Ostrzeżenie przed wydawnictwem Black Unicorn
Portal Pisarski » Inwencja Twórcza » Mam pytanie
Autor
Ostrzeżenie przed wydawnictwem Black Unicorn
Zen Użytkownik
  • Postów: 1
  • Skąd:
Dodane dnia 03-12-2017 17:25
Witam,
nazywam się Zenon Wantuch i chciałbym ostrzec wszystkich przed wydawnictwem Black Unicorn z Jastrzębia Zdroju i jego właścicielem Tomaszem Targoszem. Ta osoba zobowiązała się do wydania 50 egzemplarzy tomiku poezji do dnia 30 czerwca 2017 i do dzisiaj nie wywiązała się z umowy.Jest więcej osób poszkodowanych,które piszą negatywne opinie na różnych stronach internetowych.
Do góry
Autor
RE: Ostrzeżenie przed wydawnictwem Black Unicorn
Gramofon Użytkownik
  • Postów: 173
  • Skąd:
Dodane dnia 03-12-2017 22:03
a kontaktowałeś się z nim, dzwoń, wysyłaj meile. Też u nich wydawałem. No i fakt, czasowo trochę popłyneli z tym co było ustalane, ale ostatecznie doczekałem się, poza tym, skoro masz umowę, meile, cokolwiek, to jest sąd i inne instytucje, Polska w końcu jest prawa i sprawiedliwa.
https://www.facebook.com/geopoeta/
Do góry
Autor
RE: Ostrzeżenie przed wydawnictwem Black Unicorn
Silvus Użytkownik
  • Postów: 1661
  • Skąd: Warszawa
Dodane dnia 03-12-2017 22:15
Gramofon napisał:
Polska w końcu jest prawa i sprawiedliwa.

A nawet gdyby się okazało, że nie do końca, uważam, że zawsze dobrze próbować pytać, a nuż ktoś nas zrozumie i nam pomoże?
Do góry
Autor
RE: Ostrzeżenie przed wydawnictwem Black Unicorn
Vanillivi Użytkownik
  • Postów: 1049
  • Skąd:
Dodane dnia 04-12-2017 08:19
Zen, dobrze, że ostrzegasz. Warto, żeby początkujący pisarze wiedzieli, z czym wiąże się wydawanie w tego typu firmach (celowo nie używam słowa "wydawnictwo" bo z wydawnictwem niewiele to ma wspólnego).

Ważne są przede wszystkim zapisy zawarte w umowie. Jeżeli Black Unicorn faktycznie nie wywiązało się z ustaleń, możesz dochodzić swoich roszczeń przed sądem. Tylko pytanie, czy się to opłaca i czy masz na to czas i nerwy - często jednak sama groźba skierowania sprawy na drogę sądową może zdziałać cuda. Chyba, że "wydawnictwo" już powoli chyli się ku upadłości - wtedy może być ciężko cokolwiek zdziałać.

Ja odradzam publikowanie w Black Unicorn i podobnych firmach z innych powodów: nawet gdy wydadzą książkę zgodnie z umową, to niewielki nakład, brak promocji, dystrybucja ograniczona do własnej strony internetowej, najczęściej również brak solidnej redakcji i korekty sprawiają, że takie wydanie zupełnie nic autorowi nie daje.

