Moim zdaniem trwa nowa epoka literacka
Portal Pisarski » Inwencja Twórcza » Dyskusje Twórcze
Autor
Moim zdaniem trwa nowa epoka literacka
chawendyk Użytkownik
  • Postów: 48
  • Skąd: Polska
Dodane dnia 20-07-2017 11:00
Od pojawienia się internetu. "Nowa jakość" Jaka by ona nie była.
Takie są fakty.
Czy obliczył ktoś ilość pozytywnej twórczości zgromadzonej w internecie która nigdy nie zostanie wydana?
Żeby wszystko wydać na papierze nie starczyło by drzew.

Tak mnie tknęło coś ostatnio.

Pora chyba odciąć pępowinę.
Do góry
Autor
RE: Moim zdaniem trwa nowa epoka literacka
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 20-07-2017 13:32
chawendyk napisał:
Od pojawienia się internetu. "Nowa jakość" Jaka by ona nie była.Takie są fakty.

Strusie mają doskonały wzrok – widzą dobrze na odległość do 5 km. Na dłuższych dystansach biegają z prędkością 50 km/h, a w sprincie nawet 70 km/h. Mogą żyć do 75 lat.

chawendyk napisał:
Czy obliczył ktoś ilość pozytywnej twórczości zgromadzonej w internecie która nigdy nie zostanie wydana?Żeby wszystko wydać na papierze nie starczyło by drzew.

I dzięki Bogu.
Do góry
Autor
RE: Moim zdaniem trwa nowa epoka literacka
chawendyk Użytkownik
  • Postów: 48
  • Skąd: Polska
Dodane dnia 20-07-2017 19:58
No tak racja. I jak się schowa głowę w piasek to nic nie widać, nic nie słychać i nie trzeba odpowiadać.
I na suchej karmie to można tak do stu lat dociągnąć...

A gdyby to co z rzeczy drobnych, na pozór mało istotnych, walających się w odmętach sieci wyszło coś genialnego ?
Jeden tego nie złoży, lecz zespół fachowców tak.

Ludzie genialni nie zawsze mają tytuły naukowe...i właśnie chyba w tym problem.
Do góry
Autor
RE: Moim zdaniem trwa nowa epoka literacka
Silvus Użytkownik
  • Postów: 1661
  • Skąd: Warszawa
Dodane dnia 20-07-2017 23:45
A co to jest owa "nowa jakość"?
Do góry
Autor
RE: Moim zdaniem trwa nowa epoka literacka
chawendyk Użytkownik
  • Postów: 48
  • Skąd: Polska
Dodane dnia 20-07-2017 23:52
No właśnie coś co mi się wydaje tworzy się przez chyba największy w historii ludzkości dostęp do możliwości komunikacji, wymiany myśli, wzajemnej konfrontacji, przesyłu danych, wzajemnej oceny, zmierzenia się z pochlebstwami i krytyką...
Ludzie piszą, wylewają myśli wszelakimi sposobami i wciąż doskonalą swe intelekty.
Dane które wpadają w nasze mózgi codziennie, nigdzie nie przepadają. Wyłapuje je podświadomość i gdzieś gromadzi w odmętach intelektu.
Wszystko to. - chcemy czy nie chcemy kumuluje się w mikserze: smsów, tweetów, komentarzy, blogów, książek...
Robią się z tego plusy i minusy tworząc nowy prąd...

My tego nie nazwiemy, to nazwą to jakoś za sto lat.

Kiedy internet i wszelakie "cyfrowe platformy" będą archaizmem, bo nadejdzie nowe.
Do góry
Autor
RE: Moim zdaniem trwa nowa epoka literacka
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 21-07-2017 01:12
Chawendyk, nie wiem, gdzie się spotykasz z pozytywnym wpływem internetu na intelekty ludzi. Moje spostrzeżenia są odmienne. Dostrzegam raczej uniformizację intelektów. Powiem tak - cytując fragment własnego tekstu, który czeka w poczekalni ;) - ludzie już nie różnią się rodzajem butów, tylko kolorem New Balance-ów. Kultura jest na bardzo niskim poziomie, a różnorodność powierzchowna, naskórkowa. Nowy gatunek literacki nigdy nie tworzyła masa, tylko wybitna jednostka w opozycji do masy i w kontrze do swoich czasów.
"Kultura bowiem jest dzieckiem indywidualnego samopoznania i niezadowolenia z siebie" - pisał Nietzsche i mz. miał rację.

