Zazdrość pisarska
Portal Pisarski » Z innej beczki » Luźne rozmowy
  • Strona:
  • 1
  • 2
  • »
Autor
Zazdrość pisarska
Darcon Redaktor
  • Postów: 173
  • Skąd: Gdańsk
Dodane dnia 18-02-2016 21:35
Co prawda to uczucie jest mi raczej obce, ale wątek powinien mieć poczytny tytuł i jednak złapałem się na tym, że czegoś komuś zazdroszczę.
Czytam właśnie Malazańską Księgę Poległych Stevena Eriksona, tomisko wielkości 3/4 strony A4, o objętości 880 stron i wydrukowanej drobnym maczkiem, bodajże czcionką 9. Widziałem niejedną książkę o połowę mniejszą, 300 stronicową i drukowaną czcionką 11, czasami nawet 12. Do czego zmierzam? Jednego jego tomu starczyłoby na kilka innych, a takich tomów napisał 10! I tego właśnie zazdroszczę, tej płodności, tej wydajności. Matko, to przecież wszystko musi być pisane prawie na gotowo, kto by się przez to przeorał, żeby to poprawiać, czy sprawdzać.
Ktoś powie, że napisać nawet 200 stron, czcionką 12, a bestseller. To prawda, ale napisać tyle i dobrze, to jest naprawdę talent. Chyba nie można się tego nauczyć, wytrenować, ile by człowiek nie pisał.

Co o tym sądzicie?

Ps. al-szamanka i Wasinka, po waszych uwagach zdecydowałem się jednak napisać kolejne części opowiadania Biobot. Niedługo wrzucę na portal. Uff, ile to się trzeba namęczyć, żeby sprytnie przemycić reklamę...
Do góry
Autor
RE: Zazdrość pisarska
swistakos Użytkownik
  • Postów: 972
  • Skąd: Gdańsk
Dodane dnia 19-02-2016 10:21
No, troszki się namęczyłeś. ;p
A życie jak pijany zając mknie zygzakiem do przodu.
Do góry
Autor
RE: Zazdrość pisarska
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 19-02-2016 21:02
Bardzo często zazdroszczę pisarzom, ale nie tym największym, tylko np. z tego portalu. Zazdroszczę pomysłu i każdego udanego sformułowania. Cierpię też, gdy dobry pomysł został - moim zdaniem - zmarnowany. Płodności i profesjonalizmu nie zazdroszczę.
Do góry
Autor
RE: Zazdrość pisarska
stawitzky Użytkownik
  • Postów: 15
  • Skąd: .
Dodane dnia 19-02-2016 22:10
Mi zdarza się zazdrościć dobrych zdań, takich, co to ja je mogłem wymyślić. Ale, jak mawiał Picasso: dobrzy artyści kopiują, wielcy kradną.
znajdź to, co kochasz i pozwól się temu zabić
Do góry
Autor
RE: Zazdrość pisarska
Tenebris Użytkownik
  • Postów: 168
  • Skąd: Świecie
Dodane dnia 20-02-2016 00:51
Nie wiem, jakoś nie zazdroszczę. Co najwyżej podziwiam, ale też nie tych wielkich, bo to dla mnie zbyt nierealny świat, ale tutaj też znajduje się wiele osób godnych podziwu. Ale takiego podziwu, który motywuje mnie do działania, do tego, żeby dalej pisać i udoskonalać pióro. Zazdrość to takie niepiękne uczucie.
"I tylko jedno może unicestwić marzenie - strach przed porażką."
Do góry
Autor
RE: Zazdrość pisarska
mike17 Użytkownik
  • Postów: 1054
  • Skąd: Warszawa
Dodane dnia 20-02-2016 13:57
Mnie lepsi tylko motywują i cieszę się, jeśli mogę się czegoś nowego nauczyć, iść do przodu.
Easy Rider from Nowhere a.k.a Sztywny Pyton, rzecznik Klubu WeSZołego Szampona
Do góry
Autor
RE: Zazdrość pisarska
stawitzky Użytkownik
  • Postów: 15
  • Skąd: .