Wydadzą praktycznie wszystko, za co autor zapłaci, zarabiają na autorze, nie na sprzedaży książęk.
http://www.cala-reszta-nocy.blogspot.com Mój blog o życiu, podróżach i pisaniu.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Ostrzeżenie przed wydawnictwem Black Unicorn
lamos Użytkownik
  • Postów: 2
  • Skąd:
Dodane dnia 06-12-2017 14:42
Dzięki za ten post, bo miałem się do nich zgłaszać ;)
Do góry
Autor
RE: Ostrzeżenie przed wydawnictwem Black Unicorn
Gramofon Użytkownik
  • Postów: 173
  • Skąd:
Dodane dnia 06-12-2017 14:50
No nie wiem, wg mnie na self publishing są spoko, tylko trzeba dobrą umowe spisać.
https://www.facebook.com/geopoeta/
Do góry
Autor
RE: Ostrzeżenie przed wydawnictwem Black Unicorn
koralgol Użytkownik
  • Postów: 6
  • Skąd:
Dodane dnia 27-07-2018 17:25
Mam również problem z tym wydawnictwem. Właściciel Tomasz Targosz ciągle lawiruje z wymówkami, z datami wydania, przesyłania swojej pracy do wglądu itd. Jest bardzo dużo osób poszkodowanych w ten sposób. Ostrzegam aby nie zlecać pracy temu wydawnictwu, ponieważ właściciel jest zupełnie niesłowny i nierzetelny. Dodatkowo wiąże się to z wpłatą zaliczki na poczet wydania w kwocie 50% ceny całkowitej. Panie Zenonie, jak pana sprawa się skończyła?
Do góry
Autor
RE: Ostrzeżenie przed wydawnictwem Black Unicorn
EmiliaTeofila Użytkownik
  • Postów: 10
  • Skąd:
Dodane dnia 31-08-2018 13:06
Straszna kicha, bardzo współczuję.
Pracowałam jeszcze na początku roku w wydawnictwie usługowym, ale nie konkretnie w Black Unicorn. Wymiksowałam się, bo już nie mogłam wytrzymać (podejście szefostwa mnie rozwalało). Podejrzewam, jaki tam mają stosunek do klientów (bo jako autorów raczej ich nie traktują). Moim zdaniem, jeśli ktoś zawala terminy notorycznie, i to przy takiej prostej rzeczy jak wydanie tomiku poetyckiego (to praca na góra 4 tygodnie), nie jest osobą godną zaufania.
Trzymam kciuki, Panie Zenonie, ale uważam, że powinien pan zerwać umowę i domagać się zwrotu pieniędzy. A potem wydać tomik samemu, zaoszczędzi Pan trochę grosza.
Pozdrowienia ciepłe!
Cytat:
Bądź jedynym, niepowtarzalnym rozbłyskiem. I jeśli masz być pierwszą miłością, bądź też jednocześnie tą drugą. Bądź pierwszym i ostatnim - nigdy niczym, a wszystkim. Bądź tak naprawdę.
- Piromani
Do góry
Autor
RE: Ostrzeżenie przed wydawnictwem Black Unicorn
Vanillivi Użytkownik
  • Postów: 1049
  • Skąd:
Dodane dnia 31-08-2018 13:43
EmiliaTeofila napisała:

Pracowałam jeszcze na początku roku w wydawnictwie usługowym, ale nie konkretnie w Black Unicorn. Wymiksowałam się, bo już nie mogłam wytrzymać (podejście szefostwa mnie rozwalało). Podejrzewam, jaki tam mają stosunek do klientów (bo jako autorów raczej ich nie traktują). Moim zdaniem, jeśli ktoś zawala terminy notorycznie, i to przy takiej prostej rzeczy jak wydanie tomiku poetyckiego (to praca na góra 4 tygodnie), nie jest osobą godną zaufania.


