Prawa autorskie już wydanej książki
Portal Pisarski » Z innej beczki » Luźne rozmowy
Autor
Prawa autorskie już wydanej książki
mmkst Użytkownik
  • Postów: 2
  • Skąd:
Dodane dnia 07-08-2017 17:38
Witam forumowiczów. Zaczynam przygodę z forum z grubej rury, ale mam nadzieję, że będziecie w stanie mi pomóc.

Moja mama jest autorką literatury pedagogicznej, wydała dotychczas 4 książki. Pierwsza okazała się najbardziej poczytna i rozeszła się w ponad 10 tys egzemplarzy, gdzie w zeszłym roku (2016) wyszło najnowsze - czwarte wydanie. Zbliża się koniec okresu przeniesienia praw autorskich do tej książki wydawnictwu. Czy dobrze rozumiem, że jeśli autorka nie przedłuży okresu przeniesienia na wydawcę praw autorskich, ten nie będzie mógł rozpowszechniać dalej książki? Co z już wydrukowanymi, wprowadzonymi do sprzedaży?
Do góry
Autor
RE: Prawa autorskie już wydanej książki
Esy Floresy Redaktor
  • Postów: 5986
  • Skąd:
Dodane dnia 07-08-2017 20:17
Witaj,

to wszystko zależy od konstrukcji zapisów umowy pomiędzy Twoją mamą i wydawnictwem. Proponuję skonsultować się z prawnikiem okazując dokumenty.
Możemy być tylko tym kim jesteśmy, nikim więcej i nikim mniej.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Prawa autorskie już wydanej książki
mmkst Użytkownik
  • Postów: 2
  • Skąd:
Dodane dnia 07-08-2017 20:34
Zapis mówi:
autor oświadcza, że przenosi na Wydawcę wyłączne prawo wydawania tego dzieła drukiem w postaci książkowej oraz wykorzystania go na polach eksploatacji wymienionych w art. 50 pkt 1-4 ustawy o prawie autorskim, na okres 10 lat, licząc od daty przyjęcia utworu. Pieniądze są z tego za małe, żeby kłopotać prawnika, dlatego pomyślałem, że tutaj mi ktoś pomoże. Jakieś sugestie?
Do góry
Autor
RE: Prawa autorskie już wydanej książki
Esy Floresy Redaktor
  • Postów: 5986
  • Skąd:
Dodane dnia 08-08-2017 00:15
Nie jestem prawnikiem, więc nie chcę wprowadzić Cię w błąd, ale wygląda to po pierwsze na błędny zapis z uwagi na fakt, że art. 50 wskazuje 3 pola eksploatacji, nie cztery. Ponadto, czy sama umowa dokładniej precyzuje te pola? Zwracam uwagę, że nie można zawrzeć umowy o przeniesienie praw autorskich na wszystkich polach eksploatacji. I, nadal, podnoszę, zapisy umowy tworzą integralną całość, nie można interpretować jednego zapisu bez kontekstu całości. W ten sposób można jedynie wprowadzić w błąd.
Możemy być tylko tym kim jesteśmy, nikim więcej i nikim mniej.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Prawa autorskie już wydanej książki
Miladora Użytkownik
  • Postów: 7498
  • Skąd: Kraków
Dodane dnia 08-08-2017 14:26
mmkst napisał:
autor oświadcza, że przenosi na Wydawcę wyłączne prawo wydawania tego dzieła drukiem

Wyłączne prawo wydawania jakiegoś dzieła drukiem nie oznacza przeniesienia na wydawnictwo praw autorskich, a jedynie udzielenia licencji na określony w umowie okres, po którym licencja ta wygasa.
Przypuszczam, że z wydawnictwem zawarta została umowa licencyjna, bo żaden rozsądny autor nie podpisałby umowy o przeniesienie na wydawnictwo autorskich praw majątkowych. Chyba że za naprawdę dużą kasę.
W umowie zatem powinien być zapis dotyczący ewentualnego przedłużenia licencji.

Wpisz w wyszukiwarkę "umowa licencyjna", zapoznaj się z wzorami i skonfrontuj z tym zapis posiadanej umowy.
Bo tak, "na ślepo" trudno powiedzieć coś więcej.
Zresztą trochę się dziwię, że zwracasz się z takimi pytaniami do nas, skoro Twoja mama, jako autorka czterech książek, powinna się już doskonale orientować w tym temacie.
Zawsze tkwi we mnie coś, co nie przestaje się uśmiechać (Romain Gary).
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Prawa autorskie już wydanej książki
Sofet Użytkownik
  • Postów: 2
  • Skąd:
Dodane dnia 22-05-2018 13:10
Takie kwestie trzeba bezwzględnie uzgadniać z prawnikiem. Forum może coś tam poradzić, ale tu nikt nie weźmie odpowiedzialności za podawaną wiedzę, a konkretny prawnik już tak.
Do góry
  • Skocz do forum:
Polecane
ShoutBox
  • Zbigniew Szczypek
  • 01/04/2024 10:37
  • Z okazji Św. Wielkiej Nocy - Dużo zdrówka, wszelkiej pomyślności dla wszystkich na PP, a dzisiaj mokrego poniedziałku - jak najbardziej, także na zdrowie ;-}
  • Darcon
  • 30/03/2024 22:22
  • Życzę spokojnych i zdrowych Świąt Wielkiej Nocy. :) Wszystkiego co dla Was najlepsze. :)
  • mike17
  • 30/03/2024 15:48
  • Ode mnie dla Was wszystko, co najlepsze w nadchodzącą Wielkanoc - oby była spędzona w ciepłej, rodzinnej atmosferze :)
  • Yaro
  • 30/03/2024 11:12
  • Wesołych Świąt życzę wszystkim portalowiczom i szanownej redakcji.
  • Kazjuno
  • 28/03/2024 08:33
  • Mike 17, zobacz, po twoim wpisie pojawił się tekst! Dysponujesz magiczną mocą. Grtuluję.
  • mike17
  • 26/03/2024 22:20
  • Kaziu, ja kiedyś czekałem 2 tygodnie, ale się udało. Zachowaj zimną krew, bo na pewno Ci się uda. A jak się poczeka na coś dłużej, to bardziej cieszy, czyż nie?
  • Kazjuno
  • 26/03/2024 12:12
  • Czemu długo czekam na publikację ostatniego tekstu, Już minęło 8 dni. Wszak w poczekalni mało nowych utworów(?) Redakcjo! Czyżby ogarnął Was letarg?
  • Redakcja
  • 26/03/2024 11:04
  • Nazwa zdjęcia powinna odpowiadać temu, co jest na zdjęciu ;) A kategorie, do których zalecamy zgłosić, to --> [link]