Ale, powtórzę, w poezji - np. u nas - można znaleźć perełki i chciałbym, żeby ktoś wykazał dominikańską cierpliwość i zmontował antologię PP.
Do góry
Autor
RE: Moim zdaniem trwa nowa epoka literacka
chawendyk Użytkownik
  • Postów: 48
  • Skąd: Polska
Dodane dnia 21-07-2017 01:45
No np. gdyby nie net to nigdy bym nie przeczytał tego co napisałeś a dobrze piszesz.

Jak sami się w kupę nie zbierzemy to nikt za nas tego nie zrobi.

Myślę że tu kreuje się nowa idea.

Powoli i kroplami.

Tama pęka.

Beton się kruszy.

A wszystko online :) z emotikonem za pasem

Dzień wczorajszy uważam za "Kontrę" :)
Do góry
Autor
RE: Moim zdaniem trwa nowa epoka literacka
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 21-07-2017 14:50
Mnie się wydaje, że nie to jest naszym, piszących, zadaniem żeby nagłaśniać własną pisaninę, wpychać ją siłą na rynek kultury i wmawiać wartość, tylko tworzyć przychylne środowisko, elastyczne, otwarte, wolne od uprzedzeń i niskich ludycznych pobudek, dla rozwoju osób wybitnie zdolnych. Internet nie służy temu, a przecież jest jak gdyby do tego stworzony. Niszczą go ludzie, którym się nudzi.
Do góry
Autor
RE: Moim zdaniem trwa nowa epoka literacka
FeliciaM Użytkownik
  • Postów: 15
  • Skąd:
Dodane dnia 21-07-2017 17:26
Ekszyn Dupacycki napisał:
Mnie się wydaje, że nie to jest naszym, piszących, zadaniem żeby nagłaśniać własną pisaninę, wpychać ją siłą na rynek kultury i wmawiać wartość, tylko tworzyć przychylne środowisko, elastyczne, otwarte, wolne od uprzedzeń i niskich ludycznych pobudek, dla rozwoju osób wybitnie zdolnych. Internet nie służy temu, a przecież jest jak gdyby do tego stworzony. Niszczą go ludzie, którym się nudzi.

A ja jestem wybitnie zdolna, i, świadoma powyższego, będę nagłaśniać własną pisaninę i wpychać ją siłą na rynek kultury :D !
Tylko kultura może zbawić ludzkość!
Tylko kto zbawi kulturę (zwłaszcza materialnie)?
:D
Do góry
Autor
RE: Moim zdaniem trwa nowa epoka literacka
chawendyk Użytkownik
  • Postów: 48
  • Skąd: Polska
Dodane dnia 21-07-2017 17:42
Samo nie doleci słowo z naszych ust.
Net jest tubą.
Komputer zastąpił papier i wyprze go wkrótce.
Za 50 lat nie będą potrzebne drukarki żeby słać na kwit to co piszemy sobie na forum.

Bo tak racjonalnie ujmując.
Jadę na bezludną wyspę na dwa lata. Lubię czytać i jeść ryby. /mam tam łącze satelitarne i prąd z solarów/
To chyba prościej zabrać setki pozycji w formie elektronicznej, niż dźwigać skrzynię...

Jest cienka granica między lansowaniem się, promocją czy może otwartą rozmową o faktach.
Do góry
Autor
RE: Moim zdaniem trwa nowa epoka literacka
FeliciaM Użytkownik
  • Postów: 15
  • Skąd:
Dodane dnia 21-07-2017 17:45
chawendyk napisał:
Samo nie doleci słowo z naszych ust.
Net jest tubą.
Komputer zastąpił papier i wyprze go wkrótce.
Za 50 lat nie będą potrzebne drukarki żeby słać na kwit to co piszemy sobie na forum.

Bo tak racjonalnie ujmując.
Jadę na bezludną wyspę na dwa lata. Lubię czytać i jeść ryby. /mam tam łącze satelitarne i prąd z solarów/
To chyba prościej zabrać setki pozycji w formie elektronicznej, niż dźwigać skrzynię...

Jest cienka granica między lansowaniem się, promocją czy może otwartą rozmową o faktach.

Tylko, że Internet to śmietnik.
Do góry
Autor
RE: Moim zdaniem trwa nowa epoka literacka
chawendyk Użytkownik
  • Postów: 48
  • Skąd: Polska
Dodane dnia 21-07-2017 17:46
To prawda.
Ale jest demokracja i każdy ma dostęp.

