dopplera (pierwszy tom będzie miał przesunięcie fabularne w stronę komiksu (mangi) tj k -> K, a drugi przesuniecie fabularne w stronę literatury l -> L

Jeżeli to ff załóżmy, to wówczas dochodzi do sytuacji, że każdy tom (mimo, że tworzą jedną całość fabularną) będzie umieszczony w dwóch różnych działach (odpowiednio dział manga/anime i dział literatura).

Oczywiście mówią też niekiedy, że komiks to też literatura, jednakże w tym przypadku także będzie miał charakter hiperboliczny z uwagi na pierwszy warunek (będzie wtedy zespoleniem literackim).

To nie wszystko, co analizowałem (ale pewnie i tak mi się oberwie szczególnie ze strony filologów).
Do góry
Autor
RE: A widzicie!
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 16-02-2016 18:17
Trawa/Warisatis, pogrążasz się ;)
Do góry
Autor
RE: A widzicie!
Warisatis Użytkownik
  • Postów: 29
  • Skąd:
Dodane dnia 16-02-2016 19:09
Ekszyn Dupacycki napisał:
Trawa/Warisatis, pogrążasz się ;)


Czy ja się pogrążam. Powiem tak. Generalnie to była informacja dla Trawy, Może na podstawie tego co napisałem on coś u siebie odnajdzie, gdyż głównej mierze, mógłbym nie tu umieszczać tej wiadomości (analizy) przynajmniej na razie. Głównej mierze wynika to z faktu, że literaci (filolodzy) z góry zakładają widząc chociażby to, co napisałem jako coś, co podważa ich dotychczasowy podział. W rzeczywistości jest jednak tak, że ta argumentacja nie jest czymś niszczącym ów schemat (co już podkreśliłem), gdyż zachowuje ogólny podział literacki taki, jaki jest. Wprowadza tylko formę pośrednią między nią a komiksem, a to należy odróżnić od analizy
Trawy) tzn on analizuje nowe gatunki w tylko w literaturze, ja analizuję możliwość istnienia skrajnie synkretycznej formy pośredniej. Podkreślam możliwość istnienia, a nie góry zakładam, iż forma pośrednia między literaturą, a komiksem istnieje. Przy czym swoją analizę przeprowadzam po za wszelkimi portalami o tematyce literackiej głównie.
Do góry
Autor
RE: A widzicie!
trawa1965 Użytkownik
  • Postów: 155
  • Skąd: Mogilno k. Nowy Sącz
Dodane dnia 23-02-2016 07:23
To nie do Warisatis, ale do Was wszystkich.

Oczywiście czytam komentarze. Zdecydowaną większość Waszych uwag uwzględniam i poprawiam, co tylko się da. Tu nie mam do Was najmniejszych pretensji. Problem leży w czymś innym, jak już się zorientowałem.

Bardzo Was proszę: odpowiedzcie mi na następujące pytanie:

Jak wielu z was podziela pogląd Janusza Korwina- Mikke o tym, że niepełnosprawni to społeczne odpady?

Mam prawo zadać takie pytanie, ponieważ czytam Internet i wiem, jak ogromną popularnością cieszy się ten polityk.

To pytanie zadaję Wam również z powodów praktycznych.

Skoro na Waszych oczach gruntownie przerobiłem wiele tekstów, co nieraz zajmowało mi wiele godzin pracy, to wydaje mi się, że teraz są dużo lepsze.

Dlaczego więc te poprawione wersje nadal okupują dolne półki?
Do góry
Autor
RE: A widzicie!
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 23-02-2016 13:09
Korwin wyciąga tylko daleko idące konsekwencje z szerzenia idei równości. Jeśli kobieta chce się kulturowo zrównać z mężczyzną, niech nie wymaga dotychczasowych przywilejów płci słabszej; jeśli niepełnosprawny chce nawiązać dialog artystyczny ze zdrowymi, niech to robi na takich samych prawach. Nie jestem zwolennikiem Mikkego, ale jestem wielkim przeciwnikiem pobłażania ludziom na terenie sztuki i jak mi niewidomy wyje ze sceny, bo jest ślepy, biedny, smutny i dlatego występuje, to - znając biografię Ray'a Charlesa -mam ochotę go pobić.