Dodane dnia 21-02-2016 20:34
lepsi, to znaczy? Podaj nazwiska.
znajdź to, co kochasz i pozwól się temu zabić
Do góry
Autor
RE: Zazdrość pisarska
mike17 Użytkownik
  • Postów: 1054
  • Skąd: Warszawa
Dodane dnia 21-02-2016 21:17
Masz: Hemingway, Faulkner, Poe, Hłasko, Bukowski, Grabiński.
Od każdego z nich można się czegoś nauczyć :)
Easy Rider from Nowhere a.k.a Sztywny Pyton, rzecznik Klubu WeSZołego Szampona
Do góry
Autor
RE: Zazdrość pisarska
2memo Użytkownik
  • Postów: 28
  • Skąd:
Dodane dnia 29-09-2016 14:50
Być może nie odpowiem do końca na temat, ale - olał. Chodzi mi o ilość. Bo skoro jest ograniczona liczba prawd i mądrości, skoro istnieje granica, w której już wszystko zostało powiedziane/napisane, to co pozostaje takiemu pisarzowi po wielu latach kopulacji, pfu, mas... pfu, płodności? Nieprawda? Głupota? Milczenie?
Do góry
Autor
RE: Zazdrość pisarska
Silvus Użytkownik
  • Postów: 1661
  • Skąd: Warszawa
Dodane dnia 02-10-2016 12:08
Ja mógłbym pisać tak długo, aż starczy mi weny. Czasem z jednego krótkiego utworu jestem zadowolony bardziej niż, powiedzmy, ze dwóch długich, ponieważ wykorzystałem na niego całą wenę.
Do góry
Autor
RE: Zazdrość pisarska
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 03-10-2016 18:39
2memo napisał:
[...] skoro jest ograniczona liczba prawd i mądrości, skoro istnieje granica, w której już wszystko zostało powiedziane/napisane, to co pozostaje takiemu pisarzowi po wielu latach kopulacji, pfu, mas... pfu, płodności? Nieprawda? Głupota? Milczenie?

Gdyby było tak, jak mówisz, to literatura by się skończyła we wcale nie późnej starożytności. Sam sobie odpowiedz na pytani, dlaczego pisano dalej.
Do góry
Autor
RE: Zazdrość pisarska
katarzyna kardys Użytkownik
  • Postów: 8
  • Skąd:
Dodane dnia 03-10-2016 19:43
Jakieś trzy lata temu wyciągnęłam kiedyś kogoś nory, zrobiła pierwszy krok, potem drugi i następne. W tym roku zajęła drugie miejsce, potem pierwsze na konfrontacjach literackich, potem pierwsze... Cieszy mnie to, ale i motywuje i w tym jest jakaś cząstka zazdrości. Zazdrości każdy, ale niewielu się do tego przyznaje, ponieważ wstydzimy się tej emocji, a tymczasem dopóki nie przekształca się w obsesyjne myśli, czasem warto trochę pozazdrościć, ale trzymać na skórzanym pasku,a nie na gumce od majtek( przeżytek).
Do góry
Autor
RE: Zazdrość pisarska
trawa1965 Użytkownik
  • Postów: 155
  • Skąd: Mogilno k. Nowy Sącz
Dodane dnia 05-10-2016 07:11
Nie, nie zazdroszczę. Jestem tylko przerażony, że uważają mnie za lenia i pasożyta, bo mało kto traktuje pisarstwo jako zawód.
Do góry
Autor
RE: Zazdrość pisarska
katarzyna kardys Użytkownik
  • Postów: 8
  • Skąd:
Dodane dnia 05-10-2016 08:00
Jak myślisz jaka jest tego przyczyna?
Do góry
Autor
RE: Zazdrość pisarska
trawa1965 Użytkownik
  • Postów: 155
  • Skąd: Mogilno k. Nowy Sącz
Dodane dnia 05-10-2016 17:56
Nie wiem.