[Dodano 21-07-2017 17:48]
Dlatego też patrząc w przód. Powstanie wkrótce zapewne nowa platforma.

Coś co wykluje się z literatury, nabierze formy w internecie i rozbłyśnie.
Coś co będzie po internecie.
Internet jest tylko stanem pośrednim.
Do góry
Autor
RE: Moim zdaniem trwa nowa epoka literacka
FeliciaM Użytkownik
  • Postów: 15
  • Skąd:
Dodane dnia 21-07-2017 18:03
[quotem="chawendyk"]To prawda.
Ale jest demokracja i każdy ma dostęp.

[Dodano 21-07-2017 17:48]
Dlatego też patrząc w przód. Powstanie wkrótce zapewne nowa platforma.

Coś co wykluje się z literatury, nabierze formy w internecie i rozbłyśnie.
Coś co będzie po internecie.
Internet jest tylko stanem pośrednim.[/quote]
Tylko komu się chce promować przedstawicieli nowej epoki literackiej?
Portale literackie to w większości miejsca, w których każdy żuk i żaba może zabawić się w znawców i krytyków, zaspokajając przy tym swoje poczucie ważności.
I ten wieczny brak dofinansowania ośrodków kultury w których życie społeczne mogłoby naprawdę rozkwitnąć, a ludzie dać upust swojej - użyję tutaj słowa wyeksploatowanego do cna - kreatywności i wyobraźni.
Pewnie, że kultura nie jest towarem pierwszej potrzeby tak jak chleb czy mleko, ale nietrudno zauważyć na co dzień konsekwencje jej zgonu.
Kultura na chwilę obecną jest zwłokami podtrzymywanymi przy życiu przy pomocy respiratora.
Serce jeszcze bije, ale śmierć mózgu nastąpiła dawno temu.
Do góry
Autor
RE: Moim zdaniem trwa nowa epoka literacka
chawendyk Użytkownik
  • Postów: 48
  • Skąd: Polska
Dodane dnia 21-07-2017 22:21
Bo "produkcja" i "udoskonalanie" intelektów liczona w milionach nikomu nie jest potrzebna.

Kim się łatwiej steruje i poniewiera dając paciorki niczym żeglarze tubylcom w Nowym Świecie...???

Kiedyś paciorki a teraz co jest paciorkiem każdy widzi....

Sami się musimy promować.

Te posty zostaną odczytane za sto lat przez archeologów internetu.

Tak, tak......... kiedyś tacy będą.
Do góry
Autor
RE: Moim zdaniem trwa nowa epoka literacka
FeliciaM Użytkownik
  • Postów: 15
  • Skąd:
Dodane dnia 22-07-2017 15:13
chawendyk napisał:
Bo "produkcja" i "udoskonalanie" intelektów liczona w milionach nikomu nie jest potrzebna.

Kim się łatwiej steruje i poniewiera dając paciorki niczym żeglarze tubylcom w Nowym Świecie...???

Kiedyś paciorki a teraz co jest paciorkiem każdy widzi....

Sami się musimy promować.

Te posty zostaną odczytane za sto lat przez archeologów internetu.

Tak, tak......... kiedyś tacy będą.

A kto mówi, że to muszą być od razu miliony?
Wystarczą tysiące, i już robi to wyraźną różnicę.
Archeolog internetu - dobre.
Chyba napiszę o tym powieść.
Do góry
Autor
RE: Moim zdaniem trwa nowa epoka literacka
chawendyk Użytkownik
  • Postów: 48
  • Skąd: Polska
Dodane dnia 22-07-2017 23:28
:) pomysł ;) dziękuję / na blogu nawet naruszyłem tą idee / więc nie zapomnij wpisać kto go podrzucił jak już napiszesz...

A tak na serio to nawet mam w głowie konspekt i esencję, do czego taka archeologia mogła by służyć,
zapraszam na priva to pogadamy.

