Koty - w życiu, w przysłowiach, powiedzeniach, ale również w literaturze
Portal Pisarski » Z innej beczki » Archiwum
Autor
RE: Koty - w życiu, w przysłowiach, powiedzeniach, ale również w literaturze
minojek Użytkownik
  • Postów: 73
  • Skąd:
Dodane dnia 11-05-2009 12:58
Kot to chyba pierwszy i najlepszy symbol niezależności
Do góry
Autor
RE: Koty - w życiu, w przysłowiach, powiedzeniach, ale również w literaturze
Henryk Borowiec Użytkownik
  • Postów: 375
  • Skąd:
Dodane dnia 11-05-2009 13:34
Tak, a tresura kota może być synonimem znojnej, acz nieefektywnej pracy. :)
...słowa ulatują, pisma płoną...
Do góry
Autor
RE: Koty - w życiu, w przysłowiach, powiedzeniach, ale również w literaturze
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 11-05-2009 13:42
Ja mojego kota nauczyłem skutecznie reakcji na polecenie : DO BUDY (bo miał budę) Reagował właściwie.

Ale nauczyć aportować już się nie dało. Skubany, zawsze uciekał z myszą pod szafę :)
Do góry
Autor
RE: Koty - w życiu, w przysłowiach, powiedzeniach, ale również w literaturze
soczewica Użytkownik
  • Postów: 2423
  • Skąd: mysłowice - siemianowice śląskie
Dodane dnia 11-05-2009 17:14
Cytat:
Henryk Borowiec napisał/a:
Tak, a tresura kota może być synonimem znojnej, acz nieefektywnej pracy. :)

moja ciotka siedziała kiedyś ze swoim psem i kotem, kładąc im jakieś ścinki jedzenia do misek. i mówi coś takiego:
-pies to takie mądre zwierzę, tak szybko się uczy. a kot to takie głupie. psu powiesz: "nie rusz!" i nie ruszy, a kot...

kot, kiedy to mówiła, zamarł nad miseczką, usiadł i patrzył na nią z wyczekiwaniem...
Między nami - piekło - kładka ma szerokość stopy. Gdy tylko jedno na nią wejdzie, spotkamy się na drugim brzegu i staniemy obok siebie. Jeśli obydwoje zechcemy bliskości, spotkamy się na środku kładki, z wyborem - przytulić się mocno, albo spaść osobno.
Do góry
Numer GG
Identyfikator Tlen
Autor
RE: Koty - w życiu, w przysłowiach, powiedzeniach, ale również w literaturze
Henryk Borowiec Użytkownik
  • Postów: 375
  • Skąd:
Dodane dnia 11-05-2009 17:17
Koty to bestie :) Nie wiem jak one to wyczuwają, ale czasem pojawiają się dokładnie wtedy gdy się o nich mówi, a co więcej, sprawiają wtedy wrażenie iż dokładnie wiedzą o czym mowa. I stosownie do tego reagują. :yes:
...słowa ulatują, pisma płoną...
Do góry
Autor
RE: Koty - w życiu, w przysłowiach, powiedzeniach, ale również w literaturze
soczewica Użytkownik
  • Postów: 2423
  • Skąd: mysłowice - siemianowice śląskie
Dodane dnia 11-05-2009 17:19
Cytat:
Henryk Borowiec napisał/a:
Koty to bestie :) Nie wiem jak one to wyczuwają, ale czasem pojawiają się dokładnie wtedy gdy się o nich mówi, a co więcej, sprawiają wtedy wrażenie iż dokładnie wiedzą o czym mowa. I stosownie do tego reagują. :yes:

psy też. i niektórzy ludzie też...
Między nami - piekło - kładka ma szerokość stopy. Gdy tylko jedno na nią wejdzie, spotkamy się na drugim brzegu i staniemy obok siebie. Jeśli obydwoje zechcemy bliskości, spotkamy się na środku kładki, z wyborem - przytulić się mocno, albo spaść osobno.
Do góry
Numer GG
Identyfikator Tlen
Autor
RE: Koty - w życiu, w przysłowiach, powiedzeniach, ale również w literaturze
Henryk Borowiec Użytkownik
  • Postów: 375
  • Skąd:
Dodane dnia 11-05-2009 17:28
Psy (podobnie jak ludzie) stosują w takich sytuacjach wyuczony schemat reakcji, a koty..? Bóg wie co... :D
...słowa ulatują, pisma płoną...
Do góry
Autor
RE: Koty - w życiu, w przysłowiach, powiedzeniach, ale również w literaturze
soczewica Użytkownik
  • Postów: 2423
  • Skąd: mysłowice - siemianowice śląskie
Dodane dnia 11-05-2009 17:29
Cytat:
Henryk Borowiec napisał/a:
Psy (podobnie jak ludzie) stosują w takich sytuacjach wyuczony schemat reakcji