Do góry
Autor
RE: Zazdrość pisarska
katarzyna kardys Użytkownik
  • Postów: 8
  • Skąd:
Dodane dnia 05-10-2016 18:29
Można by sięgnąć do historii, ale wystarczy poobserwować nasze obecne społeczeństwo. Na jednego obywatela wychodzi niecałe pół książki którą przeczytał. Ludzie nie interesują się literaturą, nie czytają nawet gazet. Kultura czytelnicza spada na łeb na szyję. Młodzi są całkowitymi analfabetami w czytelnictwie. Dlatego pisanie jest uznawane za coś obcego, niepojętego. Przede wszystkim nie uznawane jako potrzebny czynnik w rozwoju człowieka, skoro już dawno szkoły pokończone to, po co czytać. Dlatego dla wielu jesteś leniem, bo nie produkujesz masła, nie szyjesz spodni czy nie hodujesz owiec, ale piszesz... wybryk natury w świecie konsumpcji.
Do góry
Autor
RE: Zazdrość pisarska
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 05-10-2016 19:35
katarzyna kardys napisała:
Młodzi są całkowitymi analfabetami w czytelnictwie.

Zaśmiałem się, autentycznie. Większość moich znajomych czyta książki, nawet mógłbym powiedzieć, że istnieje coś takiego jak moda na książki. Z tą różnicą, że czytani są autorzy, a nie książki.
Do góry
Autor
RE: Zazdrość pisarska
katarzyna kardys Użytkownik
  • Postów: 8
  • Skąd:
Dodane dnia 05-10-2016 20:02
Dobre...
Do góry
Autor
RE: Zazdrość pisarska
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 05-10-2016 20:04
nawet...głębokie...
Do góry
Autor
RE: Zazdrość pisarska
2memo Użytkownik
  • Postów: 28
  • Skąd:
Dodane dnia 06-10-2016 11:27
Chyba zbyt głębokie, aby było prawdziwe.
Do góry
  • Strona:
  • 1
  • 2
  • »
  • Skocz do forum:
Polecane
ShoutBox
  • Kazjuno
  • 28/03/2024 08:33
  • Mike 17, zobacz, po twoim wpisie pojawił się tekst! Dysponujesz magiczną mocą. Grtuluję.
  • mike17
  • 26/03/2024 22:20
  • Kaziu, ja kiedyś czekałem 2 tygodnie, ale się udało. Zachowaj zimną krew, bo na pewno Ci się uda. A jak się poczeka na coś dłużej, to bardziej cieszy, czyż nie?
  • Kazjuno
  • 26/03/2024 12:12
  • Czemu długo czekam na publikację ostatniego tekstu, Już minęło 8 dni. Wszak w poczekalni mało nowych utworów(?) Redakcjo! Czyżby ogarnął Was letarg?
  • Redakcja
  • 26/03/2024 11:04
  • Nazwa zdjęcia powinna odpowiadać temu, co jest na zdjęciu ;) A kategorie, do których zalecamy zgłosić, to --> [link]
  • Slavek
  • 22/03/2024 19:46
  • Cześć. Chciałbym dodać zdjęcie tylko nie wiem co wpisać w "Nazwa"(nick czy nazwę fotografii?) i "Album" tu mam wątpliwości bo wyskakują mi nazwy albumów, które mam wrażenie, że mają swoich właścicieli
  • TakaJedna
  • 13/03/2024 23:41
  • To ja dziękuję Darconowi też za dobre słowo
  • Darcon
  • 12/03/2024 19:15
  • Dzisiaj wpadło w prozie kilka nowych tytułów. Wszystkie na górną półkę. Można mieć różne gusta i lubić inne gatunki, ale nie sposób nie docenić ich dobrego poziomu literackiego. Zachęcam do lektury.
  • Zbigniew Szczypek
  • 06/03/2024 00:06
  • OK! Ważne, że zaczęłaś i tej "krwi" nie zmyjesz już z rąk, nie da Ci spać - ja to wiem, jak Lady M.