W sumie taki pomysł jak "Archeolog internetu" to czubek góry lodowej mojej makówki :)
Więc jak to zaintrygowało to zastanów się co jeszcze może być głębiej :)

Taki pomysł to właśnie owa "Nowa Jakość"
Bazuję kompletnie na literaturze współczesnej bo na tym każdy się wychował, - ale - jest jedno ale
Do góry
Autor
RE: Moim zdaniem trwa nowa epoka literacka
KatarzynaKonopkaChludzinska Użytkownik
  • Postów: 246
  • Skąd:
Dodane dnia 16-08-2017 22:53
Jeśli istotnie jest faktem to, że mamy do czynienia z nową epoką literacką, po raz pierwszy mamy do czynienia z sytuacją, w której jej początek wyznaczają zmiany technologiczne. Wcześniej początki epok literackich były wyznaczane przez pojawienie się nowych nurtów, przemiany polityczne(to przez nie były wyznaczane ramy czasowe wszystkich epok literackich w polskiej literaturze XX wieku).
Teraz mamy do czynienia z nową sytuacją.
Nie filozofia, nie przełomy polityczne, nie nowe ideologie(w zasadzie mamy jedną wielką ideologię pieniądza)- lecz technologia, tak dzisiaj wszechobecna- najbardziej wpływa na pisarzy, przynajmniej tych najmłodszego pokolenia.
Tylko ciekawe, jak ją nazwać? Może neopostmodernizmem? Neofuturyzmem?
Do góry
Autor
RE: Moim zdaniem trwa nowa epoka literacka
mozets Użytkownik
  • Postów: 71
  • Skąd:
Dodane dnia 15-12-2019 14:42
Myślę, że jak zawsze należy naśladować najlepszych, czyli noblistów. Kryteria stają się jednak tak płynne, że możemy nie wpaść na właściwy trop. Obama nie musiał, Szołochow nie musiał, Arafat specjalnie się nie starał i dostał. Bob Dylan dostał i nie odebrał - bo "nie wygłosił przemówienia". Należy trenować przemówienia. Nie muszą być mądre. jednak winny być "trafione" Jako były strzelec i zawodnik z pistoletu szybkiego wiem co to znaczy trafić w "dychę". Coelho ostatnio zrozumiał o co chodzi i już trenuje nowy styl. Nobel na horyzoncie.
Do góry
Autor
RE: Moim zdaniem trwa nowa epoka literacka
gitesik Użytkownik
  • Postów: 1
  • Skąd: Przychody lubelskie
Dodane dnia 18-12-2019 12:02
Ciekawe co tu piszecie Chciałem zauważyć że w moim środowisku w mojej okolicy to osobiście znam tylko jedną osobę zaangażowaną w publikację swoich tekstów. W czasie gdy powstał mój pierwszy wiersz jeszcze w szkole podstawowej to już wtedy poeta kojarzył się z jakimś wymarłym zawodem który był kojarzony tylko ze Słowackim i Mickiewiczem a Norwida to już Szaleńcy próbowali czytać. Jest Renesans na pisarstwo w ogóle Poezja to już takie samo to słowo brzmi jak Elita

Kazimierz Siłuch
Do góry
  • Skocz do forum:
Polecane
ShoutBox
  • Zbigniew Szczypek
  • 01/04/2024 10:37
  • Z okazji Św. Wielkiej Nocy - Dużo zdrówka, wszelkiej pomyślności dla wszystkich na PP, a dzisiaj mokrego poniedziałku - jak najbardziej, także na zdrowie ;-}
  • Darcon
  • 30/03/2024 22:22
  • Życzę spokojnych i zdrowych Świąt Wielkiej Nocy. :) Wszystkiego co dla Was najlepsze. :)
  • mike17
  • 30/03/2024 15:48
  • Ode mnie dla Was wszystko, co najlepsze w nadchodzącą Wielkanoc - oby była spędzona w ciepłej, rodzinnej atmosferze :)
  • Yaro
  • 30/03/2024 11:12
  • Wesołych Świąt życzę wszystkim portalowiczom i szanownej redakcji.
  • Kazjuno
  • 28/03/2024 08:33
  • Mike 17, zobacz, po twoim wpisie pojawił się tekst! Dysponujesz magiczną mocą. Grtuluję.
  • mike17
  • 26/03/2024 22:20
  • Kaziu, ja kiedyś czekałem 2 tygodnie, ale się udało. Zachowaj zimną krew, bo na pewno Ci się uda. A jak się poczeka na coś dłużej, to bardziej cieszy, czyż nie?
  • Kazjuno
  • 26/03/2024 12:12
  • Czemu długo czekam na publikację ostatniego tekstu, Już minęło 8 dni. Wszak w poczekalni mało nowych utworów(?) Redakcjo! Czyżby ogarnął Was letarg?
  • Redakcja
  • 26/03/2024 11:04
  • Nazwa zdjęcia powinna odpowiadać temu, co jest na zdjęciu ;) A kategorie, do których zalecamy zgłosić, to --> [link]