powiedz to mojemu psu...
jakikolwiek schemat przez nią stosowany nie został jeszcze rozgryziony...
Między nami - piekło - kładka ma szerokość stopy. Gdy tylko jedno na nią wejdzie, spotkamy się na drugim brzegu i staniemy obok siebie. Jeśli obydwoje zechcemy bliskości, spotkamy się na środku kładki, z wyborem - przytulić się mocno, albo spaść osobno.
Do góry
Numer GG
Identyfikator Tlen
Autor
RE: Koty - w życiu, w przysłowiach, powiedzeniach, ale również w literaturze
Henryk Borowiec Użytkownik
  • Postów: 375
  • Skąd:
Dodane dnia 11-05-2009 17:31
Może była samoukiem ;)

A wracając do kotów, to zawsze zastanawiało mnie jedno. Są to futrzaki powszechnie uznawane za mądrzejsze od psów (być może z powodu swej niezależności). Ale to właśnie one padają częściej ofiarą wypadków drogowych. Pies z reguły przystanie na krawędzi jezdni i rusza dopiero wtedy gdy można, natomiast koty przecinają pas ruchu zupełnie nierozważnie.
...słowa ulatują, pisma płoną...
Do góry
Autor
RE: Koty - w życiu, w przysłowiach, powiedzeniach, ale również w literaturze
soczewica Użytkownik
  • Postów: 2423
  • Skąd: mysłowice - siemianowice śląskie
Dodane dnia 11-05-2009 17:39
Cytat:
Henryk Borowiec napisał/a:
Pies z reguły przystanie na krawędzi jezdni i rusza dopiero wtedy gdy można, natomiast koty przecinają pas ruchu zupełnie nierozważnie.

mówisz oczywiście o psach wychowujących się na ulicy?
bo moje psy nigdy nie łapały tego, że auto może zrobić krzywdę. żuja, jak wystartuje w kierunku sobie obranym, potrafi lecieć na czołowe [na szczęście nie spuszczam jej ze smyczy w pobliżu ulic]. nuka za to uwielbiała się czochrać na środku ulicy właśnie wtedy, gdy jechało auto.

może po prostu psy lepiej są dostosowane do cywilizacji?
Między nami - piekło - kładka ma szerokość stopy. Gdy tylko jedno na nią wejdzie, spotkamy się na drugim brzegu i staniemy obok siebie. Jeśli obydwoje zechcemy bliskości, spotkamy się na środku kładki, z wyborem - przytulić się mocno, albo spaść osobno.
Do góry
Numer GG
Identyfikator Tlen
Autor
RE: Koty - w życiu, w przysłowiach, powiedzeniach, ale również w literaturze
Henryk Borowiec Użytkownik
  • Postów: 375
  • Skąd:
Dodane dnia 11-05-2009 17:44
Łatwiej się adaptują do zmiennych warunków.
Znajomi mieszkający na wsi, zaraz przy ruchliwej drodze, w ciągu 4 lat pochowali 7 kotów (kolejno), a pies wciąż ten sam jest. Ale z drugiej strony nie ma co mu się dziwić - skoro się tyle napatrzył co te koty wyprawiały... ;)
...słowa ulatują, pisma płoną...
Do góry
Autor
RE: Koty - w życiu, w przysłowiach, powiedzeniach, ale również w literaturze
kluskanaparze Użytkownik
  • Postów: 1
  • Skąd: Będzin
Dodane dnia 07-06-2009 12:33
Czasem chciałabym mieć ogon, 4 łapki....
i czuć taką wolność i niezależność jak nigdy...
Ania Kołodziej
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Koty - w życiu, w przysłowiach, powiedzeniach, ale również w literaturze
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 29-06-2009 19:20
Czarny kot - Józef Baran

pytałem starego człowieka
jak mu przeszło życie
otworzył
na oścież drzwi
po chwili
zawarł
- tak mi przeszło
odrzekł
(do izby
wskoczył z sieni
czarny kot
i usiadł na jego ramieniu)

