Wywiady z twórcami
Autor
Wywiady z twórcami
Szczepan Gender Użytkownik
  • Postów: 244
  • Skąd: Jestem stamtąd.
Dodane dnia 06-01-2017 22:12
Spotkałem się z tym, że na niektórych portalach pisarskich są wywiady z artystami. Z tymi, którzy serwują swoją literaturę, bądź poezję i uzyskują aplauz. Czytałem wiele takich wywiadów i bardzo mi się podobało. Artyści wypowiadali się swobodnie, szczerze. Ujawniali swoje sekrety, opowiadali o warsztacie, oraz wielu innych sprawach. Dzięki temu można było bliżej poznać autorów ciekawych prac. Jakby tu powiedzieć "żywiej poznać literaturę". Jakby dopełnienie. Oczywiście nie mam tu na myśli wywiadu z moją osobą. Chodzi mi o artystów. Wielu ich jest na naszym portalu, co widać gołym okiem. Myślę, że wielu użytkowników piszących komentarze, z których jasno wynika zachwyt nad utworami zechciałoby przybliżyć sobie sylwetkę autora, czytając suty wywiad. Myślę też, że każdy marzy, aby udzielać wywiadów, choć otwarcie trudno się przyznać. Wiadomo - zaraz trolle by wyśmiały. Ja się trolli nie boję, bo sam nim jestem, choć rozumiem że sam nigdy wywiadów udzielać nie będę. Ale dla artystów i ich odbiorców, wywiady to fajna rzecz. Sądzę, że wielu artystów tutaj zasługuje na wywiad. Oczywiście nie mnie decydować kto, na jakich zasadach itd. Ja tylko podrzucam ideę.
Oczywiście ktoś może powiedzieć, że przecież jest kącik powitalny i tam można o sobie napisać, czy dać linka do swojej stronki, itp. Ale to nie to samo co wywiad. Wiadomo: dobry wywiad prowadzi dobry wywiadowca - zadaje pytania wprost, często podchwytliwe. Stara się wycisnąć artystę jak cytrynę. Przepraszam, jak pomarańcz, bo to sam słodki sok. Najlepszy. Ja lubię. Wielu lubi. I znowu: rozumiem, że to nie ja bym przesłuchiwał, choć aż się trzęsę za tym, ale na pewno są na portalu specjaliści od wywiadów.
To ma też taką zaletę, że portal by się ożywił, że tak to ujmę: urealniłby się. Ja dla przykładu urealniłem się poprzez zamieszczenie zdjęć w galerii. Można wydrukować sobie i zacząć poszukiwania, lub mnie pokochać. Dużo tego pobocznego bełkotu wydaję z siebie, który nie dotyczy sedna. Przepraszam, ale już tak mam, a sedno jest następujące:

Czy chcą Państwo wywiadów z artystami publikującymi na PP?





Jeszcze dodam:
Każdy artysta udziela wielu wywiadów w swoim życiu. Z praktycznego punktu widzenia wynika, że im wcześniej zacznie udzielać, tym lepiej. Choćby z tego powodu, że wiele pytań będzie się powtarzać, dzięki czemu artysta udoskonala swoje odpowiedzi, by z wywiadu na wywiad być coraz bliżej prawdy. Wiadomo, że nie od razu udzielimy doskonałego wywiadu, a ciężko się przygotować, jeśli nie jest się specjalistą w tym zakresie, ani nie przechodziło się szkoleń. Widzicie więc Państwo, że ja chcę dobrze.
Józef Piłsudski - sprawca cudu na Wisłą:
"Religia jest dla ludzi bez rozumu".
Mark Twain - powieściopisarz dziecięcy:
"Religia została wynaleziona kiedy pierwszy oszust napotkał pierwszego głupka".
Do góry
Autor
RE: Wywiady z twórcami
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 06-01-2017 23:18
Był już taki pomysł. Nie pamiętam dokładnie, jak miało to wyglądać, ale istniał (miał istnieć?) kanał radiowy i w nim przedstawiane miały być sylwetki charakterystycznych użytkowników. Ale to chyba, chyba, chyba.

