Kiedy człowiek zostaje poetą?
Portal Pisarski » Inwencja Twórcza » Dyskusje Twórcze
Autor
Kiedy człowiek zostaje poetą?
linkin Użytkownik
  • Postów: 56
  • Skąd: brzuch sylvi plath.
Dodane dnia 24-07-2008 20:44
Nie wiem czy był już taki temat i czy piszę go w dobry temacie.
Od wielu miesięcy zastanawiam się
kiedy człowiek zostaje poetą, kiedy WY takim mianem określacie
daną osobę.

po pierwszym tomiku? po genialnych wierszach?
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Kiedy człowiek zostaje poetą?
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 24-07-2008 21:12
Dobre pytanie.

"poetą się bywa" - dla mnie to prawda, więc szczególnie bywa się w pewnych momentach, niekoniecznie nawet gdy się tworzy wiersz, ale gdy się po prostu doświadcza: ludzi na ulicy, deszczu, zachlapanych butów, ciepłej herbaty, opowieści babci, tych kilku chwil przed zaśnięciem i powstaje coś takiego, co ktoś mi kiedyś opisał jako moment "przesilenia"

jak czuję to przesilenie to mam wrażenie, że siedzi we mnie poezja :)
Do góry
Autor
RE: Kiedy człowiek zostaje poetą?
Vanillivi Użytkownik
  • Postów: 1049
  • Skąd:
Dodane dnia 24-07-2008 23:34
Oj zgadzam się z Twoją opinią LRR. Kilka momentów w moim życiu było az przesyconych poezją. najczęsciej były to krótkie chwile, ale tak piekne, że dla nich warto żyć myślę.
http://www.cala-reszta-nocy.blogspot.com Mój blog o życiu, podróżach i pisaniu.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Kiedy człowiek zostaje poetą?
faith Użytkownik
  • Postów: 771
  • Skąd: Szprotawa/Zielona Góra
Dodane dnia 29-07-2008 08:53
Miewa się takie chwile i dobrze, że one są :) Niby zwykłe, ale właśnie przesączone poezją.

Nie istnieje chyba jedna konkretna granica, która wyznaczałaby nam to kiedy stajemy się poetami.

A czy uważacie, że każdy może nim zostac? :)
Jest nas sosen w lesie wiele,
jeśli umiem to się z nimi rozdarciem dzielę.
Bywają sosny, co się wiatrom nie skłonią,
ale mój pień wiotki, wiatr zwykł kłaść go dłonią.


Lao Che
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Kiedy człowiek zostaje poetą?
Joachim Użytkownik
  • Postów: 234
  • Skąd:
Dodane dnia 29-07-2008 10:47
Chyba nie każdy. Moim zdaniem by być dobrym poetą potrzebna jest bardzo dobra, lub świetna znajomość języka, którym poeta się posługuje, stąd też chyba dramat poetów na emigracji. Nie jestem zbyt biegły w temacie, ale czy Barańczak lub Miłosz tworzyli po angielsku? Czy zajmowali się tylko tłumaczeniami na ten język, a całą "autorską" twórczość spisywali w języku polskim? :)
To pewnie jest w różnych mądrych książkach i pracach magisterskich opisane, ale nie chce mi się sprawdzać :)
Wiadomym jest mi, że masz lat blisko czterdzieści, wyglądasz na blisko trzydzieści, wyobrażasz sobie, że masz nieco ponad dwadzieścia, a postępujesz tak jakbyś miał niecałe dziesięć.
Do góry
Autor
RE: Kiedy człowiek zostaje poetą?
pawelh Użytkownik
  • Postów: 102
  • Skąd: Dymitrów Duży (powiat tarnobrzeski)
Dodane dnia 12-10-2008 12:49
Miłosz pisał też in English
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Kiedy człowiek zostaje poetą?
alleluja con Użytkownik
  • Postów: 141
  • Skąd: Bruksela
Dodane dnia 12-10-2008 13:46
Myślę, że poetą jest jest człowiek, który specyficznie odczuwa i widzi świat (każdy zachwyci się od czasu do czasu pięknym krajobrazem, zachodem słońca, ale nie każdy dostrzeże coś wyjątkowego i wartego uwagi w zwykłym przedmiocie, w szarym człowieku na ulicy, codziennym zdarzeniu - tylko poeta to potrafi). Ale to jedno, bo ważna jest (może nawet ważniejsza) umiejętność dobierania słów, łączenia ich w taki sposób by druga osoba czytając zobaczyła swoimi oczami to co piszący, mogła się do tego odnieść, wysnuła jakąś refleksje. Zdarzało mi się (Wam pewnie też) czytać wiersze, które zmieniły moje patrzenie na wiele fundamentalnych spraw. Takie, które "utkwiły" we mnie głęboko i pamiętam je nawet po latach. Słowa kreujące moją rzeczywistość. Nie, nie każdy może być poetą...
Wszystko, co dźwigasz, uzbroiłaś w ból -
To, co zakrywasz, w posępną odwagę.
A jesteś ogród. W tobie panny nagie,
Twarze młodzianków rozpęknięte wpół

(Nauka chodzenia S. Grochowiak)
Do góry
Autor
RE: Kiedy człowiek zostaje poetą?
bosski_diabel Użytkownik
  • Postów: 370
  • Skąd: od morza do Tatr
Dodane dnia 12-10-2008 22:29
Poeta to człowiek
u którego siła wrażeń
przewyższa moc umysłu
...jeśli chodzi o miłość jestem dachowcem
Do góry
Autor
RE: Kiedy człowiek zostaje poetą?
SzalonaJulka Użytkownik
  • Postów: 2351
  • Skąd: Bronowice
Dodane dnia 12-10-2008 22:46
nie wiem, kto to poeta - to pewnie jakaś dewiacja :smilewinkgrin:
nikt nie reklamował
szczęścia jak podpasek
jesteś tego warta
(ja)
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Kiedy człowiek zostaje poetą?
linkin Użytkownik
  • Postów: 56
  • Skąd: brzuch sylvi plath.
Dodane dnia 13-10-2008 09:38
mi się wydaje, że prawdziwi poeci mają dział na wikipedii.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Kiedy człowiek zostaje poetą?
Tnicu Użytkownik
  • Postów: 115
  • Skąd: Tomaszów Mazowiecki
Dodane dnia 25-10-2008 22:05
poeta ma to do siebie, ze nic nie ma, a jednak potrafi to opisać ;-)
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Kiedy człowiek zostaje poetą?
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 25-10-2008 22:14
Jak pisał Stachura: wszystko jest poezja i każdy jest poetą. Poetą się nie bywa, poetą się jest ciągle. Można jedynie bywać nie-poetą, ale tylko wtedy, kiedy się myśli o tym, że się jest poetą. Bo poeta nie musi o tym myśleć, on nim jest i już.
Nie każdy wiersz jest napisany.
Cytat:
Wszystko jest poezją: to, że idziesz do księgarni, kupujesz pół kilo czereśni albo pół kilo śliwek, zależy, jaka pora roku, idziesz do parku, siadasz na ławce, jedną ręką przewracasz kartki, drugą sięgasz po czereśnie lub śliwki, zależy, jaka pora roku, wszystko to jest oczywiście poezją, a najmniej poezją są czytane wiersze. [...] Kiedy się jedzie pociągiem, to jest to o ile ciekawsza poezja.
Do góry
Autor
RE: Kiedy człowiek zostaje poetą?
linkin Użytkownik
  • Postów: 56
  • Skąd: brzuch sylvi plath.
Dodane dnia 25-10-2008 22:15
ale stary temat :smilewinkgrin:
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Kiedy człowiek zostaje poetą?
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 25-10-2008 22:21
Poeta? A tam, nie ma co kombinować, za Małym Słownikiem Języka Polskiego PWN napiszę, że poeta to: "autor dzieł literackich należących do dziedziny poezji, zwłaszcza utworów pisanych wierszem", w przenośni: "poeta, człowiek skłonny do marzeń, daleki od rzeczywistości; marzyciel"
;)
Do góry
Autor
RE: Kiedy człowiek zostaje poetą?
Tosia9 Użytkownik
  • Postów: 9
  • Skąd:
Dodane dnia 01-11-2008 23:32
Poetka. Nigdy tak sibie nie nazwałam. Co najwyżej mówię, że czasem piszę wiersze. Myślę, że poetą można nazwać kogoś, kto żyje poezją, dla kogo poezja jest priorytetem. Chciałabym dojść kiedyś do takiego stanu
Do góry
Autor
RE: Kiedy człowiek zostaje poetą?
Arkady Użytkownik
  • Postów: 1284
  • Skąd: Tychy
Dodane dnia 02-11-2008 00:35
Poezja jest w nas tylko trzeba ją umieć wykrzesać (jak ogień), tylko, że bez zapałek... B)
Do góry
Autor
RE: Kiedy człowiek zostaje poetą?
pw Użytkownik
  • Postów: 926
  • Skąd: Barlinek/Kraków
Dodane dnia 02-11-2008 14:01
Pamiętam jak kiedyś rozmawiałem na GG z jedną z już "nieaktywnych" Użytkowniczek PP; ona też prezentowała stanowisko, że, krótko rzecz ujmując, "nie każdy kto pisze jest poetą", na co odpowiedziałem, że "każdy kto zbiera znaczki jest filatelistą". Muzyk, pisarz, poeta, malarz - to określenia zarezerwowane dla artystów, ludzi którzy tworzą. Człowiek, który na weselach gra czyjąś pieśń nie jest muzykiem, tylko odtwórcą, grajkiem. W przypadku poezji i pisarstwa analogia nie zachodzi, no chyba, że mówimy o mnichach, którzy przepisują Biblię...
img574.imageshack.us/img574/897/koliber.jpg
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Kiedy człowiek zostaje poetą?
passi Użytkownik
  • Postów: 75
  • Skąd: Białystok
Dodane dnia 02-11-2008 14:07
Myślę, że "być poetą" to umieć swoimi słowami budzić duszę w innych.
Chyba każdy nim jest na pewnym etapie swojego życia.
moje prywatne czarowanie...
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Kiedy człowiek zostaje poetą?
Fri Użytkownik
  • Postów: 46
  • Skąd: okolica stolica
Dodane dnia 02-11-2008 17:00
poetą się zostaje po zdaniu specjalnego egzaminu w MENie. dostaje się potem (znaczy jak się zda) legitymacje i co pół roku trzeba po pieczątkę chodzić.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Kiedy człowiek zostaje poetą?
Jack the Nipper Użytkownik
  • Postów: 3011
  • Skąd: Centrum Świata
Dodane dnia 02-11-2008 17:31
I składki opłacać.
Gdyby Bóg chciał, aby ludzie chodzili nago, to by nas takimi stworzył.
Do góry
Numer GG
  • Skocz do forum:
Polecane
ShoutBox
  • Zbigniew Szczypek
  • 01/04/2024 10:37
  • Z okazji Św. Wielkiej Nocy - Dużo zdrówka, wszelkiej pomyślności dla wszystkich na PP, a dzisiaj mokrego poniedziałku - jak najbardziej, także na zdrowie ;-}
  • Darcon
  • 30/03/2024 22:22
  • Życzę spokojnych i zdrowych Świąt Wielkiej Nocy. :) Wszystkiego co dla Was najlepsze. :)
  • mike17
  • 30/03/2024 15:48
  • Ode mnie dla Was wszystko, co najlepsze w nadchodzącą Wielkanoc - oby była spędzona w ciepłej, rodzinnej atmosferze :)
  • Yaro
  • 30/03/2024 11:12
  • Wesołych Świąt życzę wszystkim portalowiczom i szanownej redakcji.
  • Kazjuno
  • 28/03/2024 08:33
  • Mike 17, zobacz, po twoim wpisie pojawił się tekst! Dysponujesz magiczną mocą. Grtuluję.
  • mike17
  • 26/03/2024 22:20
  • Kaziu, ja kiedyś czekałem 2 tygodnie, ale się udało. Zachowaj zimną krew, bo na pewno Ci się uda. A jak się poczeka na coś dłużej, to bardziej cieszy, czyż nie?
  • Kazjuno
  • 26/03/2024 12:12
  • Czemu długo czekam na publikację ostatniego tekstu, Już minęło 8 dni. Wszak w poczekalni mało nowych utworów(?) Redakcjo! Czyżby ogarnął Was letarg?
  • Redakcja
  • 26/03/2024 11:04
  • Nazwa zdjęcia powinna odpowiadać temu, co jest na zdjęciu ;) A kategorie, do których zalecamy zgłosić, to --> [link]