http://members.chello.pl/j.uhma/baran.html
Do góry
Autor
RE: Koty - w życiu, w przysłowiach, powiedzeniach, ale również w literaturze
TomaszObluda Użytkownik
  • Postów: 6879
  • Skąd: Szczecin
Dodane dnia 29-06-2009 19:41
W zbiorze opowiadań "Dym i lustra" oraz "M jak maigia" autorsta Neila Gaimana znajduję się opowiadanie "Cena". Świetne opowiadanie o kocie aniele stróżu. Uwielbiam je i polecam.
Do góry
Autor
RE: Koty - w życiu, w przysłowiach, powiedzeniach, ale również w literaturze
Sonia Użytkownik
  • Postów: 176
  • Skąd: Enuria
Dodane dnia 29-06-2009 19:58
Gdy skarcimy psa, on podwinie ogon i pójdzie w kąt. Kot zaś obrazi się i wyjdzie z podniesionym wysoko ogonem. Takie są właśnie kociaki :D Nie tylko chadzają własnymi ścieżkami, ale mają charaktery!
Słowa wpływają na ludzi, potrafią nawet zrujnować człowiekowi życie.
Do góry
Autor
RE: Koty - w życiu, w przysłowiach, powiedzeniach, ale również w literaturze
Sissi Użytkownik
  • Postów: 168
  • Skąd: Gdzieś w Polsce ;)
Dodane dnia 29-06-2009 22:17
W tym klubie jeździeckim, gdzie byłam na stażu jest strasznie głupi kociak o imieniu Fiflak. On jest tak głupiutki, że aż słodki, ale mniejsza o to. W każdym razie skurczybyk samoistnie nauczył się otwierać drzwi. Skakał na klamkę i nie było mocnych, żeby go z pokoju wygonić. Któregoś dnia oglądaliśmy z instruktorami jakiś horror. Wyobraźcie sobie dochodzi północ. Ciemny pałac, pogoda nie za ciekawa, akurat jakiś morderca ma zabić kobietę, a tu drzwi same się ze skrzypnięciem otwierają. Takiego pisku narobiliśmy, że trener przyszedł zobaczyć, co się dzieje :smilewinkgrin:
"Gdyby mi kazały wyroki ponure,
na ziemi się meldować, by drugi raz żyć,
chciałbym starą z mundurem wdziać na siebie skórę
Po staremy wojować, kochać się i pić" - Bolesław Wieniawa-Długoszowski "Ułańska jesień"
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Koty - w życiu, w przysłowiach, powiedzeniach, ale również w literaturze
TheEnd09 Użytkownik
  • Postów: 27
  • Skąd: Kraków
Dodane dnia 30-06-2009 01:16
" Wcześniej siedziały nieruchomo w progu, teraz, na widok puszki z mięsem i ryby, którą Alicja pomachała w ich kierunku, zanim włożyła ją na chwilkę do mikrofalówki, ruszyły jak na komendę i wbiegły do domu. Do kuchni. Otarły się o jej nogi i usiadły dookoła dużego, płaskiego, jednorazowego talerza, na mnie nie zwracając najmniejszej uwagi. Jeść zaczęły równocześnie i bardzo łagodnie. "
J.Chmielewska - Kocie worki

Właśnie zaczęłam czytać i mi się skojarzyło z tematem. ;)

Co do kotów, moja babcia ma jednego. Jak to kot wybywa na całe tygodnie, a później wraca wychudzony. Ale za to, jak się łasi!... I jest wdzięcznym modelem, gdy jak to mam w zwyczaju, latam z aparatem.:D
" - To się nazywa obłęd [...].
- Wszystko się jakoś nazywa, wybierz sobie [...]."

