Wtrącenia i dopowiedzenia.
Portal Pisarski » Inwencja Twórcza » Dyskusje Twórcze
Autor
Wtrącenia i dopowiedzenia.
Krzysztof Konrad Użytkownik
  • Postów: 38
  • Skąd: Warszawa
Dodane dnia 11-05-2017 16:16
Piszę tu dziś, w obliczu licznych wyzwań, jakie stawia mi interpunkcja. Ponieważ w kwestii tejże interpunkcji jestem jakiś niedołężny, a nie pomagają mi bynajmniej liczne poradniki z internetu, zadaję pytanie do użytkowników. Jest ono - dla was - pewnie proste, a mi przeszkadza w procesach twórczych.

Jak, do jasnej anielki, rozróżnić dopowiedzenie od wtrącenia, zwłaszcza w interpunkcji? Wiem, że przy wtrąceniu powinno się postawić przecinek. Chodzi mi tu o proste wyjaśnienie, choć nie wiem, czy istnieje prostsze od - wtrącenie jest wtedy, gdy się w treść coś wtrąca. Mimo że to takie, rzekomo łatwe, ja nadal robię to na czuja, ale mój mózg nie ma świadomości, jak to odróżniać. Dlatego tu piszę, bo może ktoś z was ma jakiś dar do przekazywania wiedzy w magicznie przystępny sposób. Nie wiem czy jestem jakimś wybitnym antytalentem, czy tylko mi się wydaje, że tego nie rozumiem. wiem tyle, że czasem siedzę nad jednym zdaniem kilkanaście minut, a finalnie i tak robię boba. Z góry dziękuję za podpowiedzi.

Mam tu, na przykład, takie zdanie: (i nawet tutaj, między "tu" i "takie" to jest wtrącenie? Bo mi wygląda bardzo wyraźnie na wtrącenie)

"To zabawne, że pamiętam, bodajże wszystkie konwersacje i myśli, które zrodziły się w obecności tego pogiętego magika."

Jest ono wyrwane z kontekstu, ale myślę, że nawet w tym przypadku da się coś podpowiedzieć. Dałem tu przecinek po "pamiętam" gdyż słowo "bodajże" jest zwrotem gdybającym, a gdybanie z kolei - wyobrażam sobie jako położenie palca na brodzie podczas rozmowy i rozmyślanie, czy aby na pewno jest tak, jak mówię. Gdybanie więc, mógłbym nazwać wtrącaniem.

No i właśnie to jest ta moja koślawa logika.
Pozdrawiam :)
Do góry
Autor
RE: Wtrącenia i dopowiedzenia.
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 13-05-2017 17:52
Interpunkcja w białej poezji jest fikcją, tam nie ma zasad interpunkcji, więc się tam nikt interpunkcją "nie przejmuje", trudno się wtedy czyta wypowiedź poety, wieloznacznie jest wtedy czytane - zapewne o to ma chodzić, a to nie jest zgodne z zasadami języka polskiego (?). Ale mamy prawo tak pisać, jako poeci, bez interpunkcji, niech interpunkcję wstawiają czytający, popieram takie pisanie wierszy - jest to pisanie bardzo pobudzające moją interpretację, to ja wstawiam interpunkcję, ale zawsze Autor wiersza wie, gdzie można ją postawić, albo zdjąć. Bez interpunkcji pojawiają się wieloznaczności w przekazie, sam tak piszę w rymowanych strofach. Można z interpunkcją albo bez interpunkcji - to zależy od "szkoły" - i od umiłowania... Starajmy się pisać z interpunkcją, albo starajmy się pisać bez interpunkcji - takie "szkoły"... Można nieco sobie zmieszać, taka "szkoła"...

:)
Do góry
Autor
RE: Wtrącenia i dopowiedzenia.
Silvus Użytkownik
  • Postów: 1661
  • Skąd: Warszawa
Dodane dnia 13-05-2017 21:30
Maurycy Rubikon dobrze pisze.

Co do twojego pytania, Krzysztofie, że zacytuję:
Krzysztof Konrad napisał:
"To zabawne, że pamiętam, bodajże wszystkie konwersacje i myśli, które zrodziły się w obecności tego pogiętego magika."

Według mnie "bodajże" nie jest wtrąceniem (i nie postawiłbym przed nim przecinka). Jeśli za to, hm, chodzi o gdybanie, to sądzę, że przed "bodajże" można by zamiast przecinka postawić wielokropek, co o tym sądzisz?

Tu znalazłem pewne przykłady: http://sjp.pwn.pl/zasady/;629826
A tutaj autor pytania postuluje pewną swobodę, z czym i ja się zgadzam: http://sjp.pwn.pl/poradnia/.../dopowiedzenie-czy-nie;15788.html

Zobacz także tutaj: http://sjp.pwn.pl/poradnia/.../przecinek-a-dopowiedzenie;15273.html
oraz tutaj: http://sjp.pwn.pl/poradnia/.../Przecinek-po-dopowiedzeniu-lub-przydawce-Jej-druga-nieco-mniej-slawna-strona;16334.html

Jeśli zaś o mnie chodzi, to żebym nie miał potrzeby, a także żeby czytelnik jej nie miał, rozróżniania między dopowiedzeniem a wtrąceniem, to staram się zbalansować częstość używania nawiasów, myślników, przecinków, dwukropków, średników i kropek (z kropkami najgorzej to wychodzi - buduję zwykle za długie zdania, zresztą widać to po tym zdaniu ;) ).

Może podaj więcej przykładów, to chętnie ci sklasyfikuję, które z nich to dopowiedzenia wg mnie, a które wtrącenia. :)
Do góry
  • Skocz do forum:
Polecane
ShoutBox
  • Kazjuno
  • 28/03/2024 08:33
  • Mike 17, zobacz, po twoim wpisie pojawił się tekst! Dysponujesz magiczną mocą. Grtuluję.
  • mike17
  • 26/03/2024 22:20
  • Kaziu, ja kiedyś czekałem 2 tygodnie, ale się udało. Zachowaj zimną krew, bo na pewno Ci się uda. A jak się poczeka na coś dłużej, to bardziej cieszy, czyż nie?
  • Kazjuno
  • 26/03/2024 12:12
  • Czemu długo czekam na publikację ostatniego tekstu, Już minęło 8 dni. Wszak w poczekalni mało nowych utworów(?) Redakcjo! Czyżby ogarnął Was letarg?
  • Redakcja
  • 26/03/2024 11:04
  • Nazwa zdjęcia powinna odpowiadać temu, co jest na zdjęciu ;) A kategorie, do których zalecamy zgłosić, to --> [link]
  • Slavek
  • 22/03/2024 19:46
  • Cześć. Chciałbym dodać zdjęcie tylko nie wiem co wpisać w "Nazwa"(nick czy nazwę fotografii?) i "Album" tu mam wątpliwości bo wyskakują mi nazwy albumów, które mam wrażenie, że mają swoich właścicieli
  • TakaJedna
  • 13/03/2024 23:41
  • To ja dziękuję Darconowi też za dobre słowo
  • Darcon
  • 12/03/2024 19:15
  • Dzisiaj wpadło w prozie kilka nowych tytułów. Wszystkie na górną półkę. Można mieć różne gusta i lubić inne gatunki, ale nie sposób nie docenić ich dobrego poziomu literackiego. Zachęcam do lektury.
  • Zbigniew Szczypek
  • 06/03/2024 00:06
  • OK! Ważne, że zaczęłaś i tej "krwi" nie zmyjesz już z rąk, nie da Ci spać - ja to wiem, jak Lady M.