Kompromisy artysty
Portal Pisarski » Inwencja Twórcza » Dyskusje Twórcze
Autor
Kompromisy artysty
KatarzynaKonopkaChludzinska Użytkownik
  • Postów: 246
  • Skąd:
Dodane dnia 22-02-2017 16:10
Wiadomo nie od dziś, że pisarzom(i w ogóle artystom) trudno się utrzymać ze swojej twórczości. By uprawiać sztukę, jeśli nie urodziłeś się w bardzo bogatej rodzinie, siłą rzeczy jesteś skazany na kompromisy. Jesteśmy wszak w czasach kultury masowej i show-biznesu. Ale jak daleko mogą iść kompromisy w literaturze i sztuce?
Wiadomo, artysta też człowiek i z czegoś żyć musi. Jednak nie wiem jaki kompromis jest gorszy- grać muzykę disco polo na Dniach Kolna i Parzęczewa czy grać ambitną muzykę, ale utrzymywać się z prowadzenia agencji PR.
Przychodzi nam żyć w czasach, w których artysta ma się tym lepiej, im bardziej przestaje być tym, kim być powinien. Pisarz wychodzi najgorzej na pisaniu książek. Dużo lepiej- jak załapie się na felietony do "Super Expressu"...
Do góry
Autor
RE: Kompromisy artysty
Vigo Użytkownik
  • Postów: 63
  • Skąd:
Dodane dnia 26-02-2017 00:51
Poruszyłaś tu bardzo ważny temat, tylko że ja wciąż nie wiem jak na niego odpowiedzieć i sądząc po ilości odpowiedzi nikt nie wie (takie mam wrażenie).
Każdy mój wiersz traktuję bardzo osobiście, nawet największe gnioty jakie popełniłem są moje, jest w nich część mnie samego. Czułbym się dziwnie gdybym zaczął to sprzedawać (to rozważania teoretyczne, kto chciałby płacić za moje "dzieła":) ), byłoby to sprzedawaniem samego siebie.
Osobiście wolałbym zarabiać na felietonach do "Super Expressu".
Może jednak Kazik Staszewski ma rację i "wszyscy artyści to prostytutki... " ?
Wtedy jakikolwiek kompromis jest bez znaczenia.
Do góry
Autor
RE: Kompromisy artysty
Gramofon Użytkownik
  • Postów: 173
  • Skąd:
Dodane dnia 26-02-2017 11:29
Klasyk Kazimierz S. śpiewa "jak bardzo możesz skurwić się by sprzedać swą muzykę, jak bardzo"

Jak artysta nie chce być artystyczną szmatą, to niech się zatrudni w kopalni i z tego ma na chleb a po godzinach niech się artyzmuje, ale że większość artystów nimi tak naprawdę nie jest i wolą się puszczać z masową kulturą to ich wybór i pójście na łatwizne.
https://www.facebook.com/geopoeta/
Do góry
Autor
RE: Kompromisy artysty
Vigo Użytkownik
  • Postów: 63
  • Skąd:
Dodane dnia 26-02-2017 13:37
Gramofon napisał:

Jak artysta nie chce być artystyczną szmatą, to niech się zatrudni w kopalni i z tego ma na chleb a po godzinach niech się artyzmuje, ale że większość artystów nimi tak naprawdę nie jest i wolą się puszczać z masową kulturą to ich wybór i pójście na łatwizne.

Dlaczego zaraz tak radykalnie, przecież można zatrudnić się w bibliotece, po godzinach dorabiając robotą pisarską, czy też śpiewem. :)
Poza tym jak obiektywnie ocenić kto jest artystą, a kto nie jest ? Znam kilku takich, którzy w moim przekonaniu obok artysty nawet nie leżeli, a jednak za takich chcą uchodzić.
Do góry
Autor
RE: Kompromisy artysty
Gramofon Użytkownik
  • Postów: 173
  • Skąd:
Dodane dnia 26-02-2017 13:43
To był przykład, przecież nie będę wymieniał każdego zawodu po kolei gdzie artysta może zarobić na chleb, chodziło zwyczajnie o pracę niezwiązaną z artyzmem danego osobnika.
Przecież napisałem(nawet w zacytowanym przez Ciebie fragmencie), że większość artystów nimi tak naprawdę nie jest.
https://www.facebook.com/geopoeta/
Do góry
Autor
RE: Kompromisy artysty
Vigo Użytkownik
  • Postów: 63
  • Skąd:
Dodane dnia 26-02-2017 13:55
Z pracą w bibliotece to był żart, pewnie że można zatrudnić się gdziekolwiek, lub zbierać makulaturę.
Gramofon napisał:
Przecież napisałem(nawet w zacytowanym przez Ciebie fragmencie), że większość artystów nimi tak naprawdę nie jest.

Chodziło mi tu raczej o subiektywny odbiór. Coś co niektórzy traktują jak sztukę, dla mnie może być zwykłą chałą, wtedy jej twórca w moim subiektywnym odczuciu, nie jest żadnym artystą.
Do góry
Autor
RE: Kompromisy artysty
KatarzynaKonopkaChludzinska Użytkownik
  • Postów: 246
  • Skąd:
Dodane dnia 04-03-2017 01:01
"Kompromisy się łaszą do stóp/całe stada ich pasą się tu", ale sądzę, że każdy artysta musi wyznaczyć sobie granicę obciachu, by móc spojrzeć na siebie w lustrze.
Dla jednego granicę obciachu wyznacza występ w reklamie, dla innego- pisanie felietonów dla "Faktu" czy "Super Expressu".
Skądinąd znany jest mnie przypadek lidera pewnego zespołu(trzecioligowego w szeroko pojętym polskim rocku, tak bardzo trzecioligowego, że nie ma nawet notki w Wikipedii), który śpiewa wiersze Wojaczka i Bursy, a utrzymuje się z prowadzenia agencji PR.
Cóż, wszyscy artyści to prostytutki, a jak nie umie się sprzedać prawdy, to trzeba sprzedawać ściemę, by mieć na kredyt mieszkaniowy...
Do góry
Autor
RE: Kompromisy artysty
FeliciaM Użytkownik
  • Postów: 15
  • Skąd:
Dodane dnia 18-07-2017 22:49
KatarzynaKonopkaChludzinska napisała:
Wiadomo nie od dziś, że pisarzom(i w ogóle artystom) trudno się utrzymać ze swojej twórczości. By uprawiać sztukę, jeśli nie urodziłeś się w bardzo bogatej rodzinie, siłą rzeczy jesteś skazany na kompromisy. Jesteśmy wszak w czasach kultury masowej i show-biznesu. Ale jak daleko mogą iść kompromisy w literaturze i sztuce?
Wiadomo, artysta też człowiek i z czegoś żyć musi. Jednak nie wiem jaki kompromis jest gorszy- grać muzykę disco polo na Dniach Kolna i Parzęczewa czy grać ambitną muzykę, ale utrzymywać się z prowadzenia agencji PR.
Przychodzi nam żyć w czasach, w których artysta ma się tym lepiej, im bardziej przestaje być tym, kim być powinien. Pisarz wychodzi najgorzej na pisaniu książek. Dużo lepiej- jak załapie się na felietony do "Super Expressu"...

Pisarz, tak jak każdy inny artysta, może się utrzymywać ze swojej twórczości, jeśli jest wystarczająco dobry w tym, co robi, choćby z "komercyjnego" punktu widzenia.
Inna sprawa, że na utrzymanie kultury od dawna się skąpi, i w tym, moim zdaniem, przede wszystkim tkwi problem.
Do góry
  • Skocz do forum:
Polecane
ShoutBox
  • Zbigniew Szczypek
  • 01/04/2024 10:37
  • Z okazji Św. Wielkiej Nocy - Dużo zdrówka, wszelkiej pomyślności dla wszystkich na PP, a dzisiaj mokrego poniedziałku - jak najbardziej, także na zdrowie ;-}
  • Darcon
  • 30/03/2024 22:22
  • Życzę spokojnych i zdrowych Świąt Wielkiej Nocy. :) Wszystkiego co dla Was najlepsze. :)
  • mike17
  • 30/03/2024 15:48
  • Ode mnie dla Was wszystko, co najlepsze w nadchodzącą Wielkanoc - oby była spędzona w ciepłej, rodzinnej atmosferze :)
  • Yaro
  • 30/03/2024 11:12
  • Wesołych Świąt życzę wszystkim portalowiczom i szanownej redakcji.
  • Kazjuno
  • 28/03/2024 08:33
  • Mike 17, zobacz, po twoim wpisie pojawił się tekst! Dysponujesz magiczną mocą. Grtuluję.
  • mike17
  • 26/03/2024 22:20
  • Kaziu, ja kiedyś czekałem 2 tygodnie, ale się udało. Zachowaj zimną krew, bo na pewno Ci się uda. A jak się poczeka na coś dłużej, to bardziej cieszy, czyż nie?
  • Kazjuno
  • 26/03/2024 12:12
  • Czemu długo czekam na publikację ostatniego tekstu, Już minęło 8 dni. Wszak w poczekalni mało nowych utworów(?) Redakcjo! Czyżby ogarnął Was letarg?
  • Redakcja
  • 26/03/2024 11:04
  • Nazwa zdjęcia powinna odpowiadać temu, co jest na zdjęciu ;) A kategorie, do których zalecamy zgłosić, to --> [link]