Julio Cortázar — Gra w klasy
Do góry
Autor
RE: Koty - w życiu, w przysłowiach, powiedzeniach, ale również w literaturze
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 12-09-2009 18:47
Gatunki kotów

* po prostu kot,
* kotowirówka - kot który zapomniał o tym ze ogon porusza się za nim z identyczna prędkością co kot.
* trajkot - taki trójkątny...
* Garfield - literacka (no, dobra - komiksowa) hiperbolizacja wszystkich kocich cech,
* kotara - kot, który coś ukrywa,
* kotlet - mmm... ten jest najsmaczniejszy...
* kot aryjski - jest zawsze biały i czysty rasowo, nie miesza się z inną rasą kotów; koty te zazwyczaj atakują Murzynów, Żydów i Arabów. Na ogół występują w Niemczech,
* kot kreskowy - groźny, lecz zneutralizować go można za pomocą wiązki lasera o odpowiednio dobranej mocy (lecz wiąże się to z kosztami, jakie później musimy ponieść); najczęściej ukrywa się na flaszkach po winie.
* kot z kurzu - odmiana podmeblowa niskopienna,
* koterie - koty pozostające w związkach zależno-grupowych,
* kot dachowy,
* kot pocztowy - zazwyczaj mają przypisane miasto występowania,
* kot paskowy - nazywany czasem tygrysem (tym się odróżnia od kota kreskowego) - potrafi wiele; jako jedyny z przedstawicieli kotów umie brykać,
* kot ściekły - najczęściej występuje w domach jednorodzinnych, pomalowanych białą gładzią gipsową. Charakteryzuje się pozycją wygiętą oraz oczami niewyraźnymi,
* VIBRAkot - odmiana posiadająca zdolność do ruchu drgającego, dzięki czemu znajduje zastosowanie w wielu domowych zadaniach. Jego największa aktywność jak to kotom przystało przypada na noc. Jako dodatkowe źródło zasilania mogą posłużyć 2 baterie R12, przedłużające aktywność kota o około trzy godziny,
* kot genetyczny,
* kot Morse'a - krzyżówka kota kreskowego i kropkowego,
* kot szkolny - występujący na wszelkich uczelniach, zazwyczaj w pierwszej klasie. Cechuje się dużym zapotrzebowaniem na tytoń i spirytus, a także wysokim współczynnikiem denerwowania starszych uczestników zbiorowego nauczania (poprzez wodzenie się),
* kotlina - powszechnie występująca odmiana dużych kotów, zajmująca się byciem dużym,
* kot wojskowy - ten rodzaj kociaka jest bardzo często głaskany przez starszych wojskowych, przez co ma duże ubytki zdrowotne,
* drugi kot - to potoczna nazwa wszystkich nieznajomych kotów, przebywających na terenie twojego domu. Powstawanie drugiego kota jest silnie związane z małą wiedzą na temat płci posiadanych kotów. Drugi kot często pojawia się u osób nadużywających środków rozweselających,
* kot Filemon,
* Klakier,
* kot-łownia - polująca, żeńska odmiana kota, występująca zazwyczaj w ciemnych i brudnych pomieszczeniach, ogrzewanych w trakcie trwania sezonu zimowego piecami na paliwo stałe lub ciekłe,
* war-kot/stu-kot - najgłośniejszy z kotów; najbardziej hałaśliwy,
* beł-kot - kot, który miauczy niewyraźnie,
* kot-urn - odmiana najwyższego kota,
* nar-kot-yk - kot lubiący dać sobie w żyłę,
* inspektor Kot,
* kot pogrzebowy - inaczej kot grabarza; Charakteryzuje się brakiem siekaczy i ogona; podobny do kota-liny.
* czarny kot - straszny pechowiec,
* kot-wica - występuje tylko na statkach. Potrafi nurkować z dużą szybkością w celach łowieckich. Na starość zamieszkuje drobne porty, aby pozować z dziećmi do zdjęć,
* Kot Schrödingera - kot żywy i martwy jednocześnie,
* Boj-kot - lubi robić na złość,
* Pasz-kot - odmiana latająca, nieco podobny do drozda, koci odpowiednik nietoperza,
* adwo-kot - w sądzie: obrońca oskarżonego kota,
* pro-kot-rator - w sądzie: przeciwnik oskarżonego kota,