Oj, wydanie tomiku poetyckiego nie jest wcale taką prostą sprawą i trwa znacznie dłużej niż cztery tygodnie. Podejrzewam, że taki krótki czas możliwy jest do osiągnięcia jedynie w przypadku, gdy zrezygnuje się z bardzo wielu elementów, takich jak np. profesjonalna redakcja. (Wydawnictwa takie jak Black Unicorn raczej jej nie zapewniają). To jest, moim zdaniem, kolejny minus korzystania z usług tego typu wydawnictw: autor zyskuje zupełnie błędne wyobrażenia o procesie wydawniczym.
http://www.cala-reszta-nocy.blogspot.com Mój blog o życiu, podróżach i pisaniu.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Ostrzeżenie przed wydawnictwem Black Unicorn
Seweryn Użytkownik
  • Postów: 54
  • Skąd: Gliwice
Dodane dnia 02-09-2018 10:52
Dobrze, że pojawiają się takie wpisy jak pana Zenona. Należy piętnować tego typu podmioty; można by utworzyć ranking wydawnictw i osoby, które miały z nimi doświadczenia oceniłyby współpracę w skali 1-10.
Do góry
Autor
RE: Ostrzeżenie przed wydawnictwem Black Unicorn
akacjowa agnes Użytkownik
  • Postów: 1597
  • Skąd: Lubasz
Dodane dnia 06-09-2018 17:14
Również skorzystałam z usług tego "wydawnictwa". I to dwukrotnie (w celu dodruku). Nie zależało mi na super promocji i dystrybucji. Wydałam tomik dla siebie, rodziny i znajomych. Ewentualnie do sprzedania na spotkaniach autorskich. Nie spodziewałam się cudów. Faktycznie musiałam się parę razy upominać o realizację zamówienia, lecz wywalczyłam 20 dodatkowych tomików za spóźnienie. A dodruk miałam załatwiony w naprawdę niewielkiej cenie za sztukę. Nie powiem, że rozczarowałam się za tej firmie. Pewnie dlatego, że nie miałam wielkich wymagań i uzbroiłam się w cierpliwość. Zdaję sobie sprawę, że to nie jest wydawnictwo z prawdziwego zdarzenia. To raczej drukarnia. Ot i tyle.
Jestem kudłata, łaciata i piegata, lecz koło pióra równo mi to lata ;)
Do góry
Autor
RE: Ostrzeżenie przed wydawnictwem Black Unicorn
Gramofon Użytkownik
  • Postów: 173
  • Skąd:
Dodane dnia 06-09-2018 17:29
Dokładnie tak Akacjowa, a np takie wydawnictwo miniatura, w której tu wszyscy się wydają wcale nie jest lepsza, wydają wszystko jak leci i czasami mam wrażenie, że nie czytają w ogóle tego, redakcja leży i kwiczy bardziej niż w black unicorn, gdzie wiadomo czego się można spodziewać, jeśli się wydaje za swoje.
https://www.facebook.com/geopoeta/
Do góry
Autor
RE: Ostrzeżenie przed wydawnictwem Black Unicorn
akacjowa agnes Użytkownik
  • Postów: 1597
  • Skąd: Lubasz
Dodane dnia 06-09-2018 17:49
W Black Unicorn ładnie zajęli się zredagowaniem mojego tomiku. Wskazali kilka literówek i zaproponowali pewne zmiany w zapisie niektórych wierszy. Zatem oprócz terminowości nie mam im nic do zarzucenia.
Jestem kudłata, łaciata i piegata, lecz koło pióra równo mi to lata ;)
Do góry
Autor
RE: Ostrzeżenie przed wydawnictwem Black Unicorn
Vanillivi Użytkownik
  • Postów: 1049
  • Skąd:
Dodane dnia 07-09-2018 01:42
Ofertę firm wydawniczych typu vanity publishing, takich jak Black Unicorn trudno uznać za uczciwą, nawet gdy zależy nam jedynie na wydaniu pamiątkowym, dla rodziny. Dlaczego? Bo one nie mówią wprost: jesteśmy taką jakby drukarnią, one wykorzystują niewiedzę ludzi i wmawiają im, że działają jak zwykłe wydawnictwa. Często przekonują naiwnych, że mają talent i obiecują im złote góry, by wyciągnąć od nich pieniądze (najczęściej zawyżoną sumę - Psychoskok np. ostatnio reklamuje "wydawanie w modelu hybrydowym" - po prostu na koszt autora, wymyślają na to inne nazwy). Black Unicorn z tego co wiem jest stosunkowo "tanie", ale też dają bardzo niewiele. Sądzę, że już lepiej w przypadku takich pamiątkowych wydań zgłosić się do zwykłej drukarni.


Wiele osób na tym Portalu śpieszy się z wydaniem. Wiadomo, książka to dla nich zamknięcie jakiegoś etapu twórczego, często: spełnienie marzeń. Wydaje się, że już wydana książka w dorobku może jakoś utorować drogę, tymczasem początkujący poeci nie zdają sobie sprawy, że często jest wręcz przeciwnie. Przedwczesna publikacja może zamknąć wiele drzwi: na przykład renomowane konkursy takie jak Konkurs im. Bierezina czy Połów Biura Literackiego przyjmują wyłącznie osoby przed debiutem. Niektóre nagrody poetyckie przyznawane są za debiut, gdy wydamy za parę lat drugą znacznie lepszą, nie będziemy mieć już szans. Oczywisty jest fakt, że część czytelników się "zraża" lub od razu szufladkuje autora.

Gdy w "gorszym" wydawnictwie (vanity lub jakimś kompletnie nieznanym, półamatorskim) wydamy jedną książkę, oczywiście są nadal duże szanse na to, że z drugą uda nam się przebić do lepszego, wtedy zrobimy wrażenie i nasza książka będzie znana i dyskutowana. Jeśli jednak kolejne książki wydaje się w takim miejscu, trudno być traktowanym poważnie jako poeta czy pisarz. Bardzo często takie osoby mimo, że teoretycznie wydały kilka książek, mają bardzo niewielką wiedzę o tym, jak wygląda proces wydawniczy, jak pracować nad tekstem, wręcz można powiedzieć, że publikacje zahamowały ich rozwój.