Jestem za. Gdybym miał coś zaproponować, to najsensowniejszą - moim zdaniem - formą byłaby taka oto. Założenie tematu organizacyjnego na forum, gdzie zgłaszałyby się osoby chętne do udzielenia wywiadu lub/i przeprowadzenia. Dobrze by było, gdyby pytający i odpowiadający nie byli z tej samej bajki. Dlatego można by wyznaczać takie pary w trybie głosowania. Sam wywiad można przeprowadzić na jakimś messengerze czy innym czacie. Potem pytający redagowałby rozmowę i dawał do autoryzacji udzielającemu wywiadu. Następuje publikacja :)

Tylko że po aktywności na forum jasno widać, że użytkownicy nie są gadatliwi. Prawdziwi artyści: "wszystko wyjdzie w moich wierszach" ("Rejs").
Do góry
Autor
RE: Wywiady z twórcami
introwerka Użytkownik
  • Postów: 292
  • Skąd:
Dodane dnia 07-01-2017 01:19
Ekszyn Dupacycki napisał:
Prawdziwi artyści: "wszystko wyjdzie w moich wierszach"

Ekszyn, w wierszach to wyjść może się co najwyżej z siebie (lub swoich założeń). ;) A wrócić z powrotem jest mniej więcej tak samo prosto, jak znaleźć w rozpędzonej rzece ten sam atom piasku (kto wie, może czymś takim jest "ja"?). Więc ja się na to na pewno nie piszę (zwłaszcza, że w przypływie zaćmienia udzieliłam już kiedyś wywiadu dla jednego z portali książkowych i nagadałam bzdur), co nie znaczy, że pomysł jest zły.
"miłość
jest jedyną fortecą
dość mocną, by jej zaufać".
(Marianne Moore)
Do góry
Autor
RE: Wywiady z twórcami
Szczepan Gender Użytkownik
  • Postów: 244
  • Skąd: Jestem stamtąd.
Dodane dnia 08-01-2017 16:52
I co cisza? Czyżby fałszywa skromność nie pozwalała artystom wyrazić aplauzu? Mój pomysł jest pożyteczny, nawet jeśli ktoś się przejedzie udzielając wywiadu, bo wówczas czegoś się nauczy. Pisałem o tym. Chyba lepiej się potknąć na takim poligonie, niż w przyszłości w mainstreamie? Dużo byście się państwo nauczyli, jeśliby propozycja chwyciła, ale cóż... Czyli zawracam kijem Wisłę.
Józef Piłsudski - sprawca cudu na Wisłą:
"Religia jest dla ludzi bez rozumu".
Mark Twain - powieściopisarz dziecięcy:
"Religia została wynaleziona kiedy pierwszy oszust napotkał pierwszego głupka".
Do góry
Autor
RE: Wywiady z twórcami
introwerka Użytkownik
  • Postów: 292
  • Skąd:
Dodane dnia 08-01-2017 17:14
Szczepanie, jak najbardziej uważam, że Twój pomysł jest dobry. Ja jestem przypadkiem szczególnym, wierszopisarką, która nie potrafi siebie zanalizować. Co nie znaczy, że na Portalu nie ma twórców świadomych, o wyrobionej filozofii i metodzie twórczej. Kibicuję więc, żeby propozycja chwyciła. :)
"miłość
jest jedyną fortecą
dość mocną, by jej zaufać".
(Marianne Moore)
Do góry
Autor
RE: Wywiady z twórcami
Szczepan Gender Użytkownik
  • Postów: 244
  • Skąd: Jestem stamtąd.
Dodane dnia 08-01-2017 18:35
Ja jestem prorokiem bez uczniów i muszę z tym żyć, więc też jestem szczególnym przypadkiem. W dodatku jestem w otwartym sporze z Wikipedią i administracją PP w zakresie definicji trolla i trollingu. Przypuszczam, że ludzie uważają, że ja sobie robię jaja i dlatego brak odzewu. Myślę, że jakby ktoś inny rzucił taką propozycję, to by chwyciło. Ludzie nie wierzą, dopóki nie zobaczą jakiegoś cudu. Najlepiej na szybie.
Józef Piłsudski - sprawca cudu na Wisłą:
"Religia jest dla ludzi bez rozumu".
Mark Twain - powieściopisarz dziecięcy:
"Religia została wynaleziona kiedy pierwszy oszust napotkał pierwszego głupka".
Do góry
Autor
RE: Wywiady z twórcami
introwerka Użytkownik
  • Postów: 292
  • Skąd:
Dodane dnia 08-01-2017 19:54
Szczepanie, życzę Ci, żebyś znalazł swoich (nie)wiernych wyznawców :)
"miłość
jest jedyną fortecą
dość mocną, by jej zaufać".
(Marianne Moore)
Do góry
Autor
RE: Wywiady z twórcami
Szczepan Gender Użytkownik
  • Postów: 244
  • Skąd: Jestem stamtąd.
Dodane dnia 08-01-2017 22:33
introwerka napisała:
(nie)wiernych wyznawców


Trafne, ale nie moich wyznawców. Wolę z człowiekiem obcować, a nawet mu się poddać, niż żeby mi hołd i cześć oddawał, bo wtedy bym nim pogardzał. To jest taki kierunek, który prowadzi do wypaczeń. Nie jestem bóstwem, satrapą, mułłą i raczej bliżej mi do Owsiaka z jego "Róbta co chceta", więc może wyznawców wolności, którzy przyjmą wspólny sztandar, a ja się mogę dać dla nich ukamienować. Na pamiątkę i dla kultu wolności, oraz indywidualności. Przyznasz, że to nie lada zadanie: skoncentrować różnorodność, nieprawdaż? To niemal Syzyfowe zadanie. Ale ja jestem siewcą. Być może nie doczekam plonów, ale ziarno zasieję. Kto mnie czyta, ten wie, że obsiewam zagony i nie żałuję ziarna nawet na ugory. Zawsze coś wykiełkuje, zagnieździ się i wywoła konflikt myślowy, który być może po latach uzdrowi duszę. Na to jest obliczony mój bełkot.
Józef Piłsudski - sprawca cudu na Wisłą:
"Religia jest dla ludzi bez rozumu".
Mark Twain - powieściopisarz dziecięcy:
"Religia została wynaleziona kiedy pierwszy oszust napotkał pierwszego głupka".
Do góry
Autor
RE: Wywiady z twórcami
introwerka Użytkownik
  • Postów: 292
  • Skąd:
Dodane dnia 10-01-2017 23:01
Szczepan Gender napisał:
skoncentrować różnorodność

Szczepanie, bardzo mi się podoba to zamierzenie i sposób, w jaki je realizujesz, czyli przez pracę u podstaw. Niewierność i zwątpienie zakłada myślenie, a to z kolei pozwala żywić nadzieję, że nie staniemy się jednakowo (nie)myślącą masą. :yes:
"miłość
jest jedyną fortecą
dość mocną, by jej zaufać".
(Marianne Moore)
Do góry
Autor
RE: Wywiady z twórcami
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 10-01-2017 23:27
Trochę zaofftopuję i się wypowiem na temat Twojego, Szczepanie, parcia na rewolucję.

Jako komentarz do demonstracji KOD-u zamieściłem taką frazę na FB: Nie ma czegoś takiego, jak tłum mądrych ludzi.

Może niekoniecznie aż mądrych, bo nigdy do końca nie wiadomo, jacy to, ale chyba nie sposób sobie wyobrazić gromady pełnych, światopoglądowo odrębnych, autonomicznych intelektualnie postaci pod jednym sztandarem oraz mówiących jednym głosem. Musiałby to być fotomontaż albo wynajęci aktorzy. To jest właśnie paradoks, że tłum musi być głupi. Bez względu na treść sztandaru. Na przykład Parada Równości, to Parodia Równości. Oni czują się lepsi. Zwolennicy Tęczy (środowisko LGBT) nie biorą pod uwagę błyskotliwej idei symbolu zwykłego zjawiska atmosferycznego, tylko podkreślają jego zjawiskowość. Taki szczegół, a jednak wiele mówiący.

Wszelkie zrywy miewają mądrą głowę i zawsze głupie ręce.

Zgadzam się z Fernando Pessoa: "dla wybitnie inteligentnego człowieka nie ma dzisiaj drogi innej niż droga abdykacji"
Do góry
Autor
RE: Wywiady z twórcami
Szczepan Gender Użytkownik
  • Postów: 244
  • Skąd: Jestem stamtąd.
Dodane dnia 11-01-2017 02:49
Ziarno Ekszyn. To moje ziarno, którego nie żałuję nawet na ugory. Jestem rolnikiem bez ziemi, czyli nikim i jestem znikąd. Jednak ziemię uprawiam. Cóż… zapewne znasz ubogiego rybaka bez kutra, który łowił?
Urodziłem się w znaku skorpiona. W tę najbardziej ponurą noc listopadową, kiedy świat wydaje się martwym. Niebo przykryły chmury czarne niczym stroje pasterzy. Nie świeciła żadna gwiazda na niebie, ani nawet Księżyc. Nie pojawił się żaden znak świadczący o moim nadejściu, ale coś spowodowało awarię elektryczności, zaś pierwszym co ujrzały moje oczy był mrok. Wtedy pierwszy raz pożałowałem, żem się wykluł. Z ciemności do ciemności. Do zimnej ciemności. Moje ciało i ciała innych ludzi długo napawały mnie obrzydzeniem, a świadomość istnienia towarzyszy mi od początku. A kiedy pierwszy raz przemówiłem, wówczas siać zacząłem. A plon który wyda moje ziarno będzie zgryzotą zwycięzców. Dlatego, że ja zawsze stoję tam gdzie przegrani, a laury przemieniam w ciernie.
Józef Piłsudski - sprawca cudu na Wisłą:
"Religia jest dla ludzi bez rozumu".
Mark Twain - powieściopisarz dziecięcy:
"Religia została wynaleziona kiedy pierwszy oszust napotkał pierwszego głupka".
Do góry
Autor
RE: Wywiady z twórcami
Wiktor Orzel Administrator
  • Postów: 3517
  • Skąd: Kraków
Dodane dnia 11-01-2017 16:57
Były takie pomysły, ale jak to zwykle bywa - brakuje tak na prawdę chętnych do realizacji tego typu przedsięwzięć. My przyjmiemy z otwartymi rękami osoby, które będą chciały się podjąć takiego zadania, bo tego typu treści, tak jak było tutaj napisane wcześniej, na pewno ożywiłyby nieco Portalowe mury.
wiktororzel.pl
Do góry
Autor
RE: Wywiady z twórcami
stawitzky Użytkownik
  • Postów: 15
  • Skąd: .
Dodane dnia 07-02-2017 20:10
Jak dla mnie pomysł bomba!

Chętnie poczytałbym owe wywiady, jak i odpowiedział na zadane pytania.
znajdź to, co kochasz i pozwól się temu zabić
Do góry
Autor
RE: Wywiady z twórcami
Szczepan Gender Użytkownik
  • Postów: 244
  • Skąd: Jestem stamtąd.
Dodane dnia 08-02-2017 20:00
No jest Pan przebiśnieg. To teraz potrzebny/a redaktor wywiadowca i będzie pierwszy wywiad. Inni zaczną zazdrościć, będzie ich korcić i pójdzie lawina! Szacuję, że na PP znajduje się co najmniej kilka milionów utworów literackich i poezji. Jednemu życia nie starczy, żeby to przeczytać. Niektórzy chcieliby zarabiać na pisaniu, a na wywiadach też można nieźle zarobić. Poza tym mogą na tym zarobić ci, co nigdy nie zarobią na pisaniu. Tu by mogli poćwiczyć. Taki pomysł mam, o ile by się Administracja zgodziła, że redaktorzy wywiadowcy mogliby pozakładać własne tematy - np. Wywiady Anonima (pseudonim z PP) i w nich swoje wywiady z chętnymi autorami.
Wiem, że ludzie chętnie czytają wywiady. Może się ludzie przełamiecie dla zabawy i nauki?
Józef Piłsudski - sprawca cudu na Wisłą:
"Religia jest dla ludzi bez rozumu".
Mark Twain - powieściopisarz dziecięcy:
"Religia została wynaleziona kiedy pierwszy oszust napotkał pierwszego głupka".
Do góry
  • Skocz do forum:
Polecane
ShoutBox
  • Kazjuno
  • 28/03/2024 08:33
  • Mike 17, zobacz, po twoim wpisie pojawił się tekst! Dysponujesz magiczną mocą. Grtuluję.
  • mike17
  • 26/03/2024 22:20
  • Kaziu, ja kiedyś czekałem 2 tygodnie, ale się udało. Zachowaj zimną krew, bo na pewno Ci się uda. A jak się poczeka na coś dłużej, to bardziej cieszy, czyż nie?
  • Kazjuno
  • 26/03/2024 12:12
  • Czemu długo czekam na publikację ostatniego tekstu, Już minęło 8 dni. Wszak w poczekalni mało nowych utworów(?) Redakcjo! Czyżby ogarnął Was letarg?
  • Redakcja
  • 26/03/2024 11:04
  • Nazwa zdjęcia powinna odpowiadać temu, co jest na zdjęciu ;) A kategorie, do których zalecamy zgłosić, to --> [link]
  • Slavek
  • 22/03/2024 19:46
  • Cześć. Chciałbym dodać zdjęcie tylko nie wiem co wpisać w "Nazwa"(nick czy nazwę fotografii?) i "Album" tu mam wątpliwości bo wyskakują mi nazwy albumów, które mam wrażenie, że mają swoich właścicieli
  • TakaJedna
  • 13/03/2024 23:41
  • To ja dziękuję Darconowi też za dobre słowo
  • Darcon
  • 12/03/2024 19:15
  • Dzisiaj wpadło w prozie kilka nowych tytułów. Wszystkie na górną półkę. Można mieć różne gusta i lubić inne gatunki, ale nie sposób nie docenić ich dobrego poziomu literackiego. Zachęcam do lektury.
  • Zbigniew Szczypek
  • 06/03/2024 00:06
  • OK! Ważne, że zaczęłaś i tej "krwi" nie zmyjesz już z rąk, nie da Ci spać - ja to wiem, jak Lady M.