Kot geopolitycznie

* Sz-kot - kot ze Szkocji,
* kot śląski - inaczej KAT, tylko na Śląsku,
* Mo-kot-ów - kot występujący w Warszawie,
* Kotowice - stolica państwa kotów,
* kotylion - najwyższe odznaczenie wojskowe kotów,
* Kotyk - mroczne wieki kotów,
* Kotświecenie - nieco jaśniejsza kocia epoka,
* Kwaśpieski - przywódca anty-kotów,
* Pali-kot - wersja uzależniona od papierosów, niesłusznie uważana w niektórych kręgach za polityczną,
* Miauęsa - były prezydent kotów,



za: http://nonsensopedia.wikia.com/wiki/Kot



* * *
Halina Poświatowska

trzeba życzyć temu kotu
dobrej nocy
sztywne nogi
wskazują cztery koła
wielkiego wozu

papier szeleści
na mordce suchej

kocie oczy zamknięte
do pazurów przypięte
skrzydło






Do kota
Halina Poświatowska

perspektywy placu Pigalle
w twoim futrze się nie doszukam
siedzisz pod piecem — mruczysz

zwinięty w dostojny księżyc
paznokciami przywarłeś do gwiazd
szarpiesz złote futra uśmiechniętych

nocą - którą przeklęli ślepi
meteorem spod kredensu błyskasz
z jednej strony — ogon z drugiej — pisk
mysz ci zwisa jeszcze ciepła z pyska
Do góry
Autor
RE: Koty - w życiu, w przysłowiach, powiedzeniach, ale również w literaturze
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 12-09-2009 19:00
Trzy słówka, które ostatnio przylgnęły do mnie:

kometa - kot poruszający się z niesamowita prędkością, ignorujący przeszkody na swojej drodze

kotówka - pieniądze, przeznaczone na kota

kocioza - choroba, którą mają chyba wszyscy wypowiadający się w tym temacie. Ma cztery stadia:
1. Zainteresowanie kotami
2. Zakocenie
3. Podporządkowanie całego swojego życia i przestrzeni mieszkalnej kotom
Jest jeszcze czwarte stadium, mega hardcorowe, ale znam tylko jedną osobę, która go ma
4. Próba podporządkowania własnym kotom wszystkich znajomych

Ja jestem na etapie trzecim :]
Do góry
Autor
RE: Koty - w życiu, w przysłowiach, powiedzeniach, ale również w literaturze
Izolda Użytkownik
  • Postów: 300
  • Skąd: podgórska
Dodane dnia 12-09-2009 20:21
Karmi mnie, głaszcze mnie, jest moim bogiem - myśli pies.
Karmi mnie, głaszcze mnie, jestem jego bogiem - mysli kot.

Moja kotka to Rita (Hayworth), kotka mojej przyjaciółki to Greta (Garbo oczywiście).
Otwiera sobie sama łazienkę (skokiem na klamkę) i leży w umywalce czekając aż ją ktoś napoi, bo wodą z miski gardzi.
Mogłaby się już nauczyć podnosić wajchę nad wanną i poić sama...skoro się ma za naszego boga.

Oke- jestem przy punkcie dwa.
Do góry
  • Skocz do forum:
Polecane
ShoutBox
  • Zbigniew Szczypek
  • 01/04/2024 10:37
  • Z okazji Św. Wielkiej Nocy - Dużo zdrówka, wszelkiej pomyślności dla wszystkich na PP, a dzisiaj mokrego poniedziałku - jak najbardziej, także na zdrowie ;-}
  • Darcon
  • 30/03/2024 22:22
  • Życzę spokojnych i zdrowych Świąt Wielkiej Nocy. :) Wszystkiego co dla Was najlepsze. :)
  • mike17
  • 30/03/2024 15:48
  • Ode mnie dla Was wszystko, co najlepsze w nadchodzącą Wielkanoc - oby była spędzona w ciepłej, rodzinnej atmosferze :)
  • Yaro
  • 30/03/2024 11:12
  • Wesołych Świąt życzę wszystkim portalowiczom i szanownej redakcji.
  • Kazjuno
  • 28/03/2024 08:33
  • Mike 17, zobacz, po twoim wpisie pojawił się tekst! Dysponujesz magiczną mocą. Grtuluję.
  • mike17
  • 26/03/2024 22:20
  • Kaziu, ja kiedyś czekałem 2 tygodnie, ale się udało. Zachowaj zimną krew, bo na pewno Ci się uda. A jak się poczeka na coś dłużej, to bardziej cieszy, czyż nie?
  • Kazjuno
  • 26/03/2024 12:12
  • Czemu długo czekam na publikację ostatniego tekstu, Już minęło 8 dni. Wszak w poczekalni mało nowych utworów(?) Redakcjo! Czyżby ogarnął Was letarg?
  • Redakcja
  • 26/03/2024 11:04
  • Nazwa zdjęcia powinna odpowiadać temu, co jest na zdjęciu ;) A kategorie, do których zalecamy zgłosić, to --> [link]