[Dodano 07-09-2018 01:57]
Gramofon napisał:
Dokładnie tak Akacjowa, a np takie wydawnictwo miniatura, w której tu wszyscy się wydają wcale nie jest lepsza, wydają wszystko jak leci i czasami mam wrażenie, że nie czytają w ogóle tego, redakcja leży i kwiczy bardziej niż w black unicorn, gdzie wiadomo czego się można spodziewać, jeśli się wydaje za swoje.


Nie wiem dokładnie jak wygląda kwestia redakcji i korekty w Miniaturze, ale wydali moim zdaniem wiele tomów co najmniej niedopracowanych. Publikowało u nich kilku autorów z dużym potencjałem, ale wydawali też książki z pogranicza grafomanii. Ich pozycje wyróżniają się ładnymi, płóciennymi okładkami. Największy minus moim zdaniem polega na tym, że w ogóle nie promują swoich autorów, te książki przechodzą praktycznie bez echa.
http://www.cala-reszta-nocy.blogspot.com Mój blog o życiu, podróżach i pisaniu.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Ostrzeżenie przed wydawnictwem Black Unicorn
wKanalePrzezBlack Użytkownik
  • Postów: 1
  • Skąd:
Dodane dnia 06-08-2019 08:47
Witam
Pewnie jak w wielu przypadkach trafiłem na forum li tylko rejestrując się w jednym konkretnym celu.
Black Unicorn.
Ludzie kochani... Myślę że nie mam mniej cierpliwości niż Ci szczęśliwcy, którym wydawnictwo coś wydało (oczywiście z poślizgiem który jest wręcz wpisany) Myślę że mam nawet tej cierpliwości więcej. Ale dłużej oczekuje się na potomka niż na wydanie u nich czegokolwiek. Oczywiście można się również nie doczekać jak na przykład ja. Dlatego też naprawdę jest dość dużo innych wydawnictw ... oszczędźcie sobie czasu i pieniędzy. Te wydawnictwo powinno zmienić nazwę na Black Publishing.
Być może przedstawię Wam w nie długim czasie dowody na nierzetelność wydawnictwa ale puki co chcę Wam pokazać że są tacy którym Black Unicorn nic nie wydało a zabrali pieniądze.
Do góry
  • Skocz do forum:
Polecane
ShoutBox
  • Zbigniew Szczypek
  • 01/04/2024 10:37
  • Z okazji Św. Wielkiej Nocy - Dużo zdrówka, wszelkiej pomyślności dla wszystkich na PP, a dzisiaj mokrego poniedziałku - jak najbardziej, także na zdrowie ;-}
  • Darcon
  • 30/03/2024 22:22
  • Życzę spokojnych i zdrowych Świąt Wielkiej Nocy. :) Wszystkiego co dla Was najlepsze. :)
  • mike17
  • 30/03/2024 15:48
  • Ode mnie dla Was wszystko, co najlepsze w nadchodzącą Wielkanoc - oby była spędzona w ciepłej, rodzinnej atmosferze :)
  • Yaro
  • 30/03/2024 11:12
  • Wesołych Świąt życzę wszystkim portalowiczom i szanownej redakcji.
  • Kazjuno
  • 28/03/2024 08:33
  • Mike 17, zobacz, po twoim wpisie pojawił się tekst! Dysponujesz magiczną mocą. Grtuluję.
  • mike17
  • 26/03/2024 22:20
  • Kaziu, ja kiedyś czekałem 2 tygodnie, ale się udało. Zachowaj zimną krew, bo na pewno Ci się uda. A jak się poczeka na coś dłużej, to bardziej cieszy, czyż nie?
  • Kazjuno
  • 26/03/2024 12:12
  • Czemu długo czekam na publikację ostatniego tekstu, Już minęło 8 dni. Wszak w poczekalni mało nowych utworów(?) Redakcjo! Czyżby ogarnął Was letarg?
  • Redakcja
  • 26/03/2024 11:04
  • Nazwa zdjęcia powinna odpowiadać temu, co jest na zdjęciu ;) A kategorie, do których zalecamy zgłosić, to --> [link]