Zazdrość pisarska
Portal Pisarski » Z innej beczki » Luźne rozmowy
  • Strona:
  • «
  • 1
  • 2
Autor
RE: Zazdrość pisarska
labedz Użytkownik
  • Postów: 448
  • Skąd: Kraków
Dodane dnia 07-10-2016 08:09
trawa1965 napisał:
Jestem tylko przerażony, że uważają mnie za lenia i pasożyta, bo mało kto traktuje pisarstwo jako zawód.


A jesteś w stanie ze swojego pisarstwa wybudować dom, ba, wziąć choćby kredyt na to mieszkanie, utrzymać się co miesiąc na godziwym poziomie i może - zaszalejmy - odłożyć coś na jesień życia? Nie sądzę.
Żeby coś było zawodem, trzeba być zawodowcem. Zawodowcy żyją ze swojej profesji, koniec, kropka. Nie jestem wyczynowym kolarzem olimpijskim dlatego, że dużo jeżdżę na rowerze i zdarza mi się wyprzedzać ludzi na ścieżkach rowerowych...
Ja po wynegocjowaniu swojego kontraktu z wydawcą, to w zasadzie byłem zadowolony, że przynajmniej do tego wydawania nie muszę nic dokładać. Bo o realnym zarobku na tym procederze właściwie nie ma co fantazjować. Więc ciężko myśleć o tym jako o czymś więcej, niż hobby.

A co z zazdrością?
Ja to zazdroszczę "muzykom" disco polo. Żyją jak gwiazdy rocka z lat siedemdziesiątych - istni królowie życia, wiecie: luksusowe hotele, wypasione bryki, dziwki, koks, wieczna zabawa. Napiszą tekst do swojej piosneczki w pięć minut na kolanie i co wieczór na koncercie zrzeszają po kilka tysięcy fanów. Jak nie kilkanaście.
A ile tysięcy egzemplarzy książki, na którą pisarz siedzi i duma miesiącami, trzeba sprzedać w kraju trzydziestodziewięciomilionowym, takim jak Polska, żeby książka została uznana za bestseller? Powtórzę 39 000 000 mieszkańców. Otóż - wystarczy już dziesięć tysięcy. Populacja średniej wsi. Jednorazowo na mecz piłki nożnej przychodzi więcej ludzi.
Zazdroszczę innym percepcji ich wyrobów, w stosunku do poniesionych nakładów energii.
Wolał umrzeć, niż dać się zabić.
Do góry
Autor
RE: Zazdrość pisarska
Darcon Redaktor
  • Postów: 173
  • Skąd: Gdańsk
Dodane dnia 14-11-2017 10:53
I to jest dobrze powiedziane, Łabędź.
Do góry
Autor
RE: Zazdrość pisarska
Jundi Użytkownik
  • Postów: 38
  • Skąd: Warszawa
Dodane dnia 20-12-2017 09:47
A ja jestem wyzbyty z zazdrości.
Tak samo jak z pozostałych sześciu grzechów głównych:

1. Pycha.
2. Chciwość.
3. Nieczystość.
4. Zazdrość. (Wiem, że już było, skopiowałem skądś z neta i nie chcę mi się kasować, łatwiej mi dopisać w nawiasie auto-usprawiedliwienie mego niepoprawnego czynu. Z drugiej strony ładniej jest tak jak są numery po kolei. Prawda?)
5. Nieumiarkowanie w jedzeniu i piciu.
6. Gniew.
7. Lenistwo.

Zazdrość i chorą rywalizację uznaję za zwierzęce instynkty, które nie są mi do szczęścia potrzebne.

No dobra, tak na serio to z lenistwa wyzbyty nie jestem :)
/Sukces/____
__________|___
_____________|___
________________|___/Ja/
Do góry
Autor
RE: Zazdrość pisarska
Daniel Madej Użytkownik
  • Postów: 734
  • Skąd:
Dodane dnia 22-12-2017 09:28
Darcon napisał:

Czytam właśnie Malazańską Księgę Poległych Stevena Eriksona, tomisko wielkości 3/4 strony A4, o objętości 880 stron i wydrukowanej drobnym maczkiem, bodajże czcionką 9. Widziałem niejedną książkę o połowę mniejszą, 300 stronicową i drukowaną czcionką 11, czasami nawet 12. Do czego zmierzam? Jednego jego tomu starczyłoby na kilka innych, a takich tomów napisał 10! I tego właśnie zazdroszczę, tej płodności, tej wydajności. Matko, to przecież wszystko musi być pisane prawie na gotowo, kto by się przez to przeorał, żeby to poprawiać, czy sprawdzać.


Otóż z całą pewnością tom był poddany redakcji i korekcie, bo to standardowa i obligatoryjna procedura przy wydawaniu książki. Co więcej, zakładam że czytałeś przekład, więc to samo stało się z polskim przekładem.

Nie bądź naiwny, nic się nie dzieje "na gotowo", nikt nie dostaje daru pisania powieści/wierszy tak po prostu. Trzeba włożyć pracę, oczytać się, opisać, mieć warsztat, horyzonty, coś do (o)powiedzenia. Wena nie wystarczy.
Do góry
  • Strona:
  • «
  • 1
  • 2
  • Skocz do forum:
Polecane
ShoutBox
  • Zbigniew Szczypek
  • 01/04/2024 10:37
  • Z okazji Św. Wielkiej Nocy - Dużo zdrówka, wszelkiej pomyślności dla wszystkich na PP, a dzisiaj mokrego poniedziałku - jak najbardziej, także na zdrowie ;-}
  • Darcon
  • 30/03/2024 22:22
  • Życzę spokojnych i zdrowych Świąt Wielkiej Nocy. :) Wszystkiego co dla Was najlepsze. :)
  • mike17
  • 30/03/2024 15:48
  • Ode mnie dla Was wszystko, co najlepsze w nadchodzącą Wielkanoc - oby była spędzona w ciepłej, rodzinnej atmosferze :)
  • Yaro
  • 30/03/2024 11:12
  • Wesołych Świąt życzę wszystkim portalowiczom i szanownej redakcji.
  • Kazjuno
  • 28/03/2024 08:33
  • Mike 17, zobacz, po twoim wpisie pojawił się tekst! Dysponujesz magiczną mocą. Grtuluję.
  • mike17
  • 26/03/2024 22:20
  • Kaziu, ja kiedyś czekałem 2 tygodnie, ale się udało. Zachowaj zimną krew, bo na pewno Ci się uda. A jak się poczeka na coś dłużej, to bardziej cieszy, czyż nie?
  • Kazjuno
  • 26/03/2024 12:12
  • Czemu długo czekam na publikację ostatniego tekstu, Już minęło 8 dni. Wszak w poczekalni mało nowych utworów(?) Redakcjo! Czyżby ogarnął Was letarg?
  • Redakcja
  • 26/03/2024 11:04
  • Nazwa zdjęcia powinna odpowiadać temu, co jest na zdjęciu ;) A kategorie, do których zalecamy zgłosić, to --> [link]