Plan modyfikacji Portalu
Autor
RE: Plan modyfikacji Portalu
Infernus Użytkownik
  • Postów: 11
  • Skąd: mroczne Bieszczady
Dodane dnia 04-11-2017 00:14
Silvus, sprawdziłem z racji, że ilość nie poraża.. Czyżby Lady Winter usunęła konto? To by się zgadzało, ale ostatni " pomógł" policzyli mi podwójnie. Usunięcie obydwu komentarzy "pomocnych" dało złudzenie, że chodzi o ostatnie. Przeglądałem i wychodzi na to, że Lady usunęła konto. Dzięki za odpowiedź...
" Autorstwo jest manią i nie ma tak silnych argumentów, aby ją przezwyciężyć" (M.G. Lewis)
Do góry
Autor
RE: Plan modyfikacji Portalu
Darcon Redaktor
  • Postów: 173
  • Skąd: Gdańsk
Dodane dnia 29-12-2017 14:38
Dawno nie udzielałem się na forum, ale wrzucę swoje trzy grosze. "Uciekłem" z portalu z dwóch powodów, małej ilości komentarzy, jakie pojawiają się pod opowiadaniami i traktowania fantastyki trochę po macoszemu.
Sugeruję dwa pomysły, które sprawdziły się na innym portalu.
1. Dyżurni - do pisania komentarzy nie można zmusić, ale można znaleźć osoby, który dobrowolnie będą komentować teksty w poszczególne dni tygodnia. Albo lepiej, w działach, w których dobrze się czują. Tak, żeby mieć "obłożenie" na każdy dzień tygodnia.
2. Konkursy portalowe organizowane przez Redaktorów - ludzie chcą się sprawdzać, w każdej dziedzinie, ciekawe konkursy, na krótkie opowiadania, mogą przyciągać stare i nowe osoby.
Pozdrawiam.
Do góry
Autor
RE: Plan modyfikacji Portalu
Silvus Użytkownik
  • Postów: 1661
  • Skąd: Warszawa
Dodane dnia 29-12-2017 17:43
Darcon napisał:
1. Dyżurni - do pisania komentarzy nie można zmusić, ale można znaleźć osoby, który dobrowolnie będą komentować teksty w poszczególne dni tygodnia. Albo lepiej, w działach, w których dobrze się czują. Tak, żeby mieć "obłożenie" na każdy dzień tygodnia.

Nie znam przypadku zastosowania takiego pomysłu w praktyce, ale wydaje mi się sensowny, tylko pod kilkoma warunkami. Między innymi należało by wziąć pod uwagę, kto powinien dostawać komentarze najpierw. 1) Ten, który jest debiutantem, 2) ten, który wyraźnie o to poprosił, 3) pozostałe osoby.
Do góry
Autor
RE: Plan modyfikacji Portalu
Darcon Redaktor
  • Postów: 173
  • Skąd: Gdańsk
Dodane dnia 29-12-2017 21:59
Komentarze powinni dostać wszyscy z "Twojego" dnia dyżuru, najbardziej sprawiedliwe. Można powiedzieć, że działy są cztery - proza i poezja, dolna i górna półka. Z poezją nie powinno być problemów, jeśli chodzi o prozę, można ustalić limity, które obowiązują dyżurnych. Nie liczyłem, ile dziennie pojawia się tekstów w prozie. Można wprowadzić ograniczenie, przykładowo, do 30 tys. znaków. Jeśli opowiadanie jest dłuższe, nie obowiązuje dyżurnego do czytania. A użytkowników informować o tym fakcie, prosić lub nalegać na dzielenie długich tekstów. To tylko przykład, rozwiązanie można dopasować do potrzeb. Jednak "przydział" jednego dnia wydaje mi się prosty i przejrzysty.
Trudniej z realizacją. Cztery działy i siedem dni w tygodniu. :)
Do góry
Autor
RE: Plan modyfikacji Portalu
Silvus Użytkownik
  • Postów: 1661
  • Skąd: Warszawa
Dodane dnia 30-12-2017 00:14
Darcon napisał:
Cztery działy i siedem dni w tygodniu. :)

Wychodzi z tego, że jeden cykl dyżurów powinien trwać 28 dni. Załóżmy jednak, że utworów na dolnych półkach pojawia się statystycznie więcej. Mogłoby więc być tak, żeby półka dolna poezji dostawała trzy razy więcej czasu niż górna, a półka dolna prozy dwa razy więcej czasu.