Moim zdaniem nie masz specjalnie na co narzekać. Widzę, że największy kłopot u Ciebie, to sprawy czysto techniczne, nic poważnego. Za to dysponujesz, domyślam się, czasem, masz oryginalną pasję i arcyciekawe podejście do niej.
Posiadasz to, czego nie mają inni, a co jest fundamentem twórcy. Zdrowy pisarz, żeby stworzyć wartościowe dzieło, musi zrezygnować z wielu atrakcyjnych opcji. Ta robota wymaga ofiary (nie mówię tu o zabawie w pisanie dla wyruchania jakiejś molicy książkowej, fuj). Tobie opcje zostały odjęte. Jak sam powiedziałeś, jesteś skazany na pisanie. Ja Cię traktuję poważnie i nie traktuję ulgowo.
Do góry
Autor
RE: A widzicie!
trawa1965 Użytkownik
  • Postów: 155
  • Skąd: Mogilno k. Nowy Sącz
Dodane dnia 23-02-2016 14:34
Dziękuję za miłe słowa. A błędy, które mi słusznie wytknęliście, już poprawiłem.

[Dodano 23-02-2016 16:54]
Mam również trochę utworów na tematy polityczne i gospodarcze. W każdym razie postaram się z extrastory przenieść tylko te, które uważam za najlepsze w celu ich ewentualnego poprawienia. Niech one się zachowają, bo czort wie, czy obecny rok nie skończy się wielką wojną[ nie wierzę w żadne przepowiednie i nie znoszę żadnej religii, ale trzeźwo patrzę na świat i wiem, jaka jest sytuacja międzynarodowa].

[Dodano 24-02-2016 05:37]
Teraz, po takich korektach, moje utwory zasługują na wyższą półkę. A że niektórym się nie podoba, to już kwestia poglądów na świat.

[Dodano 24-02-2016 06:52]
Chcę się Wam do czegoś przyznać. Niektórzy zarzucają mi nienaturalność w moich utworach. Prawda jest taka, że właśnie tak zachowuję się na co dzień. Może to wina choroby?
Do góry
Autor
RE: A widzicie!
swistakos Użytkownik
  • Postów: 972
  • Skąd: Gdańsk
Dodane dnia 24-02-2016 17:03
Masz inne spojrzenie na świat. Zresztą co cię obchodzą inni, skoro dobrze się czujesz w tym, co piszesz?
A życie jak pijany zając mknie zygzakiem do przodu.
Do góry
Autor
RE: A widzicie!
trawa1965 Użytkownik
  • Postów: 155
  • Skąd: Mogilno k. Nowy Sącz
Dodane dnia 25-02-2016 16:34
Święte słowa...

[Dodano 26-02-2016 09:38]
W zeszły czwartek[tydzień temu] udzieliłem wywiadu do gazety. Podobno już się ukazał z jakimiś komentarzami osób trzecich i z jakimś utworem, lecz nie wiem, którym. Coś pewnie wybrali z extrastory. Jak będę miał tą gazetę w ręku, powiem, co i jak.

Chcę być z państwem szczery.

Od lat moim ogromnym marzeniem jest zekranizowanie niektórych moich utworów. Nie chcę przy tym swojej chwały, ale CHWAŁY MOICH LITERACKICH BOHATERÓW, zanim nie będzie za późno i nie zginą.
Pomożecie?
Do góry
Autor
RE: A widzicie!
swistakos Użytkownik
  • Postów: 972
  • Skąd: Gdańsk
Dodane dnia 26-02-2016 16:13
A już coś wydałeś drukiem?
A życie jak pijany zając mknie zygzakiem do przodu.
Do góry
Autor
RE: A widzicie!
Warisatis Użytkownik
  • Postów: 29
  • Skąd:
Dodane dnia 26-02-2016 21:31
Witajcie, Ja już opracowuję pomału swoje spostrzeżenia na temat podany przez trawę, Kończę przedmowę jak na razie. Myślę, że na początku marca zobaczycie, co tam napisałem. Jak chcecie uchylę rąbka tajemnicy. Przy okazji wymyśliłem wiersz, ale wam go nie podam niestety, gdyż wiersz ten jest z tych tzw. zwyczajnych inaczej, więc raczej tutaj go nie umieszczę. Pozdrawiam.
Do góry
Autor
RE: A widzicie!
Darcon Redaktor
  • Postów: 173
  • Skąd: Gdańsk
Dodane dnia 26-02-2016 22:43
Trawa, kto by nie marzył, żeby zekranizować jego dzieła... nawet jak ci będą mówić, że nie marzą, nie wierz im, wszyscy marzą.
Do góry
Autor
RE: A widzicie!
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 27-02-2016 11:44
Darcon napisał:
Trawa, kto by nie marzył, żeby zekranizować jego dzieła... nawet jak ci będą mówić, że nie marzą, nie wierz im, wszyscy marzą.

Nie wszyscy. Lema bardzo podwścieczył "Solaris" Tarkowskiego i w ogóle trudno jest zaspokoić wersją filmową żyjącego autora. To duże ryzyko, dla późniejszych losów oryginału. No chyba, że kogoś raduje każde ujrzenie swojego nazwiska na ekranie. To jednak rzadkie źródło podniety u pisarzy, częściej koszmar i źródło kłopotów, spięć.

Polecam lekturę wywiadów z pisarzami i filmowcami.
Do góry
Autor
RE: A widzicie!
Darcon Redaktor
  • Postów: 173
  • Skąd: Gdańsk
Dodane dnia 27-02-2016 21:07
Ja pisałem, że każdy marzy o ekranizacji, a ty piszesz o rezultacie, a to zupełnie inna sprawa. Ale tak, pewnie większości pisarzy ekranizacje po sfilmowaniu nie podobają się :)
Do góry
Autor
RE: A widzicie!
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 27-02-2016 21:14
Wątpię czy każdy marzy. Nie każda książka ma formę łatwą do zamienienia jej na obraz. A z konkretów dodam, że ja nie marzę ;)

[Dodano 27-02-2016 21:18]
trawa1965 napisał:
Od lat moim ogromnym marzeniem jest zekranizowanie niektórych moich utworów.

Jeśli nie oglądałeś, to obejrzyj "Mikrokosmos" - https://www.youtube.com/watch?v=myfYRPOiySA
Do góry
  • Skocz do forum:
Polecane
ShoutBox
  • Zbigniew Szczypek
  • 01/04/2024 10:37
  • Z okazji Św. Wielkiej Nocy - Dużo zdrówka, wszelkiej pomyślności dla wszystkich na PP, a dzisiaj mokrego poniedziałku - jak najbardziej, także na zdrowie ;-}
  • Darcon
  • 30/03/2024 22:22
  • Życzę spokojnych i zdrowych Świąt Wielkiej Nocy. :) Wszystkiego co dla Was najlepsze. :)
  • mike17
  • 30/03/2024 15:48
  • Ode mnie dla Was wszystko, co najlepsze w nadchodzącą Wielkanoc - oby była spędzona w ciepłej, rodzinnej atmosferze :)
  • Yaro
  • 30/03/2024 11:12
  • Wesołych Świąt życzę wszystkim portalowiczom i szanownej redakcji.
  • Kazjuno
  • 28/03/2024 08:33
  • Mike 17, zobacz, po twoim wpisie pojawił się tekst! Dysponujesz magiczną mocą. Grtuluję.
  • mike17
  • 26/03/2024 22:20
  • Kaziu, ja kiedyś czekałem 2 tygodnie, ale się udało. Zachowaj zimną krew, bo na pewno Ci się uda. A jak się poczeka na coś dłużej, to bardziej cieszy, czyż nie?
  • Kazjuno
  • 26/03/2024 12:12
  • Czemu długo czekam na publikację ostatniego tekstu, Już minęło 8 dni. Wszak w poczekalni mało nowych utworów(?) Redakcjo! Czyżby ogarnął Was letarg?
  • Redakcja
  • 26/03/2024 11:04
  • Nazwa zdjęcia powinna odpowiadać temu, co jest na zdjęciu ;) A kategorie, do których zalecamy zgłosić, to --> [link]