Więc:
- półka górna poezji: 1 dzień,
- półka górna prozy: 1 dzień,
- półka dolna poezji: 2 lub 3 dni,
- półka dolna prozy: 3 lub 2 dni.

Te dwa lub trzy dni zależą od tego, jak uznamy: czy dłużej zajmuje skomentowanie większej liczby krótszych wierszy, czy mniejszej liczby dłuższych opowiadań? Jeśli wariant pierwszy, to półka dolna poezji 3 dni (a prozy 2), a jeśli wariant drugi, to na odwrót.

Jest to cykl tygodniowy. Ale czy najlepszy?
Do góry
Autor
RE: Plan modyfikacji Portalu
Darcon Redaktor
  • Postów: 173
  • Skąd: Gdańsk
Dodane dnia 30-12-2017 10:29
Myślałem bardziej o skali tygodnia, a nawet dłużej. Oczekiwać, że ktoś codziennie skomentuje teksty, na bieżąco, byłoby nie na miejscu. Ważne, że komentarze zaczną się pojawiać, a użytkownicy przyzwyczają się do kilkudniowego opóźnienia. Poza tym dyżurny może zostawić ślad, krótki wpis, że utwór jest na jego liście i w ciągu kilku dni można spodziewać się komentarza. To już da pewną satysfakcję Autorowi i złagodzi jego "męki" oczekiwania. :)
Drogę zawsze można dograć, ważny jest cel, czyli przynajmniej kilka komentarzy pod każdym tekstem. Wtedy ludziska chcą publikować, komentować innych, wiedząc, że statystycznie zawsze dostaną jakiś feedback.
Tak naprawdę wszystko rozbija się o zebraną liczbę osób-dyżurnych.

Ps. Jeśli w jakimś dziale pojawia się statystycznie więcej tekstów, można od dyżurnego oczekiwać skomentowania np. 70% tekstów, a dyżurnych "rozstawić" według zapotrzebowania. Czyli w bardziej zapełnionych działach więcej osób.
Do góry
Autor
RE: Plan modyfikacji Portalu
Elwira Użytkownik
  • Postów: 4151
  • Skąd: Rembertów
Dodane dnia 30-12-2017 20:08
Z komentarzami zawsze był problem. Głównie w prozie. Myślę, że pomysł z dyżurami jest ciekawy i do rozważenia, ale jest też ryzyko "dyżurnych komentarzy" i kwestia wypalenia. Jak coś się robi niejako z obowiązku, przestaje sprawiać przyjemność. Kiedyś teksty można było liczyć na komentarze redakcji. Bo przecież redaktorzy te teksty weryfikują, więc muszą przeczytać, na pewno rozmawiają ze sobą o wątpliwościach gdzie dodać... Tak przynajmniej było kiedyś. Zatem jeśli już się przeczytało, można też napisać kilka słów od siebie.

Myślę też, że za bardzo się stawia na to, żeby komentarz wytykał błędy, był w jakiś sposób edukacyjny. Nie każdy czuje się na siłach, żeby tak komentować i czasem może by i coś napisał pod tekstem, ale czuje się onieśmielony, nie ma nic pouczającego do powiedzenia. Zapominamy, że zapis ogólnych wrażeń jest równie ważny, co pokazanie błędów. Kurczę, może nawet jest ważniejszy? Dla mnie chyba jest. Bo od interpunkcji i literówek jest korektor. Czytelnik jest od emocji. Chcę wiedzieć, co czujesz, Czytelniku, czytając moje opowiadanie, co Ci się w nim podobało i dlaczego, co niekoniecznie i dlaczego, co przemówiło. A może nie zrozumiałeś tekstu? Może przekaz był tak zamotany, że nie idzie odczytać, co chciałam Ci powiedzieć? Uśmiałeś się, wynudziłeś, wzruszyłeś, czy nie dało się tego przeczytać, bo...
Inna sprawa pojawia się, kiedy komentujący oczekuje wprowadzenia jego sugestii, bo jest święcie przekonany o słuszności swojej wiedzy. Otóż to autor wie najlepiej, co ma być w jego tekście i jakich ma używać słów. I oburzenie, że ktoś się nie zgadza na zmiany jest nie na miejscu. Żeby pisać, trzeba mieć dużo pokory, ale żeby komentować również. Mam prawo coś zasugerować, ale nie mam prawa oczekiwać, że ktoś wprowadzi moje sugestie do tekstu. I nie musi mi się z tego tłumaczyć. Chyba że rozmawiamy o błędach merytorycznych i bezdyskusyjnych. Ale wymuszanie zmian na siłę też raczej nie ma sensu. Szkoda czasu, lepiej skomentować inny tekst.

Kiedyś organizowaliśmy konkursy dla komentujących. To mobilizowało. Można sięgnąć po stare pomysły albo wymyślić coś nowego z atrakcyjną nagrodą. Rywalizacja jest fajna :)
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Plan modyfikacji Portalu
introwerka Użytkownik
  • Postów: 292
  • Skąd:
Dodane dnia 07-03-2018 05:42
Jest pewien formalny/automatyczny problem z publikacją, którym chcę się podzielić: wygląda, że podczas publikowania tekstów edytor "zjada" treści znajdujące się między znakami "<" a ">" - mnie tak właśnie "zjadło" kilka zdań. Ponieważ znaki ">>" i "<<" mogą być używane np. jako cudzysłowy w cudzysłowach, może dałoby się zmienić tę cechę programu, która niepotrzebnie kasuje treść?
"miłość
jest jedyną fortecą
dość mocną, by jej zaufać".
(Marianne Moore)
Do góry
  • Skocz do forum:
Polecane
ShoutBox
  • Kazjuno
  • 28/03/2024 08:33
  • Mike 17, zobacz, po twoim wpisie pojawił się tekst! Dysponujesz magiczną mocą. Grtuluję.
  • mike17
  • 26/03/2024 22:20
  • Kaziu, ja kiedyś czekałem 2 tygodnie, ale się udało. Zachowaj zimną krew, bo na pewno Ci się uda. A jak się poczeka na coś dłużej, to bardziej cieszy, czyż nie?
  • Kazjuno
  • 26/03/2024 12:12
  • Czemu długo czekam na publikację ostatniego tekstu, Już minęło 8 dni. Wszak w poczekalni mało nowych utworów(?) Redakcjo! Czyżby ogarnął Was letarg?
  • Redakcja
  • 26/03/2024 11:04
  • Nazwa zdjęcia powinna odpowiadać temu, co jest na zdjęciu ;) A kategorie, do których zalecamy zgłosić, to --> [link]
  • Slavek
  • 22/03/2024 19:46
  • Cześć. Chciałbym dodać zdjęcie tylko nie wiem co wpisać w "Nazwa"(nick czy nazwę fotografii?) i "Album" tu mam wątpliwości bo wyskakują mi nazwy albumów, które mam wrażenie, że mają swoich właścicieli
  • TakaJedna
  • 13/03/2024 23:41
  • To ja dziękuję Darconowi też za dobre słowo
  • Darcon
  • 12/03/2024 19:15
  • Dzisiaj wpadło w prozie kilka nowych tytułów. Wszystkie na górną półkę. Można mieć różne gusta i lubić inne gatunki, ale nie sposób nie docenić ich dobrego poziomu literackiego. Zachęcam do lektury.
  • Zbigniew Szczypek
  • 06/03/2024 00:06
  • OK! Ważne, że zaczęłaś i tej "krwi" nie zmyjesz już z rąk, nie da Ci spać - ja to wiem